Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

Marja

Sredstva zajedničke pričuve

Preporučene objave

Molila bih pojašnjenje... Mogu li se sredstva zajedničke pričuve koristiti za popravke na posebnim dijelovima nekretnine koji su kao takvi i navedeni u vlasničkom listu (npr. vrt, parking...)?

Hvala na odgovoru. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 13 sati , Marja je napisao:

Mogu li se sredstva zajedničke pričuve koristiti za popravke na posebnim dijelovima nekretnine koji su kao takvi i navedeni u vlasničkom listu (npr. vrt, parking...)?

Mogu, ako se pri tome radi na nečemu što je zajedničko npr. instalacije.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Mogu, ako se pri tome radi na nečemu što je zajedničko npr. instalacije.

Hvala.

U konkretnom slučaju nema nikakvih zajedničkih instalacija ukopanih u zemlju. Hipotetski, ukoliko se radi o nečemu na što vlasnik svojim postupanjem nije mogao utjecati (klizište, odron, upojni bunar ispod parknog mjesta), mogu li se i onda popravci vršiti sredstvima zajedničke pričuve?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ne. Nije bilo klizišta. Zgrada je na ravnom terenu i u bližoj i daljoj okolici nema klizišta. U jednom trenutku se na samo jednom mjestu, na početku parkinga, otvorila rupa (odokativno 50 - 60 cm dubine) koju je vlasnik zatrpao. Koliko se vidjelo, u rupi nije bilo nikakvih cijevi, a sama pozicija rupe je prilično udaljena od temelja zgrade. Sada se postavlja pitanje tko je dužan snositi popravak ako se tako nešto ponovno dogodi. Predstavnik sam suvlasnika pa želim ostalim suvlasnicima transparentno objasniti što kaže zakon po tom pitanju. Hvala na trudu :-)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Po ovome što navodite, ovo ne bi bilo za podmirivanje troškova iz pričuve. Kada kažete da je vlasnik zatrpao rupu, na koga mislite pod vlasnikom, stanara ili? Npr. da se ta rupa otvorila u vrtu koji je sastavni dio stana jednog od suvlasnika, a kroz vrt prolaze kanalizacijske cijevi, tada je to za podmirivanje iz sredstava pričuve. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Da, pod vlasnikom mislim na (zemljišno-knjižnog) vlasnika stana i parking mjesta (posebnog dijela), a koji je ujedno kao i mi ostali, suvlasnik u određenom omjeru zajedničkih dijelova. Sve jasno - ukoliko se na posebnom dijelu nekretnine nalazi zajednička infrastruktura, popravci se mogu izvršiti sredstvima zajedničke pričuve. Za sve ostalo odgovoran je vlasnik.

Također imam informaciju da se radovi na posebnim dijelovima mogu namirivati sredstvima zajedničke pričuve ako tako odluče suvlasnici. Treba li se tako nešto regulirati Međuvlasničkim ugovorom i koliko je % potpisa potrebno skupiti (ili se postotak potrebnih potpisa može proizvoljno odrediti u Međuvlasničkom ugovoru)? Što na to kaže zakon?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat, Marja je napisao:

Također imam informaciju da se radovi na posebnim dijelovima mogu namirivati sredstvima zajedničke pričuve ako tako odluče suvlasnici. 

Vjerujem da mislite na poslove izvanredne uprave, pa pogledajte čl. 87. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

prije 1 sat, Marja je napisao:

Treba li se tako nešto regulirati Međuvlasničkim ugovorom i koliko je % potpisa potrebno skupiti (ili se postotak potrebnih potpisa može proizvoljno odrediti u Međuvlasničkom ugovoru)? Što na to kaže zakon?

Zajednička pričuva je uređena Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Pogledajte od čl. 85., pa ako imate pitanja slobodno se javite. Sve što je u zakonu nije potrebno ponovno regulirati Međ. ugovorom.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 11 minuta, Borbena7 je napisao:

Vjerujem da mislite na poslove izvanredne uprave, pa pogledajte čl. 87. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

 

Ne, ne mislim na poslove izvanredne uprave. Upravitelj mi je rekao da u praksi imaju slučajeve gdje su se suvlasnici dogovorili i npr plaćaju servisiranje plinskih bojlera po stanovima (posebnim dijelovima) iz sredstava pričuve. I da se tako mogu dogovoriti međusobno za bilo što što nije nužno i zajedničko vlasništvo. Zato sam malo zbunjena jer zakon kaže jedno, Upravitelj kaže drugo, a ja sam na sredini jer moram suvlasnicima transparentno izložiti opcije i mogućnosti.

Hvala puno na pomoći, pogledat ću pa se javim :-)

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 14 minuta, Marja je napisao:

Zato sam malo zbunjena jer zakon kaže jedno, Upravitelj kaže drugo, a ja sam na sredini jer moram suvlasnicima transparentno izložiti opcije i mogućnosti.

U ovakvim slučajevima u dogovoru sa Upraviteljem sazovete sastanak stanara, i jednostavno prepustite pravnoj službi Upravitelja da u pogledu pravnih pitanja informira suvlasnike. Kao prvo, plaćate ih za to, a kao drugo na ovaj način ne preuzimate Vi odgovornost, već Upravitelj. Iako ste predstavnik stanara, to ne znači da morate biti pravni stručnjak. Prebacite lopticu na pravnu službu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×