Jump to content

Pitanje mirovina


Davorzg

Preporučene objave

Poz trebam jedan savjet za mamu:

Naime 04.06.2019. navršava 65 godina zivota, a time i pravo na mirovinu međutim ona ce na taj datum imati 39 godina i 10 mjeseci staza, znaci hvali joj jos dvije godine do 40. godina staža.

Pitanje je koliko će joj odbiti za ta dva mjeseca i da li se moze dogovoriti sa poslodavcem da joj iziđe u susret i produzi joj jos ta dva mjeseca ako di stoji to u novom zakonu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Davorzg,

Vaša majka može ići u starosnu mirovinu kada proslavi 65.rođendan jer je tada ostvarila oba uvjeta za priznavanje prava na starosnu mirovinu.

1.-65.života (makar je za žene u prijelaznom periodu manje)

2.- minimalno 15.g. mirovinskog staža

Tako da na njezin 65.rođendan (u stvari već sada) nema nikakve penalizacije, čak nasuprot tome polazni faktor za izračun mirovine joj neće biti 1,00 već uvećan za 0.34 % za sveki mjesec duljeg rada od ostvarenog uvjeta za priznavanje prava na starosnu mirovinu kao žena.

Zato bi bilo idealno da može raditi do 30.12.2019.g. a prvi dan korištenja mirovine da joj bude 31.12.2019.g., makar i 04.06.2019.g. nije loše.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U prijelaznom razdoblju od  2019. do 2026. godine žene ostvaruju pravo na starosnu mirovinu prema povoljnijim uvjetima, s nižom starosnom dobi, tako u 2019.g. mogu ići u starosnu mirovinu sa 62.g. i 4.mj. života.

Poštovani Davorzg, Vaša majka ako ide u starosnu mirovinu na svoj 65.rođendan ima pravo uvećanja iznosa starosne mirovine za 14,96 % a ne umanjenje za 2.mjeseca kako Vi pišete.

Polazni faktor za izračun starosne mirovine iznosit će joj 1,1496.

Lijep pozdrav

PS

ako ste zainteresirani napišite njezine podatke za ispuniti bijela polja u priloženoj tablici radi simulacije iznosa njezine starosne mirovine.
 

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof, na 65 rodjendan dodatak od 10,88%  (32 mjeseca x 0,34%)

S time da joj se dodatno povecava staz kod odlaska u mirovinu za svako rodjeno ili usvojeno djete za 6 mjeseci, znaci po onome kako pisete u prvom postu (39 godina i 10 mjeseci) imala bi za jedno djete sa navrsenih 65 godina  40 godina i 4 mjeseca staza a sa dvoje djece 40 godina i 10 mjeseci staza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovorima ali ne znam da li smo se shvatili, ja bih htio da ona nadoknadi jos ta dva mjeseca da ima pravo na PUNU starosnu mirovinu znaci da ima 40 godina radnog staža da joj se nista ne odbija ako nije ostvarila punu.

Taj dodatak za djecu da li se primjenjuje retroaktivno ili tek za novije umirovljenike?

I da li mi moze neko objasniti zašto bi bilo super da radi do 30.12.2019. godine te da li bi poslodavac udovoljio tom zahtjevu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma kako nije zaradila punu mirovinu, pa za punu starosnu mirovinu zena u 2019.god. treba imati 62 godine i 4 mjeseca zivota i minimalno 15 godina staza, to je puna starosna mirovina na nju nema penalizacije, vasa majka moze sutra u tu punu starosnu mirovinu i nece joj biti penalizirana.

Nema retroaktivne primjene dodatka na djecu, samo za nove umirovljenike nakon 01.01.2019.gpd., kad je i novi izmjenjeni ZOMO stupio na snagu.

Ako ju poslodavac zeli moze raditi i duze od 65 godina, duzim radom ostvaruje i veci dodatak od 0,34% po mjesecu duljeg rada.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Davorzg,

Vaše znanje o ovoj problematici je minimalno (možda i pogrešno) ali ne prihvaćate mišljenje znalaca ove problematike.

Poštovani malicovjek Vam je precizno odgovorio u svezi prava Vaše majke a ja ću Vam to pokušati prikazati slikom.

Pretpostavka da ste Vi jedino dijete Vaše majke i da je ona cijeli radni vijek primala prosječnu plaću u državi.

Prikazani iznosi starosnih mirovina su za prosječni vrijednosni bod 1,0000 i za minimalnu starosnu mirovinu.

Ovo su iznosi za umirovljenje 31.12.2019.g.

5c573bdeac096_umirovljenje31_12_2019.mirovine.jpg.0c843fca5e6beb4a4e1a8e7b69eb0bbf.jpg

polazni faktor 1,0000

mirovine polafni faktor.jpg

polazni faktor 1,1088

Uvećane  mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Davorzg je napisao:

Hvala puno na odgovorima ali ne znam da li smo se shvatili, ja bih htio da ona nadoknadi jos ta dva mjeseca da ima pravo na PUNU starosnu mirovinu znaci da ima 40 godina radnog staža da joj se nista ne odbija ako nije ostvarila punu.

Postovani mozda ste nesto pobrkali pa usporedjujete "starosnu mirovinu" sa "starosnim mirovinom za dugogodisnjeg osiguranika" za koju je uvjet 60 godina zivota i 41 godina osiguranja u efektivnom trajanju.

Ponavljam, vasa majka po prijelaznom periodu za zene vec sad danas ima uvjet za punu starosnu mirovinu, koja se ne penalizira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo malo sam proučio sada zakon, dakle i dalje se ide sa 65 godina i 15 godina staža, ali na kraju zakona postoje odredbe koje kažu da iznimno od tog članka u 2019. godini žena može ići sa 62 godine i 4 mjeseca zivota i 15 godina staža.

Ja sam jedino dijete dakle dobiti će dodatak od 6mjeseci x 0,34 % = 2,04 % te će ako sam shvatio dobiti dodatak odnosno razliku od 62 godine i 4 mjeseca zivota do 65 godina što bi bilo 32 mjeseca x 0,34% = 10.88 %.  Dakle 10.88% + onaj dodatak za dijete 2,04% je 12.92 % bonusa na mirovinu.

 

Onda super ne mora pisati zamolbu nikakvu poslodavcu jer joj po tom zakonu ništa ne hvali staža, a mislim da poslodavac neće udovoljiti da radi do 30.12.2019. nego do 04.06.2019. U biti da poslodavac zna za ovaj zakon on je može sutra poslati u mirovinu i tako smanjiti po mjesecima ovaj dodatak od 0,34 % tako da je najbolje šutiti i odraditi do 04.06.2019. kako je prije bilo kad bi napunila 65 godina života. 

 

Hvala Vam puno ljudi zasada, nisam uopce proucio zakon pa nisam znao o cemu pišete, ali sada sam skuzio, hvala jos jednom na preciznim objasnjenjima.

A izracun mirovine ce dobiti svakako pismeno na adresu, mislim da li se može provjeriti da je ne oštete gdje u ovim dodatcima itd?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, Davorzg je napisao:

Ja sam jedino dijete dakle dobiti će dodatak od 6mjeseci x 0,34 % = 2,04 % te će ako sam shvatio dobiti dodatak odnosno razliku od 62 godine i 4 mjeseca zivota do 65 godina što bi bilo 32 mjeseca x 0,34% = 10.88 %.  Dakle 10.88% + onaj dodatak za dijete 2,04% je 12.92 % bonusa na mirovinu.

A izracun mirovine ce dobiti svakako pismeno na adresu, mislim da li se može provjeriti da je ne oštete gdje u ovim dodatcima itd?

Postovani opet ste malo pobrkali ovih 10,88% dodatka za dulji rad stoji i njega ce dobiti kod izracuna mirovine na dan kad navrsi 65 godine zivota i na datum  04.06.2019. da zahtjev HZMO-u za odlazak u mirovinu.

Na djete se ne racuna dodatak od 0,34% po mjesecu duljeg rada, vec joj se kod odlaska u mirovinu na njen postojeci staz doda jos 6 mjeseci staza i onda se u formuli za izracun mnozi sa 40 godina i 4 mjesca staza.

Prije 28 minuta, Davorzg je napisao:

Onda super ne mora pisati zamolbu nikakvu poslodavcu jer joj po tom zakonu ništa ne hvali staža, a mislim da poslodavac neće udovoljiti da radi do 30.12.2019. nego do 04.06.2019. U biti da poslodavac zna za ovaj zakon on je može sutra poslati u mirovinu i tako smanjiti po mjesecima ovaj dodatak od 0,34 % tako da je najbolje šutiti i odraditi do 04.06.2019. kako je prije bilo kad bi napunila 65 godina života.

Poslodavac ju sutra nemoze poslati u mirovinu jer joj zakon postavlja okvire da moze raditi do 65 godina zivota, za zene je jedino povoljnije da po prijelaznom periodu za zene moze ranije u starosnu mirovinu, ali to je njen izbor hoce li ici u mirovinu po prijelaznom periodu.

Ako ju poslodavac treba ona moze nastaviti raditi jod 5 godina na postojeci ugovor o radu ili moze otici u mirovinu a kod poslodavca uz izmjenjen ugovor o radu raditi do 4 sata dnevno i primati pun iznos mirovine.

Mozete joj dati izracunati mirovinu na ovaj nacin (trebaju se kod izracuna znati  "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine radnog staza), ako ste u Fini izvadili "log i pass" na e-gradjani  mozete si dati izracunati mirovinu online preko stranica HZMO-a, ako nemate sifru za e-gradjani  prvo ravno u najblizu poslovnicu  Fine.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok hvala i na ovom pojašnjenju za dijete te dodavanje 6 mjeseci staža.

Znači ona kad bude išla u mirovinu sa 65 godina života i na datum 04.06.2019. godine imati će 40 godina i 4 mjeseca staža (uračunat dodatak za dijete) te će dobiti bonus na mirovinu u iznosu od 0.34 % po mjesecu što bi bilo razlika od 62 godine i 4 mjeseca do 65 godina to je ona razlika od 10,88 %.

Ovih 4 mjeseca od 65 godine još ne ulaze u bonus od 0,34 % nego se samo dodaje na ukupni staž, nadam se da sam sad sve dobro pohvatao...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Davorzg je napisao:

Ovih 4 mjeseca od 65 godine još ne ulaze u bonus od 0,34 % nego se samo dodaje na ukupni staž, nadam se da sam sad sve dobro pohvatao...

Kojih sad 4 mjeseca od 65 godine, pa na dan 04.06.2019.god. ce imati 65 godina zivota, ide u starosnu mirovinu sa 40 godina i 4 mjeseca staza i dodatak na dulji rad (od 62 godine i 4 mjeseca do 65 godina iznosi joj 32 mjeseca) 32 x 0,34 = 10,88% dodatka na mirovinu, "polazni faktor" u formuli kod izracuna mirovine umjesto 1,0 zbog dodatka iznosit ce joj 1,1088.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani u zahtjevu za starosno mirovinu piše da se prilaže izvadak iz matice rođenih za svako dijete.

Ja sam to sebi izvadio preko e građani te joj priložio u zahtjev, da li to vrijedi?

 

I drugo pitanje piše još da treba potvrdu o stažu osiguranja u uvećanom trajanju, što bi to značilo? To za neke poslove pretpostavljam di je nešto dodatno, kod nje toga nije bilo ocito...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, malicovjek je napisao:

Mozete joj dati izracunati mirovinu na ovaj nacin (trebaju se kod izracuna znati  "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine radnog staza), ako ste u Fini izvadili "log i pass" na e-gradjani  mozete si dati izracunati mirovinu online preko stranica HZMO-a, ako nemate sifru za e-gradjani  prvo ravno u najblizu poslovnicu  Fine.

Osobni broj dobiva svako tko je prijavljen na mirovinsko osiguranje, ako ste obavili prijavu na e-gradjani i dobili "log i pass", prijavom na stranice HZMO-a gore lijevo imate podatak tog "osobnog broja".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani Profesore i Maličovjek,

moja susjeda odlazi 11.08.2019. u starosnu mirovinu i zatražila je informativni izračun. U tom izračunu pod točkom 21. (Osobni bodovi za staž 2) izračunati su bodovi primjenom faktora osnovne mirovine 0,75 i samim tim Svota mirovine za staž 2 (točka 22) je umanjena za 25% što je u redu jer su uplate doprinosa u I stup za razdoblje kada je bila u I i II stupu bile 15% umjesto 20%. Ali zašto se na ovako već umanjenu Svotu mirovine za staž 2 kod izračuna Svote dodatka za staž 2 (točka 23) primjenjuje 20,25% a ne 27%. Zar to nije dvostruko umanjenje ? Osnovica se umanjuje za 25% i na tako umanjenu osnovicu se primjenjuje umanjeni dodatak za 25%.

U prilogu je izračun

poz

Josip   

IZRAČUN OSNOVNE MIROVINE.docx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Josipe,

Izracun je takav jer je po novom ZOMO-u tako odredjeno, po starom ZOMO-u na II stup nisu imali nikakav dodatak, sad bar imaju 20,25%.

II stup nije isplativ svima onima koji su primali dohodak do visine prosjecnog dohodka u RH, njima je bolje da potpisu izjavu da stednju iz II stupa prebace u I stup (generacijske solidarnosti) gdje ce na cijelu izracunatu svotu dobiti dodatak od 27%.

Evo i postupka sa stranica Regosa:

https://regos.hr/osiguranici/koraci-do-mirovine-iz-ii-stupa-od-1-1-2019

Nije mi jasno ako vec gospodja odlazi u "starosnu mirovinu, zasto ste stavili da joj preko stranica HZMO-a izracuna "mirovinu bez uvjeta", kad po napisanom ima uvjet.

Dodatna pitanja:

Ovo nije konacni izracun, ako gospodja ima djece za svako rodjeno ili posvojeno dijete dodaje joj se na staz dodatno 6 mjeseci po djetetu.

Bilo bi korisno znati tocan datum gospodjinog rodjenja zbog eventualnih dodataka za dulji rad nakon navrsenja potrebnih godina zivota za "starosnu mirovinu".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Maličovjek,

upravo susjeda i ja pokušavamo izračunati da li joj se isplati prebaciti sredstva iz II stupa u I ili ne. Na računu u II stupu ima 161.423,81 kn.

Susjeda je rođena 11.04.1957. i od 01.04.2019. je nezaposlena (burza). Zahtjev za mirovinu će podnijeti 12.07.2019. sa datumom odlaska u mirovinu 11.08.2019.

Kod popunjavanja zahtjeva za informativni izračun krivo smo kliknuli, ali mislim da bi u njenom slučaju izračun bio isti. 

Da li možda vi možete okvirno izračunati kolika bi joj bila mirovina (renta) iz II stupa ukoliko odluči ostati u II stupu.

Izgleda da će joj mirovina iz I stupa (ako prebaci II u I) biti ista kao i da ostane u II stupu i prima mirovinu i iz I i iz II stupa (razlika minimalna). Što joj se više isplati ? Da li mirovina iz II stupa ima isti tretman kao i mirovina iz I stupa što se tiče usklađenja (povećanja) kroz buduće godine.

(ovo da se mirovina za staž 2 računa upotrebom faktora i 0.75 i 20,25%, a ne ili 0,75 ili 20,25 nije fer. Vjerujem da ste vi u pravu i da je nažalost izračun HZMO u redu.)

poz

Josip

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

Ako mirovina po izracunu za samo I stup (iz generacijske solidarnosri) iznosi 3725,85 kn, a mirovina izracunata iz I i II stupa iznosi 3198,00 kn, razmislite koja je povoljnija i koju treba izabrati, kako je to po vama razlika minimalna, razlika iznosi  527,81 kn u korist mirovine samo iz I stupa.

Niste napisali koliko dijece ima gospodja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Maličovjek,

mirovina ako II stup prebaci u I = 3.725,85 kn

 

mirovina iz I stupa ako ostane u II stupu = 3.198,00 kn

mirovina iz II stupa (renta)                     =   524,00 kn

-----------------------------------------------------------------------

ukupno I i II stup                                  = 3.722,00 kn

Nas muči izračun mirovine iz II stupa (renta) u iznosu od cca 524,00 kn. Obzirom da susjeda ima na računu 161.423,81 kn iznos rente nam se čini jako mali. Susjeda bi trebala koristiti mirovinu iz II stupa do svoje 90 i neke godine da bi eventualno dobila cijeli iznos sa osobnog računa (bez budućeg prinosa). Mislim da je prosječna dob života za žene u RH 78 godina. Ovaj iznos rente dobili smo koristeći kalkulator RBA MOD-a.

Susjeda ima 1 dijete.

poz

Josip

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

jedno djete joj podize staz kod izracuna mirovine za 6 mjeseci i mirovina ce joj bti nesto malo veca.

Sto se tice dileme uzeti mirovinu iz I stupa ili uzeti iz I i II stup ionako ne donosite sad, kako stoji na linku sa REGOSA koji sam vam stavio u gornjem postu, nakon sto gospodja preda zahtjev za mirovinu, od REGOSA ce dobiti oba izracuna i odabrat ce onaj koji ce joj biti povoljniji i za njega ce potpisati i vezati se dozivotno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Josip Zg je napisao:

Nas muči izračun mirovine iz II stupa (renta) u iznosu od cca 524,00 kn. Obzirom da susjeda ima na računu 161.423,81 kn iznos rente nam se čini jako mali. Susjeda bi trebala koristiti mirovinu iz II stupa do svoje 90 i neke godine da bi eventualno dobila cijeli iznos sa osobnog računa (bez budućeg prinosa). Mislim da je prosječna dob života za žene u RH 78 godina. Ovaj iznos rente dobili smo koristeći kalkulator RBA MOD-a.

Nazalost izgleda da smo svakom fondu pa i MOD-u, previse rizicna zemlja.

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/kriva-usporedba-provjerili-smo-zasto-se-na-istu-mirovinsku-stednju-vani-dobije-vise/7726548/

Problem je u tome sto ste vi po navedenom taman na granici, pa je teze donjeti odluku bez dubljih istrazivanja, da je izracun manji i u korist I stupa ili visi u korist II stupa onda je i lakse donjeti odluku.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Josip Zg je napisao:

poštovani Maličovjek,

hvala na odgovoru.

Susjeda neka pričeka ponudu REGOS-a i sama izabere jednu od ponuđenih varijanti.

LP

Josip 

Postovani Josip,

Nakon sto sam na postojedi radni staz dodao 6 mjeseci dodatnog staza za jedno dijete, izracun je sljedeci:

 

Izračun mirovine Josip ZG_.jpg

Nakon sto se na ovako izracunatu mirovinu iz I i II stupa pridoda dio (renta), koju isplacuje izabrani MOD, dodje se do izracunima na njihovim kalkulatorima mirovine na vas ustedjeni dio iznos od 161.423,81 kn:

Raiffeisen MOD

Dozivotna mirovina – iznos mjesecne mirovine 524,79 kn (ocekivani iznos isplate 206.060,38 kn)*

Triglav mirovinskom osiguravajućem društvu d.d.

Dozivotna mirovina – iznos mjesecne mirovine 494,76 kn (ocekivani iznos isplate 209.086.26 kn)*

* Pretpostavljeni iznos isplate u očekivanom trajanju života s uračunatim povećanjima.

Napomena:

Ocito je potrebno prije donasanja konacne odluke dobro utvrditi iznos rente od pojedinog MOD-a, kako se nebi zaletjeli i krivo izabrali (dali iz I stupa – generacijske solidarnosti ili se odluciti za mirovinu iz oba stupa I i II)  odluka koju donesete je konacna i dozivotna.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

U prijevremenu mirovinu mogu ići, ali ne želim(to sam si izračunala preko e-građanina). Prve uvjete za punu starosnu mirovinu imala bih 11.06.2021. godine(63god +15 staža).

U slučaju da prihvatim sporazumni prekid radnog odnosa sa 31.12.2019. godine zbog stimulativnih otpremnina, kolika bi mi bila puna starosna na dan 11.06.2021. to si ne znam izračunati i kolika bi mi bila na isti dan ako bi ostala raditi.

Imam neke podatke iz izračuna "bez uvjeta", ako to može pomoći:

4.6.2019.

11.06.2020.

bez uvjeta

zbroj vrijednosnih bodova 39,6317

staž 38,6317

PVB 1,0389

UMS 38,1464

PF 1

OB 39,6303

MF 1

AVM 66,35

MIROVINA 2629,47

Naime, mi smo državni službenici i sada nas žele prebaciti pod županiju:

Zakon o sustavu državne uprave NN 66/19 gdje Članak 67. :

(1) Uredi državne uprave u županijama ustrojeni na temelju Zakona o sustavu državne uprave (»Narodne novine«, br. 150/11., 12/13. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 93/16. i 104/16.) nastavljaju s radom do stupanja na snagu posebnih zakona kojima će se pojedini poslovi državne uprave iz nadležnosti ureda državne uprave povjeriti županijama.

(2) Županije iz stavka 1. ovoga članka, razmjerno povjerenim poslovima, preuzimaju državne službenike, uključujući predstojnike, namještenike, pismohranu i drugu dokumentaciju te opremu i sredstva za rad mjesno nadležnih ureda državne uprave.

(3) Državni službenici i namještenici iz stavka 2. ovoga članka nastavljaju obavljati poslove na kojima su zatečeni te imaju pravo na plaću prema dosadašnjim rješenjima odnosno ugovorima o radu do donošenja rješenja o rasporedu na odgovarajuća radna mjesta u upravnim tijelima županija iz stavka 1. ovoga članka.

(4) Državni službenici i namještenici raspoređeni u uredima državne uprave u županijama koji u vremenu od stupanja na snagu ovoga Zakona do 31. prosinca 2025. stječu uvjete za starosnu mirovinu, a koji se do 1. listopada 2019. izjasne o sporazumnom prestanku državne službe ostvaruju pravo na otpremninu u iznosu koji odlukom odredi ministar nadležan za poslove opće uprave.

(5) Uredba o unutarnjem ustrojstvu ureda državne uprave u županijama (»Narodne novine«, br. 84/18.) ostaje na snazi do stupanja na snagu posebnih zakona iz stavka 1. ovoga članka.

Nisam sigurna da li ću se moći prijaviti na Zavod i primati naknadu, ako se odlučim za ovu varijantu? 

Rok za odluku je do 1.10.2019., a nisu nam još ništa ponudili, znači odluka će se morati donijeti na ho-ruk!

Bila bih zahvalna sa Vašu pomoć u donošenju moje odluke.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@MaricaK

  Dodatno pitanje:

- tocan datum rodjenja

- broj rodjene djece

- koliko tocno radnog staza cete imati na datum 31.12.2019. god. (godina, mjeseci i dana)

- zasto vam je "staz u najboljem obracunskom razdoblju" 38,6371, veci od "ukupnog mirovinskog staza" 38,1464, dali ste dobro napisali taj staz u svom postu

znaci ovo gore navedeno je izracunata mirovina na datum 11.06.2020.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, MaricaK je napisao:

U prijevremenu mirovinu mogu ići, ali ne želim(to sam si izračunala preko e-građanina). Prve uvjete za punu starosnu mirovinu imala bih 11.06.2021. godine(63god +15 staža).

U slučaju da prihvatim sporazumni prekid radnog odnosa sa 31.12.2019. godine zbog stimulativnih otpremnina, kolika bi mi bila puna starosna na dan 11.06.2021. to si ne znam izračunati i kolika bi mi bila na isti dan ako bi ostala raditi.

Nisam sigurna da li ću se moći prijaviti na Zavod i primati naknadu, ako se odlučim za ovu varijantu? 

Rok za odluku je do 1.10.2019., a nisu nam još ništa ponudili, znači odluka će se morati donijeti na ho-ruk!

Bila bih zahvalna sa Vašu pomoć u donošenju moje odluke.

 

Nadam se da je tablica odgovor na vasa pitanja:

image.png.fd92e87651eb6db567b69922a54b1b41.png

Nazalost potpisivanjem sporazumnog otkaza nemate pravo na naknadu sa burze, zato trebate dobro razmisliti i sve staviti na papir pa izracunati dali vam se isplati otici sa 31.12.2019.god. u mirovinu.

Sa tim datumom imate pravo na prijevremenu starosnu mirovinu koja vam se penalizira - umanjuje za 18%.

Kako do pune  starosne mirovine morate jos raditi skoro godinu i pol, a ako odete na burzu i na burzi nemate naknadu, morate sa otpremninom pokriti svojih cca 17 placa i da vam od te otpremnine jos nesto ostane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , malicovjek je napisao:

Nadam se da je tablica odgovor na vasa pitanja:

image.png.fd92e87651eb6db567b69922a54b1b41.png

Nazalost potpisivanjem sporazumnog otkaza nemate pravo na naknadu sa burze, zato trebate dobro razmisliti i sve staviti na papir pa izracunati dali vam se isplati otici sa 31.12.2019.god. u mirovinu.

Sa tim datumom imate pravo na prijevremenu starosnu mirovinu koja vam se penalizira - umanjuje za 18%.

Kako do pune  starosne mirovine morate jos raditi skoro godinu i pol, a ako odete na burzu i na burzi nemate naknadu, morate sa otpremninom pokriti svojih cca 17 placa i da vam od te otpremnine jos nesto ostane.

Ispravak tablice i djela teksta:

Sa tim datumom imate pravo na prijevremenu starosnu mirovinu koja vam se penalizira - umanjuje za 3%, zbog nedostajucih 10 mjeseci potrebnih za starosnu mirovinu u 2019.god (62 godine i 4 mjeseca zivota).

Izračun mirovine MaricaK_.jpg

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, MaricaK je napisao:

To je to. Vi ste za mene veliki čovjek, a ne mali čovjek. Hvala Vam. Još uvijek ne znamo detalje. Navodno će nam sve predočiti za 10-ak dana, a to je za moju odluku do 1.10. na knap. Ako bude kakvih promjena ja ću se javiti.

Evo i dokumenat koji ste spominjali:

https://uprava.gov.hr/UserDocsImages//Dokumenti/Dokumenti 2019//Odluka o visini otpremnine za državne službenike i namještenike ureda državne uprave u županijama.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovana Marica,

Na vase trazenje izracunao sam Vam i mirovine na datum 31.12.2023.god. kad bi napunili 65 godina, 6 mjeseci i 20 dana zivota te otisli u punu starosnu mirovinu prema prijedlogu izmjena mirovinskog zakona ZOMO-a koju predlazu vladajuci, a stupio bi na snagu sa 01.01.2020.god.

U zutom djelu tablice nalazi se izracun "prijevremene starosne mirovine" uz penalizacuju za prijevremeno umirovljenje, dok se u plavom djelu tablice nalazi izracuni na datum 11.06.2021.god kad punite uvjet za "starosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene, a na datum 31.12.2023.god. za punu "starosnu mirovinu" uz dodatak za duzi rad nakon 63 godine i 8 mjeseci kad imate pravo na "starosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene.

image.png.64ee51b2b205971ca1d88b15ab839089.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , malicovjek je napisao:

Postovana Marica,

Na vase trazenje izracunao sam Vam i mirovine na datum 31.12.2023.god. kad bi napunili 65 godina, 6 mjeseci i 20 dana zivota te otisli u punu starosnu mirovinu prema prijedlogu izmjena mirovinskog zakona ZOMO-a koju predlazu vladajuci, a stupio bi na snagu sa 01.01.2020.god.

U zutom djelu tablice nalazi se izracun "prijevremene starosne mirovine" uz penalizacuju za prijevremeno umirovljenje, dok se u plavom djelu tablice nalazi izracuni na datum 11.06.2021.god kad punite uvjet za "starosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene, a na datum 31.12.2023.god. za punu "starosnu mirovinu" uz dodatak za duzi rad nakon 63 godine i 8 mjeseci kad imate pravo na "starosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene.

image.png.64ee51b2b205971ca1d88b15ab839089.png

Sve drugo je na meni, moram odlučiti sama sa sobom. Vama svaka čast! Hvala puno

!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija