Jump to content

Zajednički dio zgrade ispod stepenica, pitanje korištenja i dosjelosti


Mrkvomir

Preporučene objave

Poštovani, 

molio bih ako mi netko može pomoći savjetom.

Vlasnik sam stana, garaže i šupe u stambenoj zgradi koja je uredno etažirana i sve je to navedeno u zemljišnoj knjizi. Stan sam naslijedio od majke i oca koji su ga krajem 60-tih godina prošlog stoljeća kupiliod stambene zadruge, a ja sam živio s njima do početka osamedestih kada sam odselio u drugi grad.  Roditelji su u medjuvremenu preminuli tako da sada, kao vlasnik, stan koristim samo povremeno. Kod gradnje zgrade, od strane Stambene zadruge, mome ocu je dan na korištenje mali prostor ispod ulaznog stepenißta u zgradu, dakle u podrumu (namjerno pišem prostor a ne prostorija jer je riječ o prostoru veličine cca 1,6x2 m a visine oko 170 cm, dakle neprimjerenom za nekakvo stanovanje). Tako da je moj otac taj prostor koristio kao spremište, zatvoren vratima i ključem. 

Kod upisa stana, šupe i garaže u zemljišne knjige, što su obavili još moji roditelji, nije se mogla naći ta “potvrda o dodjeli toga malog prostora” paon nije naveden u vlasničkom listu.

Stvari se sada kompliciraju, jer je Stambena zadruga u medjuvremenu ugašena (navodno postoji neki “čovjek” koji to sve još vodi? ne znam detalje. Stanari su izabrali upravitelja zgrade ( penzioner koji nije sada niti je ikada stanovao u našoj zgradi?!), a od mene se traži da im sada predam taj prostor jer da spada u zajedničke dijelove zgrade.

Napominjem da je taj prostor bio u posjedu moga oca (namjerno ne kažem u vlasništvu jer nema tog papira na koji bi se mogao pozvati) skoro pa 50 godina. I svi stanari u zgradi (nažalost sada većinom isto pokojni,  ostala su možda 2 iz “stare garde” su to znali i nikada nikakvog problema nije biloniti je do sada itko nešto zahtijevao.

Kako sada postupiti. Iako mali, taj prostor ima dosta veliku praktičnu, a za mene i emotivnu vrijednost. Moguli tražiti vlasništvo tog dijelapravom dosjelosti ( iako je moj otacpreminuo a ja sam ovdje jedini nasljednik?

Ili se trrebam dati u potragu za dokumentima iz nekadašnje Stambene zadruge kojima je mome ocu dodijeljen taj prostor?

Ako da, kako to mogu dokazati?

Unaprijed puno hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Mrkvomir je napisao:

.... Stanari su izabrali upravitelja zgrade ( penzioner koji nije sada niti je ikada stanovao u našoj zgradi?!)....

Poštovani, brkate pojmove, gospodin je predstavnik suvlasnika, nije upravitelj, koji je izabran na legalan i legitimni način....bez obzira da li stanuje ili je stanovao, ako ima u vlasništvu (suvlasništvu) stan u toj zgradi, on može biti predstavnik suvlasnika kao i bilo koji od Vas koji imate u vlasništvu stan u zgradi, jedino da nema stan u vlasništvu u Vašoj zgradi, tj. da nije su/vlasnik, onda nebi mogao biti predstavnik suvlasnika, tj. ne može predstavljati suvlasnike.... znači svaka osoba koja ima stan u vlasništvu, što i je uvjet, bez obzira da li stanuje u njemu, može, od strane suvlasnika, biti izabran kao predstavnik suvlasnika...

 

prije 1 sat , Mrkvomir je napisao:

..Napominjem da je taj prostor bio u posjedu moga oca (namjerno ne kažem u vlasništvu jer nema tog papira na koji bi se mogao pozvati) skoro pa 50 godina....

 

Ako taj prostor u ZK nije ubilježen kao Vaše vlasništvo (ne vodi se na Vama), on predstavlja zajedničku imovinu svih suvlasnika, kao i sva druga zajednička imovina suvlasnika (infrastruktura, hodnik, krov idr.) sukladno Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima...

To ćete jako teško riješiti, gotovo nikako...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Željac047 je napisao:
Prije 19 minuta, Željac047 je napisao:

Ako taj prostor u ZK nije ubilježen kao Vaše vlasništvo (ne vodi se na Vama), on predstavlja zajedničku imovinu svih suvlasnika, kao i sva druga zajednička imovina suvlasnika (infrastruktura, hodnik, krov idr.) sukladno Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima...

To ćete jako teško riješiti, gotovo nikako...

Poštovani, brkate pojmove, gospodin je predstavnik suvlasnika, nije upravitelj, koji je izabran na legalan i legitimni način....bez obzira da li stanuje ili je stanovao, ako ima u vlasništvu (suvlasništvu) stan u toj zgradi, on može biti predstavnik suvlasnika kao i bilo koji od Vas koji imate u vlasništvu stan u zgradi, jedino da nema stan u vlasništvu u Vašoj zgradi, tj. da nije su/vlasnik, onda nebi mogao biti predstavnik suvlasnika, tj. ne može predstavljati suvlasnike.... znači svaka osoba koja ima stan u vlasništvu, što i je uvjet, bez obzira da li stanuje u njemu, može, od strane suvlasnika, biti izabran kao predstavnik suvlasnika...

 

 

Poštovani, hvala Vam na odgovoru.

Što se tiče dotičnoga gospodina koji je izabran kao predstavnik stanara on nema, nije nikada imao stan u našoj zgradi. On je, kako mi je i sam rekao, penzioner koji si popravlja penziju na ovaj način, tako da je "profesionalni" predstavnik stanara (dakle ne upravitelj, to sam u brzini pobrkao). Rekao mi je da je izabran tako da je skupio "dovoljan broj potpisa stanara". Kako nije vlasnik stana u našoj zgradi i tu ne stanuje,  ne znam koliko su ga legalno ostali suvlasnici uopće izabrali...

 

Što se tiče ovoga prostora, objasnio sam situaciju u postu.

Da je prostor kao vlasništvo zaveden u zemljišnoj knjizi ne bih niti trebao postavljati ovdje upit jer bi sve bilo jasno.

Pitanje je bilo da li je moguće ovaj problem riješiti dosjelošću. Jer je taj prostor u faktičkom posjedu moga oca, a sada mene kao njegovog nasljednika, od kada je zgrada izgrađena, dakle pedesetak godina. Etažiranje zgrade je provedeno kada su moji roditelji bili živi, ali već toliko stari i bolesni da o svemu nisu previše marili niti su znali da je to važno riješiti. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguće je podnijeti tužbu protiv svih suvlasnika pa dokazivati pravo vlasništva dosjelošću, naravno, ako su za dosjelost ispunjeni uvjeti nesmetanog posjeda...

Iskreno, ovo sa ovim predstavnikom suvlasnika je meni, kao predstavniku suvlasnika u mojoj zgradi, u najmanju ruku zbunjujuće...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam još jednom.  Pretpostavljam da ću vjerojatno ići na tu varijentu tužbe i pokušati dokazati pravo vlasništva dosjeloßću jer je ovdje posjed zaista bio nesmetan od ikoga i pošten...mislim naravno za ovo angažirati odvjetnika. Zanimalo bi me kako se u tome slučaju, dakle kod podizanja tužbe, dokazuje dosjelost? Svjedocima? Izjavama svjedoka ili nekako drugačije?

U zemljišnoj knjizi su inače zajednički dijelovi zgrade navedeni kao “društveno vlasništvo” a kao nositelj prava korištenja navodi se Stambena zadruga. Provjerio sam, Stambena zadruga je u stečaju, a na web-u je navedeno ime i prezime stečajnog  upravitelja.

Da li se u tom slučaju  podnosi tužba za stjecanje prava vlasništva dosjelošću prema  ostalim sustanarima ili prema Stambenoj zadruzi?

 

Meni je takodjer od samog početka taj dio sa predstavnikom stanar čudan, ali kako živim drugom gradu, nisam previše istraživao. Pretodni predstavnik je bila vlasnica stana u zgradi ujedno i stanarka zgrade, ali zbog bolesti više taj posaonije bila u stanju obavljati. A nitko od ostalih stanara (zgrada, tj. naš dio zgrade ima ukupno samo osam stanova) očito nijeiskazao interes za isti.. Tako je, prema onome što znam, u priču ušao sadašnji predstavnik, koji, kako sam napisao, nije vlasnik stana u zgradi i ne živi u njoj. Zgrada znači ima predstavnika stanara, navedenog gospodinai kao i odredjenu firmu “ za održavanje zgrada” a na čiji račun uplaćujemo pričuvu.

uređeno: od Mrkvomir
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Drugi dio rečenice je jasan, ali prvi dio “sudska praksa je u potpunosti iskristalizirala konkretnu pravnu situaciju”  je za mene kao laika nažalost nerazumljiv. Molio bih Vas pojašnjenje jednostavnim rječnikom, jer mi taj dio zaista nije jasan.

Nisam pravnik, stoga i pitam za savjet ovdje. Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mrkvomir je napisao:

Što se tiče dotičnoga gospodina koji je izabran kao predstavnik stanara on nema, nije nikada imao stan u našoj zgradi. On je, kako mi je i sam rekao, penzioner koji si popravlja penziju na ovaj način, tako da je "profesionalni" predstavnik stanara

Predstavnik stanara mora biti vlasnik ili suvlasnik stana. Znači, ni stanar koji živi u stanu u zgradi, a koji nije vlasnik odnosno suvlasnik tog stana, ne može biti predstavnik stanara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija