Jump to content

Jednostavni postupak stečaja potrošača


Tulipan_jorgovan

Preporučene objave

Stigla mi je ponuda da prihvatim postupak jednostavnog stečaja. Iznos je na fini cca 18000 a kod Svea-e ekonomi manje od 12, zbog direktnih uplata.

Drugi u nizu obrisan je iz očevidnika od 1. rujna. Toj agenciji (Eos) uplacujem mjesecno cca 300kn. Imam nekretninu u kojoj zivim i za koju otplacujem kredit jos 10 godina (obitelj placa rate), nemam redovne prihode niti pokretnine na svom imenu. Isplati li mi se pristati na jednostavni postupak stečaja? Kako se u tom smislu tretira jedina nekretnina na mom imenu na kojoj postoji kredit? I moze li mi nakon odblokiravanja eos matrix ponovno blokirati racun unatoc tome sto im placam mjesecne rate za cca 53000 kuna duga? Hvala :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako nije baš najjasnije koliko je Vaše sveukupno dugovanje, pri tome mislim samo na glavnice. Ipak, po ovome što ste naveli, isplati se pokušati. Nemate što izgubiti. Nekretnina se pod ovim uvjetima ne bi dirala. Ovrhovoditelj u bilo kojem momentu može pokrenuti naplatu na Fini, naravno za dio koji nije podmiren.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Iako nije baš najjasnije koliko je Vaše sveukupno dugovanje, pri tome mislim samo na glavnice. Ipak, po ovome što ste naveli, isplati se pokušati. Nemate što izgubiti. Nekretnina se pod ovim uvjetima ne bi dirala. Ovrhovoditelj u bilo kojem momentu može pokrenuti naplatu na Fini, naravno za dio koji nije podmiren.

Ukupno je oko 70000.  No, rijec je o prijedlogu za jednostavni stecaj na temelju prvog u nizu (18000 zaba, preuzela svea a ovrha i dalje glasi na zabu). Drugi u nizu dug je bio nenaplativ vise od 6 mjeseci a stariji od 3 godine (53000), iako zadnje dvije godine nakon sto je taj dug preuzeo eos matrix idu redovne mjesecne uplate izravno njima. Je li pametno traziti potvrdu o stanju duga od eos matrixa buduci da su mi usmeno rekli da otkad idu redovne uplate, ne obracunavaju kamate? 

Zahvaljujem na trudu i vremenu :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Što znači ''da je vjerovnik povukao osnovu za plaćanje, nakon što je FINA pozvala potrošača da se očituje je li suglasan da se provode jednostavni postupak stečaja potrošača?'' 

Hoću li prekinuti tijek zastare na ostatak duga Porezne uprave proglašenjem/provedbom jednostavnog postupka stečaja potrošača? 

U obrascu  Očitovanje potrošača ne razumijem ''PREDLAŽEM'' i ''NE PREDLAŽEM'' da se jednostavni postupak stečaja potrošača provede i u odnosu na vjerovnike koji su povukli osnovu za plaćanje, ako više nisu ispunjeni uvjeti za provedbu postupka iz članka 79.a stavka 2. Zakona. ''

Bi li ja u svojem slučaju trebao zaokružiti ''PREDLAŽEM'' ili

uopće ne bih trebao pristati na jednostavan postupak stečaja potrošača i čekati kompletnu zastaru?

Nakon povlačenja vjerovnika osnove za plaćanje u očevidniku redoslijeda naplate iskazan je dug od 9.000,00 kn. Porezna se pokušala naplatiti dug od 300.00,00 kn prodajom nekretnine, koju nije uspjela prodati, i dalje stoji zabilježba da će se ovršiti kod prodaje trećoj osobi. Radi se o oranici koju bi, pretpostavljam, isto tako trebao prijaviti - ako pristanem na  jednostavni postupak stečaja potrošača.

Nakon pokretanja ovrhe za naplatu navedenih 300.000,00 kn nakupilo se još dodatnog duga od 100.000,00 koji nisu bili predmet ovrhe, stoga me zanima - ako se provede jednostavan postupak stečaja potrošača, hoće li mi nakon toga Porezna moći ići u ovrhu i preostalih 100.000,00 kn?
 

Nisam zaposlen, imam samo tu nekretninu (oranicu).

Očitovanje potrošača.docx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

po mom mišljenju, tijek zastare bi trebao biti prekinut otvaranjem stečaja, barem je tako slučaj kod stečajeva pravnih osoba - otvaranjem postupka stečaja, naplate svih tražbina mogu se provoditi samo unutar stečajnog postupka (sada govorim opet o stečaju pravnih osoba).

Također, bilo bi Vam u interesu da se stečajem potrošača obuhvate sve ili što više tražbina koje imate, tako da se dio otpiše, da iz stečaja potrošača izađete bez ikakvih dugova, a ne da se za neke dugove stečaj vodi, a za neke ne vodi. Nemojte zaboraviti da iako su neki vjerovnici povukli osnovu za plaćanje, ona možda nije zastarjela, i onda Vas može dočekati nakon što stečaj potrošača završi...

Dakle, po logici stvari, sav dug koji je postojao u trenutku otvaranja stečaja, trebao bi biti obuhvaćen stečajnim postupkom, i mislim da je to i Vama u interesu da tako bude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Poštovani,

po mom mišljenju, tijek zastare bi trebao biti prekinut otvaranjem stečaja, barem je tako slučaj kod stečajeva pravnih osoba - otvaranjem postupka stečaja, naplate svih tražbina mogu se provoditi samo unutar stečajnog postupka (sada govorim opet o stečaju pravnih osoba).

Također, bilo bi Vam u interesu da se stečajem potrošača obuhvate sve ili što više tražbina koje imate, tako da se dio otpiše, da iz stečaja potrošača izađete bez ikakvih dugova, a ne da se za neke dugove stečaj vodi, a za neke ne vodi. Nemojte zaboraviti da iako su neki vjerovnici povukli osnovu za plaćanje, ona možda nije zastarjela, i onda Vas može dočekati nakon što stečaj potrošača završi...

Dakle, po logici stvari, sav dug koji je postojao u trenutku otvaranja stečaja, trebao bi biti obuhvaćen stečajnim postupkom, i mislim da je to i Vama u interesu da tako bude.

Poštovani,

Hvala na odgovoru. 

Naišao sam na tumačenje da SAM SUDAC određuje koji vjerovnici će biti uvršteni u stečaj, a koji ne. 

Osim duga Porezne, drugog duga ni nemam. 9.000,00 kn se odnosi na troškove dražbe, a ostatak je povukla Porezna. Stoga se bojim da je ovo samo zamka nakon koje bi Porezna, nakon stečaja, ponovno mogla pokrenuti postupak ovrhe na preostalih 100.000,00 kn. 

Zaključujem da mi jednostavni stečaj nije opcija. Griješim li?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao što se kod nas sve napravi kao da početnici prave pravila,tako se i sad radi.....nedavno je donesen zakon/pravilnik da fina briše sve koji se nisu naplaćivali duže vrijeme (3g.) i skoro istovremeno se kreće i sa jednostavnim stečajem koji je predviđen za manje dugove...i imamo situacije da dužnici po 100 000,200 000 itd...budu pozivani za pokretanje jednostavnog stečaja jer je fina izbrisale iz "vidljivosti" sve dugove i ostavila recimo 10 000 kn duge jednom vjerovniku...

to je jednostavno apsurdna situacije gdje niti se može dati savjet,niti itko i zna kako će to uopće funkcionirati...evo samo neke dvojbe

-šta ako se prihvati jednostavni....dali može kasnije normalni stečaj za druge dugove,ako se pokrenu

-šta ako se prihati jednostavni i u toku postupka vjerovnik prijavi potraživanje od 100 000 kn...tko može dalje nastaviti jednostavni stečaj i to ignorirati

sto pitanja kako i zašto......jednostavno sam  mišljenja da kad se ide u to treba gledati daa se svi dugovi riješe.....

jednostavni stečaj je jednostavan samo za one sa malim dugom ,a svi ostali trebaju pitati ove iz fine koja je svrha tih poziva

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Palo mi je na pamet i ovo: ako se u jednostavnom postupku stečaja potrošača, s obzirom da nemam primanja ni ostalu materijalnu imovinu, duga po ovršnoj ispravi Zabe (iz 2014.) oslobađam te ovrhe, što je s otkupom istog tog duga kod Svea-e ekonomi? Znači, briše se ovrha i odblokirava mi se tekući a Svea me iznova može teretiti za taj dug jer ga je otkupila od zabe? Zaba je ionako prodajom duga izgubila aktivnu legitimaciju za ovrhu pa ionako nema smisla da ovrha ostane. Dug je prema fininom očevidniku bio cca 18000, Svei sam u nekoliko godina plaćanjem na njihov račun otplatila 6000. Ta dva iznosa istog duga nikada nisu knjigovodstveno usklađena. Kada sam vidjela na e-građani kolika je razlika za isti dug na fini i kod svea ekonomi a kamate na fininom očevidniku iz mjeseca u mjesec rastu, dok ja plaćam rate izravno svea ekonomi, prestale su direktne uplate svei nego mi je brat uplaćivao na blokirani tekući, što je onda ionako (preko zabe) išlo svei. Ali su se barem smanjivale kamate.

Znači ovim postupkom oni zapravo, da se tako izrazim, oslobađaju duga (ovrhe putem fine) na iznos manji od 20000 kn ali kako ovrhovoditelj ionako više nije "vlasnik" tog duga, već ga je prodao drugome, taj drugi nakon što ishodi pravovaljanu ovršnu ispravu iznova može blokirati račun? Ili sam to nešto krivo pokopčala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Tulipan_jorgovan je napisao:

Znači ovim postupkom oni zapravo, da se tako izrazim, oslobađaju duga (ovrhe putem fine)

Neće biti baš tako, ovo ste prilično pojednostavili. U ovom postupku, cilj je poštenog potrošača osloboditi od obveza koje preostanu nakon unovčenja njegove imovine i raspodjele ovako prikupljenih sredsta­va vjerovnicima. Poštenje potrošača utvrđuje sud, a pri tome uzima u obzir njegovo ponašanje prije podnošenja prijedloga za otvaranje steča­ja, tijekom sudskoga postupka i razdoblja provjere ponašanja...

prije 16 sati , Tulipan_jorgovan je napisao:

taj drugi nakon što ishodi pravovaljanu ovršnu ispravu iznova može blokirati račun?

Drugi ovrhovoditelj nema zašto tražiti novu ovršnu ispravu, za postupanje mu je dovoljna ova koju posjeduje uz ugovor o cesiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po otvaranju stečaja potrošača kod suda, sve bi se ovrhe trebale prestati izvršavati, i mogle bi se rješavati samo unutar stečaja potrošača, međutim, postoji prilično dugo vremena prije nego što stečaj kod suda bude otvoren (postupak kod FINE, prethodni postupak kod suda), a za koje vrijeme se ovrha po novčanim sredstvima i dalje izvršava, što znači da se tražbina tog ovrhovoditelja neprestano smanjuje, tako da u praksi s time ima problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro shvatio,dok god sud ne donese odluku o proglašenju brzog osobnog stečaja,meni se sredstva skidaju sa plaće.Kad odluka suda o stečaju postane pravomoćna,sud ne zna o kojem se iznosu točno radi budući da je u međuvremenu uplaćena određena svota na blokirani račun(oni se vode po iznosu koji je na odluci).

Mene zanima šta je sa iznosom koji je uplaćen a koji bi u konačnici mogao premašiti upisani dug.Dali mi se uopće to isplati prihvatiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako bih mogao zamoliti za savjet...imam dug radi kojeg sam blokiran(47tisuca kn) ,te mi skidaju 1/3 s plaće .nemam imovine ,ni ista na sebi .u blokadi sam 2920dana. S plaće mi se uzima 3-4 tisuce kuna,kako kad. Imam li mogućnost pokretanja jednostavnog stečaja? Te me zanima ,ako uplatim 27,28 tisuce kuna jel bi jednostavni stečaj onda imao smisla ..unaprijed se zahvaljujem na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,zanimaju me dvije  stvari.Jel itko zna koliko ce vremena proci dok sud ne donese zakljucak o otvaranju i zatvaranju stecajnog postupka za one cija je imovina manja od 10.000,00 kn?

I drga stvar je hoce li biti ikakvih prepreka za podizanje kredita,u smislu da se negdje vidi da se proslo kroz stecaj i da zbog toga budem odbijen kod banaka?

Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Igori1983 je napisao:

Jel itko zna koliko ce vremena proci dok sud ne donese zakljucak o otvaranju i zatvaranju stecajnog postupka 

Jako teško za prognozirati.

prije 2 sati , Igori1983 je napisao:

hoce li biti ikakvih prepreka za podizanje kredita,u smislu da se negdje vidi da se proslo kroz stecaj i da zbog toga budem odbijen kod banaka?

Ne bi trebalo biti posljedica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se dokaže da je  imovina manja od 10 000,00kn vjerojatno će se stečaj otvoriti i zatvoriti isti dan, a što se tiče dizanja kredita mislim da banke i dalje imaju mogućnost provjere klijenata bez obzira na GDPR i nepostojanje HROK-a,pa postoji mogućnost da vas okarakteriziraju kao neurednog platišu i odbiju dati kredit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je, nemoguće je prognozirati kakav će stav banke zauzeti. Načelno, HROK je ukinut zbog GDPR-a, ali banke zbog toga traže pribavljanje veće količine dokumentacije prije odobravanja kredita, pa je pitanje hoće li tražiti izjavu o tome je li proveden jednostavni stečaj potrošača, ili će tražiti informacije o tome kroz javne objave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija