Jump to content

Održavanje trudnoće/bolovanje


ParaNO1d

Preporučene objave

Pozdrav.
Imam pitanje vezano za održavanje trudnoće/bolovanje te vrijeme nakon rođenja dijeteta. 

Poslao sam mail HZZZ-u ali sam dobio odgovor koji mi nije jasan.

Naime supruga radi u KBC-u i zbog uvjeta rada u trenutku trudnoće mora na održavanje/bolovanje. Njena osnovica plaće je 5.584,19 kn koja se primjenjuje od 1.1.2019. od 1.10.2019. će iznositi 5.695,87 kn.

Koliko će onda ona dobiti u trenutku bolovanja/održavanja, a koliko nakon što se dijete rodi? Nije još trudna ali planiramo to pa nas zanima. Dolje je odgovor koji sam dobio, ako sam shvatio ona će dobiti manje nego što ima sad? Hvala na odgovoru.

 

"Sukladno članku 54. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju naknada plaće određuje se od osnovice za naknadu koju čini prosječni iznos plaće koja je osiguraniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu plaće, neovisno o tome na čiji se teret isplaćuje, osim u slučaju kada je posebnim zakonom drukčije propisano.
(2) Pod plaćom na osnovi koje se utvrđuje osnovica za naknadu plaće podrazumijeva se, u smislu ovoga Zakona, redovita mjesečna plaća osiguranika utvrđena u skladu s odredbama propisa o radu te naknada plaće isplaćena za vrijeme odsutnosti s rada (godišnji odmor, plaćeni dopust i privremena nesposobnost) koja se isplaćuje na teret pravne ili fizičke osobe kod koje je osiguranik zaposlen.
Prema članku 55- stavku 3. istoga Zakona visinu naknade plaće koja se isplaćuje na teret sredstava Zavoda utvrđuje Zavod, s time da najviši mjesečni iznos naknade plaće, obračunate prema odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, ne može za puno radno vrijeme iznositi više od proračunske osnovice uvećane za 28%, osim naknade plaće iz stavka 2. točaka 3., 4. i 8. ovoga članka.
Znači za vrijeme PNR zbog komplikacija u trudnoći maximalni iznos naknade plaće iznosi 4.257,28 kn.
Za vrijeme rodiljnog dopusta imate pravo na naknadu plaće u iznosu 100% od osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju. (članak 24. stavak 1.Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama).
Odredbama članka 24. stavka 2. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama propisano je da za vrijeme korištenja prava na roditeljski dopust iz članka 14. stavka 2. ovoga Zakona naknada plaće za prvih 6 mjeseci ako to pravo koristi jedan roditelj, ili prvih 8 mjeseci ako to pravo koriste oba roditelja, iznosi 100% osnovice za naknadu plaće utvrđene u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, a koja ne može za puno radno vrijeme iznositi više od 120% proračunske osnovice mjesečno.
Znači za vrijeme roditeljskog dopusta maximalni iznos naknade plaće iznosi 3.991,20 kn."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za vrijeme bolovanja (dakle, do 28 dana prije termina) će dobivati 4.257,28 kn jer je to maksimum za bolovanje.

Nakon što se dijete rodi, odnijet ćete papire za rodiljni u HZZO i onda će dobivati plaću koju je imala prije bolovanja, prosjek (oni prosječnu plaću podijele po satima i onda množe ovisno o broju sati koji ima u tom mjesecu koji se isplaćuje, pa onda nekad bude više, a nekad manje).

Od šest mjeseci do godinu dana će imati 3.991,20 kn. S time da ako vam je to opcija, majka se može vratiti na posao nakon šest mjeseci, a otac može koristiti porodiljni dopust s istom naknadom 3.991,20 kn, ali mislim još dva mjeseca dulje, dakle, ne šest nego osam mjeseci. Znam da su tako napravili jedni naši prijatelji gdje je majka djeteta u tom času bila zaposlena, a otac nezaposlen (ako je nezaposlen, tada je naknada za drugih šest mjeseci oko 2.300,00 kn, ali nije za baciti ako ste nezaposleni).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Za vrijeme bolovanja (dakle, do 28 dana prije termina) će dobivati 4.257,28 kn jer je to maksimum za bolovanje.

Nakon što se dijete rodi, odnijet ćete papire za rodiljni u HZZO i onda će dobivati plaću koju je imala prije bolovanja, prosjek (oni prosječnu plaću podijele po satima i onda množe ovisno o broju sati koji ima u tom mjesecu koji se isplaćuje, pa onda nekad bude više, a nekad manje).

Od šest mjeseci do godinu dana će imati 3.991,20 kn. S time da ako vam je to opcija, majka se može vratiti na posao nakon šest mjeseci, a otac može koristiti porodiljni dopust s istom naknadom 3.991,20 kn, ali mislim još dva mjeseca dulje, dakle, ne šest nego osam mjeseci. Znam da su tako napravili jedni naši prijatelji gdje je majka djeteta u tom času bila zaposlena, a otac nezaposlen (ako je nezaposlen, tada je naknada za drugih šest mjeseci oko 2.300,00 kn, ali nije za baciti ako ste nezaposleni).

Nije baš poticajno od strane Države ali šta je tu je :D ako se izglasa Zakon da prva godina bude prosjek osnovice, ako bude trudna u tom trenutku, hvata li ju to ili ne?

Zaposlen sam i ja. 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ParaNO1d je napisao:

Nije baš poticajno od strane Države ali šta je tu je :D ako se izglasa Zakon da prva godina bude prosjek osnovice, ako bude trudna u tom trenutku, hvata li ju to ili ne?

Zaposlen sam i ja. 

Hvala na odgovoru.

Ne kači bolovanje, ali su nakon rođenja djeteta ustvari dva dijela - jedan je rodiljni dopust od rođenja djeteta do 6 mjeseci, a drugi je roditeljski dopust od 6 mjeseci do godine dana, za svaki period HZZO donosi posebno rješenje i predaju se zahtjevi. Tako je sada, a hoće li se to mijenjati i kako će onda izgledati, teško je reći. Koliko sam ja shvatila, pričalo se o ideji da ovaj drugi dio, roditeljski dopust bude također prosjek plaće (ali su onda to samo povećali na ovih 3.991,00 kn), hoće li se mijenjati način isplate i otkad će to početi, bit će moguće reći tek kad donesu novi propis.

 

prije 5 sati , Geodeta2394 je napisao:

Ok i dalje mi nije sve bas najjasnije. Supruga se zaposlila 20.11.te nema 6 mjeseci rada kod poslodavca. Otisla je na odrzavanje trudnoce jer na poslu radi teske fizicke poslove. Placa joj iznosi 4000kn netto odnosno 5100brutto koliko ce ona primati tokom odrzavanja trudnoce prije porodiljne naknade?

Na bolovanju će imati 4.000,00 kn kao što je imala i plaću. Zatim će na porodiljnom isto imati 4.000,00 kn, prvih šest mjeseci, a drugih šest mjeseci 3.991,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ne kači bolovanje, ali su nakon rođenja djeteta ustvari dva dijela - jedan je rodiljni dopust od rođenja djeteta do 6 mjeseci, a drugi je roditeljski dopust od 6 mjeseci do godine dana, za svaki period HZZO donosi posebno rješenje i predaju se zahtjevi. Tako je sada, a hoće li se to mijenjati i kako će onda izgledati, teško je reći. Koliko sam ja shvatila, pričalo se o ideji da ovaj drugi dio, roditeljski dopust bude također prosjek plaće (ali su onda to samo povećali na ovih 3.991,00 kn), hoće li se mijenjati način isplate i otkad će to početi, bit će moguće reći tek kad donesu novi propis.

 

Na bolovanju će imati 4.000,00 kn kao što je imala i plaću. Zatim će na porodiljnom isto imati 4.000,00 kn, prvih šest mjeseci, a drugih šest mjeseci 3.991,00 kn.

Sjela je zaručnigi naknada s hzzo na održavanju trudnoće te iznosi 831kn. Jel nas netko zaje.....? Osoba koja je zaposlena i ima plaću u iznosu od 4000kn dobije naknadu od 831kn???? Welcome in Croatia

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija