Jump to content

PREVARENA Ugovor o doživotnom uzdrzavanju


Boxxer

Preporučene objave

Kuća je bila u vlasništvu 1/3 majke, sestre i mene. Nakon smrti majke, na ostavinskoj raspravi kod j. bilježnika sestra je donjela oporuku i ugovor o doživotnom uzdržavanju, za koje ja nisam do tad ni znala da postoje, u kojem majka svoju 1/3 kuće ostavlja sestri.

Ugovor niti oporuku nisam ni vidjela jer je bilježnik rekao da to nije predmet rasprave, a ja zbog neznanja nisam ni tražila navedeno. Slijedom navedenog zanima me slijedece:

gdje mogu dobiti kopiju oporuke i ugovora jer bilježnik tvrdi da to nije kod njega?

Kakva je procedura oko provedbe tog ugovora jer koliko vidim sestra još nije u z-k izvatku upisala svoj dio koji joj je mama ostavila, niti ima kakve napomene za ugovor (kad je potpisan, za života majke)? Zašto to nije provedeno, a od smrti majke je prošlo i vise od 4. mj.? Je li moguće da je razlog sporost sudova?

Je li potrebno osobno ugovor odnijeti na sud da bi se gore navedeno sprovelo jer se kuća nalazi izvan njezinog mjesta stanovanja?

Postoje li neki zakonski rokovi za predaju ugovora o doživotnom uzdržavanju?

Ukoliko bi išla na varijantu osporavanja ugovora jer me je sestra cijeli život varala, sad ne bi u detalje, na sto se sve moguće pozvati?

Koliko takvi sporovi oko osporavanja ug o doživotnom uzdrzavanju traju te koliki je okvirni trošak takvih postupaka?

Postoji li zastara za pokretanje ovog postupka?

Također sam plaćala troskove u polovini iznosa za njegu majke, dom i sl. pa me zanima, s obzirom na ugovor , je li to uopće bila moja obaveza?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Boxxer je napisao:

gdje mogu dobiti kopiju oporuke i ugovora

Nepotrebno je tražiti oporuku,obzirom da je naknadnim sklopljenim ugovorom za istu imovinu nastupio pravni učinak opoziva oporuke.

Ugovor može te pronaći u zbirci isprava zemljišno-knjižnog ureda pod uvjetom da je davatelj uzdržavanja zatražio upis prava vlasništva temeljem istog ugovora.

, Boxxer je napisao:

Je li potrebno osobno ugovor odnijeti na sud da bi se gore navedeno sprovelo

Prijedlog za upis i ugovor uz ostalu dokumentaciju se može predati osobno ili putem pošte nadležnom zemljišno-knjižnom uredu.

 

, Boxxer je napisao:

Postoje li neki zakonski rokovi za predaju ugovora o doživotnom uzdržavanju

Ne

 

, Boxxer je napisao:

osporavanja ugovora jer me je sestra cijeli život varala

Vaš međusobni odnos ne može imati imati negativni utjecaj na ugovor koji je vaša sestra sklopila sa majkom.

 

, Boxxer je napisao:

Koliko takvi sporovi oko osporavanja ug o doživotnom uzdrzavanju traju

Trajnje postupka ovisi o mnogo čemu,o sudu,o poduzetim procesnim radnjama stranki u postupku,izjavljivanja žalbe na odluku suda u prvom stupnju itd.

 

, Boxxer je napisao:

koliki je okvirni trošak takvih postupaka?

Sastav tužbe i pristojba na istu,zastupanja na sudu odnosno pripremno ročište i glavna rasprava minimalno,e sad je nepoznanica da li će biti predloženo kakvo vještačenje,da li će biti žalba,kakva če odluka biti po žalbi.

Cijena svake poduzete radnje odvjetnika ovisi o vrijednosti spora.

, Boxxer je napisao:

Zašto to nije provedeno, a od smrti majke je prošlo i vise od 4. mj.?

Nemar osobe koja bi to trebala učiniti,jer je izvjesno da upis  još nije zatražila.

 

, Boxxer je napisao:

Postoji li zastara za pokretanje ovog postupka?

Po pitanju isticanja ništavosti,nema zastare,za razliku od pobojnosti i raskida.

 

, Boxxer je napisao:

Također sam plaćala troskove u polovini iznosa za njegu majke, dom i sl. pa me zanima, s obzirom na ugovor , je li to uopće bila moja obaveza?

Postojanje ugovora o doživotnom uzdržavanju ne isključuje činjenicu da je primateljica uzdržavanja vaša majka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

 

 

Postojanje ugovora o doživotnom uzdržavanju ne isključuje činjenicu da je primateljica uzdržavanja vaša majka.

Poštovani, sestra ima sa roditeljem ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Bez obzira šta je ona majka još ostalih 3 djece, ona ima ugovor o dož. uzdržavanju i nju je taj dužan uzdržavati?

Znači li to, da ostala djeca ne moraju sudjelovati u nadoplati za starački dom, brizi o starom roditelju ili slično, osim po svojoj osobnoj savijesti??? Ako ponestane novaca, to nije briga ostale djece?

Unaprijed hvala na odgovoru.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju ne moraju, jer Obiteljski zakon kaže da su punoljetna djeca dužna udržavati svoje roditelje ako su oni nesposobni za rad ili ne mogu ostvariti uzdržavanje iz svoje imovine. Kako je taj roditelj sebi osigurao uzdržavanje od jednog davatelja uzdržavanja i to iz svoje imovine, pravno govoreći, to se ne bi mogla dogoditi situacija da taj roditelj nema uzdržavanje, jer ga je ostvario iz svoje imovine. Osim toga, zakon kaže da se čak i u tom slučaju, dijete može osloboditi uzdržavanja roditelja koji njega nije uzdržavao kad je to bila njegova zakonska obveza (dakle, do punoljetnosti ili do okončanja redovitog školovanja).

Osim, kao što kažete, po svojoj osobnoj savjesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija