Jump to content

Rok za ostvarivanje obiteljske mirovine


Melchior

Preporučene objave

Poštovani, postoji li rok za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje obiteljske mirovine iza preminulog supružnika?

Naime, udovica je stara 56 godina, suprug je umro prije dvije godine dok je bio u radnom odnosu (28 godina staža), no tada nije razmišljala o obiteljskoj mirovini. Obzirom da postoji mogućnost da joj se poslovna situacija promjeni na lošije pa bi joj ipak ta mirovina mogla biti potrebna, do kada može podnijeti zahtjev za nju?

Ako bi ostvarila obiteljsku mirovinu, može li se ona prekinuti zbog eventualnog zaposlenja pa ponovo zatražiti nakon nekog vremena (recimo u slučaju sezonskog posla) ?

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Melchior je napisao:

Poštovani, postoji li rok za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje obiteljske mirovine iza preminulog supružnika?

Naime, udovica je stara 56 godina, suprug je umro prije dvije godine dok je bio u radnom odnosu (28 godina staža), no tada nije razmišljala o obiteljskoj mirovini. Obzirom da postoji mogućnost da joj se poslovna situacija promjeni na lošije pa bi joj ipak ta mirovina mogla biti potrebna, do kada može podnijeti zahtjev za nju?

Ako bi ostvarila obiteljsku mirovinu, može li se ona prekinuti zbog eventualnog zaposlenja pa ponovo zatražiti nakon nekog vremena (recimo u slučaju sezonskog posla) ?

Hvala

 

Poštovani Melchior,

Zaista rijetka situacija.

Jeli je održana ostavinska rasprava nakon smrti pokojnika, prije dvije godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Melchior je napisao:

Ako bi ostvarila obiteljsku mirovinu, može li se ona prekinuti zbog eventualnog zaposlenja pa ponovo zatražiti nakon nekog vremena (recimo u slučaju sezonskog posla) ?

Poštovani,

Na ovaj dio pitanja odgovor je potvrdan, da može.

Također ako su supruga ili suprug u radnom odnosu može im se priznati pravo na obiteljsku mirovinu ali bez isplate, dok su zaposleni.

Pravo korištenja obiteljske mirovine može se koristiti nakon prestanka Ugovora o radu,temeljem kojeg su bili zaposleni.

Svaka promjena mora se prijaviti u HZMO.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Melchior je napisao:

Da, bila je ostavinska. Pokojnikova majka je temeljem dogovora nasljedila novac iz njegovog drugog stupa mirovinskog.

Eto belaja,

Od čega onda tražiti isplatu obiteljske mirovine, kad je novac već potrošen ?

Probajte se javiti nadležnom HZMO, možda oni nešto mogu kemijati iz prvog stupa ????

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof,

znam da ste znalac pa Vas molim da pojasnite zašto ne bi bilo moguće dobiti obiteljsku mirovinu samo iz prvog stupa. Zašto onda na informativnom izračunu HZMO postoje stavke:

image.png.98e787f910196d06d4b7e544da505987.png

 a kasnije i :

31. Uz ovako određenu mirovinu ne pripada dodatak u iznosu od 27% na mirovinu, ali pripada mirovina iz kapitalizirane štednje (II. stupa) prema ugovoru koji se sklapa s mirovinskim osiguravajućim društvom.

Dakle, ok, drugi stup je potrošen, što je sa prvim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao sto vam je napisao postovani prof, da mi tu ne kemijamo najbolje da gospodja otidje u najblizu ispostavu HZMO-a i potrazi relevantnu informaciju od njihovog pravnika, moja pretpostavka da ima pravo dobiti iz prvog stupa samo je pitanje kolika ce ona iznositi bez ucesca iz drugog stupa.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Melchior je napisao:

Poštovani, postoji li rok za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje obiteljske mirovine iza preminulog supružnika?

OSTVARIVANJE PRAVA
Član obitelji ima pravo na obiteljsku mirovinu od dana kada su ispunjeni uvjeti propisani za stjecanje prava na mirovinu ako je zahtjev za ostvarivanje prava podnesen u roku od šest mjeseci od dana ispunjenja uvjeta. Ako je zahtjev podnesen nakon isteka roka od šest mjeseci od dana ispunjenja uvjeta, član obitelji ima pravo na obiteljsku mirovinu od prvoga dana idućeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva i za šest mjeseci unatrag.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Melchior je napisao:

Ako bi ostvarila obiteljsku mirovinu, može li se ona prekinuti zbog eventualnog zaposlenja pa ponovo zatražiti nakon nekog vremena (recimo u slučaju sezonskog posla) ?

Hvala

Korisnicima obiteljske mirovine se za vrijeme zaposlenja obustavlja isplata te mirovine. Članu obitelji koji je u vrijeme podnošenja zahtjeva i ostvarivanja prava na mirovinu zaposlen ili obavlja djelatnost na osnovi koje je osiguran, obiteljska se mirovina isplaćuje od prvoga idućeg dana nakon prestanka zaposlenja, odnosno obavljanja djelatnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, malicovjek je napisao:

Kao sto vam je napisao postovani prof, da mi tu ne kemijamo najbolje da gospodja otidje u najblizu ispostavu HZMO-a i potrazi relevantnu informaciju od njihovog pravnika, moja pretpostavka da ima pravo dobiti iz prvog stupa samo je pitanje kolika ce ona iznositi bez ucesca iz drugog stupa.

Slažem se s Vama, no nekako se bojim da ni tamo neće znati previše jer su isplate mirovina iz oba stupa relativno nove. Ja zapravo i nisam čuo da netko dobiva i kako.  A i prečesto sam se susretao sa birokratskim apriori odgovorom na nešto neuobičajeno: - "To se ne može". Stoga valja ići tamo naoružan sa što više znanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, malicovjek je napisao:

To je lako rijesivo, ispuni se i preda zahtjev, ako joj odobre dobit ce rijesenje koje ce staviti u mirovanje dok got radi, kad ce joj zatrebati i prestane raditi, aktivirat ce obiteljsku mirovinu.

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/tiskanice/Tiskanica br. 1.4..pdf

Što mislite, da li ima razlike ako se to preda prije donošenja novog zakona, tj, do kraja godine, ili je svejedno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Melchior je napisao:

Što mislite, da li ima razlike ako se to preda prije donošenja novog zakona, tj, do kraja godine, ili je svejedno?

Prema prijedlozima izmjena u konacnom prijedlogu novog ZOMO-a, nema nekih posebnih izmjena vezanih na obiteljske mirovine koj bi utjecali na dodjelu obiteljske mirovine, pa je vama svejedno kad ce se poslati zahtjev za obiteljsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Melchior je napisao:

Što mislite, da li ima razlike ako se to preda prije donošenja novog zakona, tj, do kraja godine, ili je svejedno?

Poštovani Melchior,

Svejedno je kad predate ali ako Vam se traženo pravo odobri, bolje je što prije.

Obavezno priložite Rješenje nakon ostavinske rasprave, bez njega u HZMO ne mogu ništa raditi.

Ako priloženo Rješenje ne odgovara za Vaš zahtjev (odgovor, temeljem istog bude negativan) konzultirajte se sa JB koji je napravio isto, može li se izvršiti promjena istog i kako.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Svejedno je kad predate ali ako Vam se traženo pravo odobri, bolje je što prije

Na e-Savjetovanje nalazi se, između ostalih stvari o mirovinskoj reformi, i : PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O DODATKU NA MIROVINE OSTVARENE PREMA ZAKONU O MIROVINSKOM OSIGURANJU, koji kaže:

Prijedlogom zakona rješava se pitanje dodatka na mirovinu tako da se i korisnicima osnovne mirovine predlaže određivanje dodatka na mirovinu određenu u I. stupu kao osnovna mirovina i to na način da se na dio mirovine za mirovinski staž ostvaren do početka primjene obveznog mirovinskog osiguranja individualne štednje (do 31. prosinca 2001.) predlaže određivanje dodatka u jednakoj visini kao i korisniku mirovine koji pravo ostvaruje isključivo u I. stupu nakon 2010. godine (27%), a na dio mirovine koja mu pripada za mirovinski staž od dana uvođenje II. stupa dodatak se korigira faktorom osnovne mirovine određenim za kalendarsku godinu u kojoj osiguranik stječe pravo na mirovinu (faktor osnovne mirovine za 2018. godinu iznosi 0,75%), odnosno dodatak iznosi 20,25%.

Po tome, što se dodatka tiče, vrijedilo bi čekati novu godinu, jasno mi je  za nove umirovljenike od 1.12019., no preveliki sam laik da bih iz toga mogao iščitati kako će se taj zakon reflektirati na obiteljske mirovine, a poglavito na ovaj slučaj. Po sadašnjem zakonu definitivno bi otpao bio kakav dodatak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Melchior je napisao:

Na e-Savjetovanje nalazi se, između ostalih stvari o mirovinskoj reformi, i : PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O DODATKU NA MIROVINE OSTVARENE PREMA ZAKONU O MIROVINSKOM OSIGURANJU, koji kaže:

Prijedlogom zakona rješava se pitanje dodatka na mirovinu tako da se i korisnicima osnovne mirovine predlaže određivanje dodatka na mirovinu određenu u I. stupu kao osnovna mirovina i to na način da se na dio mirovine za mirovinski staž ostvaren do početka primjene obveznog mirovinskog osiguranja individualne štednje (do 31. prosinca 2001.) predlaže određivanje dodatka u jednakoj visini kao i korisniku mirovine koji pravo ostvaruje isključivo u I. stupu nakon 2010. godine (27%), a na dio mirovine koja mu pripada za mirovinski staž od dana uvođenje II. stupa dodatak se korigira faktorom osnovne mirovine određenim za kalendarsku godinu u kojoj osiguranik stječe pravo na mirovinu (faktor osnovne mirovine za 2018. godinu iznosi 0,75%), odnosno dodatak iznosi 20,25%.

Po tome, što se dodatka tiče, vrijedilo bi čekati novu godinu, jasno mi je  za nove umirovljenike od 1.12019., no preveliki sam laik da bih iz toga mogao iščitati kako će se taj zakon reflektirati na obiteljske mirovine, a poglavito na ovaj slučaj. Po sadašnjem zakonu definitivno bi otpao bio kakav dodatak.

Oprostite, mislim da ste u pravu, povoljnije je nakon 01.010.2019.g.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, malicovjek je napisao:

Pa 2 stup za vas vise ne postoji ako je njegova majka ostavinskom raspravom te novce dobila i podigla sa tog njegovog racuna, vi mozete sam traziti isplatu obiteljske mirovine po uplatama u 1 stup.

Poštovani malicovjek,

Ali prethodno citirano je baš za I stup.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, Melchior je napisao:

Na e-Savjetovanje nalazi se, između ostalih stvari o mirovinskoj reformi, i : PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O DODATKU NA MIROVINE OSTVARENE PREMA ZAKONU O MIROVINSKOM OSIGURANJU, koji kaže:

Prijedlogom zakona rješava se pitanje dodatka na mirovinu tako da se i korisnicima osnovne mirovine predlaže određivanje dodatka na mirovinu određenu u I. stupu kao osnovna mirovina i to na način da se na dio mirovine za mirovinski staž ostvaren do početka primjene obveznog mirovinskog osiguranja individualne štednje (do 31. prosinca 2001.) predlaže određivanje dodatka u jednakoj visini kao i korisniku mirovine koji pravo ostvaruje isključivo u I. stupu nakon 2010. godine (27%), a na dio mirovine koja mu pripada za mirovinski staž od dana uvođenje II. stupa dodatak se korigira faktorom osnovne mirovine određenim za kalendarsku godinu u kojoj osiguranik stječe pravo na mirovinu (faktor osnovne mirovine za 2018. godinu iznosi 0,75%), odnosno dodatak iznosi 20,25%.

Po tome, što se dodatka tiče, vrijedilo bi čekati novu godinu, jasno mi je  za nove umirovljenike od 1.12019., no preveliki sam laik da bih iz toga mogao iščitati kako će se taj zakon reflektirati na obiteljske mirovine, a poglavito na ovaj slučaj. Po sadašnjem zakonu definitivno bi otpao bio kakav dodatak.

Postovani, od kud ste to izvukli, uz koji clanak konacnog prijedloga novog ZOMO-a se veze taj tekst.

27 posto dodatka je 27% dodatka za uskladjenje, oni ce vjerojatno izracunati mirovinu pokojniku iz I stupa i udovici dodjeliti 70% obiteljske mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
, prof je napisao:

Eto belaja,

Od čega onda tražiti isplatu obiteljske mirovine, kad je novac već potrošen ?

Probajte se javiti nadležnom HZMO, možda oni nešto mogu kemijati iz prvog stupa ????

Lijep pozdrav

Postovani,

Ispricavam se sto ovako upadam; trebala bih savjet; tata je umro prije 10 dana, trrnutno smo svi u izolaciji. Mama ima 67 godina, nema nikakvih primanja, tata(70) je imao mirovinu,djeca su odrasla(36, 40).

Da li mama moze naslijediti mirovinu, sta trebamo napraviti, hvala unaprijed.

Srdacan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana mgelis,

Vaša majka ima pravo na obiteljsku mirovinu iza smrti Vašeg oca, pravo korištenja obiteljske mirovine za Vašu majku može se zatražiti odmah u područnom uredu HZMO. Trebate priložiti dokument o smrti oca i vjenčani list Vaše majke. 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Imam pitanje ako mi možete pomoći, tata mi je preminuo 2016. godine, kako mama ima svoju mirovinu, a može dobiti 70% tatine to je bilo gotovo pa isto pa nije prelazila na njegovu..sad me zanima dali ponovno može podnijeti Zahtjev da vidimo kakvo je " stanje " sad, jer tata je bio branitelj, a mislim da te mirovine su rasle više nego mamina " radnička".. Uglavnom dali se to sad može? na stranicama ima Zahtjev za obiteljsku mirovinu, ako može vjv se taj popunjava i šalje..

Hvalaa :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija