Jump to content

Razvrgnuće suvlasničke zajednice OPCIJE


Boxxer

Preporučene objave

Poštovani,

riječ je o kući za odmor u Dalmaciji gdje smo sestra i ja suvlasnici, s tim da sam ja vlasnica 1/3 iste. Željela bih zadržati i odvojiti (zazidati zidom) svoj dio, međutim sestra želi nekretninu u cijelosti. U tom smislu, mišljenja sam da nećemo postići dogovor te da će sestra pokrenuti postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice.

Slijedom navedenog, zanima me:

- koliko dugo otprilike traju takvi sporovi, kuća je još uvijek u postupku legalizacije (znam da sve ovisi od slučaja do slučaja, ali barem neki okvirni termin bi mi značio)

- tko snosi troškove navedenog postupka (onaj koji ga je pokrenuo ili obje stranke)

- kako se obračunavaju troškovi postupka razvrgnuća suvlasničke zajednice (u kojem postotku od vrijednosti nekretnine)?

Unaprijed hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Boxxer je napisao:

koliko dugo otprilike traju takvi sporovi, kuća je još uvijek u postupku legalizacije (znam da sve ovisi od slučaja do slučaja, ali barem neki okvirni termin bi mi značio)

Ovo je stvarno nezahvalno za prognozirati jer ovisi o načinu, je li potreban vještak, hoće li jedna strana opstruirati postupak, hoće li sud čekati završetak postupka izdavanja rješenja o izvedenom stanju pa okvirno može trajati od 6 mj do par godina.

, Boxxer je napisao:

tko snosi troškove navedenog postupka (onaj koji ga je pokrenuo ili obje stranke)

Uglavnom sud zajedničke toškove dijeli razmjerno. Tako da nužne troškove predstavljaju troškovi pristojbi, očevida i vještačenja dok trošak odvjetnika ne predstavlja nužan trošak i on spada na zastupanoga.

, Boxxer je napisao:

kako se obračunavaju troškovi postupka razvrgnuća suvlasničke zajednice (u kojem postotku od vrijednosti nekretnine)?

Kako je razvrgnuće postupak diobe, troškovi samog postupka obračunavaju se prema tarifnom broju 6 Zakona o sudskim tarifama koji je bio na snazi do 01.01.2019 jer Uredba o tarifama po novom zakonu još nije donešena,

(1) Za prijedlog za diobu suvlasništva i zajedničke imovine, plaća se pristojba prema vrijednosti imovine i to:

iznad do kuna kuna

0 20.000,00 100,00

20.000,00 30.000,00 150,00

30.000,00 50.000,00 200,00

Ako vrijednost imovine prelazi iznos od 50.000,00 kuna plaća se pored pristojbe od 200,00 kuna i još 100,00 kuna na svakih započetih 10.000,00 kuna, ali ne više od 3.000,00 kuna.

(2) Za odluku suda i za žalbu protiv odluke suda, plaća se pristojba iz stavka 1. ovoga Tar. br. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija