Jump to content

Primitak u Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu podrijetla


Mikano1509

Preporučene objave

Srdacan pozdrav svim clanovima. Potrebna mi je strucni savet da li po bilo kom osnovu ostvarujem pravo za primitak u Hrvasko drzavljanstvo.

Naime, pokojna majka mi je rodjena u Slavonskom Brodu 1950, zavrsila skolu u Zagrebu 1973, preselila se i udala u Srbiji za Srbina. Otac je rodjen u Srbiji, izjasnjavao se kao Srbin, u ratu nije ucestvovao (vojno nesposoban). Iz tog braka sam ja potekao 1978 god. Ostatak zivota je provela u Srbiji, ali je 2001 godine uspela da dobije Hrvatsko drzavljanstvo i 2002 putovnicu.  Ja sam u tom periodu vec imao 23-24 godine starosti. 2008 god sam pokusao da apliciram za Hrvatsko drzavljanstvo ali sam bukvalno proteran iz Veleposlanstva u Beogradu sa svom dokumentacijom koja nije ni primljena na razmatranje, pa nemam ni zvanicnu odbijenicu.  Sada cu taksativno navesti sta posedujem od dokumentacije pa Vas molim za misljenje odn. savet.

Ja sam rodjen 1978 u Srbiji. Osim izjave u sudu da sam se na popisu izjasnio kao Hrvat, nemam ni jedan dokument iz razloga sto se u djackim knjizicama, svedocanstvima i svemu sto je meni dostupno NE POSTOJI stavka NACIONALNOST. Vojnu knjizicu nemam, a vojsku nisam sluzio.

Od pokojne majke posedujem sledece:

Putovnicu izdatu 2002 god, Domovnicu izdatu 3.4.2001.; Krsni list (Testimonium baptismi) da je krstena 18.06.1950. ; naravno Rodni list.

Od bake posedujem Rodni list (rodjena 7. Kolovoza 1928 u Sibinju) gde nije navedena narodnost.

Od bakinih roditelja posedujem Vjencani list gde su se oboje navedeni kao Hrvati. Od PRAbake posedujem izvadak iz matice rodjenih (prabaka rodjena 1904 god u Sibinju).

Evidentno da sa majcine strane su svi Hrvatskog porekla.

Na osnovu svega navedenog postoji li zakonski osnov za primitak u Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu podrijetla ili pak neke druge osnove.

Hvala svima unapred na odgovorima.

Srdacan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima na forumu,

U zavrsnoj sam fazi prikupljanja dokumenata koje trebam predati u konzulat.Predala bih sljedece dokumente:

Za mene:

-Sve upisne listove s fakulteta od svakog semestra gdje pise nacionalnost

-Rodni list- naknadan upis nacionalnosti

-Dokument s biroa za zaposljavanje-pise nacionalnost

- Dokument o clanstvu u HKD

-Potvrda od osnovne skole da se nastava odvijala pored bosanskog i na hrvatskom jeziku i da sam isla na katolicki vjeronauk

-Dokument iz zavoda za statistiku da mi ne mogu izdati dok. sa popisa iz 2013.i 1991.

-Ispis CV sa burze rada upisana nacionalnost

Prilozila bih i kopije dok.na kojima nije upisana nacionalnost kap sto su:

Diplome,indeks,radna knjizica.

Za majku :

Rodni list -naknadan upis nacionalnosti

Njena prijava pri rodjenju gdje pisu da su njeni roditelji (moji baka i djed) hrvati

-Dokument s Biroa za zaposlj. da se majka izjasnila pri prvom upisu da je hrvatica

-Dokument da je aktivan clan HKD

Prijava o rodjenju mladje sestre iz 2000.god. gdje pise da su mi oba roditelja hrvati

- Djedova vojna knjizica upisana nacional.

- Djedov rodni list iz 1950. I 1956. pise da se izjasnio kao hrvat.

Prilozila bi i dokaze za sestru i brata dokumente iz skole i sa biroa za zaposljavanje gdje su se takodjer izjasnili kao hrvati.

Dalje prilozila bih i

Zapisnik pri sklapanju braka za roditelje i vjencani list gdje nema rubrike nacionalnosti

Ne znam da li da izvadim dodatno i dok.prijava mog rodjenja ali ne pise nacionalnost , 1984.g nije bilo te rubrike za nacionalnost

1991.godine roditelji su se na popisu izjasnili kao Jugosloveni.

Predala bih dokumente temeljem clana 16. a mislim da nije suvisno predati i sve ove druge dokumente za svoju obitelj da se vidi da su se svi generacijama izjasnjavali kao hrvati.Potraga za svim dokumentima je trajala jako dugo, ali se nadam da ce se isplatiti na kraju.

Moze li mi neko odgovoriti kakve su mi sanse za domovnicu i koliko bi okvirno mogao trajati postupak.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav. 

Imam Hrvatsko i Srpsko drzavljanstvo, rodjen sam i zivim u Srbiji. Zelim da i moja maloletna deca takodje postanu drzavljanima Republike Hrvatske. U braku sam, majka ima samo Srpsko drzavljanstvo. zanima me, posto cu uskoro kod oca u Zagreb, da li tamo mogu predati zahtev i da li i deca licno moraju biti prisutna, te da li treba neka potvrda/saglasnost majke ili njeno licno prisustvo? unapred zahvalan

 

                                                                                                                                                            Davor Kapetanic

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija