Jump to content

prijevremena starosna mirovina za branitelje


Frenky Ratkaj

Preporučene objave

Molim Vas da mi odgovorite:Dali imam uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu po novom zakonu za branitelje.Rođen sam 23.09.1959. god, Imam radnog staža 39 god,9mj i 19 dana plus 14 mj kao branitelj dragovoljac(od 4.07.1991 do 19.03.92 i još od 16.03.1993 do01.09.1993.).Taj staž mi je pripisan i 31.03.2019 punim po tome 42 god. staža.

Zanima me pod kojim uvjetima mogu u mirovinu (Ako mogu) i kolika bi mi ona bila. Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Frane,

Jeli je baš toliko navalilo, za odlazak u mirovinu.

Prijevremene starosne mirovine (po ZOMO i kao branitelj) imate pravo zatražiti na svoj 60-ti rođendan jer imate više od 35.g. mirovinskog staža.

Starosne mirovine po oba zakona možete zatražiti kao dugogodišnji osiguranik kad navršite 41.g. efektivnog radnog staža.

Iznose svih mirovina vidite u priloženim tablicama pa ako možete raditi dulje od 60-tog rođendana za otprilike 7.mj. razmislite sa svojim zahtjevom za prijevremenom starosnom mirovinom, morate izračunati točno.                      

Mirovine su simulirane kao da ste ukupni radni staž primali prosječnu plaću u državi.

Za izračun mirovine budućem umirovljeniku treba znati prosječni vrijednosni bod (PVB) za ukupni radni staž, te ukupni mirovinski staž. Kako Vam je poznat mirovinski staž na 60 rođendan ako imate pristup e-građanin možete odmah dati izračunati mirovinu bez uvjeta na stranicama HZMO, ako nemate otiđite u najbližu FINU uz osobnu iskaznicu i ostvarite pristup e-građanin i onda postupite kako sam predložio i javite se.

Lijep pozdrav

PS

Tko Vam je rekao da su braniteljske mirovine dobre za korisnike starosnih mirovina osim ako nije minimalna braniteljska ?

Frenky prijevremene mirovine.jpg

Frenky starosne mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Frenky Ratkaj je napisao:

Molim Vas da mi odgovorite:Dali imam uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu po novom zakonu za branitelje.Rođen sam 23.09.1959. god, Imam radnog staža 39 god,9mj i 19 dana plus 14 mj kao branitelj dragovoljac(od 4.07.1991 do 19.03.92 i još od 16.03.1993 do01.09.1993.).Taj staž mi je pripisan i 31.03.2019 punim po tome 42 god. staža.

Zanima me pod kojim uvjetima mogu u mirovinu (Ako mogu) i kolika bi mi ona bila. Hvala unaprijed na odgovoru.

Kao sto vam je postovani prof odgovorio vezano na braniteljsku mirovinu po ZOHBDR-u, vama ce biti bolje da radite sve dok ne ispunite uvjet za "mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" i u mirovinu otidjete bez penalizacije po ZOMO-u, a to znaci da morate imati efektivnif 41 godinu radnog staza (znaci da vam se vrijeme provedeno u DR ne racuna u ovih efektivnih 41 godinu staza), pa tako morate raditi jos 1 godinu 2 mjeseca i 11 dana, kako bi stekli tih efektivnih 41 godinu radnog staza.

Tocniji podatak o visini mirovine i koja je za vas povoljnija dobit cete tek kad nam napisete vas "prosjecni vrijednosni bod" PVB, ali po dosadasnjoj praksi ako radite ako primate placu od 3/4 do visine prosjecne place u RH, mirovina po ZOMO-u bi vam trebala biti veca od braniteljske mirovine, a s druge strane imate premalo dana provedenih u DR pa vam je postotak kojijm vam se povecava osobni bod samo 12%, ako imate status dragovoljca ond zajedno 22%. Sto nije dovoljno da parirate dodatku na uskladjenje mirovina po ZOMO-u koji je 27%, znaci da vam je braniteljska mirovina automatski manja za 5%.

Za izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako ste vec u FINI izvadili "log i pass", onda se preko e-gradjani mozete dati izracunati mirovinu na stranicama HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo otidjite u najblizu FINU i prema postupku navedenom u linku to obavite.

Ako jos nemate uvjet za neku od mirovina „prijevremena starosna mirovina“ ili „starosna mirovina“ a takodjer ako imate uvjet za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“, postavite kod izracuna uvjet na „mirovinu bez uvjeta“.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

image.png.4beeeeb261fedc603c48482ce5092a9e.png

Evo i usporedni izracun mirovine sa simuliranim "prosjecnim vrijednosnim bodom" PVB od 0,8; 0,9; 1,0 i 1,2, kako bi vi mogli usporediti priblizan iznos vase mirovine kad saznate iznos vaseg PVB, na datum cca 05.05.2020.god. kad bi trebali ispuniti uvjet od 41 godine efektivnog radnog staza.

- sa PVB 0,8 - nirovina po ZOMO-u iznosi 2810,40 kn, braniteljska po ZOHBDR-u iznosi 2699,75 kn, a najniza braniteljska 2767,79 kn., pa sve do

- sa PVB 1,2 - nirovina po ZOMO-u iznosi 4215,60 kn, braniteljska po ZOHBDR-u iznosi 4049,63 kn, a najniza braniteljska 2767,79 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru,neke stavke su mi bile poznate a nešto ne.Moj problem je što ja više ne mogu raditi u ovoj firmi gdje radim sada iz razloga što sam tražio svoje pravo da iskoristim slobodne dane koje sam zaradio.Pošto mi nisu htjeli to priznati ,obratio sam se sindikatu i sindikalni zastupnik je to predao na sud.U međuvremenu je na snagu stupio novi kolektivni ugovor i nama djelatnicima su dati novi ugovori o radu na potpis.Svi su dobili povečanje satnice rada ,osim mene kojem je jedino umanjena satnica.Takav ugovor nisam mogao prihvatiti iz razloga što sam omalovažen,ponižen i potcijenjen kao čovjek,kao dugogodišnji radnik u firmi.Dato mi je objašnjenje da je to zbog toga što sam tužio firmu.Novi ugovor o radu još nisam dobio, a po saznanju od predstavnika sindikata on će biti isti kao i onaj što nisam potpisao.Tako da ja ne vidim mogućnost da dalje normalno radim i funkcioniram u ovoj sredini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ne potpisete novi ugovor o radu na snazi ostaje i dalje stari ugovor o radu, kako to poslodavcu nece odgovarati donjet ce odluku o "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora" (Clanak 123. ZOR-a) i vjerojatno vam ponuditi taj isti novi ugovor koji vam je vec nudio, ako ga u roku 8 dana ne potpisete (taj novi ugovor) automatski vam nastupa otkazni rok koji mora biti naveden u odluci "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora", isto tako mora biti navedena i klauzula o otpremnini sa datumom isplate iste.
Ovakvim otkazom imate sva prava na burzi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Frenky Ratkaj je napisao:

Hvala Vam na odgovoru,neke stavke su mi bile poznate a nešto ne.Moj problem je što ja više ne mogu raditi u ovoj firmi gdje radim sada iz razloga što sam tražio svoje pravo da iskoristim slobodne dane koje sam zaradio.Pošto mi nisu htjeli to priznati ,obratio sam se sindikatu i sindikalni zastupnik je to predao na sud.U međuvremenu je na snagu stupio novi kolektivni ugovor i nama djelatnicima su dati novi ugovori o radu na potpis.Svi su dobili povečanje satnice rada ,osim mene kojem je jedino umanjena satnica.Takav ugovor nisam mogao prihvatiti iz razloga što sam omalovažen,ponižen i potcijenjen kao čovjek,kao dugogodišnji radnik u firmi.Dato mi je objašnjenje da je to zbog toga što sam tužio firmu.Novi ugovor o radu još nisam dobio, a po saznanju od predstavnika sindikata on će biti isti kao i onaj što nisam potpisao.Tako da ja ne vidim mogućnost da dalje normalno radim i funkcioniram u ovoj sredini.

Nakon ovoga sto ste napisali stvar se malo komplicira, znaci da cete vjerojatno radom kroz otkazni rok jos raditi cca 4 mjeseca nakon 01.03.2019.god., pa bi tako odlaskom na burzu imali ukupno otprilike 40 godina 1 mjesec i 19 dana efektivnog radnog staza, sto bi sa provedenih 14 mjeseci u DR bilo sveukupnog staza 41 godina 3 mjeseca i 19 dana.

Kako u "prijevremenu starosnu mirovinu" ili u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika"  nemozete prije nego navrsite 60 godina zivota, jedno vrijeme morat cete provesti i na burzi a to bi bilo onda do datuma 23.09.2019.god.

Kako vam nazalost za vrijeme provedeno na burzi nejde radni staz a vama ce do "starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika" po ZOMO-u nedostajati cca 10 mjeseci radnog staza postoji institut "produzenog osiguranja" kojim bi mogli nadomjestiti tih nedostajucih 10 mjeseci radnog staza, ali uplata takvih doprinosa kostat ce vas cca 600 kn mjesecno.

Ako bi u "prijevremenu starosnu mirovinu" po ZOMO-u otisli na vas 60 rodjendan 23.09.2019.god. onda bi vam kod izracuna mirovine ista bila penalizirana - umanjena za 18%, sto bas i nije tako malo.

Postoji ona druga mogucnost za branitelje i njihovu "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" po ZOHBDR-u clanak 28., stavak 2., a to je da se u potreban radni staz od 41 godine racuna i vrijeme provedeno u DR., sto znaci da bi vi mogli na vas 60 rodjendan u braniteljsku mirovinu bez penalizacije.

Evo u prilogu i jedne takve simulacije sa "prosjecnim vrjednosnim bodom" PVB 0,9 i 1,0. na datum 23.09.2019.god.

Prva dva reda simulacije su za "prijevremenu starosnu mirovinu" po ZOMO-u uz maksimalnu penalizaciju od 18%.

Treci i cetvrti red je simulacija izracuna braniteljske "starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika" prema clanku 28., stavak 2., po ZOHBDR-u.

- sa PVB 0,9 - mirovina po ZOMO-u (penalizirana 18%) iznosi 2539,44 kn, braniteljska po ZOHBDR-u iznosi 2974,93 kn, a najniza braniteljska 2767,79 kn.

- sa PVB 1,0 - mirovina po ZOMO-u (penalizirana 18%) iznosi 2821,60 kn, braniteljska po ZOHBDR-u iznosi 3305,51 kn, a najniza braniteljska 2767,79 kn.

image.png.0d69e5b6721ac6cbdac87f53139d11a3.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Frenky, kako smo u gornjim postovima utvrdili da bi vam mirovina po ZOMO-u bila ipak isplativija i veca u odnosu na mirovinu po ZOHBDR-u za cca 120 kn, po mom misljenju vam bi se isplatilo da si za ovih nedostajucih cca 10 - 11 mjeseci koliko bi vam nedostajalo kako bi imali 41 godinu efektivnog radnog staza, ako zavrsite na burzi upalcujete si obavezno to "produzeno osiguranje".

Naime tih cca 6000 do 6500 kn koje cete uplatiti za taj potreban staz kroz "produzeno osiguranje" uz tu razliku izmedju izracunatih mirovina od cca 120 kn, isplatiti - povratiti ce vam se nakon cca 4 do 4,5 godina, nakon toga ste u dobitku dozivotno barem jos petnajstak godina.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija