Jump to content

Vožnja pod utjecajem alkohola


Mario.O

Preporučene objave

Pozdrav, 

(prethodni post se nekako slučajno objavio, novak sam...)

Razina alkohola: 1.12 promila. Novčana kazna: 3.000 kn. Mjesec dana zabrane vožnje. Troškovi utvrđivanja prekršaja: 100 kn. Vožnja bez upaljenih svjetala: 500kn. 

Treba mi mala pomoć. Pročitao sam nekoliko postova i primjer prigovora lijepo napisanog od @drot13

Jučer navečer me zaustavila policija ispred Katrana oko 01. Trenutno živim s majkom, 1 km od lokacije gdje su me zaustavili (ja nisam jos prijavljen na toj adresi, majka je, dijelimo stan, rentu, rezije itd.). Nemam stalna primanja, freelancer sam i cekam od HZZ-a poticaje za samozaposljavanje. Zadnje novce dobio sam prije 3-4 mjeseca preko autorskog ugovora (od kad sam pokrenuo postupak samozaposljavanja do 2019. nisam smio raditi i dobivati bilo kakvu placu radi uvjeta, sada dakle smijem). Imam vozačku 12 godina i osim jednog nepropisnog parkiranja (neoznačeni parking, preblizu zebri), nisam dobio kaznu ni napravio prekršaj.

Taj dan nisam ništa jeo od 12:00 sati (podne). Navečer su 3 prijatelja i jedna prijateljica slavili rođendan zajedno. Popio sam tokom večeri 2 čaše crnog vina i 2 rakije od rogača (jednu nekih 15-30min prije odlaska - za pozdrav), napisali su razna alkoholna pićaVozim Hondu Civic iz 1998 (nije na moje ime, tatin je, on je u prijevremenoj mirovini radi bolesti), nema nikakav zvukovni signal ako se ne upale svjetla, prošao sam 200 metara nakon izlaska iz Parkinga od Katrana s ugašenim svjetlima, vjerojatno bi se sjetio ili uočio da nisu upaljena brzo, da me nisu tada zaustavili. Kad su me zaustavili, bio sam normalan i pristojan, odmah priznao da jesam pio i da živim tu u blizini te se ispričao i rekao za prvi put ali nije bilo koristi. Čekali smo drugi policijski auto i alkometar (oni valjda nisu imali) nekih 5 minuta nakon zaustavljanja, mjerili jednom (nešto dulje čekali alkotest da izračuna, one tri crtice su se pojavljivale). Dali su mi papire da potpišem, potpisao sam i pitao mogu li platiti neku neku kaznu odmah (otići pješke do Erste bankomata preko puta - u Green Goldu), rekli su da ne mogu. Dali su mi uplatnice, rekli mi da moram platiti i poslati dokaz o plaćanju. Rekli mi za 2/3. Pitao sam kako da pošaljem dokaz i rekli mi putem maila (ne znam mail) ili putem faksa. Objašnjavali postupak plaćanja (pitao sam puno pitanja jer nisam do sad morao plaćati kazne). Uzeli vozačku. Rekli da je podignem sutra od 13h na adresi x (sutradan kupio tramvajsku kartu i prošetao se). Kako smo dugo pričali i kad su shvatili da sam normalna osoba, na kraju su mi rekli da, ako mi je prvi put, da mogu napisati pismeni prigovor u roku od 8 dana i zamoliti smanjenje novčane kazne - lijepo od njih (bez sarkazma). Na kraju sam ih pitao što sad s autom i rekli su mi da ga moram negdje parkirati. Pitao sam mogu li gdje inače parkiram, gdje se ne plaća (600 metara od lokacije, na pola puta od doma), rekli su da mogu i zaključili su da mogu sam voziti auto do tamo i pustili su me. Sutradan sam podigao vozačku u 13:30 (tramvaj plus šetnja) jer nisam znao da li teče odmah mjesec dana. Pitao sam policajku na šalteru od kad teče i smijem li ili ne voziti, rekla mi je ako pišem žalbu da mogu u međuvremenu voziti (da li je to točno?)

Prvi put pišem prigovor i nadam se da će biti ok. Priznao bi naravno da sam kriv i to prvo napisao, da nemam prigovor na mjesec dana zabrane vožnje - korektno je, ali da bi mi slijedom okolnosti puno pomoglo umanjenje novčane kazne. Spomenuo da sam odmah platio za svjetla?  

PITANJA: 

  1. Smijem li putem mobilnog bankarstva platiti 100 kn za troškove utvrđivanja prekršaja ako pišem prigovor na novčanu kaznu i tražim umanjenje? Ako da, platio bi odmah i spomenuo da sam platio i to odmah. 
  2. ..."da li je to točno?" iz teksta iznad 
  3. Da li da platim 2/3 od 3.000 tj. 2.000 kuna novčane kazne ili imam realne šanse za umanjenje ako uložim prigovor? 
  4. Gdje šaljem prigovor (policijskoj postaji u Krugama ili prekršajnom sudu? Piše ispod nadležnom prekršajnom sudu - prekršajni sud u zagrebu, avenija dubrovnik ili?)
  5. Od kada teče tih 30 dana što ne smijem voziti i u kojem roku mogu očekivati nešto na staroj adresi (dubrava, djed podiže poštu)?

Nadam se brzom odgovoru i pomoći, 

Ugodnu večer i hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Mario.O je napisao:

Pitao sam policajku na šalteru od kad teče i smijem li ili ne voziti, rekla mi je ako pišem žalbu da mogu u međuvremenu voziti (da li je to točno?)

Da, voziš normalno do okončanja postupka.

 

prije 9 sati , Mario.O je napisao:
  1. Smijem li putem mobilnog bankarstva platiti 100 kn za troškove utvrđivanja prekršaja ako pišem prigovor na novčanu kaznu i tražim umanjenje? Ako da, platio bi odmah i spomenuo da sam platio i to odmah. 

Ništa ne plaćaš ako ćeš se žaliti (sud u presudu uključi i te troškove).

 

prije 9 sati , Mario.O je napisao:
  1. Da li da platim 2/3 od 3.000 tj. 2.000 kuna novčane kazne ili imam realne šanse za umanjenje ako uložim prigovor? 

S obzirom da nisi kažnjavan, imaš realne šanse za smanjenje novčane kazne i mjere (možda i ukidanje mjere). U slučaju priznanja i prigovora samo na sankciju, kazna ionako ne može biti veća, a opet ćeš imati pravo na plaćanje 2/3 (jedino možeš dobiti još trošak suda, a to u najgorem slučaju bude nekih 200 kn).

 

prije 9 sati , Mario.O je napisao:
  1. Gdje šaljem prigovor (policijskoj postaji u Krugama ili prekršajnom sudu? Piše ispod nadležnom prekršajnom sudu - prekršajni sud u zagrebu, avenija dubrovnik ili?)

Prigovor šalješ (poštom preporučeno s povratnicom) ili nosiš u postaju koja ti je izdala prekršajni nalog, a oni će slati dalje gdje treba (ide na Općinski prekršajni sud u Zagrebu).

 

prije 9 sati , Mario.O je napisao:
  1. Od kada teče tih 30 dana što ne smijem voziti i u kojem roku mogu očekivati nešto na staroj adresi (dubrava, djed podiže poštu)?

Doći će ti na prijavljenu adresu, a ako ćeš se žaliti, normalno voziš do okončanja postupka.

 

Dobio si prekršajni nalog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@drot13 Hvala na brzim odgovorima! :)

 

Ako im odnesem prigovor u dva potpisana primjerka da li dobijem dokaz da sam predao prigovor.. (u međuvremenu sam dobio informaciju da mogu i mailom, samo ne znam koliko je to ok u pravnom svijetu)? Da li savjetujete da napisem (kako sam i napisao) da mi je ok mjesec dana bez auta (bez prigovora) ili da tražim kako ste napisali “smanjenje novčane kazne i mjere? Nekako mi se čini da imam veće šanse za smanjenjem novačane kazne ako prigovorim samo na go, možda sam u krivu. I da li može postati problem ako u prigovoru napišem da živim u blizini, u Bužanovoj (iako nemam još prijavljeno boravište tamo...)? 

prije 1 sat , drot13 je napisao:

Dobio si prekršajni nalog?

Dobio sam obavezni prekšajni nalog + dvije uplatnice na jednom listu (100kn + praznu), zapisnik (sve crno na bijelo, odmah priznao itd.), naredbu o određivanju mjere opreza te obavijest o počinjenom prekršaju (svjetla, 500kn, platio internet bankarstvo. 250kn tj. nalog ce biti izvršen prvi radni dan - sutra). 

 

I još jedna stvar, da li da spominjem u prigovoru dio sa svjetlima i da sam to vec platio (uredni platiša) ili ne? Ne razumijem se baš u pravo, ali ako pišem da sam nekažnjavan, a vide mi svjetla u isto vrijeme, istu večer... 

uređeno: od Mario.O
dodatak par rijeci
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Mario.O je napisao:

Ako im odnesem prigovor u dva potpisana primjerka da li dobijem dokaz da sam predao prigovor.. (u međuvremenu sam dobio informaciju da mogu i mailom, samo ne znam koliko je to ok u pravnom svijetu)? Da li savjetujete da napisem (kako sam i napisao) da mi je ok mjesec dana bez auta (bez prigovora) ili da tražim kako ste napisali “smanjenje novčane kazne i mjere? Nekako mi se čini da imam veće šanse za smanjenjem novačane kazne ako prigovorim samo na go, možda sam u krivu. I da li može postati problem ako u prigovoru napišem da živim u blizini, u Bužanovoj (iako nemam još prijavljeno boravište tamo...)?

Napišeš kako god misliš da ćeš bolje proći, a i ono što možeš izdržati.

Nemoj pisti da živiš blizu, jer je to prekršaj ako nisi prijavljen, ali možeš napisati da si išao kod nekoga, pa si išao blizu. 

 

Prije 22 minuta, Mario.O je napisao:

Dobio sam obavezni prekšajni nalog + dvije uplatnice na jednom listu (100kn + praznu), zapisnik (sve crno na bijelo, odmah priznao itd.), naredbu o određivanju mjere opreza te obavijest o počinjenom prekršaju (svjetla, 500kn, platio internet bankarstvo. 250kn tj. nalog ce biti izvršen prvi radni dan - sutra). 

Na nalog se žališ i ne spominješ svjetla, a navedeš da nisi kažnjavan.

 

Prije 2 minuta, Mario.O je napisao:

I još jedna stvar, da li da spominjem u prigovoru dio sa svjetlima i da sam to vec platio (uredni platiša) ili ne? Ne razumijem se baš u pravo, ali ako pišem da sam nekažnjavan, a vide mi svjetla u isto vrijeme, istu večer... 

Ako si platio 1/2 za ta svjetla, to ne ulazi u evidenciju i ne računa se, tako da slobodno navodiš da nisi kažnjavan (naravno, ako nemaš nešto od ranije).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@drot13 @atomic95 Hvala na odgovorima, napisao prigovor i sutra ga šaljem (u prilogu). Ako netko s više iskustva misli da izbacim nešto ili promijenim, neka slobodno kaže. 

Ime Prezime 
OIB: XXXXXXXXXXXX
rođ. XX.XX.XXXX. god.
Grad, Adresa br. XX
br. mob. XXX/XXX-XXXX

PREKRŠAJNI SUD U ZAGREBU
Zagreb, Avenija Dubrovnik br. 8
putem
POLICIJSKA UPRAVA ZAGREBAČKA
XXXX. POLICIJSKA POSTAJA ZAGREB
Zagreb, Adresa br. XX

PREDMET: Ime Prezime,

prigovor na Obavezni prekršajni nalog – XXXXXXXXXXXX

VEZA: Obavezni prekršajni nalog PU zagrebačke, XXXX. PP Zagreb,
posl. br. 511-19-XX/X-XX-XX/XX od dana XX.XX.XXXX. god.

Poštovani,


ovim putem podnosim prigovor na gore navedeni Obavezni prekršajni nalog kojim mi se na teret stavlja da sam dana XX.XX.XXXX. god. u XX,XX sati u Zagrebu, Radnička cesta br. 52, počinio prekršaj kažnjiv po čl. 199. st. 7. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, tj. da sam upravljao vozilom u prometu pod utjecajem od 1,12 g/kg alkohola u organizmu.

Prekršaj u potpunosti priznajem, kajem se za njega i od vremena prekršaja do danas nisam baš mogao spavati i nisam imao mirnu noć. Zadnji obrok taj dan imao sam u 12 sati (podne). Tokom večeri, priznajem, popio sam 2-3 čaše crnog vina, odvezao prijateljice do noćnog kluba Katran (Radnička cesta 27) i tamo s njima nazdravio s rakijom prije nego smo se pozdravili i krenuo doma. Rakiju sam nažalost popio nekoliko minuta prije zaustavljanja. Sve to je moglo utjecati na razinu alkohola u organizmu i rezultat alkotesta, ali pio jesam i mjerenje alkotesta ne osporavam.

Na postupanje policijskih službenika i proces također nemam prigovor – ja sam odmah priznao da sam pio i uradio sve što mi rekli, a oni su bili susretljivi i ljubazni te su mi objasnili sve što me zanimalo i postupali su u skladu sa zakonom. Štoviše, kako mi je to prvi prekršaj vožnje pod utjecajem alkohola, upravo oni su bili ti koju su me savjetovali da napišem pismeni prigovor u roku 8 dana. Na kraju, kako nisam znao što trebam učiniti s autom nakon prekršaja, pitao sam ih možemo li auto ostaviti negdje u blizini (500 metara dalje) gdje se ne plaća parking. Izašli su mi u susret, procijenili da mogu sam upravljati motornim vozilom i parkirati se te smo si poželjeli ugodni ostatak večer, „pamet u glavu“ i rastali se.

Slažem se i svjestan sam da si nisam smio dopustiti takav prekršaj i propust, odnosno nemar i nepažnju. U proteklih 11,5 godina posjedovanja vozačke dozvole nastojao sam biti primjer drugim vozačima, uvijek biti pažljiv, pristojan i miran u prometu te nikad nisam kažnjavan za vožnju pod utjecajemalkohola niti bilo kakve slične prekršaje u prometu (predlažem uvid u prekršajne evidencije Suda).

Nemam stalna primanja i zadnju plaću sam primio putem autorskog ugovora u listopadu 2018. godine (prilažem autorski ugovor). Nakon toga, kako sam pokrenuo postupak za samozapošljavanje putem poticaja HZZ-a, nisam smio raditi niti preko autorskog ugovora, dok čekam odluku. Živim s majkom i dijelimo režije i sve, auto nije moj (Honda Civic iz 1998 je od mog oca Branka koji je u prijevremenoj mirovini radi bolesti) te na nas četvero (otac, majka koja ima vozačku ali boji se voziti jer je doživjela prometnu nesreću, djed od 85 godina i ja) imamo jedan auto s kojim
obavljamo sve što trebamo.

Radi svega izrečenoga molim Vas za razumijevanje te smanjivanje novčane kazne (3.000 kn) i zaštitne mjere (mjesec dana) jer ove predložene ugrožavaju egzistenciju moje obitelji i mene. Ovaj događaj ću svakako shvatiti kao lekciju za buduće razdoblje, a kako je i sam ovaj postupak djelovao na mene da više neću činiti takve prekršaje, i najmanja novčana kazna će u potpunosti ispuniti svrhu kažnjavanja.

Hvala Vam na vremenu i trudu koje ste utrošili kako bi pročitali i razmotrili ovaj prigovor.

S poštovanjem,

U Zagrebu, dana XX.XX.XXXX. god.

_________________
Ime Prezime 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne trebate tako detaljno pisati, nema smisla, mislim na dio sa policijom, što ste pili, gdje išli, koliko metara i tako dalje. Pošto priznajete prekršaj, nemate namjeru negirati krivnju, iskoristite ovo boldano što ste napisali i samo preoblikujte to u kraći i razumniji prigoor sa svim potrebitim elementima: olakotne okolnosti naglasiti; priznanje prekršaja, neosuđivanost, nezaposlenost, niska primanja, starije ukućane kojima pomažete itd. S tim da možete rečenicu dvije napisati vezano za situaciju. Uz naglasak da s obzirom na uzorno ponašanje u prometu prethodnih godina će na vas novčana kazna imati utjecaja i da nećete više činiti prekršaje. 

 

S obzirom na 1,12 alkohola u krvi i na fakultativni karakter odredbe o oduzimanju vozačke dozvole, ona vam može biti ukinuta, a i ne mora, kako drot kaže. Ipak, ja mislim da hoće biti ukinuta jer sam dosta takvih presuda pročitao, čak su neke bile i do 1,20 promila sa potpunim ukidanjem (nužna prethodna neosuđivanost). Pogotovo ako u ovih 1.12 niste uračunali mjernu pogrešku.

 

I kratko uputstvo za ove informacije u uvodu, uz Vaše osobne podatke, broj prekršajnog naloga, poslovni broj i naziv suda kojem prigovor upućujete, dovoljno je napisati Putem PU ZG, pol. postaje te i te, za Općinski Prekršajni sud u Zagrebu (novi naziv nekadašnjeg Prekršajnog suda, dakle, prekršajni sud je sad u sastavu Općinskog). Ne treba toliko u detalje, dovoljno da se zna kome ide i na što se odnosi.

uređeno: od atomic95
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Molim bih vas za savjet. Naime u 12. mjesecu 2018. sam napravio prekršaj kada sam imao veliku količinu alkohola (2,19, sram me i tu napisati). Dobio sam žurni nalog i bio sam na sudu, danas mi je stigla presuda gdje su mi odredili 3 mjeseca zabrane upravljanja B kategorije i 5000kn kazne. Sudac je bio fer i korektan, pitao me da li sam kažnjavan rekao sam mu da jesam prije 5 godina ali me prekinuo i rekao da se to ne računa i napisao da nisam prekršajno kažnjavan.

Sad ono što me zanima, pošto mi je vozačka neophodna za posao, da li ima ikakvog smisla žaliti se na tu presudu (samo za zabranu, i možda tražiti ikakvo smanjenje), da li se u slučaju žalbe kazna može povećati (kako mi je rekao kazna može biti od 1mjeseca do 2 godine). Sve mi je nekako neugodno pisati žalbu kad znam da sam kriv, ali bojim se za posao.

Hvala vam na odgovorima i svakoj pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.

Piše mi na presudi uputa o pravnom lijeku da imam pravo žalbe u roku 8 dana nadležnom sudu. Po vašem iskustvu i mišljenju da li se isplati pisati žalba, da li će to sud gledati kao otegotnu okolnost (ili da jednostavnom stisnem i izdržim sankciju pošto znam da sam kriv i moram biti kažnjen).

Kako to onda ide, ako se žalim, da li sud ponovno zakazuje raspravu ili samo odlučuju na temelju žalbe. Dobio sam i 200kn troškova postupka, hoće li biti novih troškova?

Novčana kazna je minimalna 5000kn što moram platiti u 6 obroka, ako tako plaćam isto vrijedi pravilo o uplati 2/3, tako piše u presudi, samo da budem siguran.

Hvala još jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žalba je tvoje pravo, a ne otegotna okolnost, nitko ti neće uzeti za zlo ako ćeš se žaliti.

Ti u biti priznaješ prekršaj i prihvaćaš kaznu, samo moliš za ublažavanje novčane (i rate) i ukidanje mjere jer si nekažnjavan, potrebna ti je vozačka, a i sam psotupak je djelovao na tebe da nećeš više činiti prekršaje.

Visoki još ima dodatne troškove, ali to je neki paušal, ne znam točno koliko (mislim da od 200 do 500 kn, nije više).

A sad, isplati li se ili ne, nemoguće je predvidjeti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ja ukoliko se ne žalim dobivam nekakvu obavijest o početku trajanja zaštitne mjere, jer čitajući neke druge postove na ovom forumu moram priznati da mi nije jasno. Sudac mi je rekao da će policija poslati obavijest, a vidim da se tu dosta piše da zabrana počinje teći odmah nakon pravomoćne presude. Pošto i policija ima pravo žalbe na presudu kako ću znati kada je presuda pravomoćna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Više nema obavijesti, malo su to sad zakomplicirali.

Ako ćeš se žaliti, nema još ni pravomoćnosti ni izvršnosti.

Kada dobiješ presudu Visokog prekršajnog suda, koja je konačna, onda ćeš na policiji provjeriti izvršnost i saznati kada ti mjera počinje.

Uglavnom, ako ćeš se žaliti, voziš dalje normalno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam baš shvatio, a ne bih vas htio previse gnjaviti. Šta točno u zakonu znači "od izvršnosti presude"? Kako ja mogu znati da li će se policija možda žaliti na presudu? Kada presuda postaje izvršna, nakon proteka 8 dana roka za žalbe, ili je izršna kada policija odredi? Da li policija dobiva od suda saznanje da je moja žalba predana, ukoliko se odlučim na žalbu? Moram priznati da mi je sve ovo potpuno zakomplicirano.

A isto tako ispada da ni sudac nije upoznat u provedbu navedenog zakona, jer na moje pitanje kada počinje zabrana on mi izričito kaže da će to policija odrediti i poslati obavijest.

Hvala još jednom i oprostite na gnjavaži  :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, prijatelj je zaustavljen u prometu u noći bez upaljenih svjetala i pod utjecajem alkohola (2,05 promila). Unazad 5 godina nema evidentiran nikakav prekršaj. PP je u prekršajnom nalogu predložila kaznu od 3500 kn i zabranu upravljanja 6 mjeseci,a sutkinja je odredila istih 3500 kn i smanjila zabranu na 3 mjeseca. Pošto mu je vozačka dozvola neophodna za posao mislite li da postoji mogućnost ukidanja zabrane nakon žalbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Tolt je napisao:

Nisam baš shvatio, a ne bih vas htio previse gnjaviti. Šta točno u zakonu znači "od izvršnosti presude"? Kako ja mogu znati da li će se policija možda žaliti na presudu? Kada presuda postaje izvršna, nakon proteka 8 dana roka za žalbe, ili je izršna kada policija odredi? Da li policija dobiva od suda saznanje da je moja žalba predana, ukoliko se odlučim na žalbu? Moram priznati da mi je sve ovo potpuno zakomplicirano.

A isto tako ispada da ni sudac nije upoznat u provedbu navedenog zakona, jer na moje pitanje kada počinje zabrana on mi izričito kaže da će to policija odrediti i poslati obavijest.

Hvala još jednom i oprostite na gnjavaži  :)

Kad si bio na sudu? Ovo je upravo mijenjano, a još nema prakse, tako da ti zapravo niti nije imao što drugo reći...

Zbog te izvršnosti ćeš morati na policiju nakon presude (konačne presude, po tvojoj žalbi). Jedino tako ćeš sa sigurnošću moći znati kada je točno nastupila izvršnost (kada isteknu svi rokovi, kada svi sudionici preuzmu svoje primjerke presuda i sl.) i kada mjera počinje. Na presudu VPS neće niti policija imati pravo žalbe (imaju pravo kad i ti).

 

Prije 6 minuta, Nezauzeto ime je napisao:

Poštovani, prijatelj je zaustavljen u prometu u noći bez upaljenih svjetala i pod utjecajem alkohola (2,05 promila). Unazad 5 godina nema evidentiran nikakav prekršaj. PP je u prekršajnom nalogu predložila kaznu od 3500 kn i zabranu upravljanja 6 mjeseci,a sutkinja je odredila istih 3500 kn i smanjila zabranu na 3 mjeseca. Pošto mu je vozačka dozvola neophodna za posao mislite li da postoji mogućnost ukidanja zabrane nakon žalbe?

Vrijedi sve isto kao i u prethodnom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,drugi put su me uhvatili pod utjecajem alkohola na mopedu 1.1 promila 5000 kn,500 kn sudskih troškova i 6 mjeseci vozačka, prvi put su me uhvatili sa autom prije 8 mjeseci sa 1.2 promila 5000 i 500 kn sudskih troškova i 2 mjeseca vozačka i podnio sam prigovor i smanjena mi je kazna skupa sa sudskim troškovima 2000 kn i vozačka na 1 mjesec. Dali ima sad smisla pisati prigovor s obzirom da mi je ovo 2.put isti prekršaj i može li mi kojim slučajem povećati kaznu,ako ne prihvate prigovor?Imam li i nakon prigovor, ako ga ne uvaže na 2/3 plaćanje kazne? Kad mi stupi na snagu zabrana ona se odnosi na moped s obzirom da sam uhvaćen na mopedu, znači auto mogu vozit?Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Zastava 150 je napisao:

Dali ima sad smisla pisati prigovor s obzirom da mi je ovo 2.put isti prekršaj

uvijek ima smisla pisati prigovor.

prije 11 sati , Zastava 150 je napisao:

može li mi kojim slučajem povećati kaznu,ako ne prihvate prigovor

ne može povećati kaznu ukoliko PRIZNAJETE prekršaj. ukoliko poričete prekršaj onda je moguće povišenje.
u prigovoru mora izričito pisati da priznajete, u svakom drugom slučaju smatra se da poričete počinjenje prekršaja

prije 11 sati , Zastava 150 je napisao:

Imam li i nakon prigovor, ako ga ne uvaže na 2/3 plaćanje kazne?

I nakon prigovora moguće je plaćanje 2/3 kazne u ostavljenom roku

prije 11 sati , Zastava 150 je napisao:

Kad mi stupi na snagu zabrana ona se odnosi na moped s obzirom da sam uhvaćen na mopedu, znači auto mogu vozit?

Ići će zabrana samo na AM kategoriju (moped)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...
, drot13 je napisao:

Kad si bio na sudu? Ovo je upravo mijenjano, a još nema prakse, tako da ti zapravo niti nije imao što drugo reći...

Zbog te izvršnosti ćeš morati na policiju nakon presude (konačne presude, po tvojoj žalbi). Jedino tako ćeš sa sigurnošću moći znati kada je točno nastupila izvršnost (kada isteknu svi rokovi, kada svi sudionici preuzmu svoje primjerke presuda i sl.) i kada mjera počinje. Na presudu VPS neće niti policija imati pravo žalbe (imaju pravo kad i ti).

 

Vrijedi sve isto kao i u prethodnom slučaju.

Pozdrav, evo mene opet. Kako sam bio pisao žalbu za izrečenu mjeru zabrane, danas mi stiže rješenje VPS koji po službenoj dužnosti ukida prvostup. presudu te predmet ponovno vraća na suđenje zbog proceduralne pogreške, nisu unijeli u zapisnik da imam pravo na branitelja. Odmah mi je stigao i poziv za sud. Novčanu kaznu sam platio prije više od god dana. Molim savjet šta očekivati kod istog suca, hoće li sada zbog moje žalbe i rušenja njegove presude nova presuda ovisiti o tome, kako se ponašati, totalno mi je apsurdna ova situacija.

Hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav! 

Večeras sam zaustavljem datuma 16.01. u 00:30. Popio sam 2 ožujska piva od 0,5. Što znači da sam popio litru piva (tjst. tako je zapisano). Dobio sam kaznu 5000 kn zbog vožnje pod utjecajem alkohola. Odmah sam sve priznao i rekao da sam popio ta dva piva (uz to sam jos rekao da imam dovoljno kg i tjelesne mase da ta dva piva ne mogu utjrcati na mene iako sam mladi vozač). Postoji li nekako način ili tužba da se ta kazna od 5000 kn smanji? 

Jako bi mi pomogli brzi odgovori. 

Hvala unaprijed! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav, jel ovo još aktivno imam par pitanja

Na 04. 10. 2020. at 13:56, Zastava 150 je napisao:

Pozdrav,drugi put su me uhvatili pod utjecajem alkohola na mopedu 1.1 promila 5000 kn,500 kn sudskih troškova i 6 mjeseci vozačka, prvi put su me uhvatili sa autom prije 8 mjeseci sa 1.2 promila 5000 i 500 kn sudskih troškova i 2 mjeseca vozačka i podnio sam prigovor i smanjena mi je kazna skupa sa sudskim troškovima 2000 kn i vozačka na 1 mjesec. Dali ima sad smisla pisati prigovor s obzirom da mi je ovo 2.put isti prekršaj i može li mi kojim slučajem povećati kaznu,ako ne prihvate prigovor?Imam li i nakon prigovor, ako ga ne uvaže na 2/3 plaćanje kazne? Kad mi stupi na snagu zabrana ona se odnosi na moped s obzirom da sam uhvaćen na mopedu, znači auto mogu vozit?Unaprijed hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Pozdrav. Zaustavili su me sa 1, 2 promila. Jos cekam da mi stigne odluka. Kako je ovo prvi put u 5 godina (toliko imam vozacku) da sam napravio prekrsaj, mogu li ocekivati kaznu visokog iznosa i oduzimanje vozacke dozvole? Nisam popio puno, 2 piva i jedno malo pivo, ali nisam jeo i pokazalo je na alkotestu tako kako je pokazalo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vecer. Naime danas se vracao kuci sa curom sa vecere te me zaustavil presretac. Popio 3 tocena heinekena i napuhao 0,66kg/g. Zapisnik islo 0,56. U zapisniku pose kazna 3000km i 1mj.bez vozacke ( za 0,06) posto sam stariji vozac (imam 30 godina) i bez kazni sam od 2012. Naravno da se namjeravam zaliti samo me zanima kako ide opis žalbe? Hvala na pomoci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Sinoć sam oko ponoći zaustavljen pod utjecajem alkohola 1,66 promila. Dobio sam 3 papira: naredba o određivanju mjere opreza-oduzeta vozačka na tjedan dana i piše da sam počinio prekršaj iz članka 199. stavka 2. Zakon o sigurnosti prometa na cestama, te da sam kažnjiv po članku 199. stavku 8. istog zakona. Zatim sam dobio obavijest da će protiv mene biti podignut optužni prijedlog i još sam dobio taj zapisnik o ispitivanju prisutnosti alkohola.

Pošto mi je ovo prvi put da sam napravio neki prekršaj u prometu, nemam uopće nikakvog iskustva o tome što sad očekivati i napraviti.

1. Ne znam što sad trebam napraviti. Da li trebam čekati da mi dođe poštom poziv na sud ili nešto drugo? Da li trebam otići na policiju ili..?

2. Koliku kaznu mogu očekivati?

3. Da li mogu uputiti žalbu? Gdje se uopće upućuje žalba? I kada mogu uputiti žalbu sad odmah ili čekati dok mi stigne neka obavijest ili poziv na sud ili kada budem na sudu?

Ponavljam ovo mi je prvi prekršaj, nezaposlen sam trenutno, a u kućanstvu imamo mala financijska primanja, odnosno dvije mirovine mojih roditelja.

Molio bih samo ako mi netko može objasniti kako će sada teći taj postupak oko ovog prekršaja i što trebam napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Doći će ti poziv za sud.

2. Novčana kazna  od 1320 do 2650 eura, 6 bodova i nešto zabrane upravljanja (ako je prvi put, vjerojatno neće biti zabrane).

3. Žališ se tek kad dobiješ sudsku presudu.

 

Uglavnom, dobit ćeš poziv na sud, ići ćeš tamo i reći svoje, pa će sud donijeti presudu (nekad odmah kažu kakva će biti kazna, a nekad moraš čekati presudu) na koju ćeš se moći žaliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 05. 11. 2022. u 20:27, drot13 je napisao:

660-1990 eura novčane kazne i 4 boda, a policija u nalogu piše i nešto zabrane upravljanja. Prigovorom s priznanjem i kajanjem se novčana kazna da smanjiti, bodovi ostaju isti, a zabrana se može i ukinuti.

Da li da pklatim sudske troskove odmah ili tek nakon sto stigne novo rjesenje nakon žalbe? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

napuhao sam 0.61 odnosno sa tolerancijom 0.51.

 

Dobio sam 2 papira - jedan je zapisnik o ispitivanju prisutnosti alkohola te drugi gdje je pisalo da mi je oduzeta vozačka na 12 sati i do sam dao u policiji kada sam preuzeo vozačku.

 

Policajac mi je rekao da će mi doma doći kazna i da imam mogućnost žalbe itd.

 

Zna li netko kakva je kazna za to i hoće li mi oduzeti vozačku dalje?

 

Također, ako se žalim postoji li dobra šansa da ukinu sve pošto mi je prvi prekršaj?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , tom1111 je napisao:

Da li da pklatim sudske troskove odmah ili tek nakon sto stigne novo rjesenje nakon žalbe? 

Sad ne plaćaš baš ništa, nego tek na kraju, nakon presude.

 

prije 8 sati , jodie_vision je napisao:

Zna li netko kakva je kazna za to i hoće li mi oduzeti vozačku dalje?

Također, ako se žalim postoji li dobra šansa da ukinu sve pošto mi je prvi prekršaj?

Novčana kazna od 390 do 660 eura i 3 boda. Makar ZSPC ne određuje obavezno izricanje zabrane upravljanja, policija ju najčešće napiše, ali po prigovoru su velike šanse da će ju sud ukinuti (pogotovo ako si nekažnjavan).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

znaci situacija stoji ovako . Danas 10.6 bio sam sa prijateljima na rostilju popio sam par piva i trebao sam otici doslovce 300 metara autom. Nisam ni krenuo auto mi blica zaustavljaju me i pitaju jesam voljan puhat. Napuhao sam 1.20 onda opet sam puhao nakon 10 minuta i bilo je 1.30 i oduzeta mi je vozacka 12 sati moram ici podignut i onda 17 dana mogu voziti i 2 mj imam zabranu i 660 eura kazne. U roku tri dana pola a kasnije 2/3.Inace zivim na moru i sezona kada krene nemam bas izbora a radno mjesto mi je 25 km i putujem svaki dan. Ne znam sto napravit rekli su da imam pravo zalbe. Vozacku dozvolu posjedujem preko 30 godina!! i nikad nisam dobio prekrsaj ili bio osudivan za nesto. 
Ne znam za zalbu isplati li se zaliti jer sam napuhao 1.30 igrom slucaja nasao sam se tamo no inace ytvarno nikada ne vozim ako popijem al eto kako kazu ovdje najskuplje pivo ikad :)

Ukoliko mi ta zabrane bude bila tesko mi je odlaziti na posao nemam kako ici plus kako cu raditi onda ako nemam kako odlaziti. Imam stalna primanja kcer koja uskoro zavrsava srednju i trebamo financirat za fakultet i sve sto nije jefitno. A gubitkom vozacke nemam kako odlaziti na posao

Isplati li se rec kao da se zabrana smanji ili da se ukine? Prihvatio bih i mj dana ali 2 mj je cijela sezona i ne znam kako cu to.

I jos jedno pitanje: Iskreno ne znam koliko utjecu moja stalna primanja na kaznu. Ako imam stalna primanja postoji mogucnost da mi onda niti ne maknu kaznu. Iskreno nije mi ni tesko platit kaznu kriv sam sta je tu je al mi je vise radi te zabrane.

Onda da trazim samo zabranu da mi ukinu ili smanje ili oboje i zabranu i novcanu kaznu.

Nadam se da je ova stranuca aktivna jer trebam sto prije saznat odgovor !!!!

 

 

uređeno: od Mima22
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Mima22 je napisao:

i onda 17 dana mogu voziti i 2 mj imam zabranu i 660 eura kazne. U roku tri dana pola a kasnije 2/3.

Ovo ti je totalno netočno ali nema veze.

Po obrascima iz teme napisat ćeš prigovor da prigovaraš na nalog klasa i urudžbeni broj xxx i tražiš saslušanje kod suca i čekaš poziv da te sudac pozove.Tamo lijepo sve objasniš i tražiš ukidanje mjere i smanjenje kazne a možeš tražit i da platiš na rate.Koliko će ti smanjit ovisi na kakvog suca naiđeš.

https://legalis.hr/topic/83997-primjeri-prigovora-na-prekršajne-naloge/

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sivko je napisao:

Ovo ti je totalno netočno ali nema veze.

Po obrascima iz teme napisat ćeš prigovor da prigovaraš na nalog klasa i urudžbeni broj xxx i tražiš saslušanje kod suca i čekaš poziv da te sudac pozove.Tamo lijepo sve objasniš i tražiš ukidanje mjere i smanjenje kazne a možeš tražit i da platiš na rate.Koliko će ti smanjit ovisi na kakvog suca naiđeš.

https://legalis.hr/topic/83997-primjeri-prigovora-na-prekršajne-naloge/

Super hvala puno.

A da na ovo gore na krajj ispalo da sam krivo nesto shvatio za to koliko dana se jos moze do zabrane.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

Prošle godine u 11. mjesecu sam zaustavljen u vožnji pod utjecajem alkohola, o čemu sam napisao post tada i nalazi se malo iznad pa neću sad opet pisati.

Uglavnom prije 3 dana mi je stigao poziv na sud i optužni prijedlog u kojem piše ukratko 1. da se protiv mene provede prekršajni postupak, 2. izvrši uvid u kaznene evidencije, 3. da se u postupku provedu dokazi (saslušanje policajca, uvid u zapisnik od ispitvanju razine alkohola u krvi i uvid u naredbu o određivanju mjere opreza, 4. da mi se produlji mjera opreza privremenog oduzimanja vozačke dozvole

5. i piše da me se kazni novčanom kaznom 1327 eura i zabrana upravljanja vozilom 3 mjeseca, te da me se obveže da snosim troškove postupka itd.

Također u pozivu na sud piše da mogu sudu dostaviti pisanu obranu.

 

Sad me zanima da li je ovo što piše kazna koju ću dobiti na sudu i da li mogu na saslušanju iznijeti svoju obranu usmeno (da ne moram sastavljati pismenu obranu). Uglavnom pošto mi je prvi prekršaj i nezaposlen sam, cilj mi je da mi se smanji kazna. Sad ne znam kako to sve funkcionira, da li će oni to odmah uvažiti prilikom donošenja presude ili neće i kako i kada se mogu žaliti. Ako mi netko može objasniti proceduru oko toga svega.

Također još jedna stvar me zanima. Sudsko saslušanje se vodi u drugom gradu (u Garešnici) od onog u kojem je moje prebivalište i u kojem sam počinio prekršaj (Bjelovar), što mi stvarno nije jasno zašto. Problem mi je što ne znam da li mogu na sud tamo s autom otići, jer što ako mi izreknu kaznu upravljanja vozilom, kako ću se onda vratiti kući. Da li ta odluka vrijedi odmah nakon saslušanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je minimalna kazna po zakonu koju predlaže policija.Naravno da je sudac može i smanjit ako priznajem prekršaj.Pošto te je zvao na sudu ćeš dat usmenu obranu.Naravo da pri smanjenu kazne igra ulogu da si do sada nekažnjavan i nezaposlen.Kad dobiješ presudu moći ćeš se žalit VPS-u.Možeš slobodno ići i vratit se s vozilom jer će zabrana počet važiti tek kad je policija upiše u svoj sistem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav. 
Sivko molim te odgovor.
skupio sam 12 prekršajnih bodova(2x6), i ukinuta mi je i oduzeta vozacka dozvola. 
po struci sam profesionalan vozac, te imam CE kategoriju.

vozacku im nisam vratio kako sam trebao nego prijavio da je zapaljena slucajno 
vozacka je vrijedila jos  2 godine ,pitanje je smijem li ja s njome voziti po njemackoj samo ? 
jel bi BAG ili Polizie odma vidjeli u sistemu da je ukinuta ? hvala  

uređeno: od Danac5
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ispričavam se ako sam vec objavio pitanje, ali ne vidim da je postavljeno pa pisem ponovno. Dakle, stigla je presuda i pise da se plati u roku 90 dana. Da li se to odnosi na punu kaznu ili se i 2/3 moze platiti u 90 dana? Tako kako pise mislim da se u 90 dana moze platiti 2/3 , a onda ako se ne plati oni naplate punu kaznu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav...

Bila san na domjenku i popila san dosta pivi stvarno se ne sican koliko. I zabila san se u stup, auto zavrsilo na krovu i dosla policija. Napuvala san 1.35 takoder san pusila marihuanu u tom danu.. Prvi mi je prekrsaj mladi sam vozac, tek san dobila vozacku ima par miseci.. 

Pa me zanima koji je postupak, otprilike koliko se ceka nalaz krvi? I koliko se krecu kazne otprilike..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

120 eura brzina+660 alkohol+1320 droga+130 nezgoda+4 boda alkohol+6 bodova droga+zabrana za alkohol i drogu.

Sad će vjerovatno ići optužni prijedlog pa ćeš dobit poziv na sudA moglo bi trajati koji mjesec dok ne dođe poziv na sud.Ako ne budu testirali krv i na droge u plusu si jer inače zbog bodova ide ukidanje vozačke i ponovo polaganje za 2 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav, dobio sam rješenje o prekršajnom nalogu, 2.14 sam napirio i 1250 eur kazne + 70eur troškova.

E sad, što činiti ? Platit 2/3 i prihvatiti kaznu ili pisat nekakav prigovor pa ići na sud, jel može sutkinja opalit veću kaznu nego što je izdana?

Nemam kazni prometnih od 2015..kad sam isto napirio 1.9, al mi je rečeno da se to ne gleda jer saam "rehabilitiran"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako prigovaraš na načun da priznaješ prekršaj i prigovaraš samo na visinu sankcije, sud ti ne može izreći težu kaznu, tako da u najgorem slučaju prođeš isto ovako (i opet imaš pravo na 2/3 te konačne kazne), jedino imaju neki paušalni trošak postupka.

Ono od 2015. se ne računa, možeš napisati da si nekažnjavan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav, prije tjedan dana sam imao prometnu nesreću. Zaspao sam za volanom i udario u zid. Popio sam 5 piva i napuhao 0.81. Mladi sam vozač i na zidu koji sam udario je nastala šteta. Jedina kazna koju sam do sada imao je bila prije 4 godine(nisam stao na stop). Zanima me kolika bi mogla biti kazna i koliko će trajati zabrana vožnje. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija