Jump to content

Ovrha za parking ali na vlasnika auta a ne vozaca


krispi

Preporučene objave

Postovanje! Molio bih pomoc i savjet oko jedne glupe, a i lihvarske situacije (sorry zbog duzeg teksta).

Proslo ljeto (6.-7. mjesec) sam u Osijeku vozio mamin auto i ostao nesto duze na parkingu te dobio "dnevnu kartu" (72 HRK). Ista je placena narednih tjedana u nekoj banci u Zagrebu. Od tada, nismo dobivali apsolutno nikakve obavijesti ili upozorenja o dugu (ili upite tko je vozio, sto bi bilo logicno i ocekivano).

Da bi danas mama dobila pismenu obavijest od ELEKTROMODUL Osijek (datirano 24.1.2019.) da je dug ustupljen firmi CORNIX-GRUPA Osijek (i naveden broj telefona od njih). Zovem isti tren njih i kazu mi da je tocno da je njima prodan dug ali da je taj dug sad oko 700 (SEDAMSTO) HRK?! Na moj shok i napomenu da je ta kazna odavno placena, kazu da nazovem ELEKTROMODUL i dogovorim se sa njima.

Zovem ELEKTROMODUL , operater provjerava i kaze da po njima dug nije placen i da dokazem tj da im posaljem kopiju uplatnice - sto je nemoguce jer to je odavno zagubljeno. Takodjer kazu da su oni navodno poslali obavijest u 8. mjesecu ali je mi nikad nismo primili. Pitam ih jel poslano preporuceno, tj. jel imaju kakve dokaze, no oni kazu da nemaju, da se njima nije nista vratilo i to je to.

Ono sto mene zanima je:

a) postoji li nekakav nacin da se taj "dug" vrati na pocetak i ponovno plati samo tih 72 HRK (+neke kamate) (obzirom da nemam dokaza da je kazna placena (a doista je, tih mizernih 72 HRK))

b) imam li kakve osnove promijeniti/pobiti taj prijenos duga obzirom da sam JA napravio prekrsaj, a ne mama?

c) kako je moguce da se INSTANT nabiju nekakvi troskovi (i to toliko enormni) sa 72 HRK na 700 HRK? Zar nema neki "razumni rok" u kojem se napravljeni dug moze platiti kupcu (CORNIX-GRUPA) tog duga u jednakom iznosu u kojem je i bio (pa tek onda da se rade utuzbe i sl.)?

d) moze li se nekako dug prenijeti na mene (makar putem neke zalbe itd.) obzirom da sam ja taj koji ga je i napravio?

Napominjem da mama jos nije dobila nikakve papire/obavijesti o nekakvoj ovrhi itd., samo "OBAVIJEST" da je dug prebacen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

A) Vjerujem da ne, ali ipak bi trebali  znati što je uračunato u taj ukupni dug.

B) Ne, jer dug ide na ime vozača.

C) Treba vidjeti što je uračunato u tih 700,00 kn.

D) Ne.

 

Pod ovo "B" pretpostavljam da mislite "na ime vlasnika vozila". Jer kazna je na mamu (vlasnicu vozila), a vozac sam bio ja.

 

Sto je uracunato u tih 700 HRK nemam(o) pojma jer nismo dobili nista pismeno (samo mi je telefonski receno pozivom CORNIX-GRUPA da je to sad 700 HRK) . Zar je normalno/moguce da se sa 72 HRK nabije na 700 HRK ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, krispi je napisao:

Pod ovo "B" pretpostavljam da mislite "na ime vlasnika vozila". Jer kazna je na mamu (vlasnicu vozila), a vozac sam bio ja.

Da, jer ovrha uvijek glasi na osobu koja je upisana kao vlasnik vozila.

Prije 38 minuta, krispi je napisao:

Zar je normalno/moguce da se sa 72 HRK nabije na 700 HRK ?

Ovo bi bilo nagađanje dok ne vidite na osnovu čega potražuju ovaj iznos. Vjerujem da je doneseno rješenje o ovrsi, tako da su tu nastali troškovi. Svakako bi trebali doći do poslovnog broja rješenje o ovrsi i napraviti uvid u spis. Ove podatke Vam može dati i novi ovrhovoditelja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Da, jer ovrha uvijek glasi na osobu koja je upisana kao vlasnik vozila.

 

 

Po meni je to iznimno glupo jer kad država (policija) ustanovi nekakav prekršaj u vožnji/parkingu, prvo se vlasniku pošalje zahtjev da odgovori tko je koristio vozilo i napravio prekršaj. Tako sam prije 5 godina slučajno parkirao na invalidsko mjesto i za mjesec-dva je na kućnu adresu došla obavijest da se javi tko je vozio (te sam zatim ja dobio kaznu).

 

Kako/zašto netko drugi može raditi drugačije, nije li to protivno zakonu?

 

Citiraj

Ovo bi bilo nagađanje dok ne vidite na osnovu čega potražuju ovaj iznos. Vjerujem da je doneseno rješenje o ovrsi, tako da su tu nastali troškovi. Svakako bi trebali doći do poslovnog broja rješenje o ovrsi i napraviti uvid u spis. Ove podatke Vam može dati i novi ovrhovoditelja. 

 

Zvali smo ih par puta i slali email, ali nema nikakvog odgovora. Sad jedno pitanje - zar nas nisu oni obvezni obavijestiti o preuzimanju duga i uputiti nas na plaćanje tog duga prije pokretanje ovrhe? OK ako netko drugi otkupi dug, ali bilo bi logično i ljudski da se prvo pokuša dogovorit da platimo dug na normalan način, a tek onda ako se oglušimo, da se pokreću ovrhe itd.? Što kaže zakon o tome?

 

Jer mi doista nikad nismo od parking firme ikad dobili ikakvu obavijest o neplaćenoj DPK. A danas smo tek od njih dobili obavijest da je dug prodan drugome, a kupac tog duga je već digao iznos sa 72 HRK na 700 HRK... Po meni, ovo je totalno bolesno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , krispi je napisao:

Kako/zašto netko drugi može raditi drugačije, nije li to protivno zakonu?

https://www.osijek.hr/wp-content/uploads/pdf/826-opci uvjeti parkiraliste.pdf

prije 3 sati , krispi je napisao:

A danas smo tek od njih dobili obavijest da je dug prodan drugome,

Što piše u toj obavijesti tj. ima li kakav poslovni broj rješenja pod kojim se vodi dug, a koji je prodan?

prije 3 sati , krispi je napisao:

danas smo tek od njih dobili obavijest da je dug prodan drugome, a kupac tog duga je već digao iznos sa 72 HRK na 700 HRK

Nije to baš tako da se dug proizvoljno povećava, mora biti navedena nekakva osnova za to povećanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija