Jump to content

Podjela izvanbračne stečevine


Matilda76

Preporučene objave

Poštovani, sa izvanbračnim suprugom sam uložilia u izgradnju kata, sve smo plaćali pola/pola kao i cjelokupno opremanje kata (namještaj), u obiteljskoj kući koja je u vlasništvu mog oca. Nevječani suprug se nakon završetka izgradnje kata prijavio na moju adresu. Ništa nismo ovjerili kod javnog bilježnika ni etažirali nego smo zajednički mjesečno plaćali režije vlasniku kuće (mom ocu) za naš prostor stanovanja.  Nakon 8 godina od izgradnje našeg prostora, naknadno je legalizirana cijela nekretnina tj. kuća i naš prostor također. Legalizaciju je snosio u cjelosti  moj otac čija je kuća. Razdvojili smo se  i moje je pitanje koje su moje zakonske obveze glede isplate prema izvanbračnom drugu glede podjele zajedničke stečevine i što sve ulazi u to (nadogradnja, ulaganje i opremanje kata)?
1. Da li ima pravo isplate pola svega što je uložio ( dolazi li u obzir amortizacija kod isplate njegovog djela pošto je prostor koji smo zajednički izgradili sada već 10 godina star)? 
2. Može li moj otac potraživati 1/2 najamnine od nevjenčanog supruga za stanovanje na njegovom vlasništvu (8 godina)?
3. Da li je nevjenčani suprug obvezan platiti (pola) troškova legalizacije za naš dio nekretnine/stana koji smo izgradili?

Zahvaljujem i nadam se odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Da, imao bi pravo, ali to pravo bi mogao ostvariti samo tužbom i tužbenim zahtjevom upućenim prema Vašem ocu kao vlasniku nekretnine, no, kako navodite, prošlo je 10 godina, pa bi po tome takvo potraživanje bilo u zastari,

2. Također u zastari osim za period unatrag tri godine (naravno, po Vašim navodima)

3. Nema, Vaš otac je legalizirao svoje vlasništvo, jer se, po Vašim navodima, Vi nigdje i ne vodite kao stvarni vlasnici...

U biti, prema Vašim navodima, Vi i nemate zajedničku stečevinu što se tiče nekretnina, sve uloženo se tretira kao ulaganje u tuđu nekretninu, tj. nekretninu čiji je vlasnik Vaš otac, jedino što bi se moglo podvesti pod zajedničku stečevinu su pokretnine (namještaj i ostala unutarnja oprema)...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija