Jump to content

Mirovina - mučno pitanje


Pisak

Preporučene objave

Poštovani

Molila bih savjet u svezi datuma odlaska u mirovinu. Rođena sam 22.01.1959, godine sa ukupno 33 godine i 6 mjeseci staža, od čega sudjelovanje u DR-u 47 mjeseci sa statusom dragovoljca, Zanima me dali mi je povoljnije tražiti umirovljenje sa 30.12 2018. godine ili pak od 01.01.2019. godine. Danas sam bila u zavodu i nisam dobila nikakav korektan odgovor osim da dostavim rodni list za dijete u smislu povećanja staža za 6 mjeseci. Napominjem da mi je u informativnom izračunu mirovine određeno:

1. Obračunsko razdoblje = 1978 - 2016

2. prosječni vrijedonosni bod = 0.9452

3. Mirovinski staž za izačun = 33.2502

4. Polazni faktor = 0,8776

5. Osobni  bodovi ( 2x3x4) = 27,5813

6. Mirovinski faktor za inf.izračun (MF) = 1.0

7. AVM ( Aktualna vrijednost mirovine ) = 63,29 kn

Izračunata mirovina je bila 1.742,62 plus 27% u iznosu od 471,32 kn. Što je ukupno 2.216.94 kn 

Napomnijem da u ovome status branitelja odnosno dragovoljca nije imao nikakav utjecaj. Također sam bila zaposlena do 14.03 2018 godine od kada sam na zavodu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana imam par pitanja:

- dali je u ovih 33 godine i 6 mjeseci staza vec uracunat dupli staz iz DR od 47 mjeseci, ili je ovo samo vas efektivni radni staz

- od kojeg datuma je ovaj informativni izracun koji ste naveli, po meni je on star najmanje godinu dana (navedeni  "Polazni faktor = 0,8776" - penalizacija je veca nego sto bi trebala biti na dan 31.12.2018.god.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Pisak,

Izračun mirovine uz Legalis nije mučno pitanje.

Možda sam negdje malo pogriješio ali su rezultati prijevremenih starosnih mirovina samo za umirovljenje na 31.12.2018.g. u priloženoj tablici.

Mislim da morate zahtijevati priznavanje prava na prijevremene starosne mirovine po:

-Zakonu o mirovinskom osiguranju - ZOMO - opći propis  i

-Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Uz obaveznu napomenu, isplatu povoljnije mirovine.

Lijep pozdrav

PS

Mislim da će to na kraju biti minimalna braniteljska prijevremena starosna mirovina.

umirovljenje 31.12.2018.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje profesore

Uistinu izračun mirovine uz Legalis nije muka. Nažalost oni koji bi građanstvu trebali biti na usluzi čine ove radnje velikom mukom. Samo me još zanima dali je u ovom izračunu i taj famozni dodatak od 0,49 lipa po danu sudjelovanja u DR-u, ukoliko je to uopće aktualno?

U svakom slučaju veliko hvala za potpunu i brzu informaciju. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Pisak je napisao:

Poštovanje profesore

Uistinu izračun mirovine uz Legalis nije muka. Nažalost oni koji bi građanstvu trebali biti na usluzi čine ove radnje velikom mukom. Samo me još zanima dali je u ovom izračunu i taj famozni dodatak od 0,49 lipa po danu sudjelovanja u DR-u, ukoliko je to uopće aktualno?

U svakom slučaju veliko hvala za potpunu i brzu informaciju. Pozdrav

Poštovana, vidite da sam upisao 1410 dana borbenog sektora, ako je to netočno ispravak odmah slijedi.

Mislim da je za Vas povoljniji nadnevak umirovljenja 01.01.2019.g.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onaj prvi izracun koji sam vam prikazao je bio informativan, sad cemo ici malo detaljnije:

Prema clanku 26., stavak 2,. tocka b), novog braniteljskog zakona ZOPHBDR-a, imate pravo otici u punu starosnu mirovinu sa 01.01.2019.god. citiram :

"Članak 26.

(2) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, ovisno o razdoblju sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju snižava se, i to:

a) za četiri mjeseca ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci ili

b) za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci."

Kako u 2019.god. za odlazak u starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za zene po novom ZOMO-u mora imati navrsene 62 godine i 4 mjeseca zivota, a Vi imate provedeno u DR skoro 4 godine, znaci da prema clanku 26. ZOPHBDR-a imate sa datumom 01.01.2019.god pravo na odlazak u punu starosnu mirovinu.

Sa 30.12.2018.god. i 01.01.2019.god. podaci su sljedeci

- Mirovinski staž za izačun = 33.50 (za 33 godine i 6 mjeseci radnog staza)

- Polazni faktor = 0,915 (za prijevremenu starosnu mirovinu - 2018)

- Polazni faktor = 1,0 (za starosnu mirovinu - 2019)

Izračun mirovine_Pisak_2018_2019._čl.26.jpg

Prema izračunu dodjelit ce vam najpovoljniju mirovinu za vas a to je "najniza braniteljska mirovina u iznosu od 3261,70 kn".

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, malicovjek je napisao:

 

Sa 30.12.2018.god. i 01.01.2019.god. podaci su sljedeci

- Mirovinski staž za izačun = 33.50 (za 33 godine i 6 mjeseci radnog staza)

- Polazni faktor = 0,915 (za prijevremenu starosnu mirovinu - 2018)

- Polazni faktor = 1,0 (za starosnu mirovinu - 2019)

 

Prema izračunu dodjelit ce vam najpovoljniju mirovinu za vas a to je "najniza braniteljska mirovina u iznosu od 3261,70 kn".

Poštovana,

Slažem se raščlambom poštovanog malogcovjeka, samo kod mene je izračun  3.261.69  kn.

Sa ovakva dva stručnjaka zaposlena u HZMO, isti bi bankrotirao u godinu dana.

Sretno kolegice, lijep pozdrav.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji jos jedna mogucnost, a to nam niste naveli, radi se o dodatnom stazu kod izracuna mirovine koji se pridodaje prilikom odlaska u mirovinu za svako dijete dobivate dodatno 6 mjeseci staza, a propisan je novim ZOMO od 01.01.2019.god., citiram:

3. Dodani staž
Članak 32.a
(1) Roditelju – majci ili posvojiteljici koja ostvaruje pravo na mirovinu prema ovome Zakonu ili prema drugim posebnim propisima u obveznom mirovinskom osiguranju generacijske solidarnosti u ukupni mirovinski staž za određivanje mirovine, stvarno navršenom mirovinskom stažu dodaje se i razdoblje od šest mjeseci za svako rođeno ili posvojeno dijete.

Sa ovog naslova moglo bi utjecati na visinu-porast starosne mirovine u 2019.god. i visinu starosne braniteljske mirovine u 2019.god., ali ovo ne utjece na visinu najnize braniteljske mirovine, ona ce vam i dalje iznositi 3261,70 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 54 minuta, malicovjek je napisao:

Sa ovog naslova moglo bi utjecati na visinu-porast starosne mirovine u 2019.god. i visinu starosne braniteljske mirovine u 2019.god., ali ovo ne utjece na visinu najnize braniteljske mirovine, ona ce vam i dalje iznositi 3261,70 kn.

Kao sto sam i pretpostavljao ove dvije mirovine sa tih dodatnih 6 mjeseci staza narasle bi za cca 35 - 40 kn, ali iznos "najnize braniteljske mirovine" ce za vas i dalje biti najpovoljniji i iznositi 3261,70 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Pisak,

Još jedna zamolba, odmah pođite (što prije) do nadležnog područnog ureda HZMO i odnesite im rodni list za dijete kao i Potvrdu o vremenu provedenom u Domovinskom ratu – borbeni sektor.

Odmah podnesite dva ispunjena formulara za priznavanje prava na mirovine sa nadnevkom umirovljenja 01.01.2019.g. i to kako slijedi:

- na prvom formularu podnesite Zahtjev za priznavanje prava na :

1.prijevremenu starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO  a na drugom za priznavanje prava na:

2.starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Prije predaje navedena dva zahtjeva i spomenutih priloga, obavezno kopirajte njihove prve stranice i zatražite da Vam na njima ovjere prijem oba zahtjeva.

Možda Vam se čini čudno ovo upozorenje ali mislim da će se još više čuditi cijenjena gospoda u HZMO kad vide što tražite, pa što je sigurno, sigurno je.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija