Jump to content

dostavljanje sudske presude pravnoj osobi koja nije stranka u postupku


zao

Preporučene objave

Jedna inspekcija je dostavila drugoj inspekciji presudu Upravnog suda glede postupanja javnog tijela kojeg sam prijavio objema inspekcijama, ali ne u isto vrijeme, Naime, prvo sam vodio sudski postupak protiv jedne inspekcije (zbog nepostupanja prema navedenom javnom tijelu), a nakon sudske presude tužio sam drugu inspekciju. (zbog njezinog nepostupanja prema istom javnom tijelu). Je li imala pravo "prva" inspekcija (nazovimo je tako) dostavljati sudsku presudu toj "drugoj" inspekciji (druga inspekcija je poslala zahtjev prvoj inspekciji za dostavom sudske odluke)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Druga inspekcija je očito znala za postojanje presude Upravnog suda, ali nije imala tu presudu. U tom slučaju je ovlaštena zatražiti od prve inspekcije dostavu presude koja je od utjecaja na rješavanje predmeta druge inspekcije. Štoviše, druga inspekcija je to mogla zatražiti i od Upravnog suda. 

Očito se radi o povezanim predmetima, pa je ta presuda od utjecaja na rješavanje predmeta druge inspekcije. Po zahtjevu druge inspekcije, prva im je dostavila presudu, tako da smatram da je sve učinjeno ispravno. 

Štoviše, druga inspekcija je, budući da očito ima pravni interes za uvid u presudu Upravnog suda, dostavu te presude mogla zatražiti i neposredno od Upravnog suda. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Nije, jer osim u slučajevima u kojima je javnost isključena (pa čak i onda, ako je javnost isključena, javno se objavljuje izreka, samo ne obrazloženje), sudske se presude objavljuju javno u ime Republike Hrvatske, i vrijedi predmnijeva da svi mogu znati za njihov sadržaj.

Gdje to piše da se presude objavljuju javno, u svim (mojim) presudama (na Upravnom sudu) piše "u ime Republike Hrvatske", a nigdje ne piše "javno" (da se presude objavljuju ili donose)? Inzistiram na tome da to treba pisati, jer puno puta sam doživio da mi se sud "s visoka" obraća da ono što nije napisano - da to za sud ne postoji. Druga stvar: ako je ta javnost toliko uključena, mogu li ja dovesti novinare na svoja ročišta pri Upravnom sudu i uključiti kamere, jer ono što tamo doživljavam, to je za "Muppet show"...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , LjuboZG je napisao:

Pogledajte odredbe čl. 26.-29. Zakona o općem upravnom postupku, a dodatno imajte na umu i da obje inspekcije postupaju u ime Republike Hrvatske (kao sastavni dio ministarstava, koja su pak izvršna vlast u RH).

 

 

U odnosu na čl.26. - 29. ZUP-a, pravna pomoć se može zatražiti samo o SAZNANJIMA (nekog drugog javnog tijela) o činjenicama, ispravama, podacima ili drugim dokazima, pa budući da je pravo procedura - to znači da se ne može tražiti dostavljanje samih činjenica, isprava, podataka ili drugih dokaza, a upravo to je u mom predmetu zatražila tzv. druga inspekcija (protiv koje sada vodim spor), naime, njen zahtjev je glasio ZAHTJEV ZA DOSTAVU PODATAKA. Dakle, budući da druga inspekcija uopće nije zatražila pravnu pomoć od prve inspekcije, dostavljanje presude Upravnog suda (prve inspekcije) je nezakonito, naravno po mom laičkom mišljenju, jer ja nisam pravnik?

Druga stvar, to što obje inspekcije postupaju u ime Republike Hrvatske I JEST NAJVEĆI PROBLEM, jer su upravo (takve) inspekcije LEGLO KORUPCIJE I NEZAKONITIH POSTUPANJA....

uređeno: od zao
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Borbena7 je napisao:

Članak 117. Ustava

Hvala na informaciji. Dakle, proceduralno ih ne mogu osporavati, ali šta je sa suštinom? To što se presuda objavljuje javno, ne znači da "javnost koja nije nazočila objavljivanju" može tek-tako dobiti uvid u nečiju presudu. NAPOMENA: gotovo sam siguran da "moj" Upravni sud ne objavljuje svoje presude na internetu.

uređeno: od zao
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zao je napisao:

Gdje to piše da se presude objavljuju javno, u svim (mojim) presudama (na Upravnom sudu) piše "u ime Republike Hrvatske", a nigdje ne piše "javno" (da se presude objavljuju ili donose)? Inzistiram na tome da to treba pisati, jer puno puta sam doživio da mi se sud "s visoka" obraća da ono što nije napisano - da to za sud ne postoji. Druga stvar: ako je ta javnost toliko uključena, mogu li ja dovesti novinare na svoja ročišta pri Upravnom sudu i uključiti kamere, jer ono što tamo doživljavam, to je za "Muppet show"...?

Možete zvati novinare, oni moraju tražiti dopuštenje od predsjednika suda i uređujućeg suca za snimanje i praćenje ročišta, ali načelno da, svatko može doći i u svojstvu javnosti pratiti sudska ročišta.

, zao je napisao:

Hvala na informaciji. Dakle, proceduralno ih ne mogu osporavati, ali šta je sa suštinom? To što se presuda objavljuje javno, ne znači da "javnost koja nije nazočila objavljivanju" može tek-tako dobiti uvid u nečiju presudu. NAPOMENA: gotovo sam siguran da "moj" Upravni sud ne objavljuje svoje presude na internetu.

Koliko se i meni čini uvidom u e-oglasnu, upravni sudovi ne objavljuju odluke putem te aplikacije. Međutim, vidite ovo što LjuboZG piše, upravna tijela u RH postupaju po načelu međusobne suradnje. Jasno, to načelo rijetko upotrebljavaju kad je riječ o koristi građana...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da ne bude zabune, ja ću prvi ustati da sve informacije i podaci budu svima dostupni, ali u praksi se događa to da kad se nekoj inspekciji prijavi neka nezakonitost, i kad ta inspekcija "preko neke stvari" obavi inspekcijski nadzor (nikad u zakonskom roku), onda gotovo uvijek ta inspekcija ne želi objaviti zapisnik niti nalaz inspekcijskog nadzora, pravdajući se inspekcijskom tajnom, ali prema kome - prema osobi koja ju je upozorila na nezakonitosti i zbog koje je obavljen inspekcijski nadzor.... Ali zato suradnja sa drugim inspekcijama je u "punom zamahu" i oni dijele "bratski" sve moguće informacije.... Zato je jedina šansa tužba Upravnom sudu kojem po sili zakona inspekcija mora dostaviti cjelokupne spise predmeta, odnosno sve informacije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija