Jump to content

sudski trošak tužitelju


ciovo1

Preporučene objave

poštovanje 

imam dilemu, trebam platiti sudske troškove tužitelja jer nisam znala da kad se povuče tužba na ročištu,tuženik snosi troškove

 

radi se o sljedećem da sam platila kamatu (prčuva) ,a tužitelj je dio tog novca preusmjerio na neki dug iz 2010g. iako je ta godina u zastari,u svakom slučaju podmiruje 8 godina unazad-sad se bojim ako platim sudski trošak da opet novac ne ode drugdje,a ja ostanem dužna-trebam li dobiti što od suda nakon što prođe rok za žalbu 

hvala 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste udovoljili tužbenom zahtjevu tužitelja nakon što ste primili tužbu, tada će tužitelj tužbu povući, a Vas će sud obvezati na plaćanje parničnog troška - ako tužitelj takav trošak bude tražio. Sud će o troškovima nakon povučene tužbe vjerojatno donijeti posebno rješenje, te ćete to rješenje primiti.

Međutim, čini se da je tu tužitelj pogriješio, jer je zatvarao krive obveze, pa je moguće da nećete imati nikakvih troškova, jer Vi ustvari niste dali povoda tužbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zapisnik  suda je da nadoknadim tužitelju trošak pošto je povukao tužbu,na samom ročištu je izjavio da povlači tužbu jer je tražbina podmirena i traži trošak

u zapisniku stoji da je tužba povučena i da troškove snosi tuženik

sve ok,neka je i tako ali bojim se kad platim trošak na račun tužitelja,da će tužitelj preusmjeriti novac na nešto drugo i ja opet dužna

Odnosno moram li od suda dobiti kakvo riješenje  točno kamo plaćam taj trošak,nakon što prođe rok za žalbu,ako se ne žalim

Mogu li se žaliti temeljem toga što sud nije zakazao ročište u razumnom roku-tužba je od 05.02.218. a obavjest o zakazanom ročištu je došla u 8.mj, za ročište u 11. -mislim sud nije u roku 60 dana donio odluku o zakazivanju ročišta ,nego nakon 6mj, je zakazano ročište za još sljedea 2 mj.

hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovanje

Slijedom gore navedenog podnijela sam 27.12. žalbu iz razloga što su sva dugovanja bila podmirena 5 mj.prije 1. ročišta te je tužitelj mogao povući tužbu i ranije,a podnesci o djelomičnom plaćanju nisu bili ni potrebni što je vidljivo iz priloga plaćanja( priložene potvrde plaćanja sa zadnjim uplatom 15.06.

 Tužitelj je 28. podnio žalbu na rijesenje o plaćanju troška( ja trebam platiti 2600kn) i traži i odvjetničku nagradu čime  bi trošak. iznosio oko 4300 kn.

Dakle tužitelj je dan kasnije također poslao žalbu tražeći veći trošak

Koliko mi je poznato to bi trebao  sad. riješiti županijski sud

 

Što mogu ocekivati?

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala za odgovor

ps. vrlo mi je zanimljivo da tužitelj nigdje ne spominje pretplatu,naime sa svim plaćanjima duga+kamate pretplatila sam 1500kn na koje se tužitelj ne obazire niti spominje 

29.01. će sutkinja objaviti presudu na ime troškova ,a po kojim sam tražila da svatko snosi svoj trošak s obzirom da su sva dugovanja podmirena  puno prije svih podnesaka te da je tužitelj namjenski uplaćena sredstva proknjižio na nešto drugo i da sam u pretplati 1500kn sa priloženim računima i speifikacijom plaćanja

ps. radi se o prvoj ovrsi gdje je traženo 4000kn,na 1. ročištu umanjeno za 2000kn(10. i 11..g.) pošto je utvrđeno da su 10. i 11. u zastari iako je on te rupe popunjavao sa redovnim plaćanjima ,da li je učinio kažnjivo djelo  ako je namjenski plaćena sredstva za 2017 uputio u 2010.g. 

hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju, jest, jer ako ima više obveza, a sredstva nisu dostatna za podmirenje svih, tada se zatvaraju prvo najstarije. Međutim, na dužniku je pravo izbora koju od obveza plaća, tako da ako je dužnik najkasnije prilikom ispunjenja naznačio koju obvezu plaća, tada je vjerovnik dužan prihvatiti ispunjenje za upravo tu obvezu, a ne zatvoriti neku drugu. Vidite si odredbe čl. 171. i čl. 172. Zakona o obveznim odnosima, koje govore o uračunavanju ispunjenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Pozdrav, ne znam dali sam na pravom mjestu... Imam pitanje vezano za plaćanje troškova odvjetnika nakon izgubljenog spora. Naime, tužila sam bivšreg supruga za povećanje alimentacije i izgubila. U presudi je pisalo da moram podmiriti dug tuženiku za odvjetničke troškove od 2500  kuna. Zanima me kome ja i na koji način to trebam platiti, bivšem suprugu ili njegovom odvjetniku, na koji račun, koliki je vremenski rok i kolike su kamate??? 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U presudi treba pisati u kojem ste roku dužni podmiriti taj dug, a kojega trebate platiti u korist tuženika i to uplatom na njegov račun, osim ako se drugačije ne dogovorite. Zatezne zakonske kamatne stope teku od proteka ovog roka za dobrovoljno podmirenje.

I da, ukoliko u ostavljenom roku ne podmirite dug, tuženi Vas sa ovom presudom može ovršiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, ali baš je to zbunjujuće jer u presudi samo piše "sud je naložio tužiteljicama da plate tuženiku trošak postupka u iznosu od 2500kn, koji trošak se sastoji od troška zastupanja tuženika po punomoćeniku u obiteljskim sporovima"... Nigdje nema ni roka, ni broja računa... Naravno da mi ne pada na pamet dati mu novce na ruke... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija