Jump to content

Uvjetni otpust i pomilovanje


LoraPoznjak

Preporučene objave

Pozdrav svima, imam nekoliko pitanja. Zaručnik je na služenju kazne zatvora u trajanju od 6 mjeseci. Mi smo u Njemackoj, on je odjavljen iz Hrvatske, tj prijavljen je na njemackoj adresi. Ovdje ima i stalan posao, na kojem je zbog izvršenja morao dat otkaz. E sad, mene zanima, znam da ima pravo na otpust nakon tri mjeseca i to je uvjetni otpust, moze li se on, ne znam, dogovorit sa sucem da se vrati u Njemacku, a da zove svakih 10 dana ili sl dok mu kazna ne zavrsi? 

I ako bih ja pisala zamolbu za pomilovanje, koliko traje procedura? I mogu li ja to pisat i poslat, ili mora biti pravna osoba, tj odvjetnik?  I jos nesto, ublažavanje kazne, ne znam točno naziv, ali zanima me moze li to? I sto se podrazumijeva pod time? Moze li mu se "smanjiti" ova kazna od 6 mj ili?  Hvala svima... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede uvjetnog otpusta, mogućnost postoji ukoliko će se sudac izvršenja složiti.

Molbu za pomilovanje možete i sama napisati, jedino naznačite da ste u izvabračnoj zajednici i da imate zajedničko dijete. Trajanje procedure je nezahvalno prognozirati, jer se predmet prvo obrađuje u Ministarstvu pravosuđa i tek tada ide Uredu Predsjednice RH, pa se uključuje njena Komisija za pomilovanja. Nije realno očekivati da će molba biti riješena prije isteka kazne (u najboljem slučaju bude to gotovo negdje pred kraj kazne).

Za tzv. nepravu obnovu postupka po osnovi koju spominjete morate imati validan razlog odnosno neku činjenicu, koja nije postojala u vrijeme donošenja pravomoćne presude ili je postojala, ali se za nju nije znalo, a dovela bi do blaže osude, pa vam odgovor na to pitanje ovisi o tome postoji li takva činjenica (jeste li u vrijeme donošenja presude bili u izvanbračnoj zajednici i je li dijete bilo rođeno ili ste bila trudna).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , G-man je napisao:

Glede uvjetnog otpusta, mogućnost postoji ukoliko će se sudac izvršenja složiti.

Molbu za pomilovanje možete i sama napisati, jedino naznačite da ste u izvabračnoj zajednici i da imate zajedničko dijete. Trajanje procedure je nezahvalno prognozirati, jer se predmet prvo obrađuje u Ministarstvu pravosuđa i tek tada ide Uredu Predsjednice RH, pa se uključuje njena Komisija za pomilovanja. Nije realno očekivati da će molba biti riješena prije isteka kazne (u najboljem slučaju bude to gotovo negdje pred kraj kazne).

Za tzv. nepravu obnovu postupka po osnovi koju spominjete morate imati validan razlog odnosno neku činjenicu, koja nije postojala u vrijeme donošenja pravomoćne presude ili je postojala, ali se za nju nije znalo, a dovela bi do blaže osude, pa vam odgovor na to pitanje ovisi o tome postoji li takva činjenica (jeste li u vrijeme donošenja presude bili u izvanbračnoj zajednici i je li dijete bilo rođeno ili ste bila trudna).

Nemamo zajedničke djece, jos. On ima dvoje djece iz prvog braka, za koje placa alimentaciju, tj placao je dok je radio, sad, kako je u zatvoru ne placa. Moze li to utjecat nekako na ranije puštanje ili nesto? I posao koji ga čeka? 

 

Sto se pomilovanja tice, tako sam nekako i pretpostavljala, hvala Vam. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Uvjetni otpust i pomilovanje
prije 11 sati , LoraPoznjak je napisao:

Nemamo zajedničke djece, jos. On ima dvoje djece iz prvog braka, za koje placa alimentaciju, tj placao je dok je radio, sad, kako je u zatvoru ne placa. Moze li to utjecat nekako na ranije puštanje ili nesto? I posao koji ga čeka?

To nisu razlozi zbog kojih bi kazna bila ublažena ili on bio pušten na uvjetni otpust.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, G-man je napisao:

To nisu razlozi zbog kojih bi kazna bila ublažena ili on bio pušten na uvjetni otpust.

Djeca nemaju primanja, tj bivsa žena mu ne radi, prima alimentaciju(dok je zaručnik radio) i djecji doplatak, sad samo djecji doplatak.. Znaci, to nema veze?!

Hvala... 

uređeno: od LoraPoznjak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, LoraPoznjak je napisao:

Djeca nemaju primanja, tj bivsa žena mu ne radi, prima alimentaciju(dok je zaručnik radio) i djecji doplatak, sad samo djecji doplatak.. Znaci, to nema veze?!

Nema iz razloga, jer su te činjenice već valorizirane kod izricanja kazne niti su primarno relevantne kod odluke o uvjetnom otpustu (tamo je ključ napredak u ponašanju zatvorenika i spremnost za ponovnom integracijom u društvo).

prije 4 sati , LoraPoznjak je napisao:

Na uvjetni otpust moze ici nakon 3 mj, jel tako? A izlasci vikendima? Jel imaju to zatvorenici sa kaznom od 6 mj ili? 

Tu se radi o pogodnostima, koje odobrava upravitelj kaznionice, u slučaju vašeg zaručnika pogodnosti se mogu odobriti neovisno o izdržanoj kazni. Međutim, treba naglasiti da su pogodnosti mogućnost, ne i obveza upravitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija