Jump to content

Porez na prvu nekretninu


Marinapal78

Preporučene objave

Postovanje! Trebam hitno svu mogucu pomoc! Moj problem je porez na prvu nekretninu.Kupila sam stan 2015g .i sa rjesenjem da je nekretnina moja otisla u poreznu i podnijela zahtjel za oslob.od poreza.stan ima 50m2 a tri clana.tamo su me trazili vlasnicke listove od osoba gdje sam sve zivjela kao postanar,kad sam ih pitala kako da ja to pribavim jer ne znam ni da li su ljudi zivi ,gos.mi je odgovorio da se snadjem,da oni moraju provjeriti da to nisu slucajno moje nekretnine. Kako nisam to pribavila dobila sam odgovor da moram platiti porez.otisla sam nazad kod gospodina i podnijela pisanu zalbu te uspjela dostaviti jedan vlasnicki list ,na sta je gos.rekao da ce to biti uredu.Nakon tocno tri godine od zalbe je uslijedio sok ,odbija se zalba zato sto nisam donijela dok.odnosno vlasnicke listove i sto u trenutku kad sam predala zahtjev nisam bila prijavljena na toj adresi( to mi nitko nije rekao da moram niti su me pitali), a razlog tome je sto je stan bio u adaptaciji i nisam zivjela prvu godinu u njemu.pitanje!! Kako mi mogu nakon 3god.odgovoriti na zalbu ,sta to nije zastara? 2.ostaje mi samo zalba ustavnom sudu,da li da se upustam u spor sa drzavom?

Molim vas pomozite!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Marinapal78 je napisao:

dobila sam odgovor da moram platiti porez.otisla sam nazad kod gospodina i podnijela pisanu zalbu

Malo je nejasno što mislite pod ovime. No ako se radilo o rješenju o nastanku porezne obveze na koje ste imali pravo žalbe, te o žalbi odlučivalo drugostupanjsko tijelo koje je istu odbilo, slijed je ovakav. Nastanak porezne obveze je utvrđen u roku, te je postalo izvršno donošenjem drugog rješenja čime je porezna obveza utvrđena. Time nema riječi o zastari, osim što imaju opći zastarni rok za naplatu u roku 6 godina od kad je zastara prvi put počela teći tj. 6 godina od 01.01.2016.

 

prije 13 sati , Marinapal78 je napisao:

2.ostaje mi samo zalba ustavnom sudu,da li da se upustam u spor sa drzavom?

Tu bi se radilo o Upravnom sudu i upravnom sporu kao pravni lijek koji možete iskoristiti nakon drugostupanjskog rješenja. S kojim uspjehom, pitanje je jer tim zakonom (NN 69/97, 26/00, 127/00, 153/02, 22/11, 143/14) su bili propisani i uvjeti koje je trebalo ispuniti a vi očigledno niste. To što vam netko nešto nije rekao ne pomaže vam nešto posebno jer (bez ljutnje) ako netko želi iskoristiti nekakovu povlasticu valjda će se informirati i o uvjetima za istu. Postojale su i briošure po PU a lako se isto moglo naći online. Naravno da bi i (neke) same osobe koje tamo rade mogle biti fleksibilnije u pomoći gdje, što i kako no to im uglavnom nije u opisu radnog mjesta.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Procitala sam da je rok za odgovor na zalbu 30 dana,isto kako sam i ja imala rok 30 dana da se zalim ,da u tom periodu nisam podnijela zalbu izgubila bih sva prava,mislim da je taj rok za zaliti se , isto tako i za odgovoriti zakonski propisan ili je to samo za gradjane a ne i za drzavu.dobila sam pismene naputke sto trebam ,ali ja do vlasnickih listova nisam mogla doci( ako vam dodjem na vrata, hocete li mi dati svoj?) Isto tako smatram da pomocu mog OIB- a imaju uvid u moju cijelu imovinu.,dok se prijava na adresi nije nigdje navodila kao obavezna! Nekretninu sam kupila jedva realiziranim krefitom i nisam znala da mi treba jos jedan nenamjenski da bih platila odvjetnika koji bih rijesavao daljnje obveze vezane za nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I meni se čini neobičnim da bi Porezna uprava od Vas tražila vlasničke listove nekretnina gdje ste živjeli kao podstanar, međutim, da bi se moglo reći ima li smisla ići dalje u upravni spor, sad kad ste već dotle došli, trebalo bi vidjeti doslovno prvostupanjsko i drugostupanjsko rješenje i iz kojeg Vam je razloga ustvari utvrđena porezna obveza (meni se čini da je to zato što niste imali prijavljeno prebivalište u navedenoj nekretnini, a ne zato što niste dostavili vlasničke listove nekretnina u kojima ste bili podstanar).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram se malo nadovezati.

Najviše potaknut riječima u drugoj temi tipa nebulozni, irelevantni i suludi. Dakle, jasno su bili propisani uvjeti, kumulativno ispunjeni, te dokazi koje se trebalo priložiti zahtjevu za oslobođenje plaćanja poreza na promet nekretnina prema prošlom zakonu. Među njima su prijava prebivališta na adresu stečene nekretnine, a među bitnim dokazima je dokaz o vlasništvu nekretnine na kojoj je podnositelj zahtjeva imao zadnje prijavljeno prebivalište.

E sad, iz kuta osobe koja je to pravo iskoristila, ako već niste imali priliku dobiti u PU brošuru koja je objašnjavala što i kako ili fotokopirani papir sa istim, što treba i kako, pa čak i ako niste slučajno dobili usmeno objašnjenje djelatnika iste područne PU, moram ponoviti da vam to nešto posebno ne pomaže.

Posebno u blagodati doba interneta gdje se upišu u tražilicu par riječi i mogu se naći relevantne informacije što i kako. Bilo da vas odvedu na stranice Porezne uprave i istu brošuru u elektronskom obliku gdje je detaljno objašnjeno tko, što i kako. Ili bi ste našli poveznicu na nekakav link gdje su ljudi podjelili iskustva s podnošenjem zahtjeva za oslobođenjem PPN, ili bi ste na kraju krajeva dobili poveznicu na naš forum u kojem su mnogi potražili pomoć na istu temu i objašnjeno im je gdje, što i kako.

Tako da bih ja iskreno bio najsretniji da ste se tada javili ovdje pa vjerovatno do svega ovoga ne bi ni došlo.    

A glede pitanja,

, Marinapal78 je napisao:

ali ja do vlasnickih listova nisam mogla doci( ako vam dodjem na vrata, hocete li mi dati svoj?)

niste ni morali ići na bilo čija vrata jer su zemljišne knjige javne i mogli ste sami ishoditi ZK izvadak za predmetnu nekretninu. OK, mogu shvatiti da iako ni to nije atomska fizika, da zahtjev za izdavanje izvatka može zbuniti, odakle mi broj kat. čestice, K.O i ostalo. No, spomenuvši blagodat interneta isto se ukuca par riječi pa se dobije Arkod ili Geoportal u kojim na jednostavan način uz upis adrese dobiju se svi ti podatci. Ono što je porezna mogla znati su vaša primanja, uvid u raune i sl. no nije bila umrežena s ZK da bi znala koje vi nekretnine posjedujete ili ne, niti joj je to bila obveza tražiti po službenoj dužnosti nego je teret dokazivanja bio na stranci koja je žaljela ostvariti povlasticu.

Još jednom napominjem da bih najsretniji bio da ste se tada javili ovdje i da mi je žao da netko ima kakav problem, pa čak i iz neznanja, ali to vas kao stranku ne oslobađa odgovornosti za isto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da postoji, a on je kada govorimo o drugostupanjskom tijelu 60 dana od uredno predane žalbe. U slučaju probijanja toga roka, zakonske odredbe daju mogučnost pokretanja upravnog spora, u osvom slučaju tužbe Upravnom sudu zbog šutnje administracije tj. propuštanja donošenja pojedinačne odluke, najranije 8 dana od dana propisanog roka, a najkasnije 30.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija