Jump to content

Nova mirovinska reforma


zimpa

Preporučene objave

Postovani, supruga mi je rodjena 21.01 1955 god. Za 13 mjeseci imat ce 65 godina i 46 godina i 3 mjeseca radnog staza. Posto tada po sili zakona mora u mirovinu interesira me dali ima pravo na 0,34% bonusa po mjesecu za duzi radni staz i ako ima koliko bi to iznosilo. 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, zimpa je napisao:

Postovani, supruga mi je rodjena 21.01 1955 god. Za 13 mjeseci imat ce 65 godina i 46 godina i 3 mjeseca radnog staza. Posto tada po sili zakona mora u mirovinu interesira me dali ima pravo na 0,34% bonusa po mjesecu za duzi radni staz i ako ima koliko bi to iznosilo. 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Poštovana zimpa,

Ako mora po sili zakona u mirovinu kako će onda ostvariti dulji radni staž.

Dulji rad za godinu dana nakon 65. rođendana povećava iznos mirovine za 4,08 %

Za precizniji odgovor na Vaše pitanje trebam podatak o iznosu PVB (prosječnog vrijednosnog boda) za cijelo vrijeme radnog staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, zimpa je napisao:

Postovani, zakon kaze da zena sa navrsenih 62 godine i 9 mjeseci u 2020-oj godini ostvaruje pravo na PUNU STAROSNU MIROVINU, ako ima 15 godina staza.

Moja supruga ce imati 65 godina.

Dali je to dulji radni staz?

U 2020.god zena mora imati 62 godine i 8 mjeseci zivota za starosnu mirovinu.

21.01.2020.god. imat ce pravo na povecanje mirovine bonifikacije za 28 mjeseci (28 x 0,34% = 9,52%) znaci mirovina ce joj biti uvecana za 9,52%

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, zimpa je napisao:

Postovani, zakon kaze da zena sa navrsenih 62 godine i 9 mjeseci u 2020-oj godini ostvaruje pravo na PUNU STAROSNU MIROVINU, ako ima 15 godina staza.

Moja supruga ce imati 65 godina.

Dali je to dulji radni staz?

Poštovani zimpa,

Da to je dulji rad.

Koristeći tablicu uprivitku  simulirao sam iznos uvećane mirovine za Vašu suprugu na 65. rođendan.

2.896,44  x  1,0952  =   3.172   kn 

Zimpa 46.g.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani iz podataka koji ste postavili u postu ispada da bi vasa supruga po svemu sudeci imala pravo na najnizu mirovinu za 46 godina radnog staza, jer ce joj ta najniza mirovina biti veca od njene izracunate redovne starosne mirovine.

Pa tako i sad krajem 2018.god (uz bonifikaciju- dodatak od 3,45%) najniza mirovina bi iznosila 2961,20 kn, a vjerojatno i pocetkom 2020.god. (uz bonifikaciju - dodatak od 9,52%) najniza mirovina bi iznosila 3304,88 kn, vec sam vam uracunao da se od 01.09.2019.god. podize vrijednost AVM-a za najnizu mirovinu.

 

 

Izracun mirovine zimpa.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, prof je napisao:

Poštovani malicovjek,

AVM = 65,6  x  46.g  = 3.017,60  kn je iznos minimalne starosne mirovine  po općem propisu ZOMO za 46.g. mirovinskog staža a ne  3.304,88  kn.

Lijep pozdrav

Postovani prof,

"Visina najniže mirovine računa se tako da se svaka puna godina mirovinskog staža pomnoži s vrijednošću najniže mirovine u trenutku priznanja prava na mirovinu, uz primjenu odgovarajućeg polaznog faktora i mirovinskog faktora  te se može odrediti kao starosna mirovina, prijevremena starosna mirovina,  invalidska  i obiteljska mirovina."
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani sa postavljenjem ove tablice dobili smo tocnije podatke, pa se i informativni izracun moze tocnije izracunati:

Na datum 26.09.2018.god "polazni faktor" koji vam je prikazan upravo je onaj koji vam se trebao prikazati jer ste od uvjeta za odlazak zena u starosnu mirovinu (62 godine zivota) imali 20 mjeseci daljnjeg rada vise.

(20 mjeseci x 0,15% = 3,0%) sto znaci upravo napisani "polazni faktor" u vasoj tablici 1,0300.

Na datum 30.12.2018.god "polazni faktor iznosi 1,0345 kao sto je navedeno u mojoj tablici dolje, nadalje izlazi da sa danom 30.12.2018.god. imate navrsenih 44 godine, 9 mjeseci i par dana staza, sto bi znacilo da sa 21.01.2020.god. imate 45 godina, 9 mjeseci i cca 20 dana.

U prvom postu ste napisali da ce 21.01.2020.god. imati 46 godina i 3 mjeseca radnog staza, e sad pretpostavljam da ste onda u taj staz vec uracunali dodatak od dodatnih 6 mjeseci staza za jedno dijete po novom ZOMO-u.

 

 

Izracun mirovine zimpa_30.12.18.jpg

Iz tablice je vidljivo da sa 30.12.2018.god. ipak bi dobili svoju izracunatu mirovinu od 2899,50 kn koja bi bila veca od najnize za nekoliko kuna, dok na datum 21.01.2020.god. najniza od 3304,88 kn bi ipak bila veca od vase izracunate.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija