Jump to content

Mirovina


Valincici

Preporučene objave

Prije 24 minuta, Valincici je napisao:

Postovani,

Roden sam 3.10.1960,ukupno odradjenog staza imam 40 god i 3 mj.

4 god.beneficiranog staza,18mj.HV(dupli staz)i 20%HRVI.

Po movom zakonu kada mogu u mirovinu?

Lp

Poštovani,

Molim Vas budite precizniji, radi što kvalitetnijeg odgovora:

-40.g. 3.mj. je ukupni mirovinski staž ili efektivni radni staž ?

-ako je to efektivni staž koliko Vam iznosi ukupni mirovinski staž ?

-što je ono 4.g. beneficiranog staža ,18.mj.HV(dupli staž) ?

-po kojem Zakonu želite odlazak u mirovinu ?

-koliko Vam iznosi prosječni vrijednosni bod (PVB) tijekom radnog staža ?

-možete li raditi 4.sata i primati punu mirovinu nakon umirovljenja ?

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Valincici je napisao:

Postovani,efektivni radni staz mi je 40 god i 3 mj+benificije 4 godine+18 mj Hv.i tih 20% invalidnine.

Sada bi me samo zanimalo kada bi ostvarivao prava na mirovinu a visina mirovine mi nije bitna(zanima me samo zakon po kojem bi mogao najranije u morovinu)

Lp

Čim napunite 41.g. efektivnog radnog staža (uz napunjenih 60.g. života) možete zatražiti priznavanje prava na  starosnu mirovinu zbog dugogodišnjeg osiguranja, po općem propisu ZOMO.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tek sada sam vidio beneficija 4.g., mislim da možete u mirovinu sa 31.12.2018.g., (prestanak rada 30.12.2018.g.) po trenutno važećem Zakonu do 31.12.

Novi Zakon od 01.01.2019.g. donosi neke promjene ali još nije izašao u N.N. pa nisam siguran što Vas čeka.

Obavezno odmah idite do nadležnog ureda HZMO i provjerite mogući odlazak sa 31.12.2018.g.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Valincici je napisao:

Postovani,

Roden sam 3.10.1960,ukupno odradjenog staza imam 40 god i 3 mj.

4 god.beneficiranog staza,18mj.HV(dupli staz)i 20%HRVI.

Po movom zakonu kada mogu u mirovinu?

Lp

Poštovani Valincici,

Temeljni uvjet za Vaše umirovljenje je da napunite 60.g. života, to jest 03.10.2020.g.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Valincici je napisao:

Postovani,

Roden sam 3.10.1960,ukupno odradjenog staza imam 40 god i 3 mj.

4 god.beneficiranog staza,18mj.HV(dupli staz)i 20%HRVI.

Po movom zakonu kada mogu u mirovinu?

Lp

 

prije 5 sati , prof je napisao:

Poštovani Valincici,

Temeljni uvjet za Vaše umirovljenje je da napunite 60.g. života, to jest 03.10.2020.g.

Lijep pozdrav

Potpisujem postovanog profa, prvi uvjet imate kad navrsite 60 godina zivota, po svemu sudeci kako imate dovoljno staza biti ce to najvjerojatnije "starosna mirovina za dugogodisnjeg osiguranika".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, malicovjek je napisao:

 

Potpisujem postovanog profa, prvi uvjet imate kad navrsite 60 godina zivota, po svemu sudeci kako imate dovoljno staza biti ce to najvjerojatnije "starosna mirovina za dugogodisnjeg osiguranika".

Poštovani malicovjek,

Postoji mogućnost korištenja prave starosne mirovine i prije 60. rođendana, radi se o tome da poštovani Valincici ima i 4.g. beneficiranog staža.

Trenutno nam nije poznato kako je do njega došao i koliko je vremena proveo na dužnostima sa beneficiranim stažom te koji je iznos  beneficija to jest ima li 12/14 ili 12/15 ili 12/16 mjeseci ?

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Valincici,

Što bi se od navedenog moglo odnositi na Vas:

Osiguranicima koji imaju beneficirani staž dobna granica za starosnu mirovinu smanjuje se ovisno o razdoblju staža osiguranja koji se računa s povećanim trajanjem («beneficirani staž») i stupnju povećanja staža.

Dobna granica za starosnu mirovinu smanjuje se za jednu godinu:

- za svakih 6 godina staža osiguranja za koje se 12 mjeseci računa kao 14 mjeseci,

- za svakih 5 godina staža sa stupnjem povećanja 12/15,

- za svake 4 godine staža sa stupnjem povećanja 12/16

- za svake 3 godine staža sa stupnjem povećanja 12/18.

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof, svoj odgovor sam bazirao na njegovih napisanih 4 godine benificiranog staza, smatrao sam da je on to tocno izracunao, a kako se benificirani staz odbija od uvjeta za starosnu mirovinu a to je 65 godina zivota, sto bi znacilo da bi on mogao u starosnu mirovinu sa 61 godinom.

Po meni znaci da je njegov prvi uvjet ipak 60 godina zivota "starosna mirovina za dugogodisnjeg osiguranika", mozda forumas Valincici ipak odgovori na vase pitanje iz gornjeg posta vezano na porijeklo benificiranog staza.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, malicovjek je napisao:

Postovani prof, svoj odgovor sam bazirao na njegovih napisanih 4 godine benificiranog staza, smatrao sam da je on to tocno izracunao, a kako se benificirani staz odbija od uvjeta za starosnu mirovinu a to je 65 godina zivota, sto bi znacilo da bi on mogao u starosnu mirovinu sa 61 godinom.

Po meni znaci da je njegov prvi uvjet ipak 60 godina zivota "starosna mirovina za dugogodisnjeg osiguranika", mozda forumas Valincici ipak odgovori na vase pitanje iz gornjeg posta vezano na porijeklo benificiranog staza.

 

Poštovani,beneficirani radni staz imam 12/14 tj.4 godine ukupno,efektivnog radnog staza 40 god i 4 mj,te HV-a 18 mj.

S obzirom da je 01.01.2019.izasao novi zakon dali se meni beneficije i staz HV zbrajajau te oduzimaju od 65 god te kada bi imao ubiti prvi uslov za mirovinu???

Roden sam 03.10.1960.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Valincici,

Temeljem Vaše objave (ako je sve točno) u starosnu mirovinu možete najprije 03.10.2020.g. kad navršite 60.g. i najmanje 41.g. efektivnog radnog staža.

Koliko dugo godina ste proveli na dužnostima sa beneficiranim stažem od 12/14 ?

Lijep pozdrav

PS

Taj staž se ne zbraja tako kako mislite.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani Valincici,

Simulirao sam Vaše potencijalne  starosne mirovine ako nastavite neprekidno raditi  uz (pvb) 1,0001, to je ekvivalent prosječne plaće u državi za cijeli radni vijek.

Rezultati koje sam dobio su, to jest starosna mirovina po članku 35. ZOMO na nadnevak:

-10.2020.g.  iznosi  3.954 kn  uz polazni faktor (ZOMO) od 1,0000

Starosna mirovina po članku 33. ZOMO na nadnevak:

-10.2021.g.  iznosi  4.052 kn  uz polazni faktor (ZOMO)  od 1,0000

-10.2022.g.  iznosi  4.318 kn  uz polazni faktor (ZOMO)  od 1,0408

-10.2023.g.  iznosi  4.593 kn  uz polazni faktor (ZOMO)  od 1,0816

-10.2024.g.  iznosi  4.875 kn  uz polazni faktor (ZOMO)  od 1,1224

-10.2025.g.  iznosi  5.165 kn  uz polazni faktor (ZOMO)  od 1,1632

Poštovani sve je pred Vama, razmišljajte.

Za izračun mirovine budućem umirovljeniku treba znati prosječni vrijednosni bod (PVB) za ukupni radni staž, te ukupni mirovinski staž. Kako Vam je poznat mirovinski staž na 60 rođendan ako imate pristup e-građanin možete odmah dati izračunati mirovinu bez uvjeta na stranicama HZMO, ako nemate otiđite u najbližu FINU uz osobnu iskaznicu i ostvarite pristup e-građanin i onda postupite kako sam predložio i javite se.

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Poštovani,
 
zanimaju me određene informacije o mirovini na području Osječko - baranjske županije za vrijeme Domovinskog rata. Naime, u navedenom razdoblju moj pokojni djed, koji je tada bio u mirovini i živio je na području Osječko - baranjske županije, koje je tada bilo okupirano, nije u razdoblju od 1991. - 1997. godine primao nikakvu mirovinu. Mirovina mu se opet poćela isplaćivati tek od 1997. godine. 
Možete li se provjeriti što se desilo sa neisplaćneom mirovinom u gore navedenom razdoblju?
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija