Jump to content
Mirkec1980

Otkaz pa ponovno zaposlenje kod povezanog poduzeća

Preporučene objave

Radio sam 16 godina u jednom d.o.o. kada ga je preuzelo veliko d.d., dobio sam poslovno uvjetovani otkaz uz obrazloženje da se ukida moje radno mjesto i neće biti posla za mene, da će se poslovi tog d.o.o.-a preraspodijeliti na službe njihova d.d..  Dali su mi ponudu ili poslovno uvjetovani otkaz uz otpremninu i 4 plaće za otkazni rok ili poslovno uvjetovani otkaz uz premještaj U d.d. NA DRUGE POSLOVE ako se odreknem za 2/3 otpremnine i otkaznog roka, pređem na 25% manju plaću, te da moram imati prekid radnog staža od 15 dana, kako nebih nakon zaposlenja u njihovom d.d. mogao potraživati ništa od d.o.o. Iz egzistencijalnih razloga sam  to drugo prihvatio, potpisao Aneks kojim mi se smanjuje otpremnina(antidatiran na 2 mjeseca prije otkaza) i izjavu da se odričem otkaznog roka i time i 4 plaće. Dobio sam isplaćenu znatno manju otpremninu i prijavio se na burzu zbog zdravstvenog. Prekid je trajao 12 dana tj. 9 radnih dana. Nakon prelaska u d.d. mi je rečeno da trebam samo privremeno pomoći oko bivšeg poslodavca, d.o.o. dok se njihove službe i direktor “ne snađu” iako sam dobio Ugovor o radu za druge poslove unutar d.d. To “privremeno” je postalo trajno tako da sad već 4 godine obavljam poslove za bivšeg poslodavca, dobivam konstantno radne zadatke, potpisujem fakture, zapisnike, sudjelujem u svim procesima jer me direktor d.o.o.-a u kojem sam dobio otkaz uključuje u sve, bez obzira na to što mi je druga osoba prva nadređena. Nisam dobio nikakav Ugovor niti dao suglasnost da me poslodavac može ustupiti njegovom povezanom poduzeću, niti d.d. ima takav ugovor sa d.o.o. za mene.Mislim da poslodavac time krši zakon i ne želi mi dati Ugovor o ustupanju jer mi je tamo dao otkaz kao višku.Nedavno sam saznao i to da je moj premještaj trebao biti u skladu sa kolektivnim ugovorom d.d. jer je bilo 100% vlasnik d.o.o. kada sam dobio otkaz, da se trebao savjetovati sa radničkim vijećem i sindikatom koji postoji i da bih da je to poslodavac napravio imao sada veću otpremninu i kontinuitet radnog staža, socijalnu klauzulu itd. Osjećam se iskorišteno i prevareno jer sam dobio otkaz kao višak i sad radim vrlo slične poslove za bivšeg poslodavca za 25% manju plaću te sam izgubio puno veća prava (otpremnina i otkazni rok) koja sam imao u d.o.o. te su mi vjerovatno svi rokovi za zaštitu prava istekli. Mogu li ga tužiti za razliku plaće i otpremnine ako mi da otkaz? Rok za potraživanja je 5 godina, što sa radim? d.d. kojem radim je veliko i bojim se da nemam šanse protiv njih. D.o.o. U kojem sam dobio otkaz i dalje pozitivno posluje kao i prije samo nema niti jednog zaposlenog jer sve odrađuju služve istog vlasnika tj. d.d. Molim za savjet.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Imam osjećaj da je otkaz napravljen samo tako da poslodavac uštedi na mojoj plaći i otpremnini i smanji moja prava kroz prekid staža i da me pri tome zadrži kao jedinog radnika koji je bio upućen u sve poslove d.o.o.-a koje je preuzeo.

Podijeli ovu objavu

Nažalost, ako su Vam rokovi za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava iz radnog odnosa istekli u odnosu na ranijeg poslodavca, više ne uživate pravo na sudsku zaštitu, da ne spominjem Vaš pristanak na navedeno (Vi ste mogli potpisati ugovor s novim poslodavcem, a protiv staroga voditi postupak, samo što je sada to pravo, po mom mišljenju, prestalo).

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Tom Bombadil
      Poštovani,
      na inventuri je primjećen manjak od 1700 kuna, a prethodna inventura rađena je samo oko 2 mjeseca ranije a na toj godišnjoj inventuri manjak je bio preko 13000 kn. Htjeli bi jedinom zaposlenom radniku u toj poslovnici dati izvanredni otkaz ugovora o radu, no obeshrabreni smo zbog (po našem mišljenju) velikim brojem presuda sudova koji utvrđuju da je izvanredni otkaz neopravdan. Godišnji manjak od 13000 kuna nismo niti prikazali nego smo ga sanirali o vlastitom trošku tako da ga ne možemo dokazati u sudskom postupku ako dođe do njega, a kad smo već kod toga i godinu prije te bio je manjak kojeg također nismo prikazali.
      Da li smatrate da možemo na temelju jednog manjka na inventuri opravdati izvanredni otkaz radniku?
      Što sve moramo napraviti da bi bili sigurni da sud (ako do njega dođe) neće odbiti naše razloge za izvanredni otkaz zbog manjka na inventuri?
    • objavio Condor93
      Pozdrav svima,

zadnjih 2 godine radim kod poslodavcima na ugovor na određeno vrijeme. Prvo sam bio na probnom roku, pa na 1 mjesec, na 3 mjeseca, 9 mjeseci, 1 mjesec, 2 mjeseca, 9 mjeseci,  i sad zadnje je na 3 mjeseca.
      Trenutno mi vrijedi ugovor od 3 mjeseca i istječe 30.03.2019g.

U ugovoru se samo spominje : "Ovaj Ugovor se može redovito otkazati prema odredbama Zakona o radu i Pravilnika o radu društva, a izvanredno se ovaj ugovor može otkazati u slučajevima predviđenim zakonom i Pravilnikom o radu društva"
      Zanima me da li mogu otkazati ugovor tj dati otkaz a da nemoram odraditi otkazni rok?
      Također me zanima što moram napisati na papiru (otkaz ugovora o radu, npr Dajem otkaz dana tog i tog ...)? Ima li nekih primjera otkaza?
    • objavio ptica0605
      Poštovani, 
      Naime našu firmu kupila je druga firma koja želi premjestiti sjedište firme iz ZG u ST. Zato jer imamo tamo naše urede. Dakle gasi se ured centrale u Zagrebu, a naziv firme ostaje. Nama se nudi premještaj u Split. No svi mi imamo obitelji i premještaj u Split naravno nikome ne dolazi u obzir. Kako nama u ugovorima stoji da je sjedište poslodavca Zagreb i radno mjesto u Zagrebu, a povremeno možemo biti raspoređeni na drugu lokaciju poslodavaca ( Split). Dakle povremeno može biti zbog nečeg što traje kreće vrijeme u drugom uredu u Splitu, a ne stalno. U tom smislu nama više sjedište firme nije u Zagrebu već Splitu te bi mi kao radnici iz Zagreba trebali biti višak za koje bi trebala biti isplaćena Otpremnina. No poslodavac ne želi isplatiti otpremninu jer kao što on kaže mi Vas trebamo, a dobro zna da svi imamo obitelji. 
      Pitanje je slijedeće da li imamo pravo biti tehnološki višak jer je nama stalno mjesto zaposlenja Zagreb, a ne Split i da li imamo pravo na otpremninu po našem kolektivnom ugovoru. Ovo je način da na se želi maknuti bez otpremnina.
      Lijepi pozdrav 

• objavio NikolinaPi
      Postovani trebam potvrdjene informacije u vezi sljedeceg.
      U 5.mj 2016. sam otisla na komplikacije u trudnoci,porodiljni mi je trajao do 1. mj 2018 g. te sam od tada na njegi djeteta koja zavrsava sa 31.12.2018.g
      U medjuvremenu nisam koristila go iz 2016,2017 i 2018. g.
      U firmi sam prijavljena na neodredjeno skoro 10 godina i sad me ceka poslovno uvjetovani otkaz.
      Mene zanima koji sve godisnji imam pravo koristiti i koliko traje moj otkazni rok i da li imam jos kojih prava? Hvala svima unaprijed.

• objavio Globus21
      Hitno! Molim vas preporuku dobrog odvjetnika za radno pravo u Osijeku,tocnije zabranu rada i otkaz ugovora o radu na neodredjeno! Hvala
  • Online korisnici