Jump to content
dunja777

Prestanak plaćanja alimentacije

Preporučene objave

Pozdrav

Tuzba oca za prestanak plaćanja alimentacije,traži povrat uplaćenih alimentacija od dana kad je predana tužba.Na vrijeme javljeno da se djete zaposlilo pi završetku školovanja.Placanje alimentacije doneseno je sudskom odlukom.Tereti djete i za povrat sudskih troškova za to sve u iznosu od 2700 kn.Da li je djete dužno platiti te sudske troškove??? I vratiti uplaćene alimentacije od dana kad je predana tužba??

Hvala

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav

Hvala na odgovoru.Molim Vas kako dolazi do prestanka plaćanja alimentacije?? Zar nije potrebno predati zahtjev sudu koji je donio odluku za plaćanje??? Djete je javilo da radi i očekivala je da će se predati zahtjev za placanje alimentacije.Zar je ona morala tražiti putem suda da se alimentacija vise ne isplaćuje?? To mi je malo nejasno. 

Hvala

Podijeli ovu objavu

Poštovana, prestankom obveze plaćanja uzdržavanja dolazi kada se promjene činjenice na temelju koje je ostvareno pravo na uzdržavanje, pokretanjem postupka za prestanak uzdržavanja, od strane obveznika plaćanja uzdržavanja, ili dopisom primatelja (djeteta) sudu da su se stekli uvjeti za prestanak uzdržavanja, to Vam piše i u sudskoj odluci da je osoba dužna izvjestiti sud ili neko drugo tijelo koje je donijelo odluku o promjeni činjeničnog stanja koje je postajalo prilikom donošenja odluke, a bitno je za donošenja te odluke (prijaviti svaku promjenu bitnu za prava proistekla iz odluke), dakle, nije dovoljno obavjestiti obveznika uzdržavanja o promjeni okolnosti i dalje primati nešto što mu po zakonu ne pripada, tj. čekati da on pokrene postupak za donošenja odluke za prestanak obveze plaćanja uzdržavanja.

Čim se pokreće sudski postupak tužbom i tužbenim zahtijevom, dolazi do sudskih troškova, a uvijek se donosi rješenje (odluka) od dana kada je predana ako je ista osnovana..

Uređeno od Željac047

Podijeli ovu objavu

Hvala

Ona oca nije vidjela godinama, niti imaju kontakt.Dopis je stigao 15 dana po završetku školske godine od odvjetničkog ureda,,da će ići tužba i ona je u roku par dana u taj odvjetnički ured poslala dokumentaciju o završetku školovanja i zaposlenju. Pretpostavljale smo da će oni to predati na sud i tražiti obustavu alimentacije. Sve sto je nakon toga uplaćivano na ime alimentacije stoji na računu. Nije ni dizani jer smo pretpostavila da će se to morati vratiti. Jedino me sad iznenadila ta tužba,,jer uopće nije bilo potrebe za tim.

Podijeli ovu objavu

prije 2 sati , dunja777 je napisao:

.. Sve sto je nakon toga uplaćivano na ime alimentacije stoji na računu. Nije ni dizani jer smo pretpostavila da će se to morati vratiti. Jedino me sad iznenadila ta tužba,,jer uopće nije bilo potrebe za tim.

Dobro da ste tako postupili, jeste li to naveli u Odgovoru na tužbu?

Podijeli ovu objavu

Pa evo tražim odvjetnika jer se bojim sama to pisati,,da nešto nebude krivo. Sve ćemo tako napisati kako i je. Imamo rok od 30 dana za odgovor. Kako piše to je pripremno  ročište. 

To je za jednu kćerku. Imam još dvije. Druga kćerka također je ove godine završila školu. Ista stvar sa dopisom od odvjetničkog ureda ,gdje je i poslala dokumentaciju o završetku školovanja i potvrdu da se prijavila na zavod za zapošljavanje. Tu je i bila prijavljena do 27.11. Kada je započela sa staziranjem u bolnici, a o čemu je odmah poslala obavijest u odvjetnički ured. Njoj je isto stigla tužba za prestanak plaćanja i povrat, te plaćanje sudskih troškova. I treća kćerka koja još pohađa petu godinu srednjoškolskog obrazovanja. Ona je tijekom ljeta nešto radila preko učeničkog servisa,,za nju traži smanjenje alimentacije za te mjesece kad je radila sa 900 na 400 kn i povrat razlike za te mjesece. Također traži i općenito smanjenje te njene alimentacije sa 900 na 400,,, mada ona sad pohađa školu i ne radi nigdje. Za nju isto traži povrat sudskih troškova 2700 kn

Podijeli ovu objavu

Obvezno to napišite u odgovoru na tužbu za koji, kako i navodite, imate rok 30 dana..

Inače, moj savjet Vam je, kad je situacija takva kakva je i kad je riječ o roditelju kakvom ga opisujete, da za ove dvije, naravno, kada se promjene okolnosti, uz to što izvještavate odvjetnika, dostavite i podnesak sudu na broj spisa u kojem je donesena odluka, kao i preslike potvrda, jer je razvidno da to neko koristi i naplaćuje troškove usluga bez kojih bi se, u normalnoj situaciji, moglo proći...

Uređeno od Željac047

Podijeli ovu objavu

Poštovanje! Ja imam istu situaciju, samo dvoje djece radi jedno je nezaposleno. Otac je podnio tužbu i ročište je zakazano za 08.02.2019. , međutim, otac im je preminuo 06.01.2019. i dva dana iza sahrane djeci su stigli pozivi za sud. Na sudu nam je rečeno da predamo podnesak u kojem ćemo navesti to da je otac preminuo, da je jedno dijete na radu u Puli i ne može se odazvati na ročište, drugo koje je zaposleno također ne može izbivati sa posla zbog ročišta tako da je samo jedno u mogućnosti doći na ročište. E sada... ja jednostavno ne znam kako napisati podnesak. Može savjet? 

Podijeli ovu objavu

Gore u zaglavlju navedete svoje ime i prezime, tj. dječje, tko god je tužen (na lijevoj strani), malo niže na desnoj naziv suda i broj spisa (gore desno obično piše, P Ob-neki broj), onda stavite:

PREDMET: 

Tužitelj:

Tuženik: (to prepišete iz tužbe)

Ovim putem se javlja Naslovnom sudu da je tužitelj preminuo, pa se predlaže prekinuti postupak i odgoditi ročište koje je zakazano za 08.02.2019. do eventualnog preuzimanja postupka po nasljednicima.

Podijeli ovu objavu

Hvala najljepša! 

LP 

Još jedno pitanje imam; s obzorom da su djeca punoljetna i svko od njih je dobio tužbu, treba li onda taj podnesak dostaviti sudu svako od njih troje pojedinačno ili je dovoljno da podnese samo jedno, navodeći situaciju u podnesku za svih troje.

Podijeli ovu objavu

Poštovana annievu84, ako su djeca punoljetna, onda bi trebalo svako dijete za sebe, nemože jedno za sve troje, nije Vam to problem, napravite u obliku kako Vam to savjetuje poštovana Ruby i samo mijenjate podatke za tuženika.

Podijeli ovu objavu

imam i ja jedno pitanje... nigdje nisam našao nešto slično :/

dijete kojem se plaća alimentacija se udalo (punoljetno - 20 godina) i njen muž je zaposlen i imaju dijete od 1 godine.. treba li se plaćati alimentacija?

Podijeli ovu objavu

Po tome što navodite (...imaju dijete od 1 godine...) razvidno je da se isto ne školuje, te da je od završetka školovanja proteklo godinu dana kada bi trebali plaćati uzdržavanje ako se ne može zaposliti, a također, ako suprug ima dostatnih sredstava, dužnost uzdržavanja prelazi na njega, dakle niste obvezni, samo trebate pokrenuti postupak za prestankom obveze plaćanja uzdržavanja...

Podijeli ovu objavu

prije 5 sati , Željac047 je napisao:

Po tome što navodite (...imaju dijete od 1 godine...) razvidno je da se isto ne školuje, te da je od završetka školovanja proteklo godinu dana kada bi trebali plaćati uzdržavanje ako se ne može zaposliti, a također, ako suprug ima dostatnih sredstava, dužnost uzdržavanja prelazi na njega, dakle niste obvezni, samo trebate pokrenuti postupak za prestankom obveze plaćanja uzdržavanja...

Za slučaj da se udano dijete i dalje redovito školuje (npr. da ide na fakultet), mislim da obveza uzdržavanja tada nije prestala, jer naš Obiteljski zakon u dijelu koji uređuje uzdržavanje ne poznaje emancipaciju u tom smislu, da dijete prestaje biti dijete kada sklopi brak i dobije vlastito dijete, pa čl. 290. st. 6. mislim da mi pruža potporu u tome, jer kaže da se smatra da se učenik ili student i dalje redovito školuje kada zbog opravdanih razloga (trudnoća i sl.) nije ispunio obveze tekuće školske ili akademske godine - dakle, trudno dijete ne gubi alimentaciju, pa onda tom logikom valjda ni kad trudnoća završi i rodi se dijete, ne gubi alimentaciju ako se i dalje redovito školuje.

Podijeli ovu objavu

Pa to sam i napisao  (....Po tome što navodite (...imaju dijete od 1 godine...) razvidno je da se isto ne školuje, te da je od završetka školovanja proteklo godinu dana kada bi trebali plaćati uzdržavanje ako se ne može zaposliti...), ali se ovdje radi o djetetu koje je zasnovalo brak i bračnu zajednicu, dakle na isto se primjenjuje čl. 295. Obiteljskog zakona, a čemu u prilog govori i navodi pokretača teme (...njen muž je zaposlen...)

Uređeno od Željac047

Podijeli ovu objavu

, daks123 je napisao:

imam i ja jedno pitanje... nigdje nisam našao nešto slično :/

dijete kojem se plaća alimentacija se udalo (punoljetno - 20 godina) i njen muž je zaposlen i imaju dijete od 1 godine.. treba li se plaćati alimentacija?

U svojoj odluci broj Rev. 1090/11-2 od 5.10.2011., VSRH ističe kako je u slučaju sklapanja braka djeteta, obveza roditelja za uzdržavanjem „postala supsidijarnom obvezom, jer se pravo na uzdržavanje od bračnog druga ostvaruje prije uzdržavanja od srodnika, bez obzira na to radi li se o uzdržavanju maloljetne ili punoljetne osobe koja je sklopila brak“.

Stoga, po mom mišljnenju, odgovor na vaše pitanje ovisi o tome ima li bračni drug djeteta sredstva i mogućnosti da ga uzdržava.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad