Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

matija_kuzma

'Čišćenje' posjeda

Preporučene objave

Poštovani, sa svojim prvim postom pozdravljam sve prisutne na ovom forumu, te molim za malu pomoć stručnjaka. :)

Radi se o, vjerujem, nekoliko jednostavnih pitanja, ali eto ja kao laik susrećem se prvi puta sa navedenim 'čišćenjem' vlasništva posjeda pa imam nekoliko pitanja...:ideja:

Naime radi se o parceli veličine cca 2000m2, urbanizirana oranica, koju ja i moja obitelj koristimo već zadnjih 30ak godina. Trenutačno stanje (16.01.2019.) u izvatku zemljišnih knjiga navodi sljedeće:

VLASTOVNICA:

- Vlasnik 1 (suvlasnički dio 2/6)

- Vlasnik 2 (suvlasnički dio 1/6)

- Vlasnik 3 (suvlasnički dio 1/6)

- Ja (suvlasnički dio 1/6)

- Društveno vlasništvo, nosioc prava korištenja općina Pazin (suvlasnički dio 1/6)

Pitanje #1: Molim Vas objašnjenje dali postoji način da nadležnom Općinskom sudu,

Zemljišno knjižnom odjelu podnesem zahtjev za brisanje društvenog vlasništva i upisati mene kao vlasnika parcele (tog udijela od 1/6).

Ukoliko je navedeno moguće, dali postoji već nekakva pisana forma, obrazac ili nešto slično za podnošenje takvog zahtjeva?

Pitanje #2: Molim Vas pojašnjenje na koji način mogu podnijeti tužbu protiv prva 3 vlasnika koji su odavna preminuli a na žalost 

ne znam na koji način doći do njihovih potomaka a kamo li njihovih kontakata jer je navodno većina njih u dalekom inozemstvu.

Naravno tužbom mislim na način riješavanja-čišćenja vlasništva parcele.

Svaki je Vaš prijedlog, savjet i pomoć više nego dobrodošla :)

Hvala Vam!

Matija

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
, matija_kuzma je napisao:

Zemljišno knjižnom odjelu podnesem zahtjev za brisanje društvenog vlasništva i upisati mene kao vlasnika parcele (tog udijela od 1/6).

U situaciji kad se briše društveno vlasništvo,kao vlasnik se upisuje ovlaštenik prava korištenja

, matija_kuzma je napisao:

Naravno tužbom mislim na način riješavanja-čišćenja vlasništva parcele

Gledajući sudsku praksu je teško da bi tužbom protiv ostalih suvlasnika stekli pravo vlasništva njihovih suvlasničkih dijelova.

Podijeli ovu objavu

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Jeste li Vi u posjedovnom listu upisani kao posjednik? Tko su drugi suvlasnici (davno umrla rodbina, rođaci, tko)?

Pozdrav, da, u posjedovnom listu sam ja upisan kao jedan od posjednika...

Ostali suvlasnici su djelomice davno umrla rodbina i jedna nepoznata osoba...

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad