Jump to content

Prometnaa nesreća - ozljeđen pješak


vedran80

Preporučene objave

Pozdrav, molio bih vas za pravni savjet. Oca mi je neki dan udario vozač na cesti bez pješačke staze te mu je napukao kralježak i ima potres mozga. Nijedan sudionik nesreće nije bio pod utjecajem alkohola. Zanima me da li moj otac ima pravo na neku odštetu od vozačevog auto osiguranja pošto nema životno osiguranje. Kakva je procedura u ovakvoj situaciji? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nisam rekao da ga ima pravo udariti ali pjesak se je nepropisno kretao.....dakle trebao se kretati uz krajnji rub ali suprotnom stranom kolnika....dakle, prsima okrenut u smjeru vozila koja mu dolaze, a ne okrenut ledima i to.je otegotna okolnost pjesaku.

 

A to dali netko ima pravo lezati na cestu otom potom......pusti clanak 51. tamo je nabacano svasta......zakonom.je jasno propisano kretanje pjesaka ukoliko nema.pjesacke staze.....a da ce dobiti odstetu pjesak tek tako nece.

 

gdje god ima obostrane odgovornosti nece ici tek tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, cannondale105 je napisao:

Nisam rekao da ga ima pravo udariti ali pjesak se je nepropisno kretao...

Ma nisam mislio da si to rekao, nego mislim na kontekst odštete. Iako je postojao i njegov prekršaj, odšteta je svejedno vrlo moguća.

 

Prije 3 minuta, cannondale105 je napisao:

A to dali netko ima pravo lezati na cestu otom potom......pusti clanak 51. tamo je nabacano svasta......zakonom.je jasno propisano kretanje pjesaka ukoliko nema.pjesacke staze.....a da ce dobiti odstetu pjesak tek tako nece.

Nema pravo ležati, ali opet, imat će pravo na odštetu. Osobno sam vidio papire lika koji je pijan spavao na cesti, po noći na cesti van naselja (bez rasvjete), pregažen od slučajno naišlog vozila, a koji je dobio nekoliko stotina tisuća kuna odštete od osiguranja (ozljede su bile teške). Drugi primjer ti je relativno nedavno naš pjevač u sličnoj situaciji, vozio po propisima, minimalnom brzinom, bez alkohola i dr. prekršaja, ali s teškim ozljedama čovjeka koji je ležao nasred ceste, tako da je ipak kazneno prijavljen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uf ajd necemo svasta pisati.....posebno olakotna okolnost za vozaca gdje se pjesak nalazio na neosvjetljenom mjestu i to nepreglednom.......rekoh pusti cl.51 a sto se tice gospodina iz Rovinja.....to pada u vodu po pitanju odg.vozaca......nema pjesak sto lezati na cesti za milog boga......postoje pravila kako se pjesak mora kretati. To sto je netko kazneno prijavljen nije i proglasen krivim ili po tebi nepostoji presunkcija nevinosti. Sto se tice drz.odvjetbistva i njihovog iskustva po pitanju prometa e tu se tek da pisati u nedogled. Policija je obavijestila odo,a oni su rekli da ide kaznena.  

 

Osobno se uvjerio u bezbroj navrata koliko je odo u istri tanak po prometu.....bezbroj odbacenih predmeta. Sve okolnosti se moraju uzeti u obzir ali sve. 

 

Po tebi ispada i da meteor padne na zemlju vozac mora predvidjeti.....nece ici. 😉

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, cannondale105 je napisao:

a sto se tice gospodina iz Rovinja.....to pada u vodu po pitanju odg.vozaca...

Potpuno se slažem što se tiče kaznene ili prekršajne odgovornosti, ali tu nije riječ o tome, nego o odšteti. Bez obzira na eventualno oslobađajuću presudu, imat će pravo na odštetu (naravno, osiguranje će se boriti, ali će na kraju nešto morati platiti).

 

Prije 4 minuta, cannondale105 je napisao:

To sto je netko kazneno prijavljen nije i proglasen krivim ili po tebi nepostoji presunkcija nevinosti.

Opet, nevinost u kaznenom/prekršajnom postupku nema nužno veze s odštetom u odštetnom postupku. U mom gornjem primjeru je vozač oslobođen u kaznenom postupku, ali je spavač na cesti svejedno dobio odštetu u privatnoj parnici protiv osiguranja. Dodatno, osiguranje nije niti sporilo pravo na odštetu, nego samo visinu te odštete...

 

Prije 4 minuta, cannondale105 je napisao:

Po tebi ispada i da meteor padne na zemlju vozac mora predvidjeti.....nece ici. 😉

Nema veze s temom, ali ako nije prilagodio brzinu vožnje uvjetima na cesti i naletio na meteor, bit će prijavljen. Da me ne bi krivo shvatio, naravno da ne mislim tako, ali tako to najčešće ide, imaš hrpu primjera (i prijava i osuđujućih presuda).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da vozac moze predvidjeti svaku situaciju to bi bilo idealno. Mislim da sam bio dovoljno jasan. Dakle, sve okolnosti se uzimaju u obzir olakotne i otegotne.......a o odbacaju predmeta sto je odo pokrenuo.uma koliko hoces i isto tako iz iskustva i napominjem odo je izuzetno tanak po pitanju prometa bar sto.se tice istre.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cannondale105 je napisao:

...i napominjem odo je izuzetno tanak po pitanju prometa bar sto.se tice istre.

Problem kod tzv. "glave u prometu" je što se uvijek ide u optuženje, jer nitko ne želi preuzeti na sebe puštanje eventualnog krivca, pa neka to onda napravi sud. Ljudski - razumljivo, posebice u predmetima li-la. Pravno - moglo bi se raspravljati.

Svejedno, ima apsurda - primjer iz BJ-BG županije pred nekih 10-15 godina, auto koji se kretao kolnikom okrznuo auto koji je izlazio u rikverc sa parkirnog mjesta prilikom čega je vozač drugog vozila od šoka doživio infarkt i preminuo. Dakle, okrznuće uz kombiniranu brzinu od 24 km/h, i ODO to optuži kao prometnu sa smrtnom posljedicom. Jasno, sud oslobađa zbog nedostatka kauzaliteta (to realno nije smjelo ni doći na sud).

Drugi primjer iz VŽ-a - auto uz brzinu od 130-ak km/h u naseljenom mjestu pokosio curu na nogostupu, no tijekom postupka nikako nije bilo moguće utvrditi tko je vozio (dva okrivljenika su bila), svaki tvrdio da je vozio drugi, na volanu otisci oboje (auto od trećeg, koji nije bio u njemu). I oslobađajuća presuda. Je li fer? Nije, ali ako ne možeš dokazati krivnju 100%, nema druge doli oslobođenje.

Stoga, stvari ponekad doista nisu takve da ih se može svoditi na crno-bijeli spektar, ponekad je doista izuzetno teško dokazati krivnju ili uopće odlučiti se za progon. No, jedno stoji - kauzalitetu se ne pridaje dovoljno pažnje, a kod prometa, upravo to je ključ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija