Jump to content

Razvod roditelja


sandratRI

Preporučene objave

Pozdrav svima i molim Vas za pomoc!

Roditelji mi se rastaju nakon 30 godina braka. Otac je pokupio sve svoje stvari i sam izasao iz stana da bi uselio u podstanarski stan sa ljubavnicom nakon poznanstva sa njom 3 mjeseca. Sada se inati i prijeti da ce sve prepisati na nju ako je brat i ja ne upoznamo i ne prihvatimo. Brat i ja smo punoljetni i svatko zivi svoj zivot. Mama je nezaposlena jako dugo vremena zbog zdravstvenih problema i nema nikakva primanja. Ona i dalje zivi u zajednickom stanu. Od zajednicke imovine imaju taj stan, auto, otac je naslijedio zemlju i kucu od pokojnih roditelja. Ta kuca je u medjuvremenu srusena i napravljena nova. Otac ima kredit koji treba placati jos 2 godine. Molim Vas da mi objasnite procedure oko zajednicke imovine sto se tice i stana i auta i ponovo sagradjene kuce, nasljeđene zemlje i tatinog kredita jer mama zeli pokrenuti razvod pa da znamo sta nas sve ceka. Isto Vas molim ako znate da li mama ima pravo na neku naknadu od tate jer je nezaposlena i nema primanja a tata ima cca 13 000 kn placu. Hvala unaprijed svima koji daju savjet i sve najbolje u novoj godini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, Vaša majka ima pravo pokrenuti postupak razvoda braka primjenom čl. 51. st 2. Obiteljskog zakona  (bračni odnosi teško i trajno poremećeni) ili po čl. 51. st. 3. istog Zakona (ako je od prestanka bračne zajednice protekla godina dana ili više),

Također ima pravo, primjenom čl. 295. st. 1. ObZ, Zahtijevom tražiti uzdržavanje od Vašeg oca, tj. supružnika, a koji Zahtijev može, primjenom čl. 297. st. 1. ObZ, podnijeti do zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod braka, na što ju je sud dužan upozoriti, iznimno (primjenom čl. 297. st. 2.) može tužbom tražiti uzdržavanje u roku od šest mjeseci od prestanka braka ako su pretpostavke za uzdržavanje iz članka 295. st. 1. Zakona postojale u trenutku zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod i trajale bez prestanka do zaključenja glavne rasprave u parnici za uzdržavanje,

Što se tiče bračne stečevine i osobne imovine Vašeg oca, sve što je Vaš otac naslijedio je njegova osobna imovina, dok za sve ostalo što navodite majka treba pokrenuti postupak za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine u kojem postupku će se utvrditi što stvarno predstavlja bračnu stečevinu (stečevinu stečenu za vrijeme trajanja bračne zajednice), te će se ista podijeliti sukladno zakonskim odrednicama (pola-pola)...

Isti postupak može pokrenuti prije razvoda braka, za vrijeme trajanja postupka za razvod braka, kao i poslije razvoda braka (nema zastare)...

Također i Vama i Vašoj obitelji sve najbolje u Novoj godini...!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani najljepsa hvala na odgovoru. Zamolit cu Vas samo da li mi mozete reci da li mama ima pravo i na dio nasljedjene kuce, za zemlju mi je jasno da je to samo njegovo, ali stara kuca koju je on naslijedio je srusena jer je bila opasna po zivot (stara i dotrajala te urusen krov). Tatina sestricna je dala mami i tati novac da se kuca ponovno sagradi i da im to bude vikendica. U medjuvremenu tata je napravio glupost koju je napravio...stovise nasao si je bas zenu kojoj je on 5 ili 6 po redu od kojeg hoce izvuci sve sto ima i šutnuti. (Nazalost ali je to tako samo sto je otac slijep kod zdravih ociju). Njegova uza i sira obitelj je razocarana njegovim ponasanjem i postupcima, kao i sestricna koja je dala novac mojim roditeljima a ne samo njemu. Kuca je zavrsena prije 2 mjeseca i on je odmah sve razj...ao. Culi smo da planira dizati novi veliki kredit zato mama zeli sto prije razvod. Da li ce i mama biti duzna vracati taj novi kredit nakon rastave koji on planira dignuti uskoro. Tatina sestricna ima dokaze da je novac dala a sada joj je mrak pao na oci. Da li ona moze traziti nazad od njega ulozena sredstva. Jer je stara kuca sravnjena do temelja. Ova nova je gradjena od 0 sve je doticna financirala. I jos bi nastavila sa unutarnjim uredjenjima ali je tata kiksao i tu je sve stalo. Malo nas je i strah sta nas sve ceka pogotovo sto tatom upravlja njegova ljubavnica i on sve radi kako ona kaze. Pa da li je moguce da i pored nas zivih (kceri i sina) on ce nasu djedovinu (na koju mama nema pravo) prepisati na nju. (doticnu gospodju poznaje tocno 4 mjeseca)

Unaprijed VELIKO hvala na svemu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo u svezi kuće će biti potrebito dokazivati u parničnom postupku za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine, pa ako se dokaže da je sagrađena sasvim nova kuća za vrijeme trajanja bračne zajednice, ista bi se trebala smatrati bračnom stečevinom i tako podijeliti, no, postupak nije nimalo jednostavan i kratkotrajan, dapače, dosta je kompliciran, dugotrajan, a samim tim i skup (vještačenje idr.), a sve se plaća sukladno VPS-u (vrijednosti parničnog spora) koji neće biti mal s obzirom na vrijednost kuće i ostalog..

Tatina sestrična može tražiti novac od tate koji mu je dala za gradnju kuće, naravno, ako nije u zastari..

Što se tiče kredita koji tata planira podići, mama neće biti dužna po pitanju istog ako je prestala postojati bračna zajednica, no neka što prije pokrene postupak razvoda braka primjenom čl. 51. st. 2. Obiteljskog zakona (ozbiljno i trajno poremećeni obiteljski odnosi)..

Sretno..!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija