Jump to content
Autoos114ke

Odlazak u mirovinu

Preporučene objave

Molio bih savjet u vezi odlaska umirovinu.  Rođen sam 4.1.1954. Radnog staža imam 41godina 8 mjeseci 6 dana sa 31.12.2018. Sudinik domovinskog rata 2.godine 9.mjeseci 11.dana. Dali mi je povoljnije ići u mirovimu sa 31.12.2018. Ili čekati 1.1.2019.kada stupa zakon o hrvatskim braniteljima i otići s 1.1.2019.u starosnu braniteljsku mirovinu .Ili otići 31.12.2018 .u mirovinu kao dugogodišnji osiguranik.Dali gubim 27%dodatka na mirovinu ako mi se poveča osobni bod  kod obračuna borbenog sektora.Prosječni vrjdnosni bodovi 0.7997 Polazni faktor 0.9640. Po funkcij bio vojnik zapovjednik desetine čin razvodnik Radni staž sa sudjelovanjem u domovinskom ratu .44.godine 5.mjeseci 17.dana.molio bih izračun najpovoljnije mirovine .Molio bih i posebno izračun mirovine hrvi 20%privremeno godinu dana                            unaprjed zahvaljujem.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Postovani, prema napisanom vi po sadasnjem ZOMO-u odmah sada imate pravo na odlazak u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" uz bonifikaciju - dodatak od 0,15% a po svakom mjesecu daljnjeg rada kad ste navrsili uvjet od 60 godina zivota (uvijet za starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika) pa vam je stvarni iznos povecanja izracunate mirovine veci za 8,85% bonusa - dodatka.

Znaci da vam je "polazni faktor" u stvari 1,0885

Sa 01.01.2019.god. imate pravo na punu starosnu mirovinu i po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u.

Podijeli ovu objavu

Prema sadasnjem konacnom prijedlogu novog ZOMO-a kojeg je vlada poslala u sabor u drugo citanje dugogodisnji osiguranici gube pravo na tu bonifikaciju - dodatak za svaki mjesec duljeg rada nakon navrsenja potrebnih godina za mirovinu ( 60 godina ), znaci nakon 01.01.2019.god., vise nemate pravo na dodatak - bonus povecanje od 8,85% na izracunatu mirovinu.

Postovani da kod izracuna braniteljske mirovine nemate pravo na 27% uskladjenja mirovine kao po ZOMO-a, kod braniteljske mirovine njega zamjenjuje broj dana provedenih u DR ( vasih cca 1001 dan) i kod vas je to iznos od 22%.

Ako imate status dragovoljca onda se tih 22% povecavaju za jos 10%, pa bi to iznosilo 32%, ali ako vam je izracun braniteljske mirovine iznad 3500 kn onda vam se po Kosoricinom zakonu skida 10% ali nemozete dobiti manje od 3500 kn braniteljske mirovine.

Uređeno od malicovjek

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat , Autoos114ke je napisao:

Molio bih savjet u vezi odlaska umirovinu.  Rođen sam 4.1.1954. Radnog staža imam 41godina 8 mjeseci 6 dana sa 31.12.2018. Sudinik domovinskog rata 2.godine 9.mjeseci 11.dana. Dali mi je povoljnije ići u mirovimu sa 31.12.2018. Ili čekati 1.1.2019.kada stupa zakon o hrvatskim braniteljima i otići s 1.1.2019.u starosnu braniteljsku mirovinu .Ili otići 31.12.2018 .u mirovinu kao dugogodišnji osiguranik.Dali gubim 27%dodatka na mirovinu ako mi se poveča osobni bod  kod obračuna borbenog sektora.Prosječni vrjdnosni bodovi 0.7997 Polazni faktor 0.9640. Po funkcij bio vojnik zapovjednik desetine čin razvodnik Radni staž sa sudjelovanjem u domovinskom ratu .44.godine 5.mjeseci 17.dana.molio bih izračun najpovoljnije mirovine .Molio bih i posebno izračun mirovine hrvi 20%privremeno godinu dana                            unaprjed zahvaljujem.

Poštovani autoos,

Vama je najpovoljnija starosna mirovina za dugogodišnjeg osiguranika po općem propisu ZOMO (civilna mirovina) u iznosu od  3.224,51  kn ako radite do 30.12.2018.g. a umirovljenje zatražite sa 31.12.2018.g. po sadašnjem Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO) pod uvjetom da su podaci koje ste dali točni.

1.Starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO u tablici množite sa faktorom 1,0885 i rezultat simulirane starosne mirovine onda iznosi  2.962,34  kn  x  1,0885  =  3.224,51 kn.

2.Radeći do 03.01.2019.g. a u mirovinu ako idete 04.01.2019.g. iznos starosne mirovine po ZOMO pada Vam na samo   2.962,34  kn.                                                                                                       Zašto raditi dulje 3. dana i za nagradu primati skoro 9. % manju mirovinu trajno, uključivo i pravo na manju obiteljsku mirovinu.

Preporuka, zatražite priznavanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, umirovljenjem  na nadnevak 31.12.2018.g. to jest korištenje prava prema sadašnjem Zakonu jer je novi za Vas nepovoljniji.

Lijep pozdrav

Autoos 44.mir staža.jpg

Uređeno od prof

Podijeli ovu objavu

Obavezno pricekajte 14.12.2018.god. dan izglasavanja novog izmjenjenog ZOMO-a u saboru, a nakon toga biti cemo pametniji jer ziher je ziher i gotovo je tek kad je gotovo. :vrti:

Evo i moje tablice izracuna malo sam je pofarbao da nije onako bezlicna crno - bijela :D, jedna je boja za izracun u 2018.god., a druga za izracun u 2019.god.

Izracun mirovine_Autoos114ke.jpg

Postovani prof, vam je odgovorio i na vasu zadnju recenicu " Molio bih i posebno izračun mirovine hrvi 20%privremeno godinu dana "

Uređeno od malicovjek

Podijeli ovu objavu

Prije 14 minuta, Autoos114ke je napisao:

Bilo je govora umjesto 0.15% da bi bilo 0.34% za kasniji odlazak u mirovinu .ako bi išao prije 65 godine.

Bilo je, ali u konacnom prijedlogu izmjena ZOMO-a kojeg je vlada poslala u sabor u drugo citanje taj dodatak - bonifikacija je izbacena iz tog konacnog prijedloga novog ZOMO-a pa tako za dugogdisnje osiguranike tog bonusa vise nema poslje 01.01.2019.god.

Za sad vam do kraja 2018.god ostaje ovaj sadasnj bonus - dodatak od 0,15% po mjesecu daljnjeg rada nakon navrsenih 60 godina starosti.

Po novome od 01.01.2019.god. ako bi nastavili raditi nakon 65 godine zivota, startali bi od "nule" i poceli bi skupljati novi ciklus bonusa od 0,34% po svakom mjesecu daljnjeg rada.

Uređeno od malicovjek

Podijeli ovu objavu

Ako idem u mirovinu 1.1.2019.onda po zakonu ohrvatskim braniteljima idem u starosnu mirovinu .a 4.1.2019.navršavam 65.godina života .dali mi onda pripada onih 034% ako usvoji sabor

Podijeli ovu objavu

Postovani kakve su intencije od strane vladajucih u zadnjih dvije godine pa i od vlade prije ove ministra Oreskovica njihov stav je da oni koji idu u mirovinu za "dugogodisnje osiguranike" vec samim time su nagradjeni jer relativno rano idu u starosnu mirovinu bez penalizacije, pa ih netreba dodatno nagradjivati jos i sa dodatkom - bonusom za daljnji rad nakon navrsenih 60 godina zivota.

Veliki AKO, ali sumnjam, ipak neko nekako nametne vladajucima (neznam ko - oporba, vidite da im redovito odbijaju amandmane) da i dugogodisnji osiguranici imaju pravo na bonifikaciju - dodatak od 0,34% po mjesecu daljnjeg rada, onda je za vas situacija dvojbena i sarena.

Naime kao sto ste napisali 04.01.2019.god. navrsavate pravo na starosnu mirovinu, ali prema clanku 26., stavak 2., tocka b)., ZOPHBDR-a, " dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju snižava se za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci." , sto znaci da vi vec 01.01.2019.god imate pravo na starosnu mirovinu i automatski nemate pravo na bonus - dodatak, ako bi ga i nakon 01.01.2019. uopce bilo za "dugogodisnjeg osiguranika", namam staklenu kuglu i nemogu znati kako ce razmisljati i kakav stav ce zauzeti neko tamo u HZMO-u nakon 01.01.2019.god. kod izracuna vase mirovine.

Zato sam pokrenuo dodatnu novu temu "Dodatak - bonus za dugogodisnjeg osiguranika", kako bi cuo vidjenje i razmisljanja ostalih forumasa na konacni prijedlog bonusa - dodatka u novom ZOMO-u.

Podijeli ovu objavu

Prije 58 minuta, Autoos114ke je napisao:

Ako idem u mirovinu 1.1.2019.onda po zakonu ohrvatskim braniteljima idem u starosnu mirovinu .a 4.1.2019.navršavam 65.godina života .dali mi onda pripada onih 034% ako usvoji sabor

Poštovani,

Pripada Vam onoliko koliko sam Vam pokazao u tablicama,Starosna braniteljska Vam je manja nego starosna mirovina po općem propisu ZOMO ako se umirovite 31.12.2018.g.

Lijep pozdrav

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat , Autoos114ke je napisao:

Poštovani Autoos,

Uvjeren sam sa 99,9 % sigurnosti da će Vaše mirovine izgledati kao u tablici u privitku.

Upravo je taj iznos i odnos starosne mirovine po ZOMO prema braniteljskim mirovinama, starosnoj i invalidskoj – profesionalna nesposobnost  (sa 30 % vojni dio a 70 % civilni dio) ako inzistirate na umirovljenju 01.01.2019.g.

Nasuprot tog odnosa imate sigurnih  3.224,51  kn za starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po općem propisu ZOMO ako se umirovite sa krajnjim nadnevkom 31.12.2018.g. po sada važećem Zakonu.

Nakon 01.01.2019.g. gubite pravo na uvećanje od 8,85 % starosne mirovine po općem propisu ZOMO a onda morate prolaziti kalvariju priznavanja invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost (i to da dobijete 30 % vojni dio) da bi na kraju imali isti iznos mirovine od 3.252  kn.

Lijep pozdrav

Autoos.jpg

Uređeno od prof

Podijeli ovu objavu

Postovani prof, treba razumjeti Autoos114ke pokusava iscicati sto vise kunica za svoju mirovinu, stoga je i razumljivo pitanje vezano na bonus u 2019.god. kako bi mu taj eventualni iznos mirovine mozda u 2019.god bio nesto veci, ali nazalost po sadasnjem vidjenju tvoj adut je na odlasku u starosnu mirovinu za "dugogodisnjeg osiguranika" na datum 30.12.2018.god.

Ispunite obrazac "zahtjeva za odlazak u mirovinu" ostavi za sad prazno mjesto datuma "Navedite datum od kojega zelite da vam se prizna pravo na mirovinu", pa nakon 14.12.2018.god kad sabor izglasa novi ZOMO i kad ce se vidjeti sta ce tocno pisati u tom novom ZOMO-u, upisite zeljeni datum i otidjite do najblize ispostave HZMO i predajte vas zahtjev.

Podijeli ovu objavu

Dobio sam informaciju da mi ovih dana dolazi poziv za vještačenje temeljem dokumentacije koju sam predao u HZMO za braniteljsku invalidsku mirovinu. Ima li netko iskustva po tom pitanju? Koliko traje, kako izgleda to vještačenje i jel idem samo na prvostupanjsko ili zovu i na drugostupanjsko? U kojem roku drugostupanjsko potvrđuje ili ne potvrđuje odluku prvostupanjske komisije?

Vjerujem da na forumu ima onih koji su u invalidskoj mirovini pa bih molio da me malo informirate!

Hvala svima koji se jave!

Podijeli ovu objavu

Prije 5 minuta, Autoos114ke je napisao:

Da li je u petak sabor sada konačno usvoijo mirovinsku reformu .Da li mi izračun mirovine ostaje isti po izračunu profesora i maloga čovjeka.

Postovani, evo sabor usvojio novi ZOMO sad u petak 07.12.2018.god. (nisu cekal drugi petak 14.12.2018.god kao sto je najavljivao ministar Pavic) i nazalost po vas i sve ostale "dugogodisnje osiguranike" od 01.01.2019.god., usvajenjem novog ZOMO-a ukinuli su bonus -dodatak od 0,15% po mjesecu daljnjeg rada.

Prema gornjim izracunima i postovanog prof i mojim ako zelite dobivati malo veci iznos mirovine (dozivotno) ocito trebate predati zahtjev za umirovljenje na dan 30.12.2018.god. i zatraziti "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika", odluka je sada samo na vama.

Prema podacima koje ste nam napisali u svojim postovima  izracunom u tablici sa datumom 30.12.2018.god. trebali bi dobiti iznos od cca 3227 kn.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad