Jump to content

Pripajanje jednog d.o.o. drugom - revizija?


NutCoco

Preporučene objave

Želim pripojiti jedan d.o.o. drugom d.o.o. uz minimalne troškove - izbjeći troškove revizije.
Neki mi tvrde da je revizija obavezna kod pripajanja doo-a, drugi da nije ako se odreknem revizije, odnosno mislim da su mi neki rekli da ako se odreknem temeljnog kapitala jednog doo-a.
Društva inače nisu obveznici revizije.

Nalazim da se kod kod pripajanja dioničkih društava može odreći revizije - članak 515.
(5) Revizija pripajanja nije potrebna, ako svi imatelji dionica koje daju pravo glasa svih društava koja sudjeluju u pripajanju dadu izričitu izjavu o tome da se odriču revizije pripajanja.

Može li se i kod pripajanja dva društva s ograničenom odgovornošću dati takva izjava? Ili nešto slično i izbjeći reviziju.

Ja sam, tj. bit ću, 100% vlasnik oba društva.

 

uređeno: od NutCoco
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

koliko sam razumio vi radite statusne projene tva trgovačka društva, oba su d.o.o., te vas zanima kako to napraviti uz što manje troškove? Ako je tomu tako, ne treba navoditi čl. 515 ZTD-a jer se isti odnosi na glavu VII. odjeljak 1. "Pripajanje i spajanje dioničkih društava", dakle druge vrste društva kapitala od vašega :) 

Nadalje, za početak je potrebno želite li vi provesti spajanje ili pripajanje društava s ograničenom odgovornošću? Također, koliko je i koji su članovi društva u oba d.o.o.-a? Kakve su odredbe društvenog ugovora odnosno izjave o osnivanje vezano uz statusne promjene?

Lp!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, advokatus je napisao:

Poštovani,

koliko sam razumio vi radite statusne projene tva trgovačka društva, oba su d.o.o., te vas zanima kako to napraviti uz što manje troškove? Ako je tomu tako, ne treba navoditi čl. 515 ZTD-a jer se isti odnosi na glavu VII. odjeljak 1. "Pripajanje i spajanje dioničkih društava", dakle druge vrste društva kapitala od vašega :) 

Nadalje, za početak je potrebno želite li vi provesti spajanje ili pripajanje društava s ograničenom odgovornošću? Također, koliko je i koji su članovi društva u oba d.o.o.-a? Kakve su odredbe društvenog ugovora odnosno izjave o osnivanje vezano uz statusne promjene?

Lp!

A d.o.o. - uredno posluje godinama, ja sam 100 % vlasnik.

B d.o.o. - otvoreno i aktivno poslovalo 2014. Brat je otvorio društvo i poslovao preko njega, ali zbog raznih razloga ja sam završio s vlasništvom na pairu od 75%, a on 25%.
Ne živi više u Hrvatskoj, ne posluje s njim od 2014. i želi ga se "riješiti. Kada dođe krajem godine u Zagreb, prepustio bi meni preostalih 25% kako bih ja dalje mogao sve sam obavljati.

Likvidacija bi bila u potpunosti njegov trošak.
Ja za svoje društvo A trebam dodati neke djelatnosti i promijeniti adresu sjedišta. To bi bio moj trošak.

Mislili smo da bi "pripajanje" društava A i B bio brži i jednostavnije način da obojica dobijemo što želimo.
On se riješi društva B i svih obaveza uz njega.
Ja dobijem djelatnosti koje mi trebaju, a ima ih društvo B, promjenu sjedišta plus gubitak društva B kojim bih mogao smanjiti dobit društva A.
Nadali smo se da bi podjela ukupnih troškova na kraju bila povoljnija za obojicu. No, ako nam je potrebna revizija, mislim da nam se to ne isplati.

Ne znam želimo li spajanje ili pripajanje. Nije mi jasna razlika. :(

Statusne promjene? Je li to ovaj dio iz društvenog ugovora B d.o.o.?

Izmjene Društvenog ugovora
Članak 21.
Ovaj Društveni ugovor može se izmijeniti samo odlukom Skupštine.
Odluka iz prethodnog stavka ovoga članka mora biti potvrđena od strane javnog bilježnika.
Članak 22.
Na sva pitanja koja nisu uređena ovim Društvenim ugovorom primjenjuju se važeće odredbe Zakona o trgovačkim društvima.

U izjavi o osnivanju A d.o.o. je ovo:

Članak 16.
Izmjene i dopune ove izjave valjane su ako su načinjene u pisanom obliku i potpisane po osnivaču.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da odgovorim sam sebi. Ne trebam reviziju.

Članak 515., koji se odnosi na dionička društva, piše o reviziji pripajanja takvih društava. (I može se dati izjava o odricanja od te revizije.)

Članak 540., koji se odnosi na društva s ograničenom odgovornošću, piše o reviziji financijskih izvještaja, ne o reviziji pripajanja. Kako nije potrebna revizija pripajanja, nema ni odricanja od nje. A revizija financijskih izvješća se mora priložiti samo ako je društvo s ograničenom odgovornošću obveznik revizije financijskih izvješća.

Pripajanjem ostaje jedno od postojećih društava, a spajanjem nastaje novo društvo. Ako sam dobro shvatio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao, 1. preuzmi te i ostalih 25% u Društvu A i nakon toga,Javni Bilježnik vam odradi >Pripajnje < Društva

A Društvu B.

S time se radi još izjava o preuzimanju svih prava i obaveza društva, A, od strane Društva B.

Ako ništa drugo ne mjenjate, Društvo A prestaje postojati a Društvo B zadržava svoj naziv , temeljni kapital

može te isto >pripojiti < pa će biti - npr.- 40.000.kn.

Svi troškovi - Preuzimanje 25% udjela u društvu A i, >Pripajanje< društvu B sa svim taksama 

neče vas košta ti više od - 1.000.Eur. ili 7.500.kn- Maksimalno.

Sve zavisi..o količini - Odluka koje donosite prilikom >Pripajanja<

>Spajanje< je - kad se Društva A i B  Spajaju i stvaraju - Društvo - C. - a .A i B time prestaju postojati.

s time, da kao i kod - pripajanja - Društvo C - Preuzima sva prava i Obaveze Društva A i B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, NutCoco je napisao:

Da odgovorim sam sebi. Ne trebam reviziju.

Članak 515., koji se odnosi na dionička društva, piše o reviziji pripajanja takvih društava. (I može se dati izjava o odricanja od te revizije.)

Članak 540., koji se odnosi na društva s ograničenom odgovornošću, piše o reviziji financijskih izvještaja, ne o reviziji pripajanja. Kako nije potrebna revizija pripajanja, nema ni odricanja od nje. A revizija financijskih izvješća se mora priložiti samo ako je društvo s ograničenom odgovornošću obveznik revizije financijskih izvješća.

Pripajanjem ostaje jedno od postojećih društava, a spajanjem nastaje novo društvo. Ako sam dobro shvatio.

Mislim da ste dobro shvatili razliku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

>PRIPOJENO< Drušvo, Prestaje Postojati., 

Društvo kojemu se >PRIPOJILO< - Preuzima, sva Prava i Obaveze, >PRIPOJENOG< Društva.

Spajanje 2  Društava . -SPAJANJEM > Stvaraju 3. Društvo, koje Prihvača sva prava i Obaveze

Društava,koja su se >SPOJILA< i, tim, >SPOJENA< Društva Prestaju Postojati,

a Društvo koje je nastalo njihovim >SPAJANJEM< preuzima sva prava i Obaveze, 

>nesalih< ili >SPOJENIH< Društava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
, frenki zg je napisao:

Kao, 1. preuzmi te i ostalih 25% u Društvu A i nakon toga,Javni Bilježnik vam odradi >Pripajnje < Društva

A Društvu B.

S time se radi još izjava o preuzimanju svih prava i obaveza društva, A, od strane Društva B.

Ako ništa drugo ne mjenjate, Društvo A prestaje postojati a Društvo B zadržava svoj naziv , temeljni kapital

može te isto >pripojiti < pa će biti - npr.- 40.000.kn.

Svi troškovi - Preuzimanje 25% udjela u društvu A i, >Pripajanje< društvu B sa svim taksama 

neče vas košta ti više od - 1.000.Eur. ili 7.500.kn- Maksimalno.

Sve zavisi..o količini - Odluka koje donosite prilikom >Pripajanja<

>Spajanje< je - kad se Društva A i B  Spajaju i stvaraju - Društvo - C. - a .A i B time prestaju postojati.

s time, da kao i kod - pripajanja - Društvo C - Preuzima sva prava i Obaveze Društva A i B.

 

U slučaju da se ne dogodi povećanje temeljnog kapitala, gdje se knjiži temeljni kapital pripojenog društva. Npr. Društvo A je imalo imovinu 100, obveze 20 i temeljni kapital 80. Tih 80 se u društvu B knjiži u koju stavku kapitala?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju da se društvo A pripaja društvu B, bez povećanja temeljnog kapitala - kako se računovodstveno očituje navedeno pripajanje?

 

Razumijem da se imovina društva A u bilanci društva B knjiži u aktivu kao imovina, isto tako da se obveze društva A knjiže u bilanci društva B u pasivu, no gdje se knjiže stavke kapitala poput temeljnog kapitala društva A? Znači društvo A je imalo određeni temeljni kapital, gdje se navedene stavke knjiže u bilanci društva B kod pripajanja, s obzirom da vrijedi pravilo aktiva = pasiva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , markoli je napisao:

U slučaju da se društvo A pripaja društvu B, bez povećanja temeljnog kapitala - kako se računovodstveno očituje navedeno pripajanje?

 

Razumijem da se imovina društva A u bilanci društva B knjiži u aktivu kao imovina, isto tako da se obveze društva A knjiže u bilanci društva B u pasivu, no gdje se knjiže stavke kapitala poput temeljnog kapitala društva A? Znači društvo A je imalo određeni temeljni kapital, gdje se navedene stavke knjiže u bilanci društva B kod pripajanja, s obzirom da vrijedi pravilo aktiva = pasiva.

Temeljni kapital se poveća u društvu B i to je to ili se otpiše na kapitalne rezerve društva B

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, markoli je napisao:

o me zanimalo. Znači ako nema povećanja temeljnog kapitala u društvu B, onda se povećavaju kapitalne rezerve. Hvala.

Za, pravi odgovor, treba imati saznanje, što čini temeljni kapital društva A , koje se - Pripaja društvu B
Ako temeljni kapital, čine - strojevi - oprema, itd, onda se temeljni kapital društva B ostaje isti, a imovina 
koja je činila tem. kapital u društvu A prelazi u imovinu društva B, kao i ostala imovina društva A, ako ju
društvo A posjeduje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija