Jump to content

Oslobođenje od plaćanja poreza za nekretninu


ParaNO1d

Preporučene objave

Pozdrav.
Kupujem stan u novogradnji. Predugovor je potpisan u ožujku 2018, a konačni kupoprodajni ugovor će biti potpisan 2019. godine. 
Prodavatelj je tvrtka i rekli su nam da ne moramo platiti porez na promet nekretninama. U Zakonu nigdje nisam našao stavku u kojoj je navedeno takvo nešto.

Na njihovj web stranici je navedeno sljedeće:

"Planirani rok završetka je listopad 2018.Kupac je oslobođen poreza na promet nekretninama."

 

Odvjetnik mi je rekao da o tome odlučuje Porezna uprava i da ne može prodavatelj to odrediti. Kako da sada znam moram ili ne moram?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidjela sam to već u oglasima za prodaju novogradnji u jednom našem većem gradu, na Njuškalu, ja mislim da se tajna krije u ovome:

8. osobe koje razvrgnućem suvlasništva ili pri diobi zajedničkog vlasništva na nekretnini stječu posebne dijelove te nekretnine pri čemu omjer stečenog posebnog dijela odgovara omjeru idealnog suvlasničkog dijela na toj cijeloj nekretnini prije razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva

ali moram priznati da ne znam na koji način. Ili Vam prodavatelj poklanja iznos poreza na promet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

https://gov.hr/moja-uprava/financije-i-porezi/porezi-i-prijava-poreza/porez-na-promet-nekretnina/427

Ako ste kupili, naslijedili ili na bilo koji drugi način stekli nekretninu (građevinu ili zemljište) kad se na takvo stjecanje ne plaća porez na dodanu vrijednost (PDV) obveznik ste poreza na promet nekretnina. Stopa poreza iznosi četiri posto od tržišne vrijednosti nekretnine u trenutku njezina stjecanja.

 

Znači: ukoliko vam u ugovoru stoji da je u cijenu uključen PDV (koji naravno vi plaćate investitoru, a investitor državi) onda ne plaćate 4% poreza na promet nekretninama

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Oslobođenje od plaćanja poreza za nekretninu

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija