Jump to content
Sign in to follow this  
zc1

branitelji novi zakon

Preporučene objave

zc1    0

Zašto branitelji sa dugogodišnjim radnim stažom i na poslovima u izračunu 12/15 ne mogu koristiti umanjenje starosne dobi , u mom slučaju mogu u punu starosnu mirovinu kad napunim 58 god života za 2 god. . Tada ču imati 38 god. mirovinskog staža + 7 god. benificiranoga staža . 58 god. života +7 ben. daje 65 god., kad po hzmo mogu u mirovinu i ne mogu koristit umanjenje  od 15 mj. koliko sam bio u HV. Ispada da moram odraditi puni radni  staž jer je mirovinski povoljniji od braniteljskog zakona . Dali mi možete objasniti zašto nemam pravo po zakonu o braniteljima a naglašavaju da se svaki dan u HV umanjuje od starosne granice .

pozdrav 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Poštovani zc,

Postoje tri zakona (ako ste DVO i PS) po kojima možete ostvariti pravo na priznavanje starosne mirovine:

1. opći propis ZOMO - Zakon o mirovinskom osiguranju,

2. Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i

3.  Zakon omirovinskom osiguranju DVO i PS

Za svaki od njih postoje uvjeti (različiti za svaki zakon) za ostvarivanje prava na priznavanje starosne mirovine, pa i vremena početka korištenja iste.

Također za svaki od njih postoje različite formule za izračun starosne mirovine, temeljem čega su i iznosi starosnih mirovina različiti po svakom zakonu.

Nije mi jasno što Vam od toga nije jasno ?

Lijep pozdrav

Uređeno od prof

Podijeli ovu objavu

Poštovani zc,

Temeljem postavljenih pitanja mislim da Vi želite:

1.Priznavanje prava i isplatu starosne mirovine po općem propisu ZOMO odmah sa 56.g. života, makar ste svjesni da Vam za taj uvjet nedostaju još 2.g. života (ili starosti).

Za ostvarenje navedenog želite koristiti neko pravo iz Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata odmah a koji se na Vas može odnositi tek za četiri (4) godine (kad navršite 60.g.) i to za priznavanje prijevremene starosne braniteljske mirovine, koju ne želite, jer će Vam biti manja od starosne mirovine po općem propisu ZOMO sa 58. života, ali ipak ovaj veći iznos mirovine  želite odmah sada sa 56.g. života ??    ili želite kao jedan moj prijatelj,

2. Nakon fakulteta najprije koristiti mirovinu 30.g. i to dobru a nakon toga, može ga se i zaposliti ako zatreba.

Lijep pozdrav

Uređeno od prof

Podijeli ovu objavu

Po svemu sudeci postovani ce raditi jos 2 godine i sa 58 godina uz pomoc 7 godina staza osiguranja s povecanim trajanjem otici u starosnu mirovinu i imat ce ukupno sa vremenom provedenim u DR  39 godina i 3 mjeseca radnog staza.

Podijeli ovu objavu

Poštovani zc,

Upravo kako Vam je i napisao cijenjeni malicovjek, prvi mogući odlazak u starosnu mirovinu je temeljem Zakona o mirovinskom osiguranju - ZOMO, opći propis za otprilike 2.g.

Podsjećam Vas ako bi radili i nakon toga još 5.g. ostvarili bi maksimalni dodatni bonus na iznos starosne mirovine po ZOMO od 20,40 %.

Kad bi radili do 63.g. ostvarili bi veći iznos starosne mirovine za više od 35. % od mirovine ostvarene sa 58.g., razmislite.

Svaki puni mjesec rada nakon ostvarenog uvjeta za starosnu mirovinu po ZOMO nagrađuje se od strane HZMO sa uvećanjem od  0,34 % (bonus) na normalni izračun starosne mirovine po ZOMO.

Lijep pozdrav 

Uređeno od prof

Podijeli ovu objavu

Poštovani zc1,

36  :  5  =  7

Sav račun pokazuje da ipak trebate raditi do 58.g.života uz sve primjedbe i mogućnosti koje sam već objavio i objasnio pa bi bila šteta ponavljanja.

Lijep pozdrav

Podijeli ovu objavu

Poštovani zc1,

Izačun ako radite do Vaše 60.g. pokazuje  40.  :  5  =  8.g.

Znaći izračun Vaše starosne mirovine najprije se uvećava za 27 % kao i ostalim smrtnicima a nakon toga dodatno Vam se množi  sa većim polaznom faktorom, za svaki puni mjesec duljeg rada od ostvarenog prvog uvjeta za starosnu mirovinu (tada je to od 57.g.).

To bi bilo 36.mj. x  0,34 %  =  12,24 %.

Znaći to je realan rast za 12,24 %  (polazni faktor 1,1224 %) iznosa Vaše starosne mirovine  u 60.g. u odnosu na iznos ostvaren u 58.g. života, također na to dodajte još cca  6 % zbog 2.g. većeg mirovinskog staža, to jest ukupno više od 18 % veći iznos starosne mirovine po ZOMO od običnih smrtnika.

E moj zc1, nisu nam dovoljno dobri političari, ministri, naši gradonačelnici a mi nismo ništa krivi  za naše stanje ?

Lijep pozdrav

Uređeno od prof

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this  

• Online korisnici

No members to show