Jump to content
Ja2411

Ostavinske rasprava

Preporučene objave

Poštovani, molim savjet, pošto smo ja i djeca dobili poziv za termin kod javnog bilježnika poslije smrti supruga, a neslaganja u razgovoru tj, jedno od djece ne pristaje na razgovor u vezi dogovora oko podjele imovine šta je meni činiti, Kako se ponašati kod bilježnika i u cijeloj situaciji, Hvala na savjetima hitno je, 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ukoliko se ne možete dogovoriti, u tom slučaju pri ostavinskoj raspravi javni bilježnik koji vodi postupak će utvrditi svu imovinu iza ostavitelja, te će za svakoga nasljednika utvrditi koliki mu suvlasnički dio pripada. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Kuća u kojoj živim je na dvije etaže, a jednim ulazom. Zanima me dali u slučaju da na ostavinskoj meni pripadne pola kuće, dali sam dužna pustiti sina ili kćer u kuću da bi i oni koristili svoj dio, ukoliko i oni dobiju pravo korištenja jednog dijela kuće? 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Ja2411 je napisao:

Kako se ponašati kod bilježnika i u cijeloj situaciji

Prije svega niste napisali što ste od imovine stekli u bračnoj zajednici sa pokojnim suprugom,ovo iz razloga što ako postoji takva imovina(bračna stečevina) treba imati u vidu da možete zahtijevati izdvajanje iz ostavine svog dijela bračne stečevine,a ostalo koje pripada ostavitelju (umrlom suprugu ) nasljediti u jednakim dijelovima sa djecom.

 

, Ja2411 je napisao:

jedno od djece ne pristaje na razgovor u vezi dogovora oko podjele imovine

Javni bilježnik se neće puno obazirati na podjelu u smislu koji dio ostavine fizički pripada svakom od nasljednika,več će utvrditi veličinu nasljednih suvlasničkih dijelova izraženih matematičkim razlomkom,a dispozicija je svakog od nasljednika da po pravomočnosti rješenja o nasljeđivanju zahtijeva diobu suvlasništva(sporazumno ili sudskim putem)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat, Ja2411 je napisao:

Zanima me dok se ne izvrši dioba sudskim putem da li sam dužna tj.moram  li dozvoliti kćeri korištenje dijela kuće ? 

Odgovor na citirani upit valja sagledati u svjetlu odredaba čl.42 i 17 Zakona o vlasništvu i dr.stvarnim pravima

IMG_20190126_221558_838.jpg

IMG_20190126_221520_856.jpg

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ukoliko nema oporuke supruga, dali sam  dužna za vrijeme dugotrajnog sudskog procesa  podijele imovine pustiti djecu u kuću stečene u bračnojzajednici sa pok. Suprugom. Hvala! 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , Ja2411 je napisao:

dali sam  dužna za vrijeme dugotrajnog sudskog procesa  podijele imovine pustiti djecu u kuću

Ako rješenjem o nasljeđivanju budu utvrđeni kao nasljednici,pripada im pravo na suposjed (vršenje faktične vlasti)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Kuća nije etažirana, ali ako je moguće formirati dvije zasebne stambene cjeline, moguće je istu etažirati i formirati Vaše zasebno vlasništvo na jednom stanu. Međutim, i to je dugotrajan i skup proces i predlažem da radije pokušate postići neki dogovor.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Svakako ću potencirati na razgovoru i dogovoru želeći dobrobit svima nama. A Vama zahvaljujem na razumijevanju, vrijednim i korisnim odgovorima, ai savjetima. Još jednom veliko hvala! Pozdrav! 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×