Jump to content
Sign in to follow this  
maverick25

Primitak veće svote od roditelja

Preporučene objave

Pozdrav,

imam situacija gdje moja mama prodaje kuću svojih (pokojnih) roditelja, te će joj za prodaju sjesti novci na tekući račun.

Pošto moja sestra ostaje živjeti u kući roditelja (ne u toj koja se prodaje), a ja sam otišao u stan, mama bi htjela jedan dio (novaca) meni dati. Radi se o svoti nešto većoj od 100 000 kn.

Zanima me, moram li ja (ili ona) tako nešto prijavljivati i jel to oslobođeno od plaćanja poreza?

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Ja sam postavila pitanje na koje ste stavili referencu u svom odgovoru pa sam htjela provjeriti ovaj dio glede sastavljanja ugovora o darivanju jer mi je taj dio malo nejasan. 

Primjeri ugovora o darivanju se uglavnom odnose na pokretnine i nekretnine dok za novac i vrijednosnice ima manje informacija. Jesam li dobro razumijela da svako darivanje novca (pa i isplata kredita direktno banci ako se isti otplacuje umjesto roditelja) treba biti predmet ugovora o darivanju? Te da taj ugovor mora biti ovjeren od strane javnog biljeznika i dostavljen poreznoj upravi, a ako istog nema, porezni obveznik (primatelj novca) mora podnijeti obrazac Prijave poreza na naslijedivanje i darove?

Takoder, postoji li mozda primjer ugovora o darivanju novca?

Unaprijed puno hvala i veliki pozdrav!

Podijeli ovu objavu

Ugovor je dobro imati iz više drugih razloga (npr. kasnijih narušenih odnosa u obitelji, da ne bi bilo nekih predbacivanja i repova), pa čisto da to imaš u vidu.

Guglaš primjer za novac, ima ih...

Podijeli ovu objavu

U mom slučaju, to narušavanje nije problem niti mi je išta potrebno zbog toga.

Znači, mene zanima ako meni mama uplati taj iznos na tekući, a ja ništa ne prijavim - može li mi se nakačit neki porez, makar sam kao potomak oslobođen poreza na to?

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this