Jump to content

posjedovanje automatskog oruzja


lexor

Preporučene objave

da li osoba moze posjedovati  automatsko oruzje ako je ono onesposobljeno za uporabu kako nalaze zakon ?
da li su zakonski i dijelovi automatskog oruzja zabranjeni za posjedovanje? tj ako je onesposbljeno oruzje da li i dalje osoba u nelegalnom djelu pošto posjeduje djelove automatskog oruzja ?

 

nadam se da sam jasan u pitanju :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi mislite kao nešto u stilu da stavite oružje na zid kao ukras (recimo dva kalašnjikova prekrižena jedan preko drugog)?

Nisam siguran da li se to uopće može učiniti sa automatskim oružjem odnosno oružjem čije posjedovanje građanima zabranjeno (možda se javi netko tko ima jasnijih saznanja), no ako bi se moglo, tada bi, po mom mišljenju, posjednik takvog "oružja" učinio kazneno djelo iz čl. 331/1 KZ-a samo ukoliko bi to oružje razmontirao i upotrebljive dijelove prodao odnosno na drugi način učinio dostupnim drugoj osobi (ovaj dio opisa djela koji se odnosi na sastavne odnosno rezervne dijelove).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je kolekcionarski primjerak, to bi sugeriralo da je oružje onesposobljeno. Plus što vidim da nam prodavatelj dolazi iz susjedne države.

Ponavljam kako nemam podatak je li kod nas dozvoljena prodaja onesposobljena oružja, a koje je građanima zabranjeno posjedovati (baš zbog mogućnosti da se dijelovi mogu iskoristiti u svrhu izrade). Možda se jave koji naši drugi korisnici, koji imaju takvih saznanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, G-man je napisao:

Ako je kolekcionarski primjerak, to bi sugeriralo da je oružje onesposobljeno. Plus što vidim da nam prodavatelj dolazi iz susjedne države.

Ponavljam kako nemam podatak je li kod nas dozvoljena prodaja onesposobljena oružja, a koje je građanima zabranjeno posjedovati (baš zbog mogućnosti da se dijelovi mogu iskoristiti u svrhu izrade). Možda se jave koji naši drugi korisnici, koji imaju takvih saznanja.

upravo sam postavio pitanje radi tih djelova, jer me taj dio zanima :)

a i pitanje je  kako je osoba mogla legalno onesposobiti oruzje ako je samo posjedovanje zabranjeno ( ali necemo o tome :D )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je onesposobljeno, nema prepreke za držanje, samo ga treba prijaviti policiji.

Što se tiče dijelova automatskog oružja, i njih je zabranjeno držati, ali ako su dio onesposobljenog oružja, onda nisu problem (jer su isto onesposobljeni).

Oružje se inače i onesposobljuje na način da ga nikako nije moguće vratiti u funkciju niti je moguće uporabiti niti jedan bitan dio koji bi sam za sebe bilo zabranjeno držati (vadi se udarna igla, vari/blokira zatvarač, buši/puni cijev, miče udarni mehanizam i dr.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , drot13 je napisao:

Ako je onesposobljeno, nema prepreke za držanje, samo ga treba prijaviti policiji.

Što se tiče dijelova automatskog oružja, i njih je zabranjeno držati, ali ako su dio onesposobljenog oružja, onda nisu problem (jer su isto onesposobljeni).

Oružje se inače i onesposobljuje na način da ga nikako nije moguće vratiti u funkciju niti je moguće uporabiti niti jedan bitan dio koji bi sam za sebe bilo zabranjeno držati (vadi se udarna igla, vari/blokira zatvarač, buši/puni cijev, miče udarni mehanizam i dr.).

a kako se može onesposobiti automatsko oruzje ako je zakonom zabranjeno njegovo posjedovanje :-D   da bi ga onesposobio prethodno moram imati oruzje koje je nezakonito posjedovati :D   nema mi smisla :D 

jel postoji procedura onesposobljavanja oruzja?  da li to moze fizicka osoba uciniti samostalno ili to radi policija ?

jasno mi je za oruzje za cije je drzanje potrebno imati dozvolu, pa osoba umre i onda clan obitelji zeli imati to oruzje kao neku uspomenu i slicno, ali mi ovo s automatskim oruzjem nema nikakve logike ?  daj malo pojasni ako znas tko radi onesposobljavanje oruzja



 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, lexor je napisao:

a kako se može onesposobiti automatsko oruzje ako je zakonom zabranjeno njegovo posjedovanje :-D   da bi ga onesposobio prethodno moram imati oruzje koje je nezakonito posjedovati :D   nema mi smisla :D

Prijavite da ste ga našli na djedovom/očevom tavanu nakon njegove smrti. Ili nešto slično.

Prije 6 minuta, lexor je napisao:

jel postoji procedura onesposobljavanja oruzja?  da li to moze fizicka osoba uciniti samostalno ili to radi policija ?

Trajno onesposobiti oružje može fizička ili pravna osoba koja ima odobrenje Ministarstva unutarnjih poslova za obavljanje djelat­nosti popravka i prepravka oružja, koja će izdati potvrdu o onesposobljavanju oružja.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, G-man je napisao:

Prijavite da ste ga našli na djedovom/očevom tavanu nakon njegove smrti. Ili nešto slično.

Trajno onesposobiti oružje može fizička ili pravna osoba koja ima odobrenje Ministarstva unutarnjih poslova za obavljanje djelat­nosti popravka i prepravka oružja, koja će izdati potvrdu o onesposobljavanju oružja.

 

ne bi li onda policija oduzela to oružje ? na koju zakonsku osnovu bi ga onesposobila i vratila?
nema mi smisla da osoba ima doma onesposbljenog kalaša ili neko modernije automatsko oruzje 

mozda postoji  neki zakon koji regulira posjedovanje takvog onesposobljenog oruzja ako se radi o kolekcionarskom primjerku, dozvole muzejima ili slično ? ( pošto sam vidio na njuskalu 3-4 primjerka mp 40 da se prodaju ili su se prodavali - što me ujedno potaklo da otvorim ovu temu)

uređeno: od lexor
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slobodno preleti odgovarajući Zakon, pa vidi.

Kao što ti je G-man napisao, iako je takvo oružje (automatsko) zabranjeno nabavljati i držati, moguće je da ti dođe u posjed, a da se ne radi o prekršaju (npr. pronalazak nakon preminulog rođaka i sl.). Takvo oružje bi morao predati policiji, ali možeš zatražiti da se povjeri ovlaštenoj osobi radi onesposobljavanja (što bi ti platio) i da ti se vrati (onesposobljeno, kao uspomena).

Takvo onesposobljeno oružje se može legalno posjedovati baš zato što je onesposobljeno na takav način da ga više nije moguće dovesti u funkciju, ni na koji način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija