Jump to content

Prijevremena starosna mirovina_žena_penalizacija_nova mirovinska reforma


Mjela

Preporučene objave

Pozdrav,

rođena sam 03.09.1960., počela sam raditi 01.03.1985., neprekinuti staž, imam 2 djece.

Pokušavam sama izračunati penalizaciju za odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu ali nisam sigurna na što se sve izračunava penalizacija. Da li na mjesece staža koji nedostaje do pune starosne mirovine ili mjeseci starosti života koji nedostaju do godina po tablici za žene objavljenoj na stranicama HZMO (U prijelaznom razdoblju od  2014. do 2029. godine žene ostvaruju pravo na starosnu mirovinu prema povoljnijim uvjetima, s nižom starosnom dobi) ili i jedno i drugo ili...?

Planiram ići u mirovinu 03.09.2019. ili 31.12.2019. ovisni što je povoljnije, eventualno polovinom 2020.

01.03.2019. bi trebala imati 34 godine staža i ukoliko mi se prizna godina dodatno za dvoje djece - imala bi 35 godina staža.

Okvirni iznos mirovine znam (tražila sam izračun kad sam stekla prvi uvjet za prijevremenu, ali tada mi je penalizacija bila 24%), tako da me interesira samo kako da izračunam penalizaciju i ev. savjet kad mi je zapravo najpovoljnije otić u mirovinu (osim savjeta puna starosna :).

Puno hvala unaprijed,

Marina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Penalizacija se racuna na nedostajuce mjesec života koji nedostaju do godina potrebnih za uvijete zena za odlazak u starosnu mirovinu u 2018.god to je 62 godine, u 2019.god. to ce biti 62 godine i 4 mjeseca.

Sa 30.12.2018.god vasa penalizacija bi iznosila (0,34% x 45 mjeseci = 15,3%), a sa 03.09.2019.god penalizacija bi vam bila (0,30% x 40 = 12%).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U prijevremenu starosnu mirovinu mozete kad zelite u narednom periodu ali uz penalizaciju, nakon 01.01.2019.god. sa navedenih 12% penalizacija ce sa svakim mjesecom daljnjeg rada  biti sve manja, a uvjet za starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za zene dostici cete 03.09.2024.god kad navrsite 64 godine zivota

Kod odlaska u mirovinu vasem efektivnom radnom stazu  dodaje se 12 mjeseci staza (1 godina) na osnovi dvoje djece, taj uvecani staz koristi se kod izracuna vase mirovine.

Ako ste zdravi, ako vam nije tesko raditi, ako redovno primate placu, radite sto duze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Mjela je napisao:

Okvirni iznos mirovine znam (tražila sam izračun kad sam stekla prvi uvjet za prijevremenu, ali tada mi je penalizacija bila 24%), tako da me interesira samo kako da izračunam penalizaciju i ev. savjet kad mi je zapravo najpovoljnije otić u mirovinu (osim savjeta puna starosna :).

 

Puno hvala unaprijed,

Marina

Postovana Marina, pretpostavljam da ste greskom napisali da bi bili penalizirani sa 24%, najveca moguca penalizacija bi vam tada bila 20,4%.

Napisali ste da ste trazili izracun mirovine i da znate okvirni iznos mirovine, prema tome imate podatke pa ako nije tajna koliko vam na tom izracunu iznosi stavka "prosječni vrjednosni bodovi".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija