Jump to content

Novi mirovinski zakon


malicovjek

Preporučene objave

prije 1 sat , sonjci je napisao:

Poštovani,

Stara sam 60 godina i 5 mjeseci te imam 39 godina i 11 mj. radnog staža. Zanima me kada bi mi bilo najpovoljnije otići u mirovinu (obzirom na ove nove izmjene Zakona o mirov. osig.).

Lijepi pozdrav i ugodan dan!

Poštovana sonjci,

Bez poznavanja Vaše situacije osnovni savjet je pokušajte raditi dok ne navršite 41.g.efektivnog radnog staža.

Tada ostvarujete pravo na priznavanje starosne mirovine zbog dugogodišnjeg osiguranja bez penalizacije.

Javite mi prema tablici u privitku podatke u bijelim poljima radi izračuna mirovine, da znate informativni izračun starosne mirovine. 

Imate li djece i ako imate koliko ?

Lijep pozdrav

Sonjci.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sonjci je napisao:

Poštovani,

Stara sam 60 godina i 5 mjeseci te imam 39 godina i 11 mj. radnog staža. Zanima me kada bi mi bilo najpovoljnije otići u mirovinu (obzirom na ove nove izmjene Zakona o mirov. osig.).

Lijepi pozdrav i ugodan dan!

Postovana.

Sad imate uvjete za odlazak u "prijevremenu starosnu mirovinu" uz penalizaciju.

Kao sto vam je naveo postovani prof najbolje vam je da ako ste jos u radnom odnosu radite dok ne navrsite 41 godinu efektivnog radnog staza i imat cete uvjet za odlazak u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" koja se ne penalizira, sto bi prema podacima koje ste naveli bilo odmah pocetkom 2020. godine.

Ako radite, ako ste zdravi i mozete jos raditi, ako vam nije tesko raditi, ako vam se redovno isplacuje placa, uvjet za punu starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za zene stekli bi mjesecu srpnju 2021. godine kad bi napunili 63 godine zivota.

Postovana, kod izracuna mirovine trebaju se znati  "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine radnog staza, ako ste u FINI izvadili "log i pass" za e-gradjani, onda si moze dati izracunati mirovinu online preko stranica HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo trebate otici u najblizu FINU i isti izvaditi prema postupku navedenom u linku.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , prof je napisao:

Poštovana sonjci,

Poštovani gosp.

najljepše se zahvaljujem na iskazanoj dobroj volji. Dakle, rođena sam 19.07.1958.g., a 8.1.2019. navršit ću 40 godina radnog staža (efektivnog) uz kojeg imam dodatno još 4 mj. i 4 dana priznatog staža osiguranja prema čl. 18. tadašnjeg ZOMIO. Uz to majka sam dvoje djece. Nadalje prosječni vrijed. bod. za ukupan staž iznosi mi 1,0826.

Napominjem da sam osiguranik i II. stupa, međutim kako stvari sada stoje namjera mi je koristiti mogućnost prijenosa uplata iz drugog stupa u gener.fond. Da li ću tada imati pravo na dodatak od 27% na ukupne uplate (2002.g. sam  imala 44 g. i dobrovoljno odabrala osig. i u II. stupu) ili će se i na mene primjeniti dodatak od 27% samo na uplate do 2002. a nakon toga onih 20,6%.

Još jednom Vam se zahvaljujem na uloženom trudu.

Lijepi pozdrav, 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Postovana.

Sad imate uvjete za odlazak u "prijevremenu starosnu mirovinu" uz penalizaciju.

Kao sto vam je naveo postovani prof najbolje vam je da ako ste jos u radnom odnosu radite dok ne navrsite 41 godinu efektivnog radnog staza i imat cete uvjet za odlazak u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" koja se ne penalizira, sto bi prema podacima koje ste naveli bilo odmah pocetkom 2020. godine.

Ako radite, ako ste zdravi i mozete jos raditi, ako vam nije tesko raditi, ako vam se redovno isplacuje placa, uvjet za punu starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za zene stekli bi mjesecu srpnju 2021. godine kad bi napunili 63 godine zivota.

Postovana, kod izracuna mirovine trebaju se znati  "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine radnog staza, ako ste u FINI izvadili "log i pass" za e-gradjani, onda si moze dati izracunati mirovinu online preko stranica HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo trebate otici u najblizu FINU i isti izvaditi prema postupku navedenom u linku.

Zahvaljujem se na odgovoru.

Lijepi pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , sonjci je napisao:

Poštovani gosp.

najljepše se zahvaljujem na iskazanoj dobroj volji. Dakle, rođena sam 19.07.1958.g., a 8.1.2019. navršit ću 40 godina radnog staža (efektivnog) uz kojeg imam dodatno još 4 mj. i 4 dana priznatog staža osiguranja prema čl. 18. tadašnjeg ZOMIO. Uz to majka sam dvoje djece. Nadalje prosječni vrijed. bod. za ukupan staž iznosi mi 1,0826.

Napominjem da sam osiguranik i II. stupa, međutim kako stvari sada stoje namjera mi je koristiti mogućnost prijenosa uplata iz drugog stupa u gener.fond. Da li ću tada imati pravo na dodatak od 27% na ukupne uplate (2002.g. sam  imala 44 g. i dobrovoljno odabrala osig. i u II. stupu) ili će se i na mene primjeniti dodatak od 27% samo na uplate do 2002. a nakon toga onih 20,6%.

Još jednom Vam se zahvaljujem na uloženom trudu.

Lijepi pozdrav, 

Poštovana sonjci,

Priložena tablica prikazuje trenutni iznos Vaše starosne mirovine zbog dugogodišnjeg osiguranja. Izračun je rađen kao da nikad niste imali veze sa II stupom, što smatram da je za Vas povoljnija verzija, uračunato je uvećanje od 27 %.

Obračun je rađen kao da još radite i to je prvi povoljni trenutak za odlazaku u mirovinu, nema penalizacije.

Lijep pozdrav

sonjci.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana sonjci,

Također Vama i Vašima želim ugodne blagdane i svako dobro u 2019.g.

Priložena tablica prikazuje trenutni iznos Vaše starosne mirovine zbog dugogodišnjeg osiguranja na prikazani nadnevak, ako ste spremni, možete i želite raditi i nakon prikazanog nadnevka mogu Vam napraviti još neke simulacije za kasnije godine umirovljenja.

Dame rođene 1953.g. i kasnije, novim Zakonom imaju značajni benefit što kasnijim odlaskom u starosnu mirovinu u prelaznom periodu.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 47 minuta, prof je napisao:

Poštovana sonjci,

Također Vama i Vašima želim ugodne blagdane i svako dobro u 2019.g.

Priložena tablica prikazuje trenutni iznos Vaše starosne mirovine zbog dugogodišnjeg osiguranja na prikazani nadnevak, ako ste spremni, možete i želite raditi i nakon prikazanog nadnevka mogu Vam napraviti još neke simulacije za kasnije godine umirovljenja.

Dame rođene 1953.g. i kasnije, novim Zakonom imaju značajni benefit što kasnijim odlaskom u starosnu mirovinu u prelaznom periodu.

Lijep pozdrav

Hvala Vam, možda još jedan ili dva kasnija datuma odlaska u mirovinu.

Lijepi pozdrav i ugodan ostatak dana!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana sonjca,

Ako se odlučite raditi do svog 63. rođendana 2021.g. posljednji put ostvarujete pravo na polazni faktor (ZOMO) u iznosu 1,0000, prva tablica.

Možete ići u klasičnu starosnu mirovinu (za Vas punu) zbog Zakonom reguliranog prijelaznog razdoblja za žene.

Druga tablica prikazuje iznos starosne mirovine ako radite do 31.12.2021.g. uz polazni faktor (ZOMO) od 1,0170 zbog duljeg rada od propisane starosne dobi za priznavanje prava na starosnu mirovinu. Svaki puni mjesec rada dulje, povećanje iznosa mirovine je za 0,34 %.

Lijep pozdrav

63.g. umirovljenje 19.07.2021.jpg

63 umirovljenje 31.12.2021.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana sonjca,

Ako se odlučite raditi do 31.12.2022.g. ostvarujete pravo na polazni faktor (ZOMO) u iznosu 1,0442 prva tablica.

Druga tablica prikazuje iznos starosne mirovine ako radite do 65. rođendana uz polazni faktor (ZOMO) od 1,0544 zbog duljeg rada od propisane starosne dobi za priznavanje prava na starosnu mirovinu.

Lijep pozdrav

64-umirovljenje 31.12.2022.jpg

65. umirovljenje.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sonjci je napisao:

Poštovani gosp.

najljepše se zahvaljujem na iskazanoj dobroj volji. Dakle, rođena sam 19.07.1958.g., a 8.1.2019. navršit ću 40 godina radnog staža (efektivnog) uz kojeg imam dodatno još 4 mj. i 4 dana priznatog staža osiguranja prema čl. 18. tadašnjeg ZOMIO. Uz to majka sam dvoje djece. Nadalje prosječni vrijed. bod. za ukupan staž iznosi mi 1,0826.

Napominjem da sam osiguranik i II. stupa, međutim kako stvari sada stoje namjera mi je koristiti mogućnost prijenosa uplata iz drugog stupa u gener.fond. Da li ću tada imati pravo na dodatak od 27% na ukupne uplate (2002.g. sam  imala 44 g. i dobrovoljno odabrala osig. i u II. stupu) ili će se i na mene primjeniti dodatak od 27% samo na uplate do 2002. a nakon toga onih 20,6%.

Još jednom Vam se zahvaljujem na uloženom trudu.

Lijepi pozdrav, 

Postovana, evo i mog izracuna za vise perioda umirovljenja:

30.12.2018.god.

- Imate pravo na "prijevremenu starosnu mirovinu" uz penalizaciju od 0,10% po mjesecu prijevremenog umirovljenja, kako vam nedostaje do 62 godine starosti (uvjet za starosnu mirovinu za zene u 2018.god.) znaci 19 mjeseci x 0,10% = 1,9% umanjenja, ukupno sa "produzenim osiguranjem" imate 40 godina, 3 mjeseca i 26 dana radnog staza.

01.01.2019.god.

- U primjeni je novi ZOMO, jos uvjek imate pravo na "prijevremenu starosnu mirovinu" ali sad uz povecanu penalizaciju od 0,30% (dosad 0,10%) po mjesecu prijevremenog umirovljenja, kako vam nedostaje do 62 godine i 6 mjeseca starosti (uvjet za starosnu mirovinu za zene u 2019.god.) znaci 23 mjeseca x 0,30% = 6,9% umanjenja, ukupno sa "produzenim osiguranjem" imate 40 godina, 3 mjeseca i 26 dana radnog staza.

Sa povecanom penalizacijom vidljivo je da vam je izracun mirovine manji nego u 2018.god.

05.09.2019.god.

- Navrsit cete 41 godinu potrebnog staza (efektivni + staz produzenog osiguranja) za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" koji se ne penalizira

- Prilikom izracuna mirovine u staz izracuna dodaje vam se po 6 mjeseci staza za svako dijete po novom ZOMO-u, to je vama 12 mjeseci, pa cete tako imati 42 godine radnog staza.

19.07.2021.god.

- Navrsavate 63 godine i imate potrebne godine za odlazak u "starosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene u 2021.god.

- Ukupno imate (efektivni + staz produzenog osiguranja+ dvoje djece) 43 godine, 10 mjeseci i 14 dana radnog staza (ako cete do tog datuma raditi)

Napomena:

- Proracun je radjen na bazi vaseg PVB (prosjecnog vrjednosnog boda) 1,0826, znaci da bi vam bruto primanja u periodu 2018 do 2020 trebala biti na nivou bruto primanja RH pa cak i malo iznad.

- U proracunu je koristena "aktualna vrijednost mirovine" (65,60 kn) koja je sad u 2018.god., prema obecanjuu vlade povecanje u 2019.god. trebalo bi biti na razini 3%, pa bi tako i izracunata mirovina na dan 05.09.2019. god trebala biti veca za dodatnih 3%, a prema tome i mirovina u 2021.godini bi trebala biti veca od sad prikazanog, jer se 2 puta godisnje mirovina uskladjuje, a AVM povecava.

- Za vas je isplativije sredstva iz II stupa prebaciti prilikom odlaska u mirovinu u I stup (stup generacijske solidarnosti) ispunjavanjem obrasca o prebacivanju sredstava, u tom slucaju kod izracuna biti ce vam uracunat dodatak za uskladjenje od 27%.

 

Izračun mirovine_sonjci.jpg

Samo je vas izbor kad cete odluciti otici u mirovinu.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, malicovjek je napisao:

01.01.2019.god.

 

- U primjeni je novi ZOMO, jos uvjek imate pravo na "prijevremenu starosnu mirovinu" ali sad uz povecanu penalizaciju od 0,30% (dosad 0,10%) po mjesecu prijevremenog umirovljenja, kako vam nedostaje do 62 godine i 6 mjeseca starosti (uvjet za starosnu mirovinu za zene u 2019.god.) znaci 23 mjeseca x 0,30% = 6,9% umanjenja, ukupno sa "produzenim osiguranjem" imate 40 godina, 3 mjeseca i 26 dana radnog staza.

Ispravak napisanog poboldanog teksta, treba pisati:

kako vam nedostaje do 62 godine i 4 mjeseca starosti (uvjet za starosnu mirovinu za zene u 2019.god.)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija