Jump to content

Koliko sam dužan supruzi


Franjofr

Preporučene objave

Poštovani molim pomoć oko razjašnjenja nekih nedoumica. Priča ide ovako, supruga i ja kupili smo stan prije godinu dana putem apn poticaja gdje država placa pola rate prvih 4 godine. Nakon 10 mjeseci zajedničkog života dogodio se jedan incident gdje supruga i ja vise nismo mogli funkcionirati pod istim krovom. Stan i kredit su na mene, ja sam joj predložio ili da ona ostane pa cu ja prestati plaćati sve obaveze prema banci ili da ona ode. Posto je ona iz Zagreba da meni olakša odlučila je otići kod svojih roditelja. Otplatili smo zajedno sa poticajima od države oko 4% nekretnine, ona i ja smo otplatili oko 2% sto znači da svatko od nas oko 1%. Sad već 3 mjeseca živim sam i sve sam plaćam dok mi pokušavamo spasiti brak na savjetovalištima. Problem je sto supruga sada svojata stan kao da je naš, a u biti je bančin i ja sam na sebe preuzeo obaveze od trenutka kada je ona otišla. Ja i dalje vjerujem da postoji mogućnost za pomirenje pa ne želim požurivati odluku, ali me brine ukoliko se taj period oduži da li ja moram za svaki mjesec savjetovanja njoj plaćati pola iako vise ne živimo pod istim krovom? U biti moje pitanje je, koliko sam joj dužan isplaziti ukoliko recimo za XY godina dodje do razvoda i da li mi je bolje požuriti razvod da me ne "oguli"? Bonus pitanje, dijete od 4 godine ostalo je živjeti samnom, ona je redovito posjećuje i tu nema problema ali po inerciji naših zakona majka ce vjerojatno dobiti skrbnistvo, zanima me opet ukoliko dodje do razvoda da li joj za sav ovaj period dok je dijete kod mene moram platiti alimentaciju u skladu sa sudskom odlukom, tj zanima me suma koju cu joj morati isplatiti ukoliko danas dodje do razvoda, u odnosu na recimo za 2 godine? Hvala unaprijed

 

uređeno: od Franjofr
Lapsus
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da ste stan stekli u braku, radom (tj. iz sredstava kredita). Tada je on bračna stečevina i supruga bi mogla zatražiti u parnici da se utvrdi da je stan u polovici njen, i vjerojatno bi to bilo usvojeno i njezino suvlasništvo upisano (iako ste Vi vjerojatno upisani u zemljišnu knjigu kao samovlasnik). Vi s druge strane, za ono što ste ulagali u otplatu stana, možete tražiti polovicu svake rate s kamatom od supruge, i to biste također vjerojatno dobili. Zato predlažem da sklopite bračni ugovor, odnosno sporazum o diobi bračne zajednice, gdje se supruga obvezuje i nadalje sudjelovati u plaćanju polovice svake rate, a Vi se zauzvrat obvezujete da ćete nakon isplate cjelokupnog kredita, izdati tabularnu ispravu da se ona uknjiži u polovici kao suvlasnica (ili odmah).

Alternativno, možete potpisati i sporazum kojim supruga potvrđuje da je stan Vaša vlastita imovina, a Vi se obvezujete preuzeti isplatu kredita za stan.

Nisam razumjela ovo što Vi plaćate supruzi pola za vrijeme odvojenog života - pola čega? Umjesto nje, plaćate njezinu polovicu stana, to mislite? Možete tražiti povrat toga. Za stan je već gotova stvar, on je njezina bračna stečevina čim se se ispunile zakonske pretpostavke: da se radi o imovini koja je stečena radom za vrijeme bračne zajednice.

Dok je dijete kod Vas, ne morate plaćati alimentaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da se nismo najbolje razumjeli. Dio platili joj pola racunam na dio kad ona zeli da je isplatim za njezino sudjelovanje u otplati kredita. Recimo da stan vrijedi 100,000 eura. u 10 mjeseci mi smo otplatili 2000€ država nam je darovala isto toliko. Nakon toga nije više bilo bračne zajednice jer je supruga iselila iz stana. Želite mi reći da bez obzira sto je ostalo još 96000€ glavnice da supruga ima pravi upisati se na pola stana iako realno nije toliko sudjelovala i nakon iseljenja ne želi uopće sudjelovati u otplati jer ne živi na toj adresi. Ako smo skupa sudjelovali u otplati samo 10 mjeseci i uplatili 2000 eura ona je realno platila samo 1000 eura da po zakonu ima pravo na 50000€? Drugo pitanje. Ukoliko nekim čudom kao otac dobijem skrbništvo i majci se odredi alimentacija da li imam pravo i na zaostatke od trenutka kada je prestala vrijediti bračna zajednica do trenutka presude? I ponovo bi pisao možda malo jasnije, jesam li obavezan isplatiti supruzi pola otplaćenog dijela do trenutka do kad je trajala bračna zajednica ili je ona vlasnik pola otplaćenog do trenutka presude? Ako treba svjedoka da ona ne živi na adresi toga imam ih više nego dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Franjofr je napisao:

Želite mi reći da bez obzira sto je ostalo još 96000€ glavnice da supruga ima pravi upisati se na pola stana iako realno nije toliko sudjelovala i nakon iseljenja ne želi uopće sudjelovati u otplati jer ne živi na toj adresi. 

Da, upravo Vam to želim reći. Vlasništvo i posjed nisu ista stvar, ona ne mora stanovati u tom stanu da bi mu bila suvlasnica.

prije 20 sati , Franjofr je napisao:

Ukoliko nekim čudom kao otac dobijem skrbništvo i majci se odredi alimentacija da li imam pravo i na zaostatke od trenutka kada je prestala vrijediti bračna zajednica do trenutka presude? I ponovo bi pisao možda malo jasnije, jesam li obavezan isplatiti supruzi pola otplaćenog dijela do trenutka do kad je trajala bračna zajednica ili je ona vlasnik pola otplaćenog do trenutka presude? Ako treba svjedoka da ona ne živi na adresi toga imam ih više nego dovoljno.

Imate pravo na zaostatke otkad je prestala bračna zajednica, sa zateznim kamatama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pratim ovu temu i dalje mi neke stvari nisu jasne..pa molim da me se prosvijetli..

Znaci ovako..

Supruznici kupe stan na kredit..otplate za vrijeme trajanja braka 10%.

Verzija 1: svatko od njih polaze pravo na polovicu otplacenog tj na 5%..

Jer ostalo i nije njihovo..nije otplaceno

 

Ili..tj. verzija 2:

Jedan supruznik nastavlja otplacivati stan nakon prestanka braka..a ovaj drugi bez obzira sto je brak prestao kad je bilo otplaceno 10% vrijrdnosti..ma kraju ima pravo na pola stana..

Oprostite to mi nije normalno ni logicno i uzasavam se da bi bilo zakonito..

Znaci..kupim stan..s nekim otplatim sicu..razvedem se..sljedecih 25 godina otplacujem ostalih 90 % stana..i na kraju..neko s kim sam se razvela prije 25 godina ko je uplatio 3 rate ili nista ima pravo na pola...

Ako je tako zaista..kao laik kazem da sam na mjestu pokretaca teme nista dalje ne bih placala..nego prodat stan..pokrit time kredit..i start od nule..tako bar za 30 godina necu dijelit nesto sto godinama sama otplacujem sa osobom s kojom sam se razvela na samom pocetku otplate

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@verona2 da to i mene muči, posto smo uzeli apn kredit ako odustanem i prodam stan onda plaćam penale državi i moram njoj vratiti poticaje, ako nastavom otplaćivati u biti sam otplacujem cijele rate a pola od toga pripada ženi koja tu vise ne živi niti želi sudjelovati u otplati istog. Ako zakon tako funkcionira onda je to žalosno jer me tjera ili da se vratim u podstanarstvo i pogotsam uvjete života sebi i djetetu, ili da ostanem u nesretnoj vezi ili da prekršim ugovor sa istom tom državom i onda me dodatno penalizira. Ima li neki odvjetnik ovdje koji bi uzeo ovaj slučaj i da dio koji moram isplatiti supruzi, ako do razvoda dodje, bude isti razveo se ja sada ili za 2 godine jer ne želim biti kažnjen zbog sporosti sustava i ne želim donositi ishitrene odluke samo zbog toga da mi netko ne uzme vise novca poslije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se i ja nadovežem na ovu temu, imam sličnu situaciju... Bila sam u braku sa čovjekom sa kojim sam podizala razne kredite za ulaganje u kuću njegovih roditelja, nešto za osnovne potrebe, kupili smo auto na leasing njegove firme, plaćali sve režije, da bi se nakon 10 godina rastali. U braku imamo kći za koju on nije htio plaćati alimentaciju, pa sam ga nakon 3 godine tužila. I tu su počeli problemi. On je mene tužio za kredit sa kojim smo pozatvarali ranije kredite, i naravno dobio sud na temelju riječi njega i njegove mame, mada sam ja imala sve dokaze za što su uloženi novci. Iz te kuće nisam uzela ništa osim svoje privatne stvari. Žalila sam se na vrhovni sud i oni su se složili sa prvostupanjskom presudom. U međuvremenu pokrenula sam tužbu za bračnu stečevinu, ali moja odvjetnica nije provjerila na koga kuća stoji pa je tužila mog bivšeg muža, a kuća stoji na bivšu svekrvu. I sad je nastupila tu zastara. Znači ja sad otplaćujem kredit za kuću u kojoj ne živim, a niti mogu bilo što iz nje dobiti. Eto to je naša divna država. Ja ne vjerujem da tako nešto postoji i svima kome sam pričala taj svoj slučaj, ne mogu vjerovat. I sad za Božić sam dobila šlag na torti, dobila sam poveći iznos božićnice koji je išao na redovan račun i ostala sam bez svega, jer božićnica nije zaštićena od ovrhe pa je tako bivši dobio moju božićnicu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, verona2 je napisao:

Pratim ovu temu i dalje mi neke stvari nisu jasne..pa molim da me se prosvijetli..

Znaci ovako..

Supruznici kupe stan na kredit..otplate za vrijeme trajanja braka 10%.

Verzija 1: svatko od njih polaze pravo na polovicu otplacenog tj na 5%..

Jer ostalo i nije njihovo..nije otplaceno

 

Ili..tj. verzija 2:

Jedan supruznik nastavlja otplacivati stan nakon prestanka braka..a ovaj drugi bez obzira sto je brak prestao kad je bilo otplaceno 10% vrijrdnosti..ma kraju ima pravo na pola stana..

Oprostite to mi nije normalno ni logicno i uzasavam se da bi bilo zakonito..

Znaci..kupim stan..s nekim otplatim sicu..razvedem se..sljedecih 25 godina otplacujem ostalih 90 % stana..i na kraju..neko s kim sam se razvela prije 25 godina ko je uplatio 3 rate ili nista ima pravo na pola...

Ako je tako zaista..kao laik kazem da sam na mjestu pokretaca teme nista dalje ne bih placala..nego prodat stan..pokrit time kredit..i start od nule..tako bar za 30 godina necu dijelit nesto sto godinama sama otplacujem sa osobom s kojom sam se razvela na samom pocetku otplate

Što se tiče verzije 1, nije točna; verzija 2 je po sudskoj praksi i po zakonskoj regulativi točna. Stjecanje vlasništva po osnovi bračne stečevine jest stjecanje vlasništva na temelju zakona, a čas stjecanja prava vlasništva na temelju zakona jest onaj trenutak kad su se ispunile zakonske pretpostavke. Onog časa kad je netko tko je u bračnoj zajednici radom stekao imovinu dok je bio u bračnoj zajednici, nije stekao samo sebi, stekao je i bračnom drugu, jer se podrazumijeva, da dok je on stjecao imovinu, drugi je brinuo o djeci, kućanstvu, ulagao trud i rad u bračnu zajednicu. 

Nije banka upisana u zemljišnu knjigu kao vlasnik, bračni drugovi su, tj. jedan bračni drug. Banka ima samo hipoteku, tj. teret na toj nekretnini. Naime, kupoprodajna cijena je u cijelosti plaćena iz sredstava kredita, bračni drug nema duga s osnove kupoprodajne cijene, već s osnove povrata kredita.

Razumijem da nije jednostavno za pojmiti, ali ima rezona zašto su odredbe takve: štiti se onoga slabijega u bračnoj zajednici, najčešće ženu, koja može imati niže prihode, možda nije dio radne snage zato što mora skrbiti o kućanstvu i djeci, i zakonodavac je smatrao da ne bi bilo fer da iz braka svatko odnese samo ono materijalno što je donio, jer tada se rad uložen u kućanske poslove i u odgoj i skrb o djeci ne bi nikako vrednovao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Franjofr je napisao:

@verona2 da to i mene muči, posto smo uzeli apn kredit ako odustanem i prodam stan onda plaćam penale državi i moram njoj vratiti poticaje, ako nastavom otplaćivati u biti sam otplacujem cijele rate a pola od toga pripada ženi koja tu vise ne živi niti želi sudjelovati u otplati istog. Ako zakon tako funkcionira onda je to žalosno jer me tjera ili da se vratim u podstanarstvo i pogotsam uvjete života sebi i djetetu, ili da ostanem u nesretnoj vezi ili da prekršim ugovor sa istom tom državom i onda me dodatno penalizira. Ima li neki odvjetnik ovdje koji bi uzeo ovaj slučaj i da dio koji moram isplatiti supruzi, ako do razvoda dodje, bude isti razveo se ja sada ili za 2 godine jer ne želim biti kažnjen zbog sporosti sustava i ne želim donositi ishitrene odluke samo zbog toga da mi netko ne uzme vise novca poslije.

Predlažem Vam da sa suprugom stupite u pregovore kako biste sklopili sporazum o podjeli bračne stečevine na način na koji sam Vam sugerirala u svom prvom postu. Ako smatrate da Vam je potrebno, za to oboje angažirajte stručnu pravnu pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , blanči je napisao:

Evo da se i ja nadovežem na ovu temu, imam sličnu situaciju... Bila sam u braku sa čovjekom sa kojim sam podizala razne kredite za ulaganje u kuću njegovih roditelja, nešto za osnovne potrebe, kupili smo auto na leasing njegove firme, plaćali sve režije, da bi se nakon 10 godina rastali. U braku imamo kći za koju on nije htio plaćati alimentaciju, pa sam ga nakon 3 godine tužila. I tu su počeli problemi. On je mene tužio za kredit sa kojim smo pozatvarali ranije kredite, i naravno dobio sud na temelju riječi njega i njegove mame, mada sam ja imala sve dokaze za što su uloženi novci. Iz te kuće nisam uzela ništa osim svoje privatne stvari. Žalila sam se na vrhovni sud i oni su se složili sa prvostupanjskom presudom. U međuvremenu pokrenula sam tužbu za bračnu stečevinu, ali moja odvjetnica nije provjerila na koga kuća stoji pa je tužila mog bivšeg muža, a kuća stoji na bivšu svekrvu. I sad je nastupila tu zastara. Znači ja sad otplaćujem kredit za kuću u kojoj ne živim, a niti mogu bilo što iz nje dobiti. Eto to je naša divna država. Ja ne vjerujem da tako nešto postoji i svima kome sam pričala taj svoj slučaj, ne mogu vjerovat. I sad za Božić sam dobila šlag na torti, dobila sam poveći iznos božićnice koji je išao na redovan račun i ostala sam bez svega, jer božićnica nije zaštićena od ovrhe pa je tako bivši dobio moju božićnicu...

Dvije su različite odredbe koje govore o odgovornosti bračnih drugova za dugove bračne zajednice, i one koje govore o imovini bračnih drugova. Nažalost, za vrijeme trajanja bračne zajednice nije moguće predvidjeti da će doći do bračnog brodoloma i onda se događaju ovakve stvari, zbog čega Vam jedino mogu uputiti svoje žaljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Vi s druge strane, za ono što ste ulagali u otplatu stana, možete tražiti polovicu svake rate s kamatom od supruge, i to biste također vjerojatno dobili.

 

Svi kao da su previdjeli ovaj dio.
Zanima me kada se to može tražiti, ako nije postignut sporazum o podjeli bračne stečevine? Tek nakon otplate kredita?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pojasnjenju Ruby,drago mi je da sam upucena i sada znam sto je zakonito..iako me zakon u ovom slucaju uzasava..
Kazete "jedan je u bracnoj zajednici stekao imovinu, a drugi se za to vrijeme brinuo o djeci i na drugi nacin pridonosio" ..i sve ja to razumijem i slazem se da je tako..samo u slucaju dugotrajnih kredita ta imovina nije stecena...ta imovina se tek stice otplatom sljedecih dugih xy godina.
 

Pokretacu teme je nuzan dobar odvjetnik i kao obicni pravni laik i supatnik mu savjetujem da stvari obavezno istjera na cistac..

Osobno..ne bih nakon razvoda sljedecih 25 godina sama placala kredit za stan koji u konacnici moram dijelit s bivsim..pa taman zivjela u podstanarima..

U slucaju pokretaca teme..kako je krenulo..sve opcije su otvorene...kao i ona da supruga (bivsa) ..npr zivi u stanu za koji on placa kredit...i plus naravno alimentaciju...a on nek zivi od zraka...i sve po zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , NutCoco je napisao:

Svi kao da su previdjeli ovaj dio.
Zanima me kada se to može tražiti, ako nije postignut sporazum o podjeli bračne stečevine? Tek nakon otplate kredita?

To je obveznopravni zahtjev, pa on ima petogodišnji zastarni rok, trebalo bi, po mom mišljenju, svakih pet godina otplate podnijeti tužbu, da ne padne u zastaru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

To je obveznopravni zahtjev, pa on ima petogodišnji zastarni rok, trebalo bi, po mom mišljenju, svakih pet godina otplate podnijeti tužbu, da ne padne u zastaru.

Znači da prvih 5 godina "mirenja" nemam gubitke? Hipotetski govoreći ukoliko se razvedemo za 5 godina, sud će pitati tko želi preuzeti otplatu dalje, to bi bio ja, znaci supruga mi mora isplatiti pola ostatka neotplaćenog dijela, plus pola za sve rate od trenutka kada je iselila sa kamatama i onda dobije pola stana. Pošto bi to bio veliki iznos ja bi vjerojatno onda nju isplatio za prvih 10 mjeseci koje je zivjela sa pola rate koju smo kao par skupa otplaćivali, jel bi tako nekako bilo? Ako je tako onda ne moram požurivati ništa u prvih 5 godina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće Vas nitko ništa pitati, u razvodu braka se rješava pitanje razvoda, tko će živjeti s djecom, kako će se onaj drugi s djecom viđati i alimentacija, a za utvrđivanje i diobu bračne stečevine obično se pokreće posebna parnica, na zahtjev jedne ili druge strane, ako se stranke nisu prije dogovorile i sklopile sporazum o diobi, što Vas uvjeravam da je najbolji put.

Moram Vam reći da mi se čini da ne razumijete: Vaša supruga je već suvlasnica, samo što nije upisana u zemljišnu knjigu, ona ne mora na ime toga ništa plaćati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani oprostite na upadu, malo bi pojasnio stvari što se tiče kupovine stana na kredit za vrijeme trajanja bračne zajednice...

Dakle, kad se uzima kredit kojim se kupuje stan za vrijeme trajanja bračne zajednice (bilo stambeni, gotovinski isl.), u trenutku podizanja kredita, novcem dobivenim temeljem kredita, se kupuje stan, dakle stan je u tom trenutku stečen i predstavlja bračnu stečevinu, tj. vlasništvo je supružnika u jednakim dijelovima (predstavlja bračnu stečevinu).....no ostaje kredit kojim je stan otplaćen....kredit je dužan otplaćivati supružnik (osoba) koji je i potpisao ugovor sa bankom, naravno, ako se drugačije ne dogovore, jer će banka, za otplatu istog, teretiti potpisnika kredita (ne interesira banku bračni odnosi, nju interesira samo osoba koja je sa njom sklopila ugovor o kreditu)....dakle osoba (supružnik) koji je potpisao ugovor sa bankom za odobravanje kredita dužan ga je i otplaćivati, jer će njega banka teretiti ako kredit ne bude redovito otplaćivan, a po otplati istog, on ima pravo, od bivšeg supružnika koji je, temeljem podjele bračne stečevine, već ostvario pravo vlasništva (suvlasništva) na stanu koji je kupljen tim kreditom, tražiti polovicu uplaćene svote kredita koju je on (potpisnik kredita) uplatio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Željac047 je napisao:

Poštovani oprostite na upadu, malo bi pojasnio stvari što se tiče kupovine stana na kredit za vrijeme trajanja bračne zajednice...

Dakle, kad se uzima kredit kojim se kupuje stan za vrijeme trajanja bračne zajednice (bilo stambeni, gotovinski isl.), u trenutku podizanja kredita, novcem dobivenim temeljem kredita, se kupuje stan, dakle stan je u tom trenutku stečen i predstavlja bračnu stečevinu, tj. vlasništvo je supružnika u jednakim dijelovima (predstavlja bračnu stečevinu).....no ostaje kredit kojim je stan otplaćen....kredit je dužan otplaćivati supružnik (osoba) koji je i potpisao ugovor sa bankom, naravno, ako se drugačije ne dogovore, jer će banka, za otplatu istog, teretiti potpisnika kredita (ne interesira banku bračni odnosi, nju interesira samo osoba koja je sa njom sklopila ugovor o kreditu)....dakle osoba (supružnik) koji je potpisao ugovor sa bankom za odobravanje kredita dužan ga je i otplaćivati, jer će njega banka teretiti ako kredit ne bude redovito otplaćivan, a po otplati istog, on ima pravo, od bivšeg supružnika koji je, temeljem podjele bračne stečevine, već ostvario pravo vlasništva (suvlasništva) na stanu koji je kupljen tim kreditom, tražiti polovicu uplaćene svote kredita koju je on (potpisnik kredita) uplatio.

Nije mi jasno zašto se traži polovica uplaćene svote kredita ? Valjda se traži čitav iznos, jer je sudužnik čitav iznos i uplaćivao. Ako za nekoga uplaćujete 1.000 kn svaki mjesec , dakle rješavate njegovu obavezu, koju je on Ugovorom "prenio" na sudužnika, pa nećete valjda dijeliti obavezu po pola? Taj korisnik neplatiša je "vlasnik" kredita u cjelosti, a ne polovično.....

Osim toga , nakon razvoda braka sudužnik,jamac ili slično otplaćuje anuitete iz vlastitih sredstava, a ne zajedničkih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, oprostite, ja Vas uopće ne shvaćam što Vi pitate...

Probati ću nagađati i odgovoriti...Dakle, sredstvima dobivenim od kredita je stečena neka stvar koja predstavlja bračnu stečevinu i primjenom odrednica ObZ, kao takva se dijeli se na jednake dijelove između supružnika (50:50), no dužnik kredita, potpisnik Ugovora o kreditu, je dužan postupati po ugovoru i dalje otplaćivati dug u cijelosti....

Po otplati kredita, isti može, od strane drugog supružnika, zahtijevati povrat polovice uplaćenog iznosa kredita, tj. postotak dobiven podjelom bračne stečevine koja je stečena sredstvima dobivenim na osnovu tog kredita...

Dakle, nemože od drugog supružnika tražiti povrat kredita u cijelosti, već samo polovicu, jer je taj drugi supružnik postao vlasnik polovice dijela stečenog sredstvima od kredita...

Neznam jesam li dobro razumio Vaš upit, ali sam pokušao malo pojasniti, naravno, ako sam Vas dobro razumio..

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Pratim temu i imam pitanje, suprug i ja smo prije tri i pol godine digli kredit uz APNovu subvenciju na 4 godine. Otplatili smo tri i pol godine kada se dogodio potres  te smo dobili crvenu naljepnicu i ostali bez mogućnosti nastaviti živjeti u istom. Oboje smo upisani u vlasnički list pa me zanima u slučaju razvoda, troje djece bi ostalo sa mnom, suprug bi morao plaćati alimentaciju te stoga ne bi imao dovoljno sredstava za otplatu kredita. Može li onda njegova banka teretiti moj račun koji se nalazi u drugoj banci ili banka uzima pravo na stan? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav. Molim pomoć i savjet. Sa suprugom sam bila u braku od 2003.-2012. 2006.god smo uz pomoć stambenog kredita kupili stan, do tada smo živjeli kod mojih roditelja. Vlasništvo je odmah upisano pola pola. Ja sam bila suduznik za kredit. 2012. odlazim s dvoje maloljetne djece iz stana i vraćam se roditeljima. 2013.se i službeno rastajemo. Sve u stanu ostaje njemu i on ostaje cijelo to vrijeme živjeti sam u stanu. Kredit za auto je bio na leasing na moje ime i ja sam bila vlasnik auta, ali 2012.kod odlaska zatvaram leasing s novim kreditom, prodajem auto i djelimo  novac pola pola kako bismo oboje si kupili aute, da bi on mogao dolaziti viđati djecu. 2020. on radi reprogram kredita i mene se miče kao suduznika. Podjelu bračne stecevine nismo nikada radili. S obzirom da sam ga tuzila za povećanje alimentacije jer prvih par godina nije davao ništa ili po 200-300 kn, a onda je davao 7 godina samo za jedno dijete, on se sada prijeti da će tužiti mene za ratu kredita za stan za sve ove godine. S obzirom da smo skupa živjeli prvih 6 godina otplate kredita, da je on nastavio koristiti moju polovicu stana svih ovih godina, a godinu dana u tom periodu imao i podstanare u stanu ( za koje ja nisam dobivala dio), koliko i što on može tražiti od mene?

Također me zanima, ukoliko idemo u parnicu podjele imovine i ja želim da me se isplati za moj dio ili da se stan proda ili podmiri eventualno moj dio duga, kakva su mi prava? 

Dogovor je ranije bio da ću ja svoj dio prepisati na djecu, ali s obzirom da nije uplaćivao alimentaciju, a djeca su još bila, a jedno je još uvijek maloljetno, drugo je postalo punoljetno u međuvremenu, nisam svoju polovicu još uvijek prepisala na njih.

 

Hvala unaprijed na pomoći. Nadam se da nisam previše zakomplicirala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Ista prica..kredit APN,ja plaćao,nevazno..zena ostaje. U stanu s dvoje djece ..dobiva skrbništvo..ok,alimentacija..ok..posto ona ostaje u stanu,ja bi htio da ona preuzme kredit na sebe,jer ja ne mogu(ne Zelim( plaćati kredit za stan u kojem ne zivim+alimentaciju..strah me da supruga ne moze zakonski preuzeti kredit,mala placa,ima već nenamjenski.. opcije?  1. Kredit glasi na meni,ona uplaćuje ratu,ja plaćam alimentaciju. ( Dode na isto..2 alimentacije =rata kredita) 2.kredit se prebaci na nju nekim čudom..ja cist vlasnik pola na kraju otplate? 

3. Prestanem placati kredit,dug se djeli na pola..i show program cijeli život .koje su mi najbolje opcije..mislim znam da je prva,ali dali ima jos nešto .jer rastava braka je tuzbom,ona dobiva sve ..oo ali dali ja mogu traziti od suds da ja nemam gdje zivjet i da bi ako ona ne može preuzet kredit,ja ostajem u kucu s njima? Kakva je tu praksa? Turski jelda? A da ona iseli s djecom nema gdje..kao..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, kobiloye je napisao:

1. Kredit glasi na meni,ona uplaćuje ratu,ja plaćam alimentaciju. ( Dode na isto..2 alimentacije =rata kredita)

Ništa ne dođe na isto. Alimentacija nema baš nikakve veze sa plaćanjem rate kredita. Oboje ste dužni plaćati kredit i u tom slučaju ste suvlasnici u istom omjeru.

prije 7 minuta, kobiloye je napisao:

2.kredit se prebaci na nju nekim čudom..ja cist vlasnik pola na kraju otplate? 

Teško ćete prebaciti kredit, a po nikakvoj računici niste vlasnik polovice, ako će ga ona otplaćivati do kraja.

prije 9 minuta, kobiloye je napisao:

jer rastava braka je tuzbom,ona dobiva sve

Što to ona dobiva rastavom braka?

prije 9 minuta, kobiloye je napisao:

oo ali dali ja mogu traziti od suds da ja nemam gdje zivjet i da bi ako ona ne može preuzet kredit,ja ostajem u kucu s njima?

Ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 53 minuta, Borbena7 je napisao:

Ništa ne dođe na isto. Alimentacija nema baš nikakve veze sa plaćanjem rate kredita. Oboje ste dužni plaćati kredit i u tom slučaju ste suvlasnici u istom omjeru.

Teško ćete prebaciti kredit, a po nikakvoj računici niste vlasnik polovice, ako će ga ona otplaćivati do kraja.

Što to ona dobiva rastavom braka?

Ne.

Znaci,kredit ostaje ma meni..ja placam 2 alimentacije,a kako kredit rijesit? Dogovorom sa suprugom. Ili Ce to sud rijesit? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Banku ne zanima Vaš bračni status i za nju ste Vi kreditni obveznik.

Alimentaciju plaća onaj, koga i kako već sud odredi i radi se o sredstvima koja su namijenjena isključivo za namirenje potrebe djeteta i kao takva pripadaju djetetu, a ne drugom roditelju.

Možete se sporazumno dogovoriti oko otplate i suvlasništva ili pokrenuti sudski postupak, radi diobe bračne stečevine. U postupku rastave braka sud ne rješava imovinskopravne odnose supružnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija