Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju-hitno,hitno,hitno


anonimno

Preporučene objave

Danas je umro moj djed, a situacija je sljedeća.

Ja sam njegova unuka, a moja majka je njegova kćer iz prvog braka.

Nakon rastave ponovno se oženio i s tom drugom ženom je živio do smrti, tj. ona je umrla prije godinu dana i nisu imali zajedničke djece

E sada, imamo saznanja (ne crno-na bijelo) da su njena djeca iz prvog braka, sklopila s mojim djedom ugovor o doživotnom uzdržavanju, glede stana koji je u njegovom vlasništvu 1/1. Prema tom ugovoru oni su se trebali brinuti o njemu, a strpali su ga u Vrapče gdje je i umro.

Jesu li to imali pravo učiniti ili su se oni trebali osobno brinuti o njemu?

Da li moja mama kao jedini zakonski nasljednik ima pravo pokrenuti ostavinsku raspravu, pobijati taj ugovor i ima li pravo dobiti ga na uvid, da se vidi što je i kada u njemu ugovoreno?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a gdje ste vi bili citavo vrijeme dok je on bio u vrapcu?

zasto ga niste uzeli sebi i brinuli se kada ste tako dobri.

znate, ako imaju medicinsku dokumentaciju da je potrebna hospitalizacija onda su postupili u skladu s ugovorom.

mislim da nemate nikakvih sansi da pobijete taj ugovor.

zao mi je djeda ali Vas previse nije jer da ste prava unuka ne bi do toga niti doslo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjećivala ga konstantno, a nisam ga uzela k sebi jer mi nije bilo dopušteno (mogla sam jedino primjenjivati fizičku silu)!!!!

A je li vam žao kada čujete da je taj isti djed živio cijeli život vrata uz vrata do moje tada maloljetne mame i nije pitao za nju dok je ona sa svojom bakom živjela bez prihoda na rubu gladi, a sve samo zato što je tako htjela njegova druga žena. Ili kada vam taj djed kaže dobar dan ili vam se obrati samo kada treba naplatiti račune. Dok drugoj djeci izgovara najnježnije riječi, a vi ne razumijete što ste mu to skrivili.

Ili kada potpuni stranci ne pitajući vas ništa odvedu tog djeda da se o njemu "brinu". Osobno mislim da je ugovor o doživotnom uzdržavanju jedna velika sramota za nasljednike i da tu hitno nešto treba mijenjati. Mislim da bi zakon ipak trebao biti iznad svega, posebno kada su u pitanju ostaviteljeva djeca.

Zbog takvih ugovora su rođena braća prolijevala krv, a tko nekome daje pravo da dobije više, manje ili ništa samo zato jer se znao bolje i spretnije ulizivati. ili da se dogodi da pored tebe žive stranci i uživaju nešto što je tvoja krv stjecala godinama u znoju i muci godinama!

Mislim da bi zakonodavac opasno trebao razmisliti o tome. Puno pozdrava onima koji vide samo gole činjenice crno na bijelo - iz tih slova stoje ljudski životi !!!!!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

a gdje ste vi bili citavo vrijeme dok je on bio u vrapcu?

zasto ga niste uzeli sebi i brinuli se kada ste tako dobri.

znate, ako imaju medicinsku dokumentaciju da je potrebna hospitalizacija onda su postupili u skladu s ugovorom.

mislim da nemate nikakvih sansi da pobijete taj ugovor.

zao mi je djeda ali Vas previse nije jer da ste prava unuka ne bi do toga niti doslo

 

 

Unuke i ovom patrijahalnom drustvu nitko nista i ne pita - dodju na red da ih se nesto pita tek sa 40 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ili kada potpuni stranci ne pitajući vas ništa odvedu tog djeda da se o njemu "brinu". Osobno mislim da je ugovor o doživotnom uzdržavanju jedna velika sramota za nasljednike i da tu hitno nešto treba mijenjati. Mislim da bi zakon ipak trebao biti iznad svega, posebno kada su u pitanju ostaviteljeva djeca.

 

Slazem se s tobom. Ne ljuti se kad ti ovi anonimusi kontriraju jer ko nije bio u tvojoj situaciji taj te i ne razumije.

A taj zakon je podloga upravo ovima pravnicima za razne prevare i malverzacije jer su dobro upuceni u njega. Mene je prevarila rodjaka-odvjetnica i sve uzela sebi.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zbog takvih ugovora su rođena braća prolijevala krv, a tko nekome daje pravo da dobije više, manje ili ništa samo zato jer se znao bolje i spretnije ulizivati. ili da se dogodi da pored tebe žive stranci i uživaju nešto što je tvoja krv stjecala godinama u znoju i muci godinama"

 

slazem se- stzarci pred smrt posenilie i razmisljaju samo o smrti,strahu od smrti ,konfuzni su i svi lukavci ovog svijeta iskorista situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vama nista nije oteto kada to nikada nije bilo vase.

to je problem ljudi s ovih prostora sto misle da ce sve od mamice i tatice dobiti.

da ste negdje vani sa 18g biste dobili nogom u dupe i iznajmi si stan i zivi. i jos bi onda bili najzahvalniji. tako vam je svugdje i taj zakon nije nista novo i drugacije nego sto je u europi.

uostalom mi smo taj zakon i preuzeli po principima njemaca i austrijanaca.

 

kupite si nesto za smirenje jer se bez razloga srdite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

vama nista nije oteto kada to nikada nije bilo vase.

to je problem ljudi s ovih prostora sto misle da ce sve od mamice i tatice dobiti.

da ste negdje vani sa 18g biste dobili nogom u dupe i iznajmi si stan i zivi. i jos bi onda bili najzahvalniji. tako vam je svugdje i taj zakon nije nista novo i drugacije nego sto je u europi.

uostalom mi smo taj zakon i preuzeli po principima njemaca i austrijanaca.

 

kupite si nesto za smirenje jer se bez razloga srdite

 

 

ma sigurno kad si tako pametan sigurno znas i to da su najveci uzivatelji nekretnina na osnovu ugovora o dozivotnom uzdrzavanju upravo odvjetnici kao i staracki domovi - znaci oni koji su najbolje upoznati sa problematikom.

uzmi si ga ti tabletu a ne da tako odgovaras na upite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni je stvarno zao sto vi necete nista naslijediti, ali o tome ste trebali brinuti za vrijeme zivota ostavitelja, a ne zadnjih par mjeseci ili godina pred smrt.

tko je vas prijecio da s njima sklopite taj sporazum.

znam brdo slucajeva gdje su stari ljudi ostali sami a djeca ih ignorirali pa su se susjedi brinuli i uz taj ugovor dobili stan po njihovoj smrti.

uvijek ima ljudi koji gledaju na to samo lukrativno, ali to je dopusteno zakonom pa nema smisla o tome raspravljati dok je taj zakon na snazi.

 

meni je veca nepravda primjerice kada umre jedan od bracnih drugova, a u braku nije bilo djece.

i sada zamislite situaciju da ste u svadji sa roditeljima tog supruznika i niste ih vidjeli 20g i onda situacija da taj bracni drug dijeli pola imovine sa tim roditeljima (radilo se o tri stana, vikendicom, tri automobila i oko 100 tis DEM).

to je nepravda u zakonu, a ne ovo sa ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to je bio samo jedan primjer iz prakse gdje se stvarno radi o nepravdi u zakonu.

 

ovo s ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju nije nepravda.

da se zove ugovor o kupoprodaji s obrocnom otplatom ne biste uopce ovdje raspravljali, a ima slucajeva gdje se ugovor o doživotnom ugovara kao renta do smrti pa vam to dodje slicno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni je veca nepravda primjerice kada umre jedan od bracnih drugova, a u braku nije bilo djece i sada zamislite situaciju da ste u svadji sa roditeljima tog supruznika i niste ih vidjeli 20g i onda situacija da taj bracni drug dijeli pola imovine sa tim roditeljima (radilo se o tri stana, vikendicom, tri automobila i oko 100 tis DEM).

to je nepravda u zakonu, a ne ovo sa ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju.

Nema tu nikakve nepravde, jer su ti bračni drugovi bez djece mogli napraviti oporuke kojima naslijeđuju jedno drugoga i onda roditelji ne mogu tražiti ništa.

Osim toga od takve se "nepravde" uvijek može osigurati, a protiv ugovora o doživotnom uzdržavanju se ne može NIŠTA.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Znači, lijepo nađeš bakicu ili dedicu koji treba malo pažnje, ljubavi i topline, napraviš s njim ugovor o doživotnom uzdržavanju i mukte dobiješ svu njegovu imovinu.

A nasljednici - sorry, kaj se vi niste toga prije sjetili??

 

A zasto nasljednici nisu pruzili paznju, ljubavi toplinu starici ili starcu???? Toga se prije nisu sjetili???

 

Ima ljudi koji leze u krevetu i nitko od rodbine im ne donese niti casu vode. Pa naravno da ce naci nekoga tko ce ih do smrti zbrinuti i uzdrzavati a za uzvrat ce im dati imovinu. Stvarno jako bolesni princip...

 

Ima i ljudi koji nemaju nasljednike... nije ti to nikad palo na pamet?

 

I jos nesto - ukoliko se ugovor ne izvrsava ili se zloupotrebi radi druge svrhe on je pobojan i to jako!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I jos nesto - ukoliko se ugovor ne izvrsava ili se zloupotrebi radi druge svrhe on je pobojan i to jako.

Da, da jako je pobojan, samo što prvo moraš dokazati zlouporabu ili ne izvršavanje u jako, jako dugom parničnom postupku.

A zbilja imaš velike šanse ako je jedna strana mrtva, senilna, pod utjecajem silnih lijekova itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima ljudi koji leze u krevetu i nitko od rodbine im ne donese niti casu vode. Pa naravno da ce naci nekoga tko ce ih do smrti zbrinuti i uzdrzavati a za uzvrat ce im dati imovinu. Stvarno jako bolesni princip...

 

A što ako nasljednici npr. žive u Americi ili Australiji. Baš im nije usput donjeti im čašu vode, a ima staraca koji svoj dom ne žele napuštati ni pod koju cijenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi! svatko ima pravo na svoje mišljenje. bez svadje molim. ja smatram da nitko ne može nikome odredjivati komu će svoju imovinu ostaviti nakon smrti. ako su to tudji ljudi onda neka bude. a to što starci kad ostare posenile i pošandrcaju, pa misle da im je obitelj najveći neprijatelj, a strance prihvate kao svoje, to je drugi par cipela. to što je netko izostavljen gldede nasljedstva to je strašno, ali protiv nekih stvari se ne može. taj je zakon veoma pogodan za kojekakve prijevare. to su neki odvjetnici skužili, nažalost niste jedini koji se osjećaju prevareno. ali to ne znači da ste to nasljedstvo, konkiretno stan zaslužili. bila bi lijepa gesta da su vam ga ostavili u naslijeđe, ali nisu. pomirite se s tim, jer nemate drugog načina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

starci kad ostare posenile i pošandrcaju, pa misle da im je obitelj najveći neprijatelj, a strance prihvate kao svoje, to je drugi par cipela. to što je netko izostavljen gldede nasljedstva to je

 

 

S nekim si citav zivot i onda pod stare dsane kad su neuroticni,senilni i zlocesti ako im nisi isao niz dlaku samo oko jedne sitnice - oni te iskljuce i uhvate se nekog ko to zna debelo iskoristiti.

Pogledajte oko sebe-svi znamo bar 2-3 ljudi koji su tako prošli. I jos uvijek newki tvrde da je taj zakon dobar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

...pozdrav svima...evo da podignem malo ovu temu iz pepela :)...danas sam se ulogirala na ovaj forum jer sam trazila odgovor po netu u vezi istog ovog problema...i ja sam jedna od strana sa kojom je sklopljen ugovor o dozivotnom uzdrzavanju i nisam stajalista da je to fuj i bljak jer je to bio jedini nacin da imam krov nad glavom kad mojih roditelja ne bude...protiv podstanarstva nemam nista ali posto su se i drugi iz familije domogli svojeg dijela pitanje je zasto nebih i ja imala pravo na svoj dio...imam dvije polusestre iz tatinog prvog braka koje su vec odavno sredjene,tata im je svakoj kupio stanove,i njihova djeca su podmirena...sa jednom od njih on nema nikakav odnos jer se nisu culi godinama,druga ga je koristila dok je mogla....naime tata se razbolio,mozdani udar i cim su cule doletile su brzinom munje u njegov zivot...s tim da su odma od prvog dana njemu,bolesniku postavljale pitanje sta ce biti sa stanom...nakon nekog vremena dolazi do svadje jer nikada nisu mogle podnjet moju staru a ni mene jer sam njena kci i dolazi do teskih rijeci...tu njemui puca film i mama i tata rade samnom ugovor...zele me zastititi jer znaju a i ja pretpostavljam da ce drage sestrice cim on umre pohrlit da vide sta je sa stanom...tata je bolestan vec drugu godinu,u zadnjih godinu i 7 mjeseci njih dvije niti jedan jedini put nisu nazvale,ni za bozic ni za rodjendan ni cisto ga pitat kako je...obadvije su podmirene,tata ranije prodao kucu cime je jednoj kupio stan a drugoj ostatak novca dao...tada niti jednu od njih nije zanimalo dali sam ja ista od toga dobila jer sam i ja njegovo dijete,makar iz drugog braka,a ni lipe od te prodane kuce nisam dobila...ali sada kad se postavlja pitanje stana,one bi jos i jos...covjek je proklet,sto vise dobije to vise trazi...meni ni na kraj pameti nije palo da se pokrene rasprava o stanu jer ja zelim da moj stari pozivi jos dugo,ali kad druga strana pocne zlocesto i pohlepno gledat na stvari,nekad se nema izbora...zato mislim da nebi trebali sve nas koji su sklopili takav ugovor trpat u isti kos jer ne znate sa cime se sve ima posla i sa kakvim ljudima bez obzira sto je krvno srodstvo u pitanju,svaka medalja ima dvije strane...jos jednom pozdrav svima! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...cuj vidjet cemo...danas se ide kod odvjetnika i to poznatoga da se jos jednom provjeri sta tocno se poslije moze desiti i dali moze doci do pobijanja...kada smo se uopce odlucili za taj korak,kad smo tocno rekli sta bi htjeli i kakvim ugovorom to mozemo ishodovati,izricito nam je preporucen ugovor o dozivotnom...od strane dvaju odvjetnika i jednog suca...e sad ako nisu bili u pravu,ja onda stvarno neznam kome se treba obratit za tocnu informaciju ako to neznaju ni osobe koje bi se trebale razumjet u to...ako je itko zainteresiran u vezi ovog ugovora i ima istu situaciju,mogu kasnije javiti sto je receno kod odvjetnika jer imamo namjeru preispitati ponovo sve u detalje bas zbog tih informacija tu na netu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
SLAŽEM SE S OVIM, DI STE ODVJETNICI, MIJENJAJTE ZAKONE !!!!PODUZMITE NEŠTO.....sjetite se NUŽnog dijela

Kakav nužni dio? To treba IZBACITI iz zakona! Vlasnik imovine bi trebao imati pravo sam odlučiti kome će ostaviti imovinu, a ne da se nakon njegove smrti sjati pola rodbine koja ga za života nije htjela ni pogledati i pokolje oko imovine.

Žao mi je gospođe koja je pokrenula temu, ali što bi ona sada htjela? Posjećivala je djeda u bolnici. Da, strašna briga, pretrgla se od muke. Kakav je njezin odnos s djedom do tada bio? Koliko vidim, nikakav. Ali kada je imovina u pitanju, onda se broje krvna zrnca, a što je bilo, bilo je i nije bitno. Mogla je ona sklopiti ugovor s djedom. Tko joj kriv što nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija