Jump to content

Darivanje stana


Carter

Preporučene objave

Pozdrav 

Pokušao sam naći odgovor na forumu, ali nisam uspio. 

Brat i ja smo naslijedili kuću i zemljište, i ja bih svoj dio želio prebaciti na suprugu. Postoji velika vjerojatnost da će me ona nadživjeti, i time joj želim osigurati stan ( u slučaju nekih nebuloza prilikom ostavinske rasprave ).

Pretpostavljam da je darovanje putem ugovora najjednostavniji način, ali neznam može li se u nakon upisa promjene vlasnika ikako osporiti. 

Postoji li koja druga opcija, možda da joj stan prodam po simboličnoj cijeni ? Dakle, prijenos želim ' zacementirati '.

Također, nije još izvedeno etažiranje kuće i dvorišta - da li je problem ako darujem svoj ne-etažirani dio ( dakle, svoj dio vlasništva ) ?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Nije jasno od koga želite zaštititi suprugu? Od svog brata?

Sukaldno Zakonu o nasljeđivanju ostavitelja nasljeđuju prvenstveno bračni drug i djeca. Ako njih nema, tada nasljeđuju roditelji ostavitelja, a braća i sestre dolaze tek u trećem nasljednom redu.

Stoga sam mišljenja da možete to odraditi putem darovnog ugovora. Teško da bi treća osoba dokazala pobojnost tog pravnog posla. Nešto je čvršća opcija kupoprodajnog ugovora. No u svakom slučaju nakon proteka 3 godine od dana upisa u zemljišne knjige, pobijanje tog upisa više nije moguće.

Glede etažiranja i korištenja kuće, bilo bi korisno u ugovoru napisati što se točno koristi, drži u samostalnom posjedu i kao takvo predaje i daruje/prodaje, te da je ujedno to i prijedlog etažiranja za taj stan prilikom izrade etažnog elaborata.

Eto, nadam se da sam barem malo pomogao.

Lp.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija