Jump to content
Sign in to follow this  
FILIP 888

Odlazak u mirovinu 31.12.2018. ili 01.01.2019.

Preporučene objave

Poštovani, 

molim Vas za pomoć.

Gdje se može doći do izračuna ili možda netko zna...

S obzirom na nemoguću situaciju u kojoj je potrebno donijeti odluku o kojoj ovisi financijska budućnost , a nažalost nemoguće se informirati o tome kada se više isplati odlazak u mirovinu po najavljenim promjenama u sustavu mirovinskog osiguranja.

Radi se o prijevremenoj starosnoj mirovini za žensku osobu. Troje djece (ukoliko prolazi povećanje staža 6 mj za svako dijete)

31.12.2018. osoba navršava 35 godina i 4 mjeseca staža, te 59 godina i 3 mjeseca života. Otići u 2018. ili 2019.?

Unaprijed zahvaljujem.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Poštovani Filip,

Za izloženu situaciju, idealno je ići u mirovinu najprije 2020.g. a preporučeno i koju godinu kasnije.

Ako je samo dilema otići u 2018. ili 2019., bolje što kasnije u 2019.g.

Lijep pozdrav

Podijeli ovu objavu

prije 4 sati , FILIP 888 je napisao:

Poštovani, 

molim Vas za pomoć.

Gdje se može doći do izračuna ili možda netko zna...

S obzirom na nemoguću situaciju u kojoj je potrebno donijeti odluku o kojoj ovisi financijska budućnost , a nažalost nemoguće se informirati o tome kada se više isplati odlazak u mirovinu po najavljenim promjenama u sustavu mirovinskog osiguranja.

Radi se o prijevremenoj starosnoj mirovini za žensku osobu. Troje djece (ukoliko prolazi povećanje staža 6 mj za svako dijete)

31.12.2018. osoba navršava 35 godina i 4 mjeseca staža, te 59 godina i 3 mjeseca života. Otići u 2018. ili 2019.?

Unaprijed zahvaljujem.

Postovana okvirno se moze izracunati vrlo laka u par dana na ovaj nacin:

Kod izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako je u FINI izvadio "log i pass" za e-gradjani, onda si moze dati izracunati mirovinu online preko stranica HZMO-a, ako nema "log i pass" za e-gradjani, prvo treba otici u najblizu FINU i isti izvaditi prema postupku navedenom u linku.

Prema navedenom imate pravo na "prijevremenu starosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene uz penalizaciju od 0,30% po mjesecu za svaki mjesec ranijeg ostvarivanja prava na mirovinu prije navrsenih godina zivota osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu.

U konacnom prijedlogu novog ZOMO-a penalizacija koja je predlozena takodjet ce biti 0,30% po mjesecu ranijeg umirovljenja, pa je vama stoga penalizacija ista u 2018 i 2019.god.

Sto se tice staza od dodatnih 6 mjeseci za svako dijete, ono ce se dodavati kod izracuna mirovine kad ce se ici u mirovinu, sto znaci npr. ako cete imati 38 godina efektivnog radnog staza dodat ce vam se za troje djece na tih 38 godina jos godina i pol pa ce vam se u formuli racunati mirovina sa 39 godina i 6 mjeseci radnog staza-.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this  

• Similar Content

• objavio Dubrovcanin
      Poštovani,
      Hrvi sam s 30% oštećenja organizma zbog bolesti i u mirovini sam s općom nesposobnošću za rad. Po novom Zakonu o pravim branitelja iz Domovinskog rata od 1. siječnja ove godine ću moći raditi 3,5 sati dnevno ili oko 17 sati tjedno, a zadržavam pravo na puni iznos mirovine. Obzirom da je na internetu premalo informacija zanima me sljedeće:
      1. Postoji li minimalna plaća za ovakvo radno vrijeme?
      2. Obzirom da sam već u mirovini da li je poslodavac dužan plaćati doprinose za mene i ako jest u kojem iznosu će ih plaćati?
      Hvala unaprijed na odgovorima.
    • objavio GLAVOČ
      Rođen sam 06,04,1958 staž dugogodisnjeg osiguranika 40 godina,8 mjeseci,dani provedeni u ratu 4 godine 7 mjeseci,borbeni sektor 635 dana molim izracun za mirovinu
      Hvala

• objavio gogagoga2
      Poštovani,
      U prijevremenoj sam mirovini i radim u direktnoj prodaji .Radim preko sporednog zanimanja i približila sam se dozvoljenom  graničnom iznosu .Kako je od1.1.2019.stupio na snagu novi zakon o radu uz zadržavanje mirovine,molim vas pomoć oko načina daljnjeg rada,odnosno koji je drugi mogući način rada, a da ne moram plaćati  mirovinsko,zdrastveno i porez na dobit.
      Odnosno,što bi mi se najviše isplatilo ,a da ne moram dati pola državi.
      S poštovanjem

• Online korisnici