Jump to content
emilija.maric

ko može izbrisati državljanstvo

Preporučene objave

Moj prijatelj rođen je 1980.godine u Zagrebu i automatski dobio državljanstvo SR Hrvatske SFRJ.Roditelji su rođeni u BiH ali su od 1975.godine živjeli i radili u gradu Zagreb i bili prijavljeni. Dokaz imaju Uvjerenje Gradskog sekretarijata za unutrašnje poslove SR Hrvatske, grada Zagreba od 19.03.1984.godine u orginalu. Moj prijatelj je išao u Osnovnu školu  i bio prijavljen u Hrvatskoj sve do 1991.godine. Sa sobom je ponio Izvod iz matične knjige rođenih iz 1980.godine u kojem stoje njegovi podaci i u rubrici državljanstvo stoji Hrvatsko, SFRJ a prebivalište stoji Zagreb. Znači njegovi roditelji su življeli i radili od 1975. do izbijanja radnih dejstava ukupno 16 godina. A moj prijatelj više od 8 godina kako u zakonu traže.On je imao 11 godina kad je izašao . Kad je imao punoljetstvo otišao je u grad Zagreb sa starim Izvodom iz matične knjige rođenih u Matični ured grada Zagreba i tražio Novi Izvod iz knjige rođenih i državljanstvo,odnosno domovnicu, gsp. na šateru je uzela njegov stari izvod i kad ga pronašla izbacila mu je novi gdje je izbrisano hrvatsko državljanstvo i upisano BiH. On je  pitao kako je to moguće. To je neka greška. Rekao je da se on nikad nije odrekao hrvatskog državljanstva . Ona mu je rekla da su njegovi roditelji BiH državljani i da on ne može biti Hrvatski državljanin. 

Molim vas da mi odgovorite da li on može tražiti uvid u spis od rođenja jer njegovi roditelji nikad se nisu izjasnili da bi djetetu upisali bih državljanstvo nego ovo po rođenju . Da li on ima pravo da traži da mu se u njegov izvorni Matični list kad je rođen vrati u prvobitno stanje koje je imao kad se rodio jer se nikad nije odrekao Hrvatskog državljanstva. Roditelji su morali izaći zbog ratnih sukova jer su bili druge nacije i bojali su se za sopstveni život . Da nije bilo rata oni bi i sada živjeli u Hrvatskoj. Majka je hrvatski penzioner i ima čak i staru osobnu kartu u kojej stoji njen JMB i prebivalište i adresa :grad Zagreb, Bulićeva 6, izdata 1987.godine.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad