Jump to content
suomi

Ostavinska masa

Preporučene objave

Pozdrav,

Otac mi je ( majka je već dugo pokojna ) prije deset godina, darovnim ugovorom darivao stan, koji je od tada 1/1 moje vlasništvo, te je tada otac u oporuci

naveo da zbog toga ( darivanja stana meni ), bratu ( iza svoje smrti ) ostavlja kuću u kojoj ( otac ) još uvijek sam živi, interesira me, može li na bilo koji način taj moj stan biti predmet rasprave na ostavini iza oca, 

odnosno ući u ostavinsku masu ? Ili u ostavinu ulazi isključivo ono što otac posjeduje u trenutku smrti ? Obzirom da vrijednost i veličina kuće daleko veća od spomenutog stana, imam li ja pravo na nužni dio jer je u oporuci izričito navedeno da sve nasljeđuje brat? 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima,

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , suomi je napisao:

interesira me, može li na bilo koji način taj moj stan biti predmet rasprave na ostavini iza oca, 

U opisanoj situaciji,ne.

prije 5 sati , suomi je napisao:

imam li ja pravo na nužni dio jer je u oporuci izričito navedeno da sve nasljeđuje brat? 

Mišljenja sam da ste izvršenim darovanjem namireni u nužnom dijelu,ovo iz razloga što se pri izračunu nužnog dijela uzima cjelokupna imovina ostavitelja,pa tako i ona opisana u odredbama čl.71 st.1 točke 3 Zakona o nasljeđivanju.

Podijeli ovu objavu

Hvala na brzom odgovoru

Nastavno na već navedeno, interesira me, što sa pokretninama i nekretninama koje nisu navedene u oporuci?

Konkretno grobnica, vozilo, te neka livada i šuma, koje nisu navedene u oporuci, dijelimo li to po pola brat i ja kao što je zakonom propisano ili ?

Podijeli ovu objavu

prije 8 sati , suomi je napisao:

, interesira me, što sa pokretninama i nekretninama koje nisu navedene u oporuci?

Nasljeđuju svi nasljednici u jednakim dijelovima.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad