Jump to content

Porez,žalba , ovrha...


GoMir

Preporučene objave

Poštovani, 

molila bih za pomoć. U prosincu 2016 kupila sam svoju prvu nekretninu. Kako je riječ o prvoj nekretnini kupljenoj prije 01.01.2017 smatram kako imam pravo na 50 m2 porezne olakšice.

U javnobilježničkom uredu su mi, kada sam pitala rekli da obavijestim poreznu o stjecanju nekretnine, a da oni šalju ugovor, bez obzira što ih je zakon na to obvezivao od 01.01.2017. Kako nisam imala iskustva s postupcima oko poreza, poslala sam im obavijest o stjecanju nekretnine (na komadu papira natipkala sam kako sam dana tog i tog kupila nekretninu, te da molim oslobađanje od poreza za 50 m2 obzirom da živim sama u stanu). Iskreno, tada nisam imala pojma o obrascu iz NN. U dopisu je također bilo naznačeno kako molim da me kontaktiraju za bilo kakvu dokumentaciju koja nedostaje (broj telefona, adresa, mail adresa). Dopis je, na moju žalost,poslan običnom poštom, jer sam trčala k ocu koji je imao tešku operaciju. U studenom 2017 dobila sam obrazac na adresu uz molbu da se javim u nadležnu Poreznu (u mom slučaju Črnomerec). Tamo me je porezna referentica zadužena za moj predmet obavijestila kako nemam pravo na olakšicu, jer nisam dostavila pripadajuću dokumentaciju. Rekla sam joj kako sam dostavila obavijest, na što mi je odgovorila kako nemam ja što izmišljati način na koji ću dostaviti podatke, kada je sve propisano zakonom.  Tu smo se "zakačile" jer sam ja inzistirala kako sam ih obavijestila, a ona mi je izvukla papir koji sam poslala i rekla da to nije ispravan način. Na tome je ostalo do trenutka dok me nije nazvala i pitala budem li ja platila cijeli iznos ili ne? Odgovorila sam da ga neću platiti i da ću se žaliti ukoliko mi se ne prizna olakšica na koju imam pravo, pa da ćemo nakon rješenja žalbe  vidjeti tko je u pravo. Na kućnu adresu u veljači 2018 dobijam privremeno porezno rješenje u kojem stoji kako sam dužna cca 38.000,00 kn poreza. Također je napisano kako žalba ne odgađa izvršenje rješenja. Dobijam i odvojeno rješenje kojim se zahtjev za oslobađanje od poreza odbacuje kao nepravovremen

Odlazim kod poreznog savjetnika koji piše žalbu kako na privremeno porezno, tako i na rješenje kojim se zahtjev za olakšicu odbacuje kao nepravovremen. On mi je također izračunao koliki iznos sam dužna uplatiti u slučaju da mi je priznata porezna olakšica, te je taj iznos uplaćen. Obje žalbe dostavljene su u veljači drugostupanjskom tijelu, no do danas nema odgovora. 

U travnju 2018 sam dobila opomenu pred ovrhu za preostali iznos duga, a zatim u listopadu i rješenje o ovrsi (ovrha još nije pokrenuta). Odlazim na poreznu i predlažu mi sklapanje upravnog ugovora (plaćanje na 24 rate) s čime se u tom trenutku slažem i dajem im zadužnicu, te potpisujem potvrdu o stanju poreznog duga kako bi pripremili upravni ugovor. No, na nagovor kolegice, prije potpisivanja upravnog ugovora odlazim kod odvjetnice. Ona mi savjetuje da ugovor ni ne potpisujem jer navodno nakon potpisivanja upravnog ugovora nemam prava na žalbu. Upravni nisam potpisala, a odvjetnici sam dala nalog za pokretanje tužbe za šutnju administracije. 

Moja su pitanja slijedeća: 

1. Kolika je naknada po tužbi za šutnju administracije? 

2. Da li potpisivanjem upravnog ugovora gubim pravo na žalbu? 

3. Može li se uopće ovrha pokrenuti temeljem privremenog poreznog rješenja (da li je to zakonito)? 

4. Imam li mogućnost za još kakvu tužbu osim za šutnju administracije? 

5. Postoji li neki rok u kojem se mora donijeti rješenje po tužbi za šutnju administracije i odgovara li zakonski rok praksi (naime, po zakonu drugostupanjsko tijelo treba donijeti odluku u 30/60 dana, a ja čekam odgovor 6 mjeseci i rekli su mi da žalbe nisu ni ušle u rješavanje)? 

 

Oprostite ako sam zakomplicirala, no već sam luda od svega ovoga skupa. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rekla mi je da ne potpisujem upravni ugovor jer time gubim pravo na žalbu, odnosno privremeno porezno rješenje postaje izvršno. 

Službeno,rok za rješavanje tužbe za šutnju administracije je mjesec dana, no iskreno, nisam baš najbolje razumjela kakva je praksa i da li odmah dobijem novčanu naknadu ili oni samo nalože drugostupanjskom tijelu da riješi predmet. 

Ona planira na temelju moje situacije dići još i tužbu protiv Hrvatske pred Europskim sudom u Strasbourgu. 

Načelno, koliko god surovo zvučalo rekla mi je da odtrpim ovrhu (ako i kada do nje dođe), a ona radi svoje. 

Pitam između ostalog i zato što me zanima iskustvo i mišljenje drugih ljudi i pravnika (više glava je uvijek pametnije od jedne)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram priznati da mi ključni problem nije jasan, iz kojeg razloga i na koji način smatrate da biste imali pravo na 50m2 porezne olakšice.

Zatim, u čemu se sastoji šutnja administracije? (u tome što do 02/2018 niste dobili privremeno porezno rješenje?) Nije mi poznata praksa oko naknade štete zbog šutnje administracije. Vjerujem da nije automatizmom, nijedna naknada štete se ne dobiva bez priznanja i utvrđenja druge strane, a nerijetko i u sudskom postupku.

Koji bi sadržaj upravnog ugovora bio: da dogovorite podmirenje poreza na rate? Naravno, to bi značilo priznanje poreznog duga, a Vi dug, koliko sam razumjela, ne priznajete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Stan je kupljen krajem 2016. Prema tadašnjem zakonu porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji na osnovi sklopljenog kupoprodajnog ugovora stječu prvi stan ili kuću pod uvjetom da površina stambenog prostora ne premašuje 50 m2 (za jednog člana kućanstva). Ukoliko je površina stana veća od 50 m2 plaća se porez na razliku kvadrature. 

Tužbu za šutnju administracije pokrećem jer sam, nakon primitka prvostupanjskog rješenja, podnijela žalbu drugostupanjskom tijelu. Žalba je podnijeta u veljači, te su prema ZUP-u dužni odgovoriti u roku od 30, odnosno 60 dana. 

Kako drugostupanjska komisija nije donijela odluku ni gotovo godinu dana nakon žalbe podnijela sam tužbu za šutnju administracije.  U međuvremenu sam dobila opomenu (po kojoj je također izjavljena žalba), kao i rješenje o ovrsi (koja još nije pokrenuta). 

Ono što ne znam imam li pravo na novčanu naknadu u smislu troška ovrhe (do kojeg ne bi došlo da je drugostupanjska komisija donijela rješenje u zakonom propisanom roku) i mogu li po osnovi šutnje administracije potraživati još išta osim toga. 

 

Hvala puno unaprijed za pomoć. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Bas sam pisala o istom problemu koji se desio i vama.kod mene ista stvar odbijaju zalbu jer nisam dostavila neke sulude dokumente( da li su vas trazili vlasnicke listovo od osoba gdje ste bili postanar,odnosno sa adresa gdje ste bili prijavljeni). Ostala mi je jedino tuzba ustavnom sudu ,koju mislim i podnijeti .vidim da nas ima dosta kojima se desilo isto,pa mi ovo zvuci kao slucaj s kreditima u francima.Ako zakon kaze da na prvu nekretninu ,ne treba platiti porez ,a oni imaju evidenciju da mi je prva kako mogu izmisljati neke nebulozne dokumente koji nisu uopce irelevantni za dokazivanje ,kako bih gradjanima ipak naplatili nesto od cega su zakonski oslobodjeni! Mozda da nas se skupi vise i podnesemo tuzbu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Marinapal78 je napisao:

Pozdrav! Bas sam pisala o istom problemu koji se desio i vama.kod mene ista stvar odbijaju zalbu jer nisam dostavila neke sulude dokumente( da li su vas trazili vlasnicke listovo od osoba gdje ste bili postanar,odnosno sa adresa gdje ste bili prijavljeni). Ostala mi je jedino tuzba ustavnom sudu ,koju mislim i podnijeti .vidim da nas ima dosta kojima se desilo isto,pa mi ovo zvuci kao slucaj s kreditima u francima.Ako zakon kaze da na prvu nekretninu ,ne treba platiti porez ,a oni imaju evidenciju da mi je prva kako mogu izmisljati neke nebulozne dokumente koji nisu uopce irelevantni za dokazivanje ,kako bih gradjanima ipak naplatili nesto od cega su zakonski oslobodjeni! Mozda da nas se skupi vise i podnesemo tuzbu?

Nikada me nisu tražili vlasničke listova od osoba gdje sam bila prijavljena. 

Definitivno se ponašaju kao država u državi, oni mogu raditi što i kako hoće. Možda zbilja ne bi bilo loše da se skupimo svi koji imamo situacije s Poreznom, p da pokušamo s tužbom (nešto kao Udruga Franak)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija