Jump to content
ParaNO1d

Kupnja stana

Preporučene objave

Pozdrav.
Supruga i ja smo kaparili stan u novogradnji u ožujku 2018. Potpisali smo predugovor i ovjerili ga kod javnog bilježnika. U predugovoru stoji da će stan biti useljiv 11/2018. Dakle i 30.11.2018 . bi ušao u to.
Tehnički pregled je bio 23.11.2018. (Urbana vila) i prošao je, mi još uvijek čekamo uporabnu dozvolu, papire od etažiranja i energetski certifikat jer bez toga ne možemo ni ići predati zahtjev za kredit niti useliti. Da stvar bude gora radovi još traju, finalni. Ostaje fugiranje, jedan dio pločica, krečenje, ugradnja klime... Sve u svemu sitnice ali nije gotovo. Čak i da sad imam lovu za stan nebih mogao useliti jer majstori i dalje rade.

Kakva ja prava imam? Imam li pravo na nižu cijenu ili nešto? Kupujemo od firme, mi svo svoje sve ispoštovali, a danas je 6. dan prekoračenja, a posao nije gotov. Ne vjerujem da će ovaj tjedan sve biti gotovo.

Što mi je činiti? Dečki koji su zaduženi za nas su dosad bili korektni u svemu ali zanima me pravno što mogu očekivati, a što ne.

Hvala :-)

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Premješteno u odgovarajući PF.

Teoretski, prema odredbama Zakona o obveznim odnosima, zbog neurednog ispunjenja biste imali pravo na raskid ugovora, ili ako ostanete kod ugovora, na sniženje cijene i na naknadu štete. Međutim, trebalo bi vidjeti predugovor koji ste potpisali, je li možda propisana ugovorna kazna ili nešto slično.

Podijeli ovu objavu

Prije 14 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Premješteno u odgovarajući PF.

Teoretski, prema odredbama Zakona o obveznim odnosima, zbog neurednog ispunjenja biste imali pravo na raskid ugovora, ili ako ostanete kod ugovora, na sniženje cijene i na naknadu štete. Međutim, trebalo bi vidjeti predugovor koji ste potpisali, je li možda propisana ugovorna kazna ili nešto slično.

"Očekivano vrijeme završetka izgradnje stana iz stavka 1. i njegovo uređenje
po sistemu „ključ u ruke“ je do mjeseca studenoga 2018. godine."

Ništa drugo nije definirano. 

Nikakva penalizacija i probija je rokova. 

Podijeli ovu objavu

I ovo je navedeno:

"Ugovorne strane su suglasne da će sve eventualne sporove i nesporazume
koji bi mogli nastati u primjeni ovog Predugovora, odnosno naknadno sklopljenog
konačnog Kupoprodajnog ugovora, nastojati riješiti sporazumno, mirnim putem i u
dogovoru, u skladu s dobrim poslovnim običajima i praksom, a u protivnom se
ugovara nadležnost stvarno i mjesno nadležnog suda u Osijeku."

Podijeli ovu objavu

prije 21 sati , ParaNO1d je napisao:

"Očekivano vrijeme završetka izgradnje stana iz stavka 1. i njegovo uređenje
po sistemu „ključ u ruke“ je do mjeseca studenoga 2018. godine."

Ništa drugo nije definirano. 

Nikakva penalizacija i probija je rokova. 

Nažalost, "očekivano" znači da može postojati i neočekivano, odnosno da može doći i do pomicanja tog roka.

prije 19 sati , ParaNO1d je napisao:

I ovo je navedeno:

"Ugovorne strane su suglasne da će sve eventualne sporove i nesporazume
koji bi mogli nastati u primjeni ovog Predugovora, odnosno naknadno sklopljenog
konačnog Kupoprodajnog ugovora, nastojati riješiti sporazumno, mirnim putem i u
dogovoru, u skladu s dobrim poslovnim običajima i praksom, a u protivnom se
ugovara nadležnost stvarno i mjesno nadležnog suda u Osijeku."

Ovo je uobičajena klauzula koja se stavlja u ugovore, o ugovaranju mjesne nadležnosti i tumači se doslovno: nadamo se da neće doći do spora jer smo svi miroljubivi, ali ako ipak dođe, nadležan će biti sud u Osijeku.

Podijeli ovu objavu

Prije 2 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Nažalost, "očekivano" znači da može postojati i neočekivano, odnosno da može doći i do pomicanja tog roka.

Ovo je uobičajena klauzula koja se stavlja u ugovore, o ugovaranju mjesne nadležnosti i tumači se doslovno: nadamo se da neće doći do spora jer smo svi miroljubivi, ali ako ipak dođe, nadležan će biti sud u Osijeku.

A postoji li opet neki "normalan" rok u kojem se odstupanje može tolerirati? Ne želim se povlaćiti po sudu zbog toga ali smatram da imam pravo na štetu jer je danas 7. dan od roka, a radovi nisu gotovi. Pitanje hoće li biti gotovi do kraja idućeg tjedna.
Trebam li što napraviti sada za slučaj da se oni ne žele dogovoriti sporazumno što bi kasnije moglo pomoći u potencijalnom sporu?

Podijeli ovu objavu

Mislim da Zakon o obveznim odnosima ne definira što je razuman rok odstupanja, eventualno ako to postoji u sudskoj praksi za ovakve slučajeve, koja je meni nepoznata. Ne vidim da možete napraviti neku posebnu pripremu, ako ćete ostati kod predugovora i sklapanja ugovora. Kao što znate, i druga strana postupa s povjerenjem prema Vama: Vi još morate ishoditi kredit, zbog čega će druga strana čekati barem mjesec dana (ako se zakomplicira, i više), morate sklopiti ugovor, što ako Vam kredit ne bude odobren, itd. Tako da ja mogu jedino savjetovati strpljenje i dobru volju, jer tako onda možete očekivati i od druge strane. Tjedan ili dva nije puno zakašnjenja.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Online korisnici

No members to show