Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

alexjohnson

posjed neželjenog

Preporučene objave

Poštovani,

nakon okončanja ostavinske rasaprave doznao sam da sam u posjedu jedne njive koja nije pripala meni. Radi se o tome da sam nekada koristio poljoprivredno osiguranje pa sam se morao upisati na očevu česticu. Zatražio sam brisanje jer ne želim biti teret na nečemu što nije moje, ali su mi na katastru i gruntovni tvrdili da sa tom česticom ne štimaju neke mjere još it 1966 godine i da se mora provesti postupak. Vlasnik čestice mi je nedostupan a vjerujem i nezainteresiran, pa neznam kako izaći iz te ludosti koja me upoće ne zanima??

Ukoliko neko ima kakvu ideju, prije nego angažiram odvetnika, zahvaljujem!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Moram priznati da me zbunjuju pojmovi posjeda i vlasništva u Vašem upitu, pokušat ću pojasniti: Vi ste nasljeđivanjem stekli vlasništvo nad česticom kojoj se ne smatrate vlasnikom? Eventualni posjednik, a kojega Vi smatrate pravim vlasnikom te nekretnine, nepoznat Vam je, i mislite da bi bio nezainteresiran za uređenje zemljišnoknjižnog stanja?

Nažalost, zaista ne možete napustiti vlasništvo nečega o čemu se vode javne evidencije, ne može na toj čestici u zemljišnoj knjizi stajati: vlasnik nepoznat/ne postoji. Jedina Vam je opcija ili da istražite tko ima u posjedu navedenu česticu, pa da mu istu darujete ili na drugi način prepustite (ako je on voljan platiti porez na promet nekretnina), ili da zasad stanje održite takvim kakvo je, čekajući kad će eventualno općina na čijem se području nalazi čestica imati sredstva da provede nove izmjere (neke općine su to provele), pa će se posjednik u tom postupku upisati kao vlasnik, a Vas će se izostaviti. 

Zasad Vas vlasništvo ništa ne košta (do uvođenja poreza na promet nekretnina), ali slažem se, vlasništvo obvezuje, bit ćete dužni održavati tu nekretninu, pa bi bilo dobro da barem obiđete i vidite o čemu se radi, možda se radi o nekretnini vrjednijoj nego što mislite.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

zaista ne možete napustiti vlasništvo nečega o čemu se vode javne evidencije

Riješenje bi valjalo tražiti kroz odredbe čl.172 st 2 i 3 ZV

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 14 sati , Matrix je napisao:

Riješenje bi valjalo tražiti kroz odredbe čl.172 st 2 i 3 ZV

Moram priznati da na izvedbu ovoga nisam naletjela u praksi, pretpostavljam da bi odreknućem onda nekretnina pripala prethodnom vlasniku (negdje nalazim i Republici Hrvatskoj, ali ne vidim po kojoj osnovi).

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Moram priznati da me zbunjuju pojmovi posjeda i vlasništva u Vašem upitu, pokušat ću pojasniti: Vi ste nasljeđivanjem stekli vlasništvo nad česticom kojoj se ne smatrate vlasnikom? Eventualni posjednik, a kojega Vi smatrate pravim vlasnikom te nekretnine, nepoznat Vam je, i mislite da bi bio nezainteresiran za uređenje zemljišnoknjižnog stanja?

Nažalost, zaista ne možete napustiti vlasništvo nečega o čemu se vode javne evidencije, ne može na toj čestici u zemljišnoj knjizi stajati: vlasnik nepoznat/ne postoji. Jedina Vam je opcija ili da istražite tko ima u posjedu navedenu česticu, pa da mu istu darujete ili na drugi način prepustite (ako je on voljan platiti porez na promet nekretnina), ili da zasad stanje održite takvim kakvo je, čekajući kad će eventualno općina na čijem se području nalazi čestica imati sredstva da provede nove izmjere (neke općine su to provele), pa će se posjednik u tom postupku upisati kao vlasnik, a Vas će se izostaviti. 

Zasad Vas vlasništvo ništa ne košta (do uvođenja poreza na promet nekretnina), ali slažem se, vlasništvo obvezuje, bit ćete dužni održavati tu nekretninu, pa bi bilo dobro da barem obiđete i vidite o čemu se radi, možda se radi o nekretnini vrjednijoj nego što mislite.

Hvala na komentaru, ali da malo pojasnim : ja nasljeđivanjem NISAM stekao vlasništvo, nego se na navedenoj čestici vodim da sam u posjedu i toga bih se želio rješiti ali mi nedaju zbog neke nesređenosti u mjerama čestice. Upravo se radi o tome da vlasnik njivu ne održava, pa bih ja mogao snositi kakve troškove. Možda je čudno, svi bi htjeli tuđe a ja se želim rješiti tog statusa posjednika pa nemogu!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, alexjohnson je napisao:

ali su mi na katastru i gruntovni tvrdili da sa tom česticom ne štimaju neke mjere još it 1966 godine i da se mora provesti postupak.

Biti će potrebno uskladiti stanje, a isto je moguće jedino geodetskim elaboratom. 

 

Kada je okončana ostaniska rasprava? 
Dali je nasljednik upisan već kao vlasnik u zemljišne knjige? 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Da, vlasnik je upisan kao vlasnik te čestice, ostavinska provedena prije cca 10 godina

 

Dali mogu nekim aktom pokloniti ili prebaciti svoj status posjednika vlasniku zemjlišta?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Budući ste upisani u Pl, možete pokrenuti upravni postupak u katastru, glede promjene nositelja prava na zemljištu uz priloženi vlasnički list. 

Druga je stvar, nazovimo "tehničke prirode" što podaci nisu usklađeni pa ih kako navodite, nije moguće provesti. 

U čemu je konkretno razlika? Koja oznaka k.č. je grutnovnici, a koja u katastru? Da li su površine jednake? 

 

 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, mutavi je napisao:

Budući ste upisani u Pl, možete pokrenuti upravni postupak u katastru, glede promjene nositelja prava na zemljištu uz priloženi vlasnički list. 

Druga je stvar, nazovimo "tehničke prirode" što podaci nisu usklađeni pa ih kako navodite, nije moguće provesti. 

U čemu je konkretno razlika? Koja oznaka k.č. je grutnovnici, a koja u katastru? Da li su površine jednake? 

 

 

 

u ZK ulošku navedena su dvije čestice i dva  vlasnika(nisam ja!) svaki ima 1/2 suvlasničkog dijela ukupna površina 1663čkv,  a u posjedovnom listu(ja!) na jednoj od tih čestica površina je 2219m2

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Mislim da je naj jednostavnije da izvadite iz zemljišnika vlasnički list na kojem su upisani ti vlasnici i pošaljete ga u katastar i zatražite promjenu. Oni će upisati u posjedovni list stvarne vlasnik a vi će te postići što ste željeli. Nećete više biti posjednik!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 23 sati , Tonči je napisao:

Mislim da je naj jednostavnije da izvadite iz zemljišnika vlasnički list na kojem su upisani ti vlasnici i pošaljete ga u katastar i zatražite promjenu. Oni će upisati u posjedovni list stvarne vlasnik a vi će te postići što ste željeli. Nećete više biti posjednik!

Hvala, probat ću to pa da vidimo što će smislit ovaj puta!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×