Jump to content
greenriver

Podjela imovine stečene braniteljskom darovnicom

Preporučene objave

Dobar dan!

Roditelji su mi se rastali prije par mjeseci te je nakon razvoda pokrenut sudski proces podjele imovine. Da ne duljim, država je darovala ocu kuću  kao branitelju bez nekretnine jer smo živjeli na području posebne državne skrbi. S obzirom da u darovnici stoji kako se kuća darovana idključivo na osnovu obitelji (otac, majka i 3 djece), zanima me ima li stoga svaki član obitelji pravo na 1/5 s obzirom da ni majka ni mi ne posjedujemo druge nekretnine, a kuća je obnovljena i održavana majčinim novcem (otac je plaćao samo režije, majka je također plaćala sve ostale troškove, hranu, odjeću, školovanje itd.)

Hvala

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Nažalost, sudska praksa kaže da je ovo vlastita imovina, a ne bračna stečevina:

„S tim u vezi ukazuje se da je i Zakonom o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ("Narodne novine", broj: 174/04) koji je bio na snazi u vrijeme zaključenja Ugovora o kupoprodaji stana s pridržanim pravom vlasništva, izričito propisao u čl. 38. st. 5. da je stan, odnosno kuća stečena na temelju ostvarenog prava na stambeno zbrinjavanje, u osobnom je vlasništvu nositelja prava, osim u slučaju ako su pravo stekli članovi obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata i u tom slučaju su stečene nekretnine suvlasništvo članova obitelji i ne mogu se otuđiti dok su članovi obitelji malodobni. Kako se u konkretnom slučaju ne radi o propisanom izuzetku, pravilnim se ukazuje zaključak suda prvog stupnja da se radi o ostvarenom strogo osobnom pravu tuženika na stambeno zbrinjavanje, ne ulazeći pri tome u pravo tužiteljice da ostvaruje možebitno postojeći obveznopravni zahtjev prema tuženiku, za dio obroka kredita za kupnju stana otplaćenih tijekom trajanja bračne zajednice stranaka. (ŽSZ Gž Ob-800/17 od 22. kolovoza 2017.)

„Kako predmetni stan ne potječe iz imovine stečene radom budući da je tuženiku stan dodijeljen najprije u najam, a potom i prodan za 0 kuna temeljem Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo, a tuženik je, koristeći svoje pravo, kao invalid od 80% invaliditeta, iskoristio popust od 100% prilikom kupnje stana sukladno odredbi čl. 6. st. 1. toč. 2. Zakona o izmjenama i dopunama zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo, to se ne radi o imovini stečenoj radom bračnih drugova.“ (ŽSZ, -20/13 od 5. ožujka 2013.)

No sve i da se radi o bračnoj stečevini, što nije slučaj, djeca ne bi došla u obzir kod podjele, jer bračna stečevina je pravo koje pripada bračnim drugovima.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio onyx48
      Supruga želi rastavu braka i zahtijeva da ja iselim iz stana. To je njezin stan koji je imala prije nego smo se vjenčali, ja sam na toj adresi prijavljen. Da li ona mene može izbaciti ili odjaviti sa adrese bez da se ja složim. Naime, kako mi je penzija mala, ja ne mogu financijski podnijeti iznajmiti drugi stan i dok ne nađem prihvatljiv smještaj ja moram ostati u tom stanu. Molim vas, pomozite mi savjetom jer sam očajan. Hvala unaprijed! 
    • objavio Zeznuto2019
      Pozdrav. Imam jako tešku situaciju vezano za moja prava, skrbništvo i postupak rastave. Već sam nekoliko godina sa suprugom koja unazad nekoliko godina stalno mulja a ujedno me i prevarila. Imamo Dvoje malo dobne djece 13g i 17g. Kada je sve isplivalo van i ova agonija krenula sa njenom prijevarom naravno da je bilo i verbalnih sukoba sa moje strane jer sam povrijeđen.Situacija se ponekad stiša a ponekad rasplamsati. Zadnje što mogu reći da u zadnjem verbalnom sukobu se počela ozljeđivati sa vidljivim ranama a ujedno je  i mene ozljedila te me navodno prijavila tako je rekla ili u zdravstvenoj ustanovi ili u centru za socijalnu skrb a tko zna možda i u policiji (Neznam stvarno jel je). Ona je dosta ne stabilna osoba i zanima me sljedeće jer smo prije nekoliko dana pokrenuli rastavu u centru za socijalnu skrb 
      Kako sud odlučuje o svemu ovome i skrbništvu ako me stvarno prijavila a ja sam ne dužan te kako to dokazati  JA SAM SPREMAN I ZA POLIGRAF He he he (djeca su nažalost čula jedan dio našeg verbalnog sukoba a samo ozljeđivanje nisu vidjela) 
      Da li mogu dobiti skrbništvo nad djecom ako ima zdravstvenih problema koji utječu na njene psihofizičke promjene i da li se to stanje može stvarno uzeti u obzir na osnovu njene dokumentacije tj dokazati da bolest uzrokuje takvo ponašanje a ona na procijeni glumi suprotno. 
      Oboje želimo skrbništvo a pogotovo ja jer stvarno ne zaslužuje djecu  te ako se ne možemo dogovori sporazumno putem centar za socijalnu skrb koliko će me koštati parnički postupak ili kako se već zove. 
      Ako sud presudi u njenu korist koliko ću morati plaćati alimentacija s time da imam kredit (plača neto 7886 kn a kredit 2985 kn) 
      Unaprijed zahvaljujem. 
    • objavio providenca
      molim vas informaciju, dali je moguce naknadno promjeniti razlog razvoda braka.
      Naime, moj muz je imao poznatig pravnika te je bez da sam dosla na sud, razveo nas brak s razlogom sporazumno, neslaganje naravi.
      Napominjem da sam u to vrijeme bila u jako losem psihickom stanju zbog preljuba moga muza, te sam onako u soku potpisala punomoc koju je moj bivsi muz predao svom odvjetniku i na taj nacin je brak razveden.
      Zbog istine i satisfakcije zeljela bi ako je moguce, ispraviti rjesenje na peavi razlog razvida, a to je teska povreda bracnog odnosa.
      Molim Vas dali je to ikalo moguce obzirom da je rjesenje od 2010 godine, nisam imala volje ni snage se s tim boriti do sada jer sam imala probleme u obitelji, otac umro, majka dozivjela cvi, itd
      unaprijed zahvaljujem na odgovoru
      Lijepi pozdrav
    • objavio hvulic
      Poštovani,
      rođen sam 17.02.1954., radni odnos sam zasnovao 25.3.1975 i radim još i danas. 
      Ujedno sam sudionik domovinskog rata u razdoblju 05.6.1993 - 28.12.1995. (30 mjeseci)
      Kako 17.02.2019 navršavam punih 65 godina, molio bih Vas da mi odgovorite kada bi bilo najpovoljnije aktivirati odlazak u mirovinu? 
      Da li raditi do 30.12.2018 godine ili čekati novi zakon o mirovinskoj reformi i otići nakon što stupi na snagu?
      Ujedno me interesira kako na moju buduću mirovinu utječe sudjelovanje u domovinskom ratu?
    • objavio ns1312
      Pozdrav,

Priča ide ovako; s bivšom suprugom bio sam u vezi 4 godine nakon čega smo se vjenčali i bili u braku godinu i pol dana, međutim nakon godinu dana braka, bračna zajednica je prestala jer je bivša supruga otišla od kuće u kojoj smo živjeli. Pokrenula je razvod braka te smo se razveli u siječnju 2018. godine. Nije bilo riječi o podjeli bračne stečevine, nije bilo dogovora jer se dotična nije htjela javljati i uopće komunicirati o tome. Javljala se samo kako bi me obavijestila o svojoj trudnoći za koju se kasnije, uz liječnike, utvrdilo da je izmišljena, te je otprilike mjesec dana prije samog razvoda počela uznemiravati moju novu djevojku pozivima sa skrivenog broja i porukama prijetećih sadržaja. Priča se dalje nastavlja s dolascima na moje radno mjesto i pričama kako će mi ''srediti otkaz'' i to otprilike pola godine nakon samog razvoda braka.
      U braku smo uzeli kredit (na moje ime) od 75000kn s otplatom na 15 godina (ukupnan iznos je oko 150000kn) kako bismo pokrili prethodno dignuti kredit (za kupnju zajedničkog automobila) i namirili troškove svadbe.
      Dobronamjerno, znajući da nema posao te niti jednog dana radnog staža, nisam htio ništa pokretati glede diobe bračne stečevine, međutim njene gore navedene radnje se nastavljaju i jednostavno više nemam empatije za nju.
      Zanima me slijedeće:
      1. Može li se pokrenuti ikakav postupak glede diobe bračne stečevine 10 mjeseci nakon samog razvoda braka?
      2. Koji je postupak kod diobe kredita?
      3. Kome se najbolje obratiti?
  • Online korisnici