Jump to content
Sign in to follow this  

Preporučene objave

Poštovani, 

Molim vas pomoć oko pravnog tumačenja.

Imam ugovor o doživotnom uzdržavanju s tetkom koja nema direktnih nasljednika (ni djece ni muža). S obzirom da nakon njezine smrti nasljeđujem nekretninu jesam li obavezan za tu nekretninu platiti porez. Naime, nije mi jasno ulazim li u kategoriju onih koji su oslobođeni plaćanja poreza,  pa vas molim tumačenje ovog teksta i pojašnjenje ulazim li ja kao nećak u tu kategoriju?

Pravo na oslobađanje imate i ako ste nekretninu naslijedili ili dobili na dar i pripadate u jednu od sljedećih kategorija:

  • bračni drug, izvanbračni drug, formalni i neformalni životni partneri, potomci i preci te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s primateljem uzdržavanja te od njega stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ili na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju                

Pravo na oslobađanje imate i ako ste nekretninu naslijedili ili dobili na dar i pripadate u jednu od sljedećih kategorija:

  • bračni drug, izvanbračni drug, formalni i neformalni životni partneri, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem
Uređeno od cruellena

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, cruellena je napisao:

Naime, nije mi jasno ulazim li u kategoriju onih koji su oslobođeni plaćanja poreza,  pa vas molim tumačenje ovog teksta i pojašnjenje ulazim li ja kao nećak u tu kategoriju?

Niste po tom osnovu oslobođeni od plaćanja poreza,no treba imati u vidu da vam se za svaku godinu pruženog uzdržavanja porez umanjuje za 5℅,( čl.8 st.2 )

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this  

  • Similar Content

    • objavio pravdica90
      Poštovani,
      siituacija je sljedeća, moja majka se već dugi niz godina brine o stricu koji je lišen radne sposobnosti zbog mentalne retardacije, živimo u zajedničkoj kući, stric nema skrbnika, također stric je jedan od nasljenika nakon djedove smrti. Zanima me postoji li mogućnost sklapanja UGOVORA u kojem  npr. stric svoj nasljeđeni dio prepušta mojoj majci u zamjenu za osiguravanja troškova pogreba i osiguravanja grobnog mjesta? Napominjem kako nam ugovor o doživotnom uzdržavanju nije jedna od solucija, a darovni ugovor nije moguć pošto se radi o osobi s mentalnom retardacijom.
      Također svaki koristan savjet je dobrodošao!
      Unaprijed hvala
      LP
    • objavio Totalna Parezija
      Postoji ugovor o osnivanju prava služnosti puta. Sklopili su ga bivši vlasnici povlasne i poslužne nekretnine, (što i nije bitno s obzirom na činjenicu da ugovor obvezuje/ovlašćuje i buduće vlasnike obje nekretnine) kako bi se povlasnoj nekretnini uopće moglo pristupiti, budući da se radi o jedinom prilazu povlasnoj nekretnini. 
      Temeljem tog ugovora predmetni put se godinama koristi kao prilazni put povlasnoj nekretnini - i kao pješački put, i kao put za automobile. 
      Problem nastaje u trenutku kad vlasnici povlasne nekretnine put betoniraju s ciljem da bude prikladniji za prolaz vozila. Vlasnici poslužne nekretnine se bune i traže da se put vrati u prijašnje stanje.
      U ugovoru o osnivanju prava služnosti postoji odredba koja na predmetnom prilaznom putu eksplicitno zabranjuje bilo kakve radove bez pitanja/suglasnosti vlasnika poslužne nekretnine.
      E sad, zanima me da li takva ugovorna odredba proizvodi pravni učinak, tj. može li se uopće tako nešto ugovoriti, jer se njome zapravo onemogućava izvršavanje ovlaštenja (prolaz) radi kojeg se ugovor uopće i sklapa, tj. bojkotira se sam institut služnosti puta - naime, kako bi put (p)ostao prohodan nužno ga je održavati tj. dovesti/dovoditi u stanje u kojem se može prolaziti normalno, a ne uz gomilu poteškoća. 
      Zanima me kako se ta ugovorna odredba interpretira tj. koliko se široko tumači "zabrana radova" - po meni bi se to trebalo odnositi na veće i nepotrebne radove, ali ne i na radove koji imaju svrhu da omoguće održavanje puta u stanju pogodnom za prolaz.     
       
       
    • objavio pravdica90
      Molim pomoć/savjet,
      Situacija je sljedeća: Nakon djedove smrti, imovina je već prije rješena, potrebno je podijeliti zaostalu mirovinu, svi sudionici su suglasni oko toga, međutim stric koji je bolestan i nepokretan nije u mogućnosti prisustovati ostavinskoj raspravi, izlazak javnog bilježnika radi ovjeravanja izjave o suglasnosti nije opcije jer je skuplje ovjeravanje izjave nego vrijednost koja mu pripada.
      Zanima me postoji li opcija da se napiše izjava o nemogućnosti dolaska na ostavinsku raspravu i suglasnost da se taj iznos proslijeid na račun. Izjava bi se potpisala uz prisustvo dva svjedoka.
      Unaprijed hvala
    • objavio Condor93
      Pozdrav svima,
       
      zadnjih 2 godine radim kod poslodavcima na ugovor na određeno vrijeme. Prvo sam bio na probnom roku, pa na 1 mjesec, na 3 mjeseca, 9 mjeseci, 1 mjesec, 2 mjeseca, 9 mjeseci,  i sad zadnje je na 3 mjeseca.
      Trenutno mi vrijedi ugovor od 3 mjeseca i istječe 30.03.2019g.
       
      U ugovoru se samo spominje : "Ovaj Ugovor se može redovito otkazati prema odredbama Zakona o radu i Pravilnika o radu društva, a izvanredno se ovaj ugovor može otkazati u slučajevima predviđenim zakonom i Pravilnikom o radu društva"
      Zanima me da li mogu otkazati ugovor tj dati otkaz a da nemoram odraditi otkazni rok?
      Također me zanima što moram napisati na papiru (otkaz ugovora o radu, npr Dajem otkaz dana tog i tog ...)? Ima li nekih primjera otkaza?
    • objavio FVugrinec
      Dakle ovako, nedavno sam se ispisao s fakulteta. Točnije 19.02.2019. i prvo što sam napravio je otišao na burzu, ali na kraju od toga nije bilo ništa zato što mi na ispisnici piše da mi status studenta prestaje 30.09.2019. Prvo sam pomislio da je došlo do nekakve pogreške što su mi rekli i u studentskom servisu jer sam pomislio da bih možda mogao raditi preko ugovora posšto ipak piše da imam status studenta (eto lud sam), ali su mi u referadi rekli da je podatak točan. Što ja sve sad moram napraviti kako bih se negdje mogao zaposliti i što to točno znači da status studenta prestaje 30.09.2019.
      unaprijed vam se zahvaljujem na odgovorima!
  • Online korisnici



×