Jump to content
ro-la

HRVI i rad na pola radnog vremena

Preporučene objave

Da li HRVI sa 30-40 % i profesionalnom nesposobnošcu imaju pravo raditi na pola radnog vremena i da im se ujedno isplacuje cijeli iznos mirovine?

U zakonu se spominje samo hrvi sa opcom nesposobnošcu i mogućnost rada 3,5 sata pri cemu im ostaje cijela mirovina za isplatu.

Uređeno od ro-la

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Poštovani ro-la,

Korisnici invalidske mirovine profesionalna nesposobnost ako rade bilo koliko sati primaju 5/8 svoje bruto mirovine.

Mogu raditi i puno radno vrijeme temeljem Ugovora o radu.

Lijep pozdrav

Podijeli ovu objavu

Hvlala prof. Dakle ništa se ne mjenja, pošto sam i do sada primao takvu smanjenu mirovinu uz placu na puno radno vrijeme. Ugovorom o radu na pola radnog vremena ne mjenja se iznos mirovine.

Podijeli ovu objavu

Pozdrav, ja imam opcu nesposobnost za rad zbog ptsp-a. Mogu li ja zamrznuti mirovinu i zaposliti se? Gubim li sva prava u tom slucaju? Razmisljao sam raditi kao taxi vozac ili slicno. hvala svima na pomoci.

Podijeli ovu objavu

, johnny bravo je napisao:

Pozdrav, ja imam opcu nesposobnost za rad zbog ptsp-a. Mogu li ja zamrznuti mirovinu i zaposliti se? Gubim li sva prava u tom slucaju? Razmisljao sam raditi kao taxi vozac ili slicno. hvala svima na pomoci.

-korisnicima invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti i zbog opće nesposobnosti za rad nastale djelomično ili u potpunosti  u vezi s obranom suvereniteta RH za vrijeme zaposlenja ili obavljanja djelatnosti manje od 3,5 sata dnevno  mirovina se ne obustavlja, a mirovinski faktor iznosi 1,0

Podijeli ovu objavu

Ovo je vazno, ne na 3,5 sata vec manje od 3,5 sata, citiram sa stranica HZMO-a:

"Rad uz mirovinu

PITANJE
Pravo na invalidsku mirovine zbog opće nesposobnosti za rad priznato mi je prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, počevši od 15. lipnja 2016. Mogu li se zaposliti, a da mi se mirovina ne obustavi? Hoće li mi se zbog toga smanjiti polazni  faktor i hoću li primati umanjenu mirovinu.

ODGOVOR
Kao korisnik invalidske mirovine koju ste ostvarili prema ranijem ZOPHBDR-u imate pravo na rad uz mirovinu. Međutim, mirovina se neće obustaviti ako se kao korisnik invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad zaposlite u trajanju manjem od 3,5 sati dnevno. U slučaju ako se zaposlite u trajanju od 3,5 sati dnevno, mirovina će vam se obustaviti.  
Polazni faktor prema kojem je bila određena vaša mirovina nije promjenjiv. Polazni faktor prema ZOPHBDR-u ovisi o tome jeste li bili pripadnik gardijske postrojbe  i specijalne policije u vrijeme obrane suvereniteta Republike Hrvatske ili dragovoljac, HRVI iz Domovinskog rata."
Uređeno od malicovjek

Podijeli ovu objavu

Prije 56 minuta, malicovjek je napisao:

Ovo je vazno, ne na 3,5 sata vec manje od 3,5 sata, citiram sa stranica HZMO-a:

točno....a uz to ako netko radi više podliježe i kontrolnom pregledu ,pa može ostati i bez mirovine....

Podijeli ovu objavu

...a ko garantira da ekipu sa opcom koji pocmu radit nece poslat na reviziju invalidnosti jer mogu reci da su ipak sposobni za rad pa prebacit u profesionalnu,za 5,10 god..

samo nagadjam i mislim da treba pripazit i na to,lako se promijeni zakon...

Podijeli ovu objavu

prije 2 sati , orao je napisao:

...a ko garantira da ekipu sa opcom koji pocmu radit nece poslat na reviziju invalidnosti jer mogu reci da su ipak sposobni za rad pa prebacit u profesionalnu,za 5,10 god..

samo nagadjam i mislim da treba pripazit i na to,lako se promijeni zakon...

Potpuno si u pravu

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad