Jump to content

Ugovor o diobi nasljedstva jos valjan?


markool

Preporučene objave

Molim za savjet:

Ja i moj brat smo nasljedili zemljiste u Slavoniji. Medjusobno smo sklopili ugovor o diobi nasljedstva, tako da smo podijelili zemljiste na jednake dijelove. Ugovor je ovjeren kod javnog bilježnika, no nikad nije upisan u zemljisnu knjigu. Prema trenutnom stanju zemljisne knjige, ja i moj brat smo suvlasnici (1/2) svake parcele. 

Dogodilo se da je moj brat umro prije godinu dana. Njegov sin je upisan u zemljisnu knjigu, kao novi suvlasnik. Moje pitanje: Je li ugovor o diobi nasljedstva jos valjan prema njemu? Mogu li upisati ugovor u zemljisnu knjigu bez suglasnosti njegovog sina? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, markool je napisao:

Članak 5 zakona o nasljeđivanju određuje da osoba koja nasljedi neku osobu, njezin je sveopći pravni sljednik. 

Točno,no pravila zemljišno-knjižnog prava dopuštaju provedbu upisa samo protiv upisanog vlasnika/suvlasnika,što će reći da je ugovor i dalje pravno valjan ali je nužna suglasnost novog suvlasnika u vidu tabularne isprave.

 

prije 19 sati , markool je napisao:

Medjusobno smo sklopili ugovor o diobi nasljedstva

Jel izvršeno cijepanje (parcelacija) u svrhu formiranja novih pojedinačni k.č.

 

Prije 41 minuta, markool je napisao:

Znači, na primjer, ako postoji kupoprodajni ugovor koji je sklopio pokojna osoba, nasljednik će postati stranka tog ugovora. 

Naravno,ali ako se taj nasljednik upiše kao vlasnik nekretnine iz kupoprodaje,vrijedi ono što je več rečeno u vezi suglasnosti za provedbu upisa,u suprotnom tužba radi ishođenja presude koja bi zamijenila suglasnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija