Jump to content

'Čišćenje' posjeda


matija_kuzma

Preporučene objave

Poštovani, sa svojim prvim postom pozdravljam sve prisutne na ovom forumu, te molim za malu pomoć stručnjaka. :)

Radi se o, vjerujem, nekoliko jednostavnih pitanja, ali eto ja kao laik susrećem se prvi puta sa navedenim 'čišćenjem' vlasništva posjeda pa imam nekoliko pitanja...:ideja:

Naime radi se o parceli veličine cca 2000m2, urbanizirana oranica, koju ja i moja obitelj koristimo već zadnjih 30ak godina. Trenutačno stanje (16.01.2019.) u izvatku zemljišnih knjiga navodi sljedeće:

VLASTOVNICA:

 - Vlasnik 1 (suvlasnički dio 2/6)

 - Vlasnik 2 (suvlasnički dio 1/6)

 - Vlasnik 3 (suvlasnički dio 1/6)

 - Ja (suvlasnički dio 1/6)

 - Društveno vlasništvo, nosioc prava korištenja općina Pazin (suvlasnički dio 1/6)

 

Pitanje #1: Molim Vas objašnjenje dali postoji način da nadležnom Općinskom sudu,

                   Zemljišno knjižnom odjelu podnesem zahtjev za brisanje društvenog vlasništva i upisati mene kao vlasnika parcele (tog udijela od 1/6).

                   Ukoliko je navedeno moguće, dali postoji već nekakva pisana forma, obrazac ili nešto slično za podnošenje takvog zahtjeva?

Pitanje #2: Molim Vas pojašnjenje na koji način mogu podnijeti tužbu protiv prva 3 vlasnika koji su odavna preminuli a na žalost 

                   ne znam na koji način doći do njihovih potomaka a kamo li njihovih kontakata jer je navodno većina njih u dalekom inozemstvu.

                   Naravno tužbom mislim na način riješavanja-čišćenja vlasništva parcele.

 

Svaki je Vaš prijedlog, savjet i pomoć više nego dobrodošla :)

 

Hvala Vam!

Matija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, matija_kuzma je napisao:

Zemljišno knjižnom odjelu podnesem zahtjev za brisanje društvenog vlasništva i upisati mene kao vlasnika parcele (tog udijela od 1/6).

U situaciji kad se briše društveno vlasništvo,kao vlasnik se upisuje ovlaštenik prava korištenja

 

, matija_kuzma je napisao:

Naravno tužbom mislim na način riješavanja-čišćenja vlasništva parcele

Gledajući sudsku praksu je teško da bi tužbom protiv ostalih suvlasnika stekli pravo vlasništva njihovih suvlasničkih dijelova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija