Jump to content

Prekršajni nalog - vozač pod utjecajem alkohola - skrivljena manja materijalna šteta


Esperanso1989

Preporučene objave

Lijep pozdrav,

Moj otac je prije nekoliko mjeseci u alkoholiziranom stanju skrivio manju materijalnu štetu drugom vozaču koji se kretao glavnom cestom, na način da je se otac (okrivljenik) s nedovoljno pažnje uključivao u promet.

Evo citiram iz prekršajnog naloga za što ga se tereti:

”1) što je dana 22.10.2018. god. u 14,25 sati u Zagrebu, upravljao osobnim automobilom ZG xxxx-YY, a uključivao se u prometu sa dijela parkirališta uz sjeverni rub kolnika xxx ulice kod kbr. x/a. vožnjom unatrag na kolnik xxx ulice, a da se prethodno nije uvjerio da to może učiniti bez opasnosti za druge sudionike u prometu, ne vodeći pritom računa o položaju i smjeru kretanja svog vozila kao i drugih vozila u prometu. Tom prilikom, naletio je stražnjim lijevim dijelom na prednji desni bočni dio osobnog automobila Xxx-Yyy-zzz (BilH), kojim je upravljao xxx yyy, koji se kretao sjevernom kolničkom trakom xxx ulice u smjeru zapada te je u trenutku prometne nesrece zadržavao smjer kretanja. U prometnoj nesreći nastala je materijalna šteta čime je postupio/la suprotno odredbi čl. 43 st. 2 u vezi čl. 43 st. 3 s primjenom čl. 293 st. 1 Zakona o sigurnosti prometa na cestama pa mu/joj se temeljem istog propisa utvrduje novčana kazna u iznosu od 1500 kn (tisuću i petsto kuna).

2.) što je tom prilikom upravljao/la navedenim osobnim iako je u krvi imao/la alkohola 1.53 g/kg. odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka, što je utvrdeno alkometrom Dräger (umanjeno za granicu dopuštene pogreške od 0.1 g/kg), čime je postupio/la suprotno odredbi čl. 199 st. 2 u vezi čl. 199 st. 8 Zakona o sigurnosti prometa na cestama, pa mu/joj se na temelju istog propisa utvrduje novčana kazna u iznosu od 5000.00 tisuća kuna).

Temeljem čl. 39. Prekršajnog zakona okrivljeniku se izriče UKUPNA NOVČANA KAZNA u iznosu od 6.500,00 kn (šest tisuća i petsto kuna ) Temeljem čl. 58. Prekršajnog zakona okrivljeniku se izriče zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajanju od 6 (šest) mjeseci. Okrivljenik je dužan platiti izrečenu novčanu kaznu u roku od 8 dana od dana.”

 

Obzirom da životimo u dosta lošoj financijskoj situacija ( četveročlana obitelj - otac, majka, sestra i sin, od kojih su 3 člana nezaposlena). Dakle, u obitelji je samo sestra zaposlena, a mi ostali ne radimo. Obzirom da se radi o zaista velikom iznosu kazne, namjeravam za oca napisati žalbu pa trebam Vašu pomoć. Kako da uopće da napišem žalbu, kako sa pravdam oca, na što se mogu pozvati? 

I kome uopće trebam poslati/predati žalbu? ( u prekršajnom nalogu piše “ Protiv ovoga naloga okrivljenik, branitelj i osobe iz članka 192. stavka 2. Prekršajnog zakona imaju pravo prigovora nadležnom sudu u roku 8 dana po primitku odnosno uručenju ovog Naloga.”)

U zaglavlju stranice Prekršajnog naloga, gore lijevo piše da je poslano iz Policijske uprave Zagrebačke, III POSTAJA PROMETNE POLICIJE ZAGREB

( Dali da onda izguglam adresu te policijake postaje i da im žalbu osobno predam ili da im to pošaljem poštom? Ili još bolje ako se to može mailom?)

 

Molim za pomoć i unaprijed hvala.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li u prošlosti prekršajno kažnjavan iz oblasti prometa? 

Pod a) i pod b) je dobio minimalne kazne koje su propisane ZSPC.

Razlozi za ublažavanje mogu biti dosadašnja prekršajna neosuđivanost, kajanje i obećanje da takve prekršaje više neće činiti, s napomenom da se radilo o izoliranom slučaju i situaciji u kojoj se inače ne nalazi, a što dokazuje prethodna neosuđivanost, te kako je sam događaj ostavio na njega traga u smislu buđenja svijesti o vožnji u alkoholiziranom stanju.

1.53 je popriličan broj promila, pitanje je koliko će prigovor biti efikasan s obzirom na taj faktor. Iznad 1.50 g/kg je čak moguća i  kazna zatvora u trajanju do 60 dana.

Uz gore spomenute razloge, također navodite činjenicu da otac uzdržava obitelj i djecu, da je supruga nezaposlena i slično.

Ukoliko je prekršajno nekažnjavan, moglo bi doći do smanjenja kazne, a svakako uz spomenute 2/3 to se osjetno smanji. 

Iskreno rečeno, određene su minimalne kazne za oba prekršaja, kao i što je određeno 6 mjeseci zabrane, a minimalno je 1 mjesec, dok je maksimalno 2 godine.

Bez obzira na primanja i financijsku situaciju, ipak se prije svega gleda niz drugih stvari za donošenje odluke, odnosno za postizanje generalne i specijalne prevencije. S obzirom na to da je u posljednje vrijeme bilo puno incidentnih događaja u prometu, pitanje je kako će se sudac postaviti prema nekome ko je ipak sa 1.53 g/kg skrivio prometnu nesreću i uzrokovao materijalnu štetu. Istina, bez veće štete i bez tjelesnih ozljeda, ali ipak govorimo o nekim otegotnim okolnostima, a prije svega je to velika koncetracija alkohola.

Ukoliko je do sada prekršajno kažnjavan, ni nema šanse za  ublažavanje. Ako nije, razmislite. U vidu morate imati činjenicu da sud može dosuditi i strože od ovog što sada imate u OPN.

Realno ne postoji ništa što opravdava toliku koncetraciju alkohola i upitno je koliko će slabo imovno stanje pomoći. Da govorimo o nižoj koncetraciji alkohola, uz neosuđivanost, svakko da, ali ovako...Ne znam. Vama na procjenu, a moja je da je i ovo iz OPN-a, relativno nisko.

Pozdrav

uređeno: od atomic95
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvod iz prekršajne evidencije.

Valjda zna da li je bio na sudu ili nije.Ili je dobio kakvu kaznu od suda.Ne računa se kazna koju je platio policiji na licu mjesta ili uplatnicom od prekršajnog naloga.U zadnje 3 godine.

Priznaje prekršaj,izjavljuje kajanje,nema prihoda..dovoljno za smanjenje kazne.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

6 mjeseci zabrane. A alkohola 1,53? Rekoh, može mu i dignuti zabranu. Ne bi bilo prvi put. To što postoje neke olakotne okolnosti ne znači da će spustiti kaznu. To nije baš tako sigurno. Pogotovo u ovakvim uvjetima. 6 mjeseci je poprilično izdržljiv period za zabranu s obzirom da 1,53 spada u najtežu grupu sankcije po ZSPC. Može je smanjit, a može i povećati. Ukinuti je sigurno neće na 1,53.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Esperanso1989 je napisao:

A što bih mogao navesti kao razlog vraćanja vozačke dozvole, ne znam  na što bih se tu mogao pozvati i kako to opravdati. Moze tu neki savjet?

Pošto nije zaposlen ta opcija za smanjenje odpada.Ako nije kažnjavan nešto će i smanjit a i kaznu može tražit u ratama zbog nezaposlenosti.Prijatelj slavio rođendan i eto dogodilo se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Esperanso1989 je napisao:

A što bih mogao navesti kao razlog vraćanja vozačke dozvole, ne znam  na što bih se tu mogao pozvati i kako to opravdati. Moze tu neki savjet?

Bolestan je, ide kod doktora, vozi druge članove obitelji kod doktora, teže se kreće pa mu je potreban auto i sl.

 

prije 11 sati , atomic95 je napisao:

može mu i dignuti zabranu. 

Ako priznaje prekršaj i prigovara samo na visinu/trajanje sankcije, nema povećanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
, drot13 je napisao:

Bolestan je, ide kod doktora, vozi druge članove obitelji kod doktora, teže se kreće pa mu je potreban auto i sl.

 

Ako priznaje prekršaj i prigovara samo na visinu/trajanje sankcije, nema povećanja.

danas nam je doma na kucnu adresu stigla presuda sa suda (vezano za moj post gore), vezano za zalbu koju sam ulozio za oca. U zalbi sam molio da se oca potpuno oslobodi placanja novcane kazne, prilizio potvrde porezne uprave o visini prihoda, ali je to na neki nacin sud izignorirano i navedeno je u presudi da mu se dopusta placanje novcane kazne od 6500kn na 6 rata, iako sam naveo da je nezaposlen, i on i majka, samo jedan clan kucanstva je zaposlen.

 

zanima me moze li se dalje zaliti kako na presudu ili nesto uciniti??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Esperanso1989 je napisao:

ali je to na neki nacin sud izignorirano i navedeno je u presudi da mu se dopusta placanje novcane kazne od 6500kn na 6 rata, iako sam naveo da je nezaposlen, i on i majka, samo jedan clan kucanstva je zaposlen.

Nema koristi od pravnih lijekova u ovom smislu. Neće ga sud osloboditi novčane kazne, jer se na taj način nikada ne bi postigle svrhe kažnjavanja, odnosno da se počinitelja odvrati od takvog ponašanja u budućnosti. Sud Vam je izašao u susret sa obročnom otplatom i vjerujem da je to maksimum kojega u ovom smislu možete ostvariti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Nema koristi od pravnih lijekova u ovom smislu. Neće ga sud osloboditi novčane kazne, jer se na taj način nikada ne bi postigle svrhe kažnjavanja, odnosno da se počinitelja odvrati od takvog ponašanja u budućnosti. Sud Vam je izašao u susret sa obročnom otplatom i vjerujem da je to maksimum kojega u ovom smislu možete ostvariti.

S obzirom na trenutnu situciju u kucanstvu, mislim da otac jednostavno nece moci platiti niti prvu. Zanima me kakva je onda daljnja procedura? Znaci li to da ce mozda kaznu morati „odraditi“ u zatvoru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Esperanso1989 je napisao:

S obzirom na trenutnu situciju u kucanstvu, mislim da otac jednostavno nece moci platiti niti prvu. Zanima me kakva je onda daljnja procedura? Znaci li to da ce mozda kaznu morati „odraditi“ u zatvoru?

Neće, već će ta presuda po protoku roka za dobrovoljno ispunjenje postati ovršna isprava, te će mu se najvjerojatnije blokirati računi odnosno pokušati će se naplata prisilnim putem u ovršnom postupku, ovrhom na novčanim sredstvima koju provodi Fina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Neće, već će ta presuda po protoku roka za dobrovoljno ispunjenje postati ovršna isprava, te će mu se najvjerojatnije blokirati računi odnosno pokušati će se naplata prisilnim putem u ovršnom postupku, ovrhom na novčanim sredstvima koju provodi Fina.

Ako još može tumačenje jednog dijela koji je napisan u presudi, a ide ovako:

 

Na temelju odredbe članka 33. stavka 10. Prekršajnog zakona, dopušta da izrečenu novčanu kaznu u iznosu od 6500 kn plati u 6 jednakih obroka, s time da je prvi obrok dužan platiti u roku od 15 dana od primitka ove presude, a preostale obroke do isteka svakog narednog mjeseca. UKOLIKO OKRIVLJENIK U ROKU ODREĐENOM ZA OBROČNU OTPLATU NOVČANE KAZNE PLATI DVIJE TREĆINE IZREČENE NOVČANE KAZNE, SMATRAT ĆE SE DA JE IZREČENA NOVČANA KAZNA U CIJELOSTI PLAĆANA.

 

 

kada se 6500 kn podijeli na 6 jednakih obroka, to ispadne 1083,33kn. Znači li to da on zapravo treba platiti samo prve 4 rate, a ostatak mu se onda “prašta”. Naime, u onom trenutku kada plati četvrtu ratu, on je tada odplatio 2/3 izrečene kazne. Znači li to onda zapravo, da on treba platiti samo te četiri rate, i da onda dalje više ne treba ništa uplaćivati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija