Jump to content

Dugogodisnja veza


Malisa031

Preporučene objave

Sa djevojkom sam bio preko 10 godina u vezi, prije nego je prekinula nasu vezu imala je simptome trudnoce. Obzirom da je neuracunljiva osoba (trenutno) zaludjena za drugu osobu i sad je s njom u vezi mozda dva tjedna. Ali bit je toga ako doznam da je trudna zelio bi znati dali imam pravo zakonski trazi DNK jer ako sam ja otac tog djeteta zelim ga prihvatiti i ako bi kojem slucajem se odlucila za abortus dali imam ja ikakvog prava ili ona ima upotpunosti slobodu da to napravi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vii očinstvo možete priznati, naravno, uz pristanak majke, dok se dijete još ne rodi (čl. 65. st. 2. ObZ) što proizvodi pravni učinak ako se dijete rodi živo...

Očinstvo možete priznati po rođenju djeteta sukladno čl. 62. st. 1. ObZ, na zapisnik pred matičarom, u CZSS ili sudom koja tijela su dužna odmah i bez odgode dostaviti primjerak zapisnika matičaru nadležnom za upis djeteta u maticu rođenih, ali opet uz pristanak majke djeteta....

No, ako majka ne pristane, primjenom čl. 71. st. 3. ObZ, imate pravo pokrenuti sudski postupak za utvrđivanje očinstva...

Ako majka djeteta upiše neku drugu osobu kao oca (uz njegov pristanak), Vi  možete ustati tužbom za osporavanje očinstva toj osobi primjenom čl. 79. st. 2. t. 3. Obiteljskog zakona, uz uvjet da ste istodobno pokrenuli naprijed opisani sudski postupak za utvrđivanje očinstva (čl. 403. ObZ)...

Poboldano Vam se odnosi na Vaše postavljeno pitanje ako majka odbije rješavanje očinstva mirnim putem...

No, tu ima još jedna "caka", ako bi uspjeli dokazati, s obzirom da ste bili u vezi koja je trajala, kako navodite, više od deset godina, da se radilo o izvanbračnoj zajednici (primjenom ObZ stekla su se sva obilježja izvanbračne zajednice, samo to treba, u izvanparničnom postupku, dokazati) onda bi se mogao primjeniti i članak ObZ koji navodi da se ocem djeteta smatra osoba koja je bila u bračnoj-izvanbračnoj zajednici za vrijeme začeća djeteta ili tristo dana nakon prestanka te zajednice...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo zadnje što sam naveo se nebi, direktno, odnosilo na Vas i Vaš upit, osim da joj na to skrenete pozornost, pa da se, ako je to stvarno Vaše dijete, urazumi, pa da to riješite dogovorno i da se Vi upišete kao otac djeteta, a sve u interesu djeteta i Vas samih....

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao laik a ne pravnik cu vam reci da majka pravo na abortus ima, bez vase dozvole..

Sto se tice utvrđivanja ocinstva, sudski mozete u to krenuti.

A sto se tice eventualnog buduceg roditeljstva, dobro je ne zapoceti tu pricu karakteriziranjem majke kao neuracunljive,pogotovo bez dokaza u vidu neke dijagnoze.

Interesantno je kako smo skloni partnere koji nas ostave,odmah zbog tog cina proglasiti neuracunljivim..a kad su bili s nama sto? Bili su uracunljivi.. Interesantan kriterij..

Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, verona2 je napisao:

...majka pravo na abortus ima, bez vase dozvole..

Već rečeno...

 

Prije 21 minuta, verona2 je napisao:

..Interesantno je kako smo skloni partnere koji nas ostave,odmah zbog tog cina proglasiti neuracunljivim..

U potpunosti se slažem, poglavito ako nije istina, na to sam i ja mislio upozoriti pokretača teme da nema pravo nikog tako karakterizirati, poglavito ako nije istina i to na društvenim mrežama, jer može i kazneno odgovarati, može ga dotična kazneno goniti, no...

 

Prije 21 minuta, verona2 je napisao:

..Sto se tice utvrđivanja ocinstva, sudski mozete u to krenuti....

Da, na naprijed opisane načine..

Hvala na nadopuni poštovana Verona2..!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, verona2 je napisao:

"Interesantno je kako smo skloni partnere koji nas ostave,odmah zbog tog cina proglasiti neuracunljivim..a kad su bili s nama sto? Bili su uracunljivi.. Interesantan kriterij.."

 

Drago mi je da ste se ukljucili na moju temu i hvala vam na tome! Ja bih vas samo pitao kakvu bi osobu vi smatrali koja ostavlja dugogdisnjeg partnera usred neznanja dali je doticna trudna s tim da ne razmislja o posljedicama. Oprostitie ali za mene je to neuracunljiva osoba (zaluđena) i neodgovorno prema sebi i svima bliznjima. Ja sam tu osobu okarakterizirao anonimno bez imena i prezimena i o tuzbi nema ni rijeci! Tako da u ovom trenutku pricamo o osobi X koja mozda postoji ili ne postoji.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, oprostite, nije predmet teme, ali se moram referirati na Vašu konstataciju, ne da je branim, ali je njezino pravo s kime će živjeti i o tome ona osobno odlučuje, niko nije dužan sa nekim doživotno živjeti ma koliko da je sa njime živio, pa po Vašem shvaćanju, nikad nebi došlo do razvoda braka, oprostite, ali to je osobno pravo koje joj (ne samo njoj, već ni bilo kome drugom) niko ne može oduzeti, ako je ona tako odlučila, znam da Vam nije lako, ali bi trebali poštivati njezinu volju i njezinu odluku....

Ispričavam se još jednom, ali ne vidim osnove zašto bi neko bio neuračunljiv ako više neće živjeti sa osobom s kojom je živio/la, može biti nepromišljen isl., ali neuračunljiv, hm.....

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, Željac047 je napisao:

Poštovani, oprostite, nije predmet teme, ali se moram referirati na Vašu konstataciju, ne da je branim, ali je njezino pravo s kime će živjeti i o tome ona osobno odlučuje, niko nije dužan sa nekim doživotno živjeti ma koliko da je sa njime živio, pa po Vašem shvaćanju, nikad nebi došlo do razvoda braka, oprostite, ali to je osobno pravo koje joj (ne samo njoj, već ni bilo kome drugom) niko ne može oduzeti, ako je ona tako odlučila, znam da Vam nije lako, ali bi trebali poštivati njezinu volju i njezinu odluku....

Ispričavam se još jednom, ali ne vidim osnove zašto bi neko bio neuračunljiv ako više neće živjeti sa osobom s kojom je živio/la, može biti nepromišljen isl., ali neuračunljiv, hm.....

Hvala vam na pravnim savjetima! Ovo je sve krenulo u krivom smjeru i nema potrebe vise razglabati dali je netko uračunljiv ili nije situacije takva da osoba prekida vezu a možda je trudna i proslog partnera ostvalja u neznanju bez ikakve komunikacije (ne zeli komunicirati). Ako ostane u drugom stanju i rodi želim pravo na djete i da me se vodi kao otac tog djeteta, to cu traziti pravnim putem, naravno ako se dokaze da sam otac. Jos jednom hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija