Jump to content

Preporučene objave

Poštovanje; 

Ovako zanima me kako i na koji nacin dokazati izvanbracnu zajednicu ,zivimo skupa 4 godine na istoj adresi ,kuca glasi na zenu,a sada bi darovnim ugovorom kucu darivali meni(muzu) dali je moguce i sta bi trebalo sve prikupiti od dokumentacije i dali bi trebali platiti porez,hvala lp

Uređeno od Ivan k333

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

https://www.osijek.hr/wp-content/uploads/2017/03/Izjava-o-izvanbračnoj-zajednici.pdf

Evo, ovo je jedan od primjera kako ta izjava (ovjerite potpise kod javnog bilježnika) treba izgledati.

Međutim, ta izjava Vam neće trebati kod sklapanja ugovora o darovanju, darovati se imovina može bilo kome, ne samo bračnom ili izvanbračnom drugu. Čini mi se da se Zakon o porezu na promet nekretnina ne proteže i na izvanbračne drugove, pa ćete porez na promet nekretnina ipak trebati platiti. Što se tiče sklapanja ugovora i uknjižbe, trebat će Vam pisani ugovor o darovanju, ovjera potpisa ugovora kod javnog bilježnika (tada on šalje poreznoj upravi prijavu poreza na promet nekretnina i Vi za 15-ak dana dobivate rješenje o tome koliko poreza morate platiti), 250,00 kn za sudsku pristojbu i prijedlog za uknjižbu u zemljišnu knjigu ako je sve u redu sa nekretninom i ona je zaista upisana na suprugu u gruntovnici (obrazac prijedloga možete dobiti u gruntovnici). 

Uglavnom, trošak je 300,00-tinjak kuna, bez troška sastava ugovora, bez poreza.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio pravdica90
      Pozdrav,
      želio bih sklopiti ugovor o darivanju sa tatinom sestrom (tetkom) u kojem mi ona poklanja svoj dio dobiven nakon djedove smrti (1/5 poslije ostavinske rasprave). 
      - Ugovor o darivanju bih sam sastavio i ovjerio kod javnog bilježnika.
      Zanima me koja je procedura nakon ovjere ugovora kod javnog bilježnika (uknjižba? gdje?)?
      Koliko se plaća ovjera, a koliko uknjižba?
      Unaprijed hvala
  • Online korisnici